Türkiye'nin enerji sektörüne yönelik Dünya Bankası tarafından yönetilen ve AB tarafından finanse edilen teknik yardım projesi başarıyla kapandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu bugün 'Türkiye Enerji Sektörünün AB Enerji Öncelikleri ve Stratejileri Doğrultusunda Geliştirilmesi' projesine ilişkin bir kapanış etkinliği düzenledi. Yapılan açıklamada, AB tarafından finanse edilen, Dünya Bankası tarafından yönetilen ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uygulanan proje, elektrik, doğal gaz, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sektörlerinde ulusal mevzuatı AB enerji müktesebatı ile uyumlaştırmada Türkiye Hükümetini desteklemeyi amaçlıyor. Proje aynı zamanda ilgili kurumların kapasitelerini arttırmayı, yenilenebilir enerji sektörünü desteklemeyi, doğal haz piyasasının serbestleştirilmesini, doğal gaz ticaretine ilişkin altyapının iyileştirilmesini ve enerji verimliliği finansmanına erişimin arttırılması yoluyla enerji verimliliği yatırımlarının arttırılmasını amaçladı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt projenin kapanışı vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: "AB-IPA Projesi rekabetçi bir gaz piyasasının oluşturulmasını, yenilenebilir enerjinin geliştirilmesini ve şebekeye entegrasyonunu, sanayi sektöründe enerji verimliliğini ve politika, müktesebat, veriler ve enerji planlaması konularında kapsamlı bir kapasite oluşturma çalışmasını desteklemiştir. Bu faaliyetlerin toplu olarak kamu kurumlarına enerji stratejilerini geliştirirken, planlama çalışmaları yaparken, politika ve düzenlemeleri hazırlarken ve AB standartlarına uygun çeşitli kamu girişimlerini ve programlarını geliştirirken faydalanabilecekleri değerli girdiler sağladığına inanıyorum.”

Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım (IPA) fonlarından gelen toplam 11,8 milyon euroluk finansman ile proje birçok önemli çıktı ve şu sonuçları ortaya koydu:

AB'nin enerjiye ilişkin (elektrik, doğal gaz, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji) mevzuatı esas alınarak boşluk analizleri gerçekleştirilmiş ve düzenleyici ortamı desteklemek ve Türkiye'nin Avrupa ile uyumlaşma süreci için bir zemin sunmak amacıyla bir Düzenleyici Etki Analizi tamamlanmıştır.

Rekabetçi bir doğal gaz piyasası için teknik çalışmalar hazırlanmış ve eğitimler sunulmuştur. İki yıllık çok paydaşlı bir istişare süreci yoluyla, BOTAŞ için bir ayrıştırma desteği sağlanmış, bir gaz ticaret platformu tasarlanarak ilgili düzenlemeler hazırlanmış, etkili bir gaz piyasası açılışı için plan geliştirilmiştir.
105 adet küçük ölçekli yenilenebilir enerji projesi için ön fizibilite etütleri değerlendirmeleri hazırlanmış, bu yatırımların finansal kapanış aşamasına ulaşabilmesi için proje sahiplerine yönelik iş geliştirme hizmetleri sunulmuştur.

Güneş enerjisi izleme, tahmin ve kontrol sistemi için bir fizibilite etüdü hazırlanmıştır.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde 200'den fazla enerji denetimi gerçekleştirilmiştir ve şu anda bunlar finansman için izlenmektedir. Bu denetimler sonucunda, KOBİ'lere sağlanacak 35 milyon dolar tutarında enerji verimliliği kredileri için Türk bankalarına yapılacak tahmini 160 başvuru ve her yıl enerji maliyetlerinde 16 milyon dolarlık tasarruf ile sonuçlanması beklenmektedir.

Türkiye'de daha büyük bir enerji verimliliği piyasası geliştirmeye yönelik çalışmalar sunulmuş olup, bunlar arasında ticari enerji verimliliği kredi piyasasında kapasite oluşturma, enerji verimliliği danışmanlık firmaları için kılavuzların ve standart sözleşmelerin hazırlanması, enerji verimliliği danışmanlık firmalarına, bankalara ve KOBİ'lere yönelik farkındalık oluşturma etkinlikleri ve eğitimler ve sonuçların kamuoyuna duyurulmasına yönelik forumlar yer almaktadır.

Sanayi sektöründe enerji verimliliği için bir piyasa değerlendirmesi tamamlanmıştır. Söz konusu değerlendirme maliyet etkin enerji verimliliği yatırımları için her yıl 7-9 milyar dolar kadar bir piyasa potansiyeli ve yıllık 2,3 milyar dolar düzeyinde bir tasarruf potansiyeli olduğunu ortaya koymuştur.

Proje ile ilgili faaliyetlere ve etkinliklere bin 500'den fazla kişi katılmış, 50'den fazla rapor hazırlanmış ve onlarca eğitim, çalıştay, konferans ve saha ziyareti düzenlenmiştir.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ), Sakarya ilinin kurumlar vergisi rekortmeni oldu.
Sakarya’da kurumlar vergisi rekortmenleri açıklandı. 2016 Vergilendirme Dönemi Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) 15 milyon 527 bin 808 TL ile Sakarya ilindeki en yüksek vergi ödeyen mükellef oldu. İkinci sırada 5 milyon 81 bin 525 TL ile AGDAŞ Gaz Dağıtım, üçüncü sırda 4 milyon 433 bin 752 TL ile YAZAKİ Otomotiv, dördüncü sırada 4 milyon 53 bin 88 TL ile Veli Akgün İnşaat Seramik yer aldı.

Adapazarı Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen SATSO 100. Yıl Ödül törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Şaban Dişli, Recep Uncuoğlu, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, Sakarya İl ve İlçe belediye başkanları, ödül verilecek şirketlerin yöneticileri, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri ve davetliler katıldı.

BAKAN TEBRİK ETTİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 100. yılını kutlaması nedeniyle SATSO’yu tebrik ederken, “Ödedikleri vergi ile katma değer sağlayan her sanayicimize, esnafımıza ve şirketlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yaptığı konuşmada “Gelir İdaresi çalışanlarına, yeminli mali müşavirlere, vergisini ödeyen tüm mükelleflere, ödül alan firmaların çalışanlarına ve sermayedarlarına, ülkemize kazandırdıkları katma değer nedeniyle teşekkür eder, en derin sevgi ve şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü adına ödülü alan Dağıtım Direktörü Dr. Ersan Şentürk şunları söyledi:  “SEDAŞ’ın yarattığı katma değerin bölgemiz ve ülkemiz için fayda sağlayacağını biliyor ve bununla gurur ve onur duyuyoruz. SEDAŞ’ın bu başarısında emeği geçen başta SEDAŞ yöneticileri ve çalışan mesai arkadaşlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, bu başarıyı gelecek yıllarda da sürdürmek istiyoruz.”

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) 37 yıldır elektrik tesisatı yenilenmeyen Kamış köyünün elektrik şebekesini yeniledi.

2023 vizyonu çerçevesinde kırsaldaki müşterilerine daha kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürerek Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Kamış köyüne 400 bin liralık yatırım yaparak 1980’li yıllardan kalma elektrik şebekesinin tamamını yeniledi.

ÇEDAŞ elektrik dağıtım lisansına sahip olduğu Sivas, Tokat ve Yozgat illerindeki kırsal bölgelerde yatırım faaliyetlerine devam ediyor. 2023 vizyonu kapsamında hizmet bölgesindeki kırsal bölgelere 780 milyon liralık yatırım yapmayı planlayan ÇEDAŞ, 1980’li yıllardan kalma elektrik şebekelerini yenileyerek kırsaldaki müşterilerine kaliteli, kesintisiz ve sürdürülebilir enerji arzı sağlamayı hedefliyor. ÇEDAŞ, kırsal yatırım çalışmaları kapsamında Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Kamış köyünün 37 yıllık elektrik şebekesini yenileyerek bölgeye 400 bin TL yatırım yaptı. Yatırım çalışması kapsamında Kamış köyündeki 66 ağaç direk demir direkle değiştirilirken 55 armatür, 1 trafo ve 3 kilometrelik iletken kablo da yenilendi.

2017’DE 82 KÖYÜN ŞEBEKESİ YENİLENECEK

Sivas merkez ve ilçelerinde 2017 yılında 82 köyün elektrik şebekesini yenilemeyi planladıklarını dile getiren ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, 2017 Eylül ayı itibariyle 66 köy şebekesi yenileme projesi için 24 milyon 500 bin TL yatırım yapıldığını ve yatırım programı kapsamında 16 köyün daha elektrik şebekesini yenileyeceklerini belirtti. Akboğa, bu kapsamda, 2017 yılında Sivas’a yapılacak yaklaşık 55 milyon liralık yatırımın yüzde 65’inin kırsal bölgelere ayrıldığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerde başlattıkları yatırım atağını kırsala da taşıdıklarını ifade eden Akboğa,"2017 yılı içerisinde Sivas kırsalına 36 milyon liralık bir yatırım bütçesi ayırdık. 2023 vizyonumuz çerçevesinde 2017-2023 arasında Sivas’ta bin 127 köye ulaşarak toplamda 400 milyon liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz. Kırsaldaki müşterilerimize kaliteli ve kesintisiz enerji arzı sağlamak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz" dedi.

İngiltere ve Çin’deki araştırmacılar rüzgâr ve dalga enerjisindeki "yeni nesil" teknolojileri geliştirmek için beş projede iş birliği yapacaklar.

Yeni nesil yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda iki dünya devi birlikte çalışma kararı aldı. İngiltere (Birleşik Krallık) Doğal Çevre Araştırma Konseyi ile Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi, Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı'ndan da finansman desteği alan projeler için önümüzdeki üç yıl boyunca 4 milyon pound (5,3 milyon $) kaynak ayırma taahhüdünde bulundu.

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı Başkanı Yang Wei “Çin'in halihazırda sahip olduğu dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji sektörünü daha da ilerletmek, ülkenin 13. Beş Yıllık Planı'nın (2016-20) ayrılmaz bir parçasıdır ve bu gelecekteki ekonomik büyümeyi hızlandırma ile düşük karbonlu ekonomik gelişmeye yardımcı olacaktır” dedi.

Açıklama, İngiltere’deki offshore rüzgâr enerjisi fiyatları düşmeye devam ettiği süreçte geldi. İngiltere hükümeti, iki şirketin megawatt saat fiyatı 57.50 pound olan tesisler inşa etmeyi kabul ettiği bir rüzgâr çiftliği açık artırması düzenledi. Bu fiyat, yeni rüzgâr çiftliklerinin iki yıl öncesine göre yarı fiyatına inşa edilebileceği ve rüzgâr enerjisinin ilk kez İngiltere'de nükleer enerjiden daha ucuz hale geldiği anlamına geliyor.

Birleşik Krallık-Çin Offshore Yenilenebilir Enerji programının bir parçası olan yeni girişim kapsamında, Oxford Üniversitesi ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tayfun koşullarında rüzgâr türbinlerinin direncini artıracak yapısal tasarımlar üzerine çalışacaklar. Imperial College London ve Zhejiang Üniversitesi başkanlığındaki bir başka proje de daha ekonomik rüzgâr enerjisi çiftliklerinin tasarımını destekleyecek tahmin yetenekleri yaratmak için veri bilimi ve bilgisayar teknolojisini kullanılacak. Exeter Üniversitesi ile Dalian Teknoloji Üniversitesi de yüzen açık deniz rüzgâr platformlarındaki esnekliği artıracak projelerde çalışıyorlar.

Strathclyde Üniversitesi ve Chongqing Üniversitesi liderliğindeki proje ise dalga enerjisi jeneratörleri tarafından absorbe edilen enerjiyi kullanılabilir elektriğe dönüştüren mekanizmaların tasarımında ve optimizasyonunda sanal prototip geliştirmenin kullanımı üzerine odaklanıyor.

Cranfield Üniversitesi ve Harbin Mühendislik Üniversitesi de genel maliyetleri düşürmek amacıyla farklı denizaşırı enerji tesislerinin kurulumunda ve işletilmesinde potansiyel sinerjileri keşfedecek.

Bu yılın başlarında, enerji araştırma firması Westwood Global Energy Group rüzgâr enerjisi kapasitesinin 2017-2025 yılları arasında beş kat artacağını öngörmüştü. Tahmini 289 milyar avroluk (315,7 milyar dolar) toplam yatırımın yaklaşık yarısı Birleşik Krallık ve Çin'deki projelere yönlendirilecek.

MAKALE

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU VE ULUSAL YETERLİLİK SİSTEMİ

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)

MYK 21 Eylül 2006 tarihinde 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ile kurulmuş, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali açıdan özerk bir kamu kurumudur ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşudur.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Elektrik Gündemi

  • ABD (EIA), kısa dönemli enerji görünümünde, Kasırga sebebiyle rafineri işlemlerinde 3.1 mv/g düşüş oldu. 2017’de doğalgaz üretimi 40 mcm/gün artacak. Doğalgazdan elektrik üretimi de %34’ten %31’e düşecek. Kömür de %1 artacak. 2018’de emisyon artacak.
  • Çin’e göre IoV (Internet of Vehicles), otomobil sektörünün geleceği, 2025 gibi hacmi 200 milyar ile 9 trilyon $ arasında olabilir. Bakalım.

  • İsrailli pil şirketi StoreDot, Perşembe günü 60 milyon $ yatırımcı desteği bulduğunu ve Daimler ile “stratejik işbirliği” yaptığını duyurdu. Teknolojileri dakikalar içinde pilleri şarj yapabiliyor. Nanoteknolojiyi organik bileşiklerle birleştiriyor. Daimler de kamyonet vs de kullanacak galiba

  • Merkel, Frankfurt araba fuarı açılışında araba üreticilerini “mevzuat boşluklarını aşırı aşındırmak”la suçladı. Sektörün başarısının Alman ekonomisinin geneli için anahtar olduğunu ve “sıfır emisyonlu ulaştırmaya geçişi halletmeliyiz” dedi. VW’de pil üretimi için Avrupa ortaklığı önerdi.

  • WoodMac’in analizine göre, Çin’in 2035’te içten yanmalı araçları yasaklaması mevcut projeksiyona göre 1.9 mv/g etki yapacak. Yasak gelmezse de 2035’te Çindeki araç satışlarının sadece %15’i elektrikli olacak.

  • Vestas’ın hisse değeri son 3 yılda 2 misline çıkarken, Goldwind ve China Longyuan Power bu kadar kazandırmadı. SunPower’ın değeri ise %78 düştü. Yenilenebilirde firmalara yatırım için iyi imkanlar, hevesli sermayeden daha az.

  • Atlantic Council, Endonezya elektrik sektör raporunu yayınladı. (s10) 7 yüzer FSRU ve 62 karasal küçük gazlaştırma tesisi planlıyor. Adalar grubu ya, boru hattı zor.

  • Daimler başkan yardımcısı, elektrikli arabaların dizel ve petrol arabaların ancak yarısı kadar karlı olduğunu söyledi. Yani %10 kar yerine, elektrikli araç üretimi arttıkça %5’e düşecek. Elektrikli araba yapımında ise daha fazla parçayı üretmek yerine dışardan almalıyız dedi. Mercedes geçen sene her seneden fazla dizel satmış.

Kaynak:
barissanli.com/eak