6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG 2018 Kapılarını Açtı

6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG 2018’in açılış konuşmaları; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Baknalığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Ürdün Haşimi Krallığı Prensesi ve AREC Başkanı Hrh. Sana Assem ve ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk tarafından yapıldı.

ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk, akıllı sistemlerin daha az insan eliyle daha çok mal ve hizmet üretimi sağladığını belirterek, "Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda akıllı uygulama ve sistemlerin ulaştırma, enerji gibi alanlar başta olmak üzere ekonominin her alanında yaygınlaştırılması ve akıllı kentlere dönüşüm, ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor." dedi.

Ertürk, gündemi işgal eden yapay zeka gerçeğine giden yolda akıllı şebekelerin anahtar görevi göreceğini vurgulayarak, akıllı sistemlerin daha az insan eliyle daha çok mal ve hizmet üretimi sağladığını anlattı.

Akıllı sistemlerle kaynakların daha etkin kullanıldığına işaret eden Ertürk, "Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda akıllı uygulama ve sistemlerin ulaştırma, enerji gibi alanlar başta olmak üzere ekonominin her alanında yaygınlaştırılması ve akıllı kentlere dönüşüm, ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda, fuarın amacının ilgili tüm tarafları geniş katılımla her yıl bir araya getirmek ve ortak aklın oluşmasına zemin hazırlamak olduğuna dikkati çeken Ertürk, fuarda iki gün boyunca farklı konuların değerlendirileceği panellerin gerçekleştirileceğini aktardı.

Ertürk, kongre ve fuar kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) iş birliğiyle iki yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi'nin (TAŞ 2023) sonuçlarının açıklanacağını da söyledi.

Kongre ve fuar süresi boyunca 9 panelde, akıllı şebekelerin farklı sektörlerdeki kullanımı, enerji verimliliğine katkısı, kadınların akıllı şebekelere bakışı gibi konuların tartışılacağını aktaran Ertürk, 32 ülkeden katılımcıların da burada yer aldığını, 200 yerli ve yabancı firmanın stant açarak görüşmeler yapacaklarını kaydetti.

İstanbul Kongre Merkezi'nde yarın sona erecek ICSG 2018'e 10 binin üzerinde sektör temsilcisi, uzman ve akademisyenin katılması bekleniyor.

Dünya Akıllı Şehirler Kongresi İstanbul'18 Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, 17-18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen World Cities Congress İstanbul'18, dünyanın dört bir yanından akıllı şehir stratejileri üzerine çalışma yapan idari temsilcileri sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hayata geçirilebilecek akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi birikiminin paylaşıldığı World Cities Congress İstanbul'18'e bu yıl 10 bini aşkın sektör profesyoneli katıldı.

İstanbul ulaşımına akıllı çözüm

World Cities Congress İstanbul'18 açılış konuşmalarının ardından, İETT'nin otonom aracı tanıtıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez ZAPATERO, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL'ın katıldığı kurdele töreninde, geçmişte Beyoğlu'nda nostaljik tramvay olarak kullanılan araçlardan birinin İETT Genel Müdürlüğü tarafından elektrikli ve sürücüsüz bir araç haline dönüştürüldüğü açıklandı.

Akıllı şehir uygulamalarıyla kamuda 23 milyar dolar tasarruf mümkün

Üç gün boyunca 140'tan fazla konuşmacı ve 26 workshop etkinliğine ev sahipliği yapan World Cities Congress İstanbul'18 ayrıca sektör liderlerinin katıldığı panellerle gündemi belirledi. Netaş CEO'su Müjdat Altay'ın moderatörlük yaptığı Yenilikçi Şehir Teknolojileri paneline Türk Telekom CEO'su Paul Doany, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ve Cisco Türkiye CEO'su Cenk Kıvılcım katıldı.

Cisco Türkiye CEO'su Cenk Kıvılcım, "Önümüzdeki 10 yıl içinde özel sektörde dijital dönüşüm perakende, enerji, finans, üretim, hizmet sağlayıcı ve sağlık sektörlerinde 23,8 trilyon dolar katma değer yaratacak. Araştırmalarımıza göre Türkiye özelinde dijitalleşme ile önümüzdeki 10 yılda toplam 192 milyar dolarlık değer yaratma potansiyeli bulunuyor. Bunun yaklaşık 169 milyar dolarını özel sektör yaratabilir. Kamu sektöründe ise özellikle akıllı şehir uygulamaları ile yaklaşık 23 milyar dolar ek değer yaratma potansiyeli var." açıklamasını yaptı.

Kaynak: Enerji Haber

Yerli ve Elektrikli Otobüsler Yola Çıkıyor

Bozankaya, Elazığ ve Manisa'da kullanıma sunulacak olan 2. nesil elektrikli otobüslerin üretimini tamamladığını ve Nisan ayı içerisinde her iki şehre de teslimatın başlayacağını açıkladı.

20 adet 18 metrelik ve 2 adet 25 metrelik olmak üzere toplam 22 adet yüzde yüz elektrikli Sileo model otobüsü Manisalıların hizmetine sunacak olan şirket, ayrıca Elazığ'a da 15 adet 18 metrelik 2. Nesil Sileo otobüs teslimatı gerçekleştirecek. Şirket, yine 2018 yılı içinde 10 adet 25 metrelik Trambus'u Şanlıurfa Belediyesi'ne teslim edecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, ''Elektrikli otobüsümüz Sileo'nun ilk neslini 4 yıl önce ürettik. Bu araçlarımız Türkiye'de çeşitli illerde yaklaşık 3 yıldır sorunsuz şekilde yolcu taşıyor. Yeni nesil Sileo elektrikli otobüsler ise 2018 yılında ilk olarak Manisa ve Elazığ halkının kullanımına sunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu araçlar hem çok konforlu, hem de çok sessiz. Şehirlerde yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunan ve dizel araçlara kıyasla yüzde 75'e yakın tasarruf sağlayan özellikleriyle ön plana çıkıyor. 4 saatlik şarjla kullanıma bağlı olarak 400 km'ye kadar mesafe kat edilebiliyor.'' dedi.

Kaynak: Turk Time

5. İstanbul Karbon Zirvesi Yarın Başlıyor

İklim finansmanı başlığıyla enerji verimliliğine odaklanarak sanayinin iklim değişimi ile mücadelesi 5. İstanbul Karbon Zirvesi'nde masaya yatırılacak. İklim değişiminin olumsuz etkilerine dur dememiz gerektiğine dikkat çeken İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, "Sera gazı cimrisi, çevresine duyarlı, düşük karbon ekonomisinde ilerleyen kişi ve kuruluşların başarılarını 'Düşük Karbon Kahramanı' olarak ödüllendiriyoruz" dedi.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İTÜ ev sahipliğinde düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi, 26 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek. Kamu, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, banka, finans kurumları, sivil toplum kuruluşları, akademi ve gençler bir araya gelerek; İklim Finansmanı başlığı ile enerji verimliliğine odaklanarak Türkiye sanayisinin iklim değişimi ile mücadelesi 5. İstanbul Karbon Zirvesi'nde masaya yatırılacak.

'Düşük Karbon Kahramanları' ödüllerine kavuşuyor

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, "SÜT-D olarak sera gazı salımlarını azaltan, sürdürülebilirlik stratejisi ile ilerleyen projeleri dört yıldır 'Düşük Karbon Kahramanı' olarak ödüllendiriyoruz. Bu yıl ödüllere aday sayısında rekora ulaştık. SÜT-D için kişi ve kuruluşların sürdürülebilir yaşam kültürleri, iklim değişimi ile mücadeleleri mühim. Zirvemizde Küçük Karbon Kahramanlarımız da karbon yönetiminin yaygın bilinirliği için biz de varız diyecekler" diye konuştu.

Zirvede banka ve finans kurumları temsilcileriyle "İklim Finansmanı Küresel Gelişmeleri ve Türkiye" oturumunda masaya yatırılırken "Türkiye'nin Sanayide İklim Değişimi ile Mücadelesi" irdelenecek ve "Karbon Yönetimi ve Endüstri" oturumunda enerji ve kimya sektörlerinin lider firmalarının yöneticileri sürdürülebilirlik yönetimlerini, iklim değişimi ile mücadelelerinin en iyi uygulamalarını ortaya koyacaklar.

Kaynak: Istanbul Carbon Summit

Şirketlerimizin 2017 Değerlendirmesi Ve 2018 Öngörüleri

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Fikret Akbaş

Bölgemizde 7 il 58 ilçe ve 4.000 bin civarında köy ve mahalleye hizmet veriyoruz. Yaklaşık 2500 personel 700 araç ile çalışıyoruz. 70.457 km2 yüzölçümü olan bölgemizde 950.000 abone ve yaklaşık olarak 2.5 milyon nüfus bulunmaktadır.

Ülkemizin iklim ve doğa şartları en zor bölgesinde görev yapıyoruz. Üstelik ekonomik olarak  en fakir ve en az gelişmiş bölgesidir çalışma alanlarımız.

Bu gerçekler ışığında baktığımızda bölgemizin, yatırım ve bakım ihtiyaçlarının da en fazla olan bölge olduğu gerçeğini görürüz. Bu bilinçle her yıl yatırım programlarımızı hazırlarken bölge gerçeklerine göre hareket etmekteyiz. Ayrıca sanırım başka hiçbir bölgede yapılmayan il valilerinin başkanlığında belediye başkanları ve diğer yerel yöneticilerin katılımı ile yatırım toplantıları yaparak, yatırımlarımızın son şeklini veriyoruz.

EPDK’nın belirlediği 3. uygulama dönemi tarifemizde yatırım miktarı 119 Milyon olmasına rağmen, her yıl 200 Milyon civarında yatırım yaparak hızlı ilerlemeye çalışıyoruz. Yaptığımız yatırım ve bakımlarda arıza oranlarımızı ve sürelerimizi geçtiğimiz yıllara göre % 50 daha azalttık.

Eğitime çok önem veriyoruz. Bu nedenle 7 ilimizde 8 üniversite ve bir tematik lise ile işbirliği protokolleri imzaladık. Yürüttüğümüz bu işbirlikleri ile birlikte kurduğumuz, ‘’Aras Akademi’’ ile de kendi eğitim faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Kurumsal iletişim alanında kendimizi geliştirme çalışmalarımız durmaksızın devam etmektedir. 7/24 hizmet veren Çözüm Merkezimiz ile birlikte vatandaşlarımız bize 11 ayrı kanaldan ulaşabilme imkanına kavuştu. Tüm sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanıyoruz ve son yaptığımız ankette bilinirliğimiz %95, müşteri memnuniyetimiz % 78’e çıkmıştır. Ayrıca Sayın Bakanımızın yaptırdığı, ‘’Muhtar Memnuniyet Anketi’’nde memnuniyet ortalaması en yüksek ilk 4 il (Erzurum, Bayburt, Erzincan, Iğdır) bölgemizde yer alırken aynı anketin şirketler kırılımında Aras EDAŞ ilk üç şirket arasında yer almıştır.

Fortune Dergisinin Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı ilk 500 listesinde, Aras Elektrik 137 sıra birden yükselerek büyümesini teyit etti. Yine finans çevrelerinin önemli yayınlarından Capital Dergisi’nin Türkiye’nin büyük 500 şirketi araştırmasında Aras Elektrik, ‘Çalışan Sayısını En Çok Arttıran Şirket’ kategorisinde ödüle layık görüldü. EPDK koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ‘’Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’’ kapsamında değerlendirilen çalışmalarımız Aras Elektriğe ödül getirdi. Ayrıca, bölgemizin kesintisiz ve kaliteli enerji alabilmesi için teknolojinin sunduğu imkanlardan en üst düzeyde faydalandık. Sonuç olarak bizler 2017 yılını verimli bir şekilde uğurladık.

2018 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi müşteri odaklı başarıyı hakim kılmak için yapacağımız yatırımları hazırladık. Çok kısa süre içerisinde il valilerimizin başkanlığında yerel yöneticilerimizle birlikte toplantılar yapacağız. Aynı şekilde oluşturduğumuz kurumsal iletişim modeli ile misyonumuzu değiştirmeden çevreye duyarlı, kesintisiz ve kaliteli hizmet vermenin yanında müşteri memnuniyetinde sürekliliği sağlamaya çalışarak büyümeye devam edeceğiz.

Şirketimiz müşterilerimizden gelen taleplere yönelik yatırım çalışmalarını devam ettirirken teknolojik yatırımlara da öncelik vermektedir.

Tamamladığımız OSOS, CBS, CRM ve AYS gibi programları etkin kullanmanın yanında bölgemizin ve ülkemizin en önemli sorunu olan kayıp-kaçak azaltma çalışmalarına da önem vermektedir. Şirketimizin % 42 civarında devraldığı bölgemizde kayıp kaçak oranını yapılan mücadele sonucu 2016 yıl sonu %25,68’e, 2017 yıl sonu itibariyle de %24,60’a düşürmeyi başarmıştır.

2018 yılı için kaçak elektrik kullanımını azaltmaya ve bitirmeye yönelik PLC projemiz EPDK tarafından onaylanmıştır. Elektrik şebekeleri üzerinden haberleşme altyapısı anlamına gelen PLC projesi, kaçak elektrik kullanımını 2018 yılında azaltacak hatta bitirecek projedir. Pilot bölge olarak belirlediğimiz Ağrı’nın Patnos ve Doğubayazıt ilçelerinde 2018 yılında uygulamaya konulacak olan bu proje, kaçak elektrik kullanımı fark edilir bir şekilde azalacaktır. Bizler kaçak elektrik kullanımı ile yaptığımız mücadele ile kaçak elektrik kullanmayan tüketicilerimizin de haklarını korumaya gayret ediyoruz.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiğit

2013 yılında elektrik dağıtımında özelleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından sektörde hizmet standartları giderek yükseldi. 2017 yılı da bu anlamda oldukça başarılı geçti. Yatırımların sonuçları arıza sayılarındaki düşüş ve artan müşteri memnuniyeti olarak dönüyor. 5 milyondan fazla elektrik abonesine elektrik dağıtım hizmeti veren BEDAŞ, 2017 yılını 374 milyon TL’lik yatırımla tamamladı. 2017 yılında bölgemizde toplam elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 3.6 artarak 26.6 milyar kWh’ye ulaştı. Arkadaşlar bir çalışma yaptı ve gördük ki Uluslararası Enerji  Ajansı verilerine göre İstanbul Avrupa Yakası’nın elektrik tüketimi Avrupa’daki 16 ülkedeki tüketimden daha fazla. Baş döndürücü hızla büyüyen mega kentte bu gelişmeye başarılı bir şekilde ayak uyduruyoruz. Şirket olarak bir yandan teknolojiye yönelik yatırımlara ağırlık verirken, diğer yandan araştırma geliştirmeye ayırdığımız pay da artıyor. 30 milyon TL’lik yatırımla 17 Ar-Ge projesinin geliştirildiği merkezimize yıl içinde Sanayi Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ onayı geldi. Yine sektörde oldukça ses getiren Kapalı Ring projemiz ödüle layık görüldü. Önümüzdeki 4-5 yılda elektrik dağıtım şirketlerinin artık teknoloji şirketi olmak zorunda olduğunun farkındayız ve bu yönde hızlı adımlar atıyoruz.

Yüksek müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. 2018 yılında 412 milyon TL olarak öngördüğümüz yatırım tutarının, tüketicilerin bağlantı talepleri ile bir miktar daha yukarı çıkacağını tahmin ediyoruz.  Güvenli bir kent için sokak aydınlatmalarının ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle 2018 yılında toplam yatırımlarımız içinde sokak aydınlatmalarının payı 47 milyon TL’yi bulacak.  BEDAŞ’ın 2013-2020 arasında bölgeye yaptığı toplam yatırım tutarı 2.6 milyar TL’yi aşacak.  Yatırımlarında teknolojiye büyük ağırlık veren BEDAŞ, tüm iş süreçlerini yeniden düzenleyerek entegre hale getiren Entegre Bilişim Sistemleri (EBS) projesinde büyük yol aldı. EBS çerçevesinde Kontrol ve Veri Toplama Sistemi SCADA’da kapsamında ilk aşamada 147 si indirici trafo merkezi ve dağıtım merkezi  olmak üzere toplam 360 trafo merkezi sisteme dâhil edildi. 2018 sonunda toplam 810 adet merkezin SCADA sistemine entegrasyonunu sağlamayı hedefliyoruz. Bugün Türkiye’nin toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 12-13’ü İstanbul Avrupa Yakası’ndan geliyor. Elektriğin temel yaşam gereksinimlerinden biri olduğuna inanıyoruz. Bir başarı öyküsüne imza atmak adına tüm BEDAŞ çalışanları olarak tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız ile birlikte tüketici memnuniyetini hedef belirleyip kaliteli ve kesintisiz enerjiyi ulaştırmak için durmaksızın çalışıyoruz. 

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Sait AKBOĞA

Elektrik tüketiminin her geçen gün arttığı ülkemizde 2017 yılı dağıtım şirketleri açısından kesintisiz ve kaliteli elektrik arzının sunulmasına yönelik çalışmaların yapılması ve bu çalışmalardan elde edilen müşteri memnuniyetinin ölçümlenerek daha iyi hizmet sunumuna yönelik hedeflerin belirlenmesi ile geride kalmıştır. Ayrıca; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) da müşteri memnuniyetine yönelik almış olduğu karar ve tedbirler de dağıtım şirketlerinin hızlı aksiyon almalarını sağlamıştır.

Şirketimiz 2017 yılında, yatırım yükümlülüğünü eksiksiz bir şekilde tamamlamış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan müşteri memnuniyeti anketi sonuçları doğrultusunda  gereken adımları atarak kaliteli ve kesintisiz enerji arzına yönelik yoğun bir mesai  geçirmiştir.

Hizmet bölgemiz Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi bir önceki yıla oranla %11,05 civarında artış göstermiş ve 100 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirilmiştir.

2017 yılı şirketimiz açısından kalite kapsamında yapılan çalışmalar ve bu kapsamda ciddi adımların atıldığı bir yıl olmuştur. Mevzuat kapsamında belirlenen kalite belgelerinin tamamı alınarak güncelliği sağlanmıştır. Ayrıca Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli benimsenerek bu doğrultuda çalışmalar yürütülmüştür. Şirketimiz KalDer’e üye olduğu 2017 yılında EFQM Mükemmellikte Yetkinlik Dış Değerlendirme sınavını 5 yıldız alarak tamamlayan ilk ve tek elektrik dağıtım şirketi olma unvanını almıştır.

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine önem veren şirketimiz 2017 yılı içerisinde bu alanda da birçok çalışma yapmış, özellikle doğaya karşı sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ‘Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi ile 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ödüle layık görülmüştür. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın büyük önem verdiği konular arasında yer alan enerji verimliliği ile ilgili de çalışmalar yapan şirketimizin Enerji Tasarrufu Haftası’nda öğrencilere yönelik düzenlediği eğitimler ve ‘Tasarruf Ediyorum’ konulu resim yarışması yoğun ilgi görmüştür.

Şirketimiz geçtiğimiz yıl özellikle paydaş ilişkilerinin geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik önemli aksiyonlar almıştır. 2017 yılı başlarında hizmet bölgemizdeki paydaşlarla düzenlenen toplantılarda koordinasyon gerektiren konular ve talepler masaya yatırılarak sahada çalışmaların daha verimli yürütülmesi sağlanmıştır. Diğer yandan 2017 yılı sonlarında 2018 yılı yatırım planının oluşturulması amacıyla paydaşlarımızdan muhtarlar, belediye başkanları ve kaymakamlar ile bir araya gelinerek koordinasyon gerektiren konular ve yatırımlar hakkında ortak bir çalışma planı hazırlanmıştır.

2018 yılını şirket vizyonumuz doğrultusunda bilinçli elektrik kullanımı, çevre değerlerinin korunması ve sosyal sorumluluk gibi kavramlara odaklandığımız projelerin yanı sıra Ar-Ge alanında ve müşteri memnuniyeti kapsamında yapılan çalışmalarla kendimizden söz ettireceğimiz bir yıl olarak geçirmeyi hedefliyoruz.

2018  özellikle Entegre Bilişim Sistemleri (EBS) yazılımlarının daha etkin kullanımının sağlanacağı, akıllı şehirlere alt yapı oluşturacak çalışmaların yapılacağı bir yıl olacak.

Ayrıca kaliteli ve kesintisiz elektrik arzına yönelik başlatmış olduğumuz Köye Dönüş Projesiyle kırsalda yaşanan sıkıntıların minimize edilmesi, sorumluluk bölgemizde bulunan müşteri ve paydaş memnuniyetinin ölçülerek gerekli çalışmaların aksatılmadan yapılması 2018 yılı hedeflerimiz içerisindedir. Öte yandan 2018 yılında gerçekleştirilecek sektör toplantısında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK tarafından belirlenen hedeflere ulaşma noktasında şirket olarak azami derecede gayret göstereceğiz.

Küresel Enerji Dönüşümü: 2050 Yol Haritası

IRENA’nın (Uluslararası Yenilenebilir Ajansı) yayımladığı 2050 yol haritasına göre, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak için enerji dönüşümünün 6 kat daha hızlanması gerekiyor. Paris Anlaşması için gerekli olan enerji kaynaklı emisyonların azaltılması konusunda yenilenebilir enerji kurulumlarının artışı kritik öneme sahip.

IRENA’nın hazırladığı ve Berlin’de Enerji Dönüşümü Diyaloğu’nda açıklanan “Küresel Enerji Dönüşümü: 2050 Yol Haritası” adlı rapor, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının 2050 yılına kadar %30 artırılması halinde 11 milyon yeni istihdam yaratılabileceğini, bu rakamın da fosil yakıt tesislerinin azalması ile ortaya çıkacak istihdam açığını kapatmaya yeteceğini ve hatta üzerine çıkacağını ortaya koyuyor.

Ülkelerin mevcut planları, gerekli emisyon azaltımı için şu anda yetersiz kalıyor. Mevcut ve planlanan politikalar altında dünya, enerji ile ilgili karbon bütçesi 20 yıl içinde tüketmiş olacak. 2017 yılında küresel yenilenebilir üretim kapasitesi, yıllık %8,3 büyüme ile 167 GW artış gösterdi ve dünya genelinde toplam 2.179 GW’a ulaştı. Ancak, bu büyüme hızlandırılmazsa petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil yakıtlar, küresel enerji arenasına 2050’de hakim olmaya devam edecek.

IRENA’nın yol haritası analizi, toplam küresel son enerji kullanımında, yenilenebilir enerjinin % 18’den % 25’e çıktığı bir enerji senaryosunu ortaya koyuyor. Bu da, toplam elektrik üretiminin % 85’inin yenilenebilir enerjiden üretilmesi anlamına geliyor. Bu rakamlara ulaşmak için, hem ısınma ve ulaşımda elektrik kullanımını, hem de doğrudan yenilenebilir enerji kullanımını en az altı kat hızlandırmak gerekiyor. Raporda, enerji dönüşümüne liderlik eden güneş ve rüzgarla birlikte elektrikli araçlar ve ısınmanın da yenilenebilir kaynaklı olmasının önemi belirtiliyor.

Rapor, aynı zamanda böyle bir senaryoda, küresel ekonominin %1 büyüyeceğini ve hava kirliliği, iklim değişikliği etkileri gibi insan refahını tehdit eden konularda en az %15 iyileşme olacağını da ortaya koyuyor.

Raporun basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin: “Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, dünyanın enerji ile ilgili CO2 emisyonlarını azaltmanın temel çözüm yolu. Bu sektörlere yatırımlar, küresel sıcaklık artışını iki derecede sınırlandırmak için gerekli azaltımın % 90’dan fazlasını sağlayabilir.” diyor. Amin aynı zamanda, “İklim değişikliğinin en ciddi etkilerinden kaçınmak için küresel enerjiyi hızla karbondan arındırmak istiyorsak yenilenebilir enerji kaynakları 2050 yılına kadar toplam enerjinin en az üçte ikisini oluşturmalıdır” diye ekliyor.

IRENA Genel Müdürü, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin kömüre yönelmesine rağmen dönüşüm için neden iyimser olunduğuna dair soruya ise şu cevabı veriyor: “Paris hedeflerine ulaşabileceğimize dair olumlu düşünmemin nedeni, enerjiyi üretme ve yönetme biçimlerimizi dönüştürecek yatırım, dağıtık enerji üretimi ve dijitalleşme gibi alanlarda gördüğümüz eğilimler. Bu eğilimler üretimi artıracak, örnek vermek gerekirse Türkiye rüzgar ve güneş konusunda en iyi pazarlardan biri. Türkiye rekor düzeyde rüzgar enerjisi kurulumu yapıyor, üstelik de bunu en başından beri teşviksiz yapıyor. Yenilenebilir enerji, eğer sanayide doğru koşullar mevcutsa bütün ülkeler için denge kuracak ve istikrar sağlayacak bir güç olabilir. O sebeple, her yıl iş gücüne katılan 1 milyon gencin olduğu Mısır’ın lideri El-Sisi gibi liderlere hep bu yönde mesajlar veriyorum”.

Kaynak: IRENA

RÖPORTAJ: Eurelectric Genel Sekreteri Kristian Ruby

Elektrik sektörü iklim değişikliğinin, hava kirliliğinin ve doğal kaynakların tükenmesinin artan önemine ve aciliyetine nasıl cevap vermeli? Bu soruyu Eurelectric Genel Sekreteri Kristian Ruby cevaplandırdı ve Eurelectric’in bu konudaki vizyonunu açıkladı.

2017 Aralık’ta Avrupa elektrik sektörü yeni bir uzun vadeli vizyon duyurdu. Avrupa’daki ulusal dernekler ve tüm başlıca elektrik şirketlerinin üst-düzey yöneticileri, sektörün temiz enerjiye geçişin hızlandırılması ve Avrupa’nın Paris Anlaşması’na yönelik çabalarında başrol alınması konularındaki taahhütünü ortaya koyan vizyon üzerine mütabık kaldılar. Sektör liderleri, yüzyılın ortalarına gelinmeden ekonomi genelinde iklim dostu bir topluma geçişin desteklenmesi ve karbonsuz bir elektrik portföyünün elde edilmesi için aksiyon almayı taahhüt ettiler.

Bir dekarbonizasyon aracı olarak “elektrifikasyon”

Yeni Vizyon Bildirisi üç ana fikrin etrafında ifade ediliyor: elektriğin topluma ne getirebileceği, elektrik endüstrisinin neye bağlı olduğu ve politika yapıcıların sunması gerekenler. Bu üç unsur birlikte; elektriğin vatandaşların, toplumların ve gelecek nesillerin yaşamlarına değer katmaya devam etmesini sağlıyor. Yeni vizyon ile sektör, temiz enerji üretimi ve geçişe olanak sağlayan diğer çözümlere yatırım yapma konusundaki kararlılığını güçlendiriyor. Daha da önemlisi temiz elektrik kullanımının artması, diğer sektörlerdeki CO2 emisyon azaltımlarını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Bir ürün olarak elektrik, sayısız çözümler sunmaktadır. Bugün toplumun gelişimine katkısı olağanüstü olmakta ve büyümeye devam etmektedir. Elektrik üretiminin karbonsuz olma potansiyeline sahip olması; ulaşım, ısıtma ve soğutma gibi ekonominin diğer bazı sektörlerini de dekarbonize etmeye yardımcı oluyor. Bunun yanında Avrupa’nın ithal yakıtlara olan bağımlılığını azaltmaya, şehirlerin havasını temizlemeye, müşterilere dijital enerji hizmetleri ve sıfır emisyonlu ulaşım yoluyla konfor sunmaya yardımcı olabiliyor.

Elektriğin sunduğu faydaları maliyet-etkin bir şekilde değerlendirmek için, politika yapıcıların, Avrupa'nın iklim ve enerji taahhütlerini yerine getirmede temiz ve iklim dostu elektriğin artırılmasının kilit rolünü tanıması gerekiyor. Ayrıca Avrupalı tüketiciler için rekabetçi fiyatlı elektriğe geçişi hızlandıran tedbirleri aktif olarak desteklemeliler. İlaveten, akıllı ve daha iyi regülasyon yoluyla elektrifikasyonu hızlandırmalı ve konut ve endüstriyel binalarda temiz ısıtma ve soğutmayı ve daha verimli endüstriyel süreçleri teşvik etmeliler.

Doğru yatırımların yapılması ve müşterilere öncelik verilmesi

Vizyon Bildirisi aynı zamanda, inovasyona yatırım yapmak, elektrik sektörünün gelecek yıllarda değer yaratmaya devam etmesini sağlamak ve sektörler arası yeni iş modelleri oluşturmak için güçlü bir taahhüdü de beraberinde getiriyor. Dijitalleşme, dağıtık üretim ve teknolojik ilerleme, işin temelini değiştiriyor ve beklenmedik etkileşimler gösteriyor. Dijitalleşmenin rolünü korumak ve değerini en üst düzeye çıkarmak için, elektrik endüstrisinin yeni bir yaklaşımla değer yaratmanın yenilikçi yollarını keşfetmesi gerekiyor.

Bunun anahtarı, müşteriyi sektörün faaliyetlerinin merkezine koymak ve talep yanıtı, enerji işlemleri ve yeni hizmetler gibi yeni teklifler geliştirmek olacak. Akıllı dağıtım şebekeleri ile birbirine bağlanan bu yeni yapı blokları, Avrupa'ya esnek ve yüksek verimli bir elektrik sistemi sağlayacak. Elektrik sektörü, toplumları karbonsuz toplumlara dönüştürmek üzere sürdürülebilir çözümler bulmak için yatırım yapmayı taahhüt ediyor.

Adil bir enerji geçişi ihtiyacı

Bu ifadenin motivasyonu, özellikle yüksek karbonlu değer zincirlerine dayanan bölgeler için önemlidir. Bu nedenle elektrik sektörü, politika yapıcıları hem sosyal hem de coğrafi olarak adil bir enerji geçişi sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çağırıyor. Bu, sosyo-ekonomik etkilerin ele alınması için gerekli destek ve finansmanın sağlanmasını içermelidir. Bu geçiş sırasında, politika yapıcılar adil bir çaba paylaşımı ve müşterilerin kişisel verilerinin korunması ve seçim özgürlüğünü güvence altına almalıdır.

Kaynak: PV Europe

Dünyanın İlk Elektrikli Yolu İsveç’te Açıldı

Elektrikli arabaların şarj edilebilmesini sağlayan ilk elektrikli yol İsveç’te kullanıma açıldı. Stockholm yakınlarında halka açık bir yola inşa edilen 2 kilometre uzunluğundaki yol elektrikli bütün araçların kullanımına açık olacak. Hükümet elektrikli yol projesinin bütün ülkede uygulanması için gerekli haritayı da çıkardı.

Stockholm Arlanda Havaalanı ve başkent yakınlarındaki bir lojistik alanını birleştiren yolun kullanımına açılması elektrikli araç bataryalarının sürekli dolu olmasının önüne geçecek ve söz konusu bataryanın üretimini fiyat olarak daha uygun hale getirecek.

Elektrik faturasını da hesaplayacak

İsveç’in 2030 yılına kadar fosil yakıt kullanımını tamamen ortadan kaldırılması için bu yakıt türünün yüzde 70’inin ulaşım alanında kısıtlanması gerekiyor.

Söz konusu elektrikli yol, üzerindeki araç durduğu an elektrik akımı sağlamayacak. Sistem ayrıca araçların enerji tüketimini hesaplayabiliyor. Araç sahibinin ödemesi gereken elektrik faturası tutarı da bu hesaplamaya göre belirleniyor.

‘eRoadArlanda’ ismi verilen projenin başındaki Hans Säll, şu an ülke genelinde kullanılan bütün araç ve yolların yeni teknolojiye adapte edilmek için uygun olduğunu ve 20 bin kilometresi otoyol olmak üzere İsveç’te yaklaşık yarım milyon kilometre kara yolu bulunduğunu söyledi. Säll, “20 bin kilometrelik otoyolu elektrikli yol projesiyle değiştirirsek bunun yeterli olacağını düşünüyorum. İsveç’te iki otoyol arasındaki en uzak mesafe 45 kilometre ve elektrikli araçlar bu mesafe süresince şarj olmadan hareket edebilir” dedi.

Kaynak: The Guardian

MAKALE

McKinsey tarafından yayınlanan “Küresel Enerjiye Bakış” raporu temel enerji talebi görünümünü özetliyor ve enerji dönüşümünün önümüzdeki yıllarda hangi projeksiyonlarda ortaya çıkacağını gösteriyor. Hem makro hem de mikroekonomik gelişmeleri dikkate alan raporda kullanılan model 145 ülke, 28 sektör ve 55 yakıt çeşidi için ayrı ayrı hazırlanan talep projeksiyonlarını içeriyor.

2018 yılının referans yıl olarak ele alındığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Enerji Gündemi

  • Brezilya petrol ruhsat ihalesinde Mart 29’da 2.4 milyar $ yatırım çekmişti. Şimdi Eylül’de bir daha var. Tuz altı üretim şu sıralar 1 mv/g. 29 Mart’ta geri çekilen 2 çok umutlu ruhsat bloku da Eylül’de ihalede.
  • Porto Riko’da bir ekskavatör ana hatta çok yaklaşınca adanın çoğu karanlıkta kaldı. Perşembe sabaha kadar sürdü. Taşeronun ilk vukuatı değil 12 Nisan’da da bir olaya yol açmış.
  • Arjantin Rüzgar Enerjisi Programı 4 milyar $ yatırım çekti. Arjantin elektrikte 2025 gibi %20 yenilenebilir hedefliyor. Fakat asıl sorun iletim hatlarının kapasitelerinin yetersizliği
  • İtalyan Enel, Brezilyalı elektrik dağıtım şirketi Eletropaulo Metropolitana’yı almak için 1.4 milyar $ önerdi. Öneri Neoenergia’nın hemen arkasından geldi.

Kaynak: http://barissanli.com/eak/