Avrupa Parlamentosu, Konsey ve Komisyonun müzakerecileri arasında binaların enerji performansını iyileştirmek için yeni kurallar üzerine yapılan bir siyasi anlaşmaya varılmıştır. Komisyonun önerisi, Juncker Komisyonunun önceliklerinin uygulanmasının bir parçasını oluşturuyor - özellikle de " esnek bir Enerji Birliği ve ileriye dönük iklim değişikliği politikası ". Bugünkü anlaşma , 30 Kasım 2016'da Avrupa Komisyonu tarafından öne sürülen "Tüm Avrupalılar için Temiz Enerji" paketinin 8 yasama önerisinin birinci bölümünün tamamlandığına işaret ediyor. Ayrıca, Enerji Birliği'nin tamamlanmasına yönelik çalışmaların yolda olduğunu ve Juncker Komisyonu tarafından başlatılan işin tamamlandığı belirtiliyor.

Üzerinde anlaşmaya varılan iyileştirmeler, yeni binaların enerji performansını güçlendirmek, daha enerji verimli sistemlere yönelik olarak bina yenileme hızını artırmak ve Avrupa'daki en yüksek enerji tüketen inşaat sektöründe büyük verimlilik kazanım potansiyelini kullanmak için alınan tedbirleri içermektedir.

Komisyonun Enerji Birliği’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič: "AB’deki toplam emisyonun üçte birinden fazlasının binalardan kaynaklandığı göz önünde bulundurulduğunda iklim değişikliği ile mücadele 'evde' başlıyor. Binaları yenileyerek ve akıllı hale getirerek, bir taşla birkaç kuş vurmuş oluyoruz (enerji faturaları, insan sağlığı ve çevre). Teknoloji sektörler arasındaki ayrımı bulanıklaştırırken, biz de binalarla e-mobilite altyapısı arasında bağlantı kuruyor ve elektrik şebekesinin stabilize edilmesine yardımcı oluyoruz." dedi. 

İklim Eylemi ve Enerji Komisyon Üyesi Miguel Arias Cañete ise şunları ekledi: " Tüm Avrupalılar için Temiz Enerji Paketinin önergelerinden biri üzerinde varılan anlaşma olarak, bu doğru yönde atılmış bir adım. Ama ben konut olmayan binalar için şarj noktalarına daha iddialı bir taahhüt görmeyi tercih ederdim. Bu, Paris Sözleşmesi ve Avrupa temiz mobilite stratejisi kapsamındaki taahhütlerimizle daha tutarlı olacaktır. Ancak yeni binalar yönergesi yerel iş fırsatları yaratılmasına, tüketicilerin paralarından tasarruf etmesine ve yaşam kalitemizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Şimdi Avrupa Parlamentosu’nu ve Konsey'ini çaba göstermeye ve Tüm Avrupalıların Temiz Enerji Paketinin Önerilerinin geri kalanını tamamlamaya çağırıyorum."

Temel başarılar:

  • Binaları dekarbonize etmek için ulusal yol haritalarının altında 2050 yılına kadar AB'de düşük ve sıfır emisyonlu bir yapı stoğuna karşı açık bir yol oluştuyor.
  • Binaların otomasyon ve kontrol sistemleri getirerek verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için bilgi ve iletişim teknolojisinin (BT) ve akıllı teknolojilerin kullanımını teşvik ediyor.
  • Tüm binalarda e-hareketlilik altyapısının kullanıma sunulmasını destekliyor (ancak, Komisyonun teklifinden daha az olmasına rağmen).
  • Binaların yeni teknolojileri ve elektronik sistemleri kullanma kapasitesini ölçerek, operasyonunu optimize etmesi ve şebeke ile etkileşime girmesi için bir "şıklık göstergesi" getiriyor.
  • Uzun vadeli bina yenileme stratejilerini entegre ediyor.
  • Kamu ve özel finansman ve yatırımları harekete geçiriyor.
  • Eski binaları yenileyerek enerji yoksulluğuyla mücadeleye ve ev enerji faturasını azaltmaya yardımcı oluyor.

Sonraki adımlar

Bu siyasi anlaşmayı takiben, Yönerge metninin Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından resmi olarak onaylanması gerekecektir. Önümüzdeki aylarda her iki eş-meclis üyesi tarafından bir kez onaylandıktan sonra, güncel Binaların Doğrudan Enerji Performansı Birliğin Resmi Gazetesinde yayınlanacak ve yayınlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecektir. Üye Devletler, Yönergenin yeni unsurlarını 18 ay sonra ulusal yasalara aktarmak zorunda kalacaklardır.

Kaynak: Avrupa Komisyonu

Enerjisa Dağıtım Şirketleri; Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan "Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü" kapsamında, sektörde bir ilk olan Mobil Eğitim Tırı da kullanılarak elektrik-elektronik teknolojisi alanındaki öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliklerine katkıda bulunacak.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri,  Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ, dağıtım hizmeti verdiği 14 ilde mesleki eğitim faaliyetleri kapsamında elektrik-elektronik alanında öğrenim gören öğrencilere ve alan öğretmenlerine yönelik Mesleki İşbirliği Protokolü'nü Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile hayata geçiriyor.

Katılımcılar 3 yıl geçerli olacak Protokol’le, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak, İstanbul Anadolu Yakası, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Kilis, ve Hatay’da bulunan, MEB’e bağlı okullar, eğitim merkezleri ve Enerjisa Mobil Eğitim Tır’ında teorik ve uygulamalı eğitimler alacak. Protokol ile öğrencilerin niteliklerinin geliştirilmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin güncellenmesi ile öğrencilerin daha nitelikli şekilde yetiştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Projenin teknik konular kadar iş sağlığı güvenliği eğitimlerini de de kapsadığını belirten Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, “Sektörümüzün geleceği için şüphesiz ki iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Bunun için biz önemli bir adım attık, Türkiye’de sektörde ilk olan uygulamamız ile mobil bir eğitim merkezi kurduk. Dershane dışında alternatif bir mekan oluşturarak eğitimi çalışanlarımızın lokasyonlarına taşıdık. Mobil Eğitim Tırımızı sahada kullanılan tüm ekipmanlarla donattık.

Bu kaynağımızı paydaşlarımızla değerlendirdiğimiz sürece sektörümüzü ileri taşıyacağımıza inanıyoruz.   Bu kapsamda MEB ile imzaladığımız protokol nitelikli işgücü yaratmaya yönelik kamu kuruluşu ve özel sektör arasında atılan büyük bir adımdır.  Bu adım ile bölgelerimizde öğrencilere ve öğretmenlere ulaşmanın onlara fayda sağlayacak bir eğitimin parçası olmaktan büyük heyecan ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Protokol dahilinde katılımcıların mesleki eğitim ve gelişimlerinin yanı sıra İSG eğitimleri alabilmeleri için tüm detaylar gözetilerek, tam kapasiteli bir eğitim merkezi haline getirilen mobil eğitim merkezi güneş enerjisi panelleri ve rüzgar türbini ile ihtiyaç duyacağı elektriği kendisi üreterek çevre duyarlılığı konusunda da örnek teşkil ediyor.

Ayrıca Protokol kapsamında Mesleki gelişime yönelik programların yanı sıra, öğretmen ve öğrencilerin sosyal yaşam becerilerini ve kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik iletişim, takım çalışması ve mülakat teknikleri gibi eğitimlerin de gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılacak.

Bir parlamento politika grubuna göre Britanya, 2021 yılına kadar 12 kilovat batarya pazarına sahip olabilir.
Belge, Birleşik Krallık Yenilenebilir Enerji Topluluğu (REA) ve Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG) tarafından enerji depolanması üzerine yazılmıştır.

Bununla birlikte, 12 kilovat hedefe ulaşılması büyük politika desteği gerektirecektir.

Bu rakam, Birleşik Krallık hükümetinin Temmuz 2017 akıllı sistemleri ve esneklik planında yer alan tüm politikaların zamanlamaya göre ve vergi teşvikleri de dahil olmak üzere diğer reformlarla paralellik gösterdiği bir senaryo varsayılmaktadır.

Uygulamada, bugünkü 60 megavat'lık pil depolama alanından 2021 yılına kadar 8 gigavat'lık alana ulaşan orta ölçekli bir dağıtım senaryosunun daha makul olacağı belirtilmektedir.

Belgenin baş analisti ve editörü Frank Gordon, orta ölçekli senaryo sürücülerinin birçoğu "zaten yasaların dışına çıkıyor" diyor.

REA ve APPG, İngiltere'deki elektrik depolama alanındaki en büyük artışın güneş enerjisi ve rüzgar projelerine piller ekleyen yenilenebilir enerji üreticilerinden geleceğini ve bu nedenle kapasite piyasalarından ve arbitrajdan ekstra gelir elde edebileceklerini düşünüyor.

Yüksek ölçekli dağıtım senaryosu, İngiltere güneş enerjisi üretiminin yüzde 40'ının ve rüzgarın yüzde 25'inin 2021 yılına kadar pil depolamasına bağlı olacağını ve bu kapasitenin yaklaşık 8 gigavat kapasitesine denk geleceğini öngörüyor.

Orta ölçekli dağıtım senaryosu güneşe bağlı 3 gigavat'lık ve rüzgara bağlı 2 gigavat'lık pil depolama alanı tanımlıyor. Düşük ölçekli dağıtım senaryosu altında, güneş ve rüzgar arasında eşit olarak bölünmüş yaklaşık 1 gigavatlık kapasite kurulabiliyor.

Depolamanın eşgüdümünü tercih eden pazar değişimlerinden biri halihazırda sürüyor. Şebeke operatörlerini temsil eden Birleşik Krallık Enerji Ağı Birliği, geçtiğimiz günlerde piyasayı esneklik hizmetleri için elden geçirme sözü verdi.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, "Hareket, şebekenin müşterilere yayılmasının maliyetinin düşürülmesine yardımcı olma ve şirketler ve topluluklar için yerel şebeke operatörlerine esnek hizmetler sunma fırsatları sağlıyor" dedi.

Görüş belgesi, yasa koyucuları enerji depolama alanını yeni bir endüstriyel politika biçimi olarak öne çıkarmaya teşvik etmek amacıyla hazırlandı.

Belge, "Günümüzde tek bir ülke enerji depolamanın araştırma, geliştirme ve dağıtımı konularında belirgin bir uluslararası liderliğe sahip olmamakla birlikte, birçoğu liderlik için pozisyon almaktadır" dedi. "Yarışı kim kazanırsa kazansın, önce gelişen bir iç pazar yaratmadan bunu yapmaz."

Bununla birlikte, yazarlar politikacılara itiraz etmek için acele ettikleri teknik şartları feda etmiş olabilirler.

Örneğin, batarya kapasitesi tahminleri, kısmen gigavat-saatlik kapasitelerin hesaplanması daha zor olduğu için, kısmen de enerji tüketicileri gigavat'ları daha kolay anlayabileceği için, enerji terimlerinden ziyade güç olarak verildi.

Diğer yerlerde, belge, Birleşik Krallık'ın bu tarafta Çin, Almanya ve ABD gibi ülkelerin çok gerisinde kaldığı gerçeğinin ışığında, enerji depolama alanındaki endüstriyel liderlik potansiyelinin iyimser bir resmini çiziyor.
Örneğin, bir Nissan pil fabrikasını Ağustos ayındaki bir Çinli firmaya satan otomobil üreticisine rağmen "İngiltere'nin elektrikli araç tedarik zincirinde ve pil üretim yeteneklerinde son yatırımların doğru yönde güçlü adımlar" olduğunun kanıtı olarak gösteriyor .

Bu, belgeye neden bazı gözlemciler tarafından dikkatle muamele edildiğini açıklıyor. Bir enerji depolama alanı uzmanı Greentech Media’ya verdiği demeçte "Belgedeki bazı ifadeler kafa karıştırıcı” diyor.

Belge, kasım ayında yayınlanan benzer bir elektrik piyasaları raporunu takip ediyor ve tam da İngiltere’nin, kömürle çalıştırılan üretim kapasitesinin çoğunu sonlandırdıktan ve Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra ışıkları nasıl açık tutacağı merak edilirken yayınlanıyor.

2017'de ülke, bir batarya enstitüsünün kurulması da dahil olmak üzere araştırma ve geliştirme girişimleri için milyonlarca sterlinlik yatırım yaptı. Gordon, "Enerji depolaması şu anda bir hükümetin küçük yıldızı" şeklinde konuştu.

Kaynak: Greentech Media

Uydu gözlemlerine dayanan yeni bir araştırma, yüzyılın sonlarına doğru sıcak artışının 5°C'yi bulabileceğini ortaya koyuyor.

Atmosferin aslında nasıl davrandığına dair gözlemlere karşın iklim modellerinin tahmin güçlerini test eden yeni bir çalışmaya göre küresel ısınmanın kötü durum senaryolarının gerçekleşme ihtimali giderek daha muhtemel görünüyor.

Çarşamba günü Nature’da yayınlanan yazı, küresel sıcaklıkların yüzyılın sonuna kadar yaklaşık 5°C artabileceğini ortaya koyuyor. Bu, bir önceki tahminden% 15 daha yüksek. Yeni analizlere göre sıcaklıkların 2100 yılına kadar 4 dereceden fazla artma ihtimali yüzde 62'den yüzde 93'e çıkmış durumda.

İklim modelleri, iklimin çeşitli etkilere nasıl tepki verdiğini değerlendirecek gelişmiş yazılım simülasyonlarıdır. Bu çalışma için bilim adamları bulutlar, kar ve buz gibi şeylerle uzaya yansıyan güneş ışığı miktarı ile ilgili on yılın üzerindeki uydu gözlemlerini ve Dünya'dan kaç kızılötesi ışınım kaçtığı ile atmosfere giren ve çıkan enerji miktarı arasındaki net denge konusunda bilgi topladılar. Ardından araştırmacılar, hangilerinin uyduların gerçekte neye dikkat ettiklerini en doğru şekilde tahmin ettiklerini belirlemek için, "atmosferin üstü" verilerini önceki iklim modellerinin sonuçlarıyla karşılaştırdılar.

Enerji, iklim sistemine nasıl ve nasıl aktığına dair gerçek gözlemlere en çok benzeyen bu simülasyonlar, bu yüzyılda en fazla ısınmayı öngören simülasyonlardı. Çalışmada özellikle, bulutların zaman içerisinde daha fazla miktarda radyasyon geçireceğini ön gören modellerin yakın geçmişi en iyi simule edecek olanlar olduğu vurgulanıyor. Bu bulut geri bildirim fenomeni, iklim modellemesinde belirsizliklerin en büyük alanlarından biri olmayı sürdürüyor.

BM'nin IPCC raporu, dört ana emisyon senaryosu altında ortaya çıkması muhtemel geniş ısınma aralıklarını tahmin etmek için çeşitli araştırma enstitülerinden bir dizi modele dayanıyor. Başka bir anahtar bulguda bilim adamları, ikinci en düşük senaryonun, daha önce ikinci en yüksek seviyede tahmin edilen ısınmanın 2100 yılına kadar muhtemel olacağını bulmuştu. Özetle dünya, yüzyılın başlarında beklenen sıcaklık tahminlerinin tutması için karbon dioksit emisyonunu 800 gigaton daha azaltmak zorunda kalacak.

Kaynak: MIT Technology Review

Elektrik, su ve doğalgaz şirketleri dijitalleşme ve akıllı şebeke yönetimi yatırımlarında eksiksiz ve entegre çözümlerde yaşanan son gelişmeler, 17 Ocak Çarşamba  günü Four Seasons Otel'de gerçekleşecek olan “3.Oracle Enerji Zirvesi”nde ele alınacak.

Türkiye Enerji Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Ertürk'ün açılış konuşmasıyla başlayacak Oracle Enerji Zirvesi, Oracle Türkiye Ülke Müdürü Filiz Doğan ve Oracle Utilities Başkan Yardımcısı Mike Ballard'ın vizyoner oturumlarına ev sahipliği yapacak. Büyük Veri ve Analitik, Güvenlik gibi teknoloji konuları da detaylıca ele alınacak.

Enerji sektörünün bilgi teknolojileri ve iş birimleri yöneticilerinin bir araya geleceği bu etkinliğe https://kayit.polo.com.tr/ linki üzerinden başvuru yapılabiliyor.

MAKALE

Tüm Partiler Parlamento Grubu’nun (APPG) Enerji Depolanması Üzerine Görüş Belgesi

İngiltere'de ortaya çıkan enerji depolama endüstrisinin büyümesi hakkında iki hikaye anlatılıyor. Birincisi, hızlı büyüyen bir sektörde imalat, inovasyon ve uluslararası ticaret hikayesi. İkincisi ise ülkenin düşük karbon ekonomisine geçiş yolunda ilerlediği şu günlerde güvenlik ve istikrar hikayesi. Endüstri çevrelerinde, enerji depolama potansiyeli konusunda çok sayıda rapor yazılmıştır. Ancak bugüne kadar hiçbiri, depolama sistemlerinin devreye sokulmasını İngiltere hükümetinin politikalarına doğrudan bağlamamış ya da politikaların asıl dağıtım seviyelerini nasıl etkileyeceğini açıklamamıştır. Bu belgede, politikanın bu temiz teknoloji sektörünün başarısını belirlemedeki hayati rolüne değinilmiştir.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Enerji Gündemi

  • ABD’de sondaj aktiviteleri yavaşlasa da, bir sürü kazılmış ama tamamlanmamış kuyu var. Permian kara tipi sodaj kulelerinin 2018’de %40ına (360 adet) sahip olacak. Permian 1973’deki 790 milyon varil üretimi geçerek 2107’de 815 milyon varil (/yıl) üretimi gördü.
  • Bu sene takip edeceğimiz 3 volkanik yanardağ Kirishima Japonya, Merapi Endonezya, Örafajökull İzlanda
  • ABD başkanı tweetinde, ABD doğu kesimini vuracak polar vortex soğuna atıfta bulunarak bu küresel ısınma başka ülkelere değil de biraz ABD’ye gözükse trilyonlarca dolar soğuktan korunma masrafından korunuruz dedi

Kaynak: http://barissanli.com/eak/2017/12/29/