SEKTÖRDEN HABERLER
Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna (EPDK) 3 Üye Atandı

20 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarına göre, EPDK’da boş bulunan üyeliklere Erdoğan Tozan, Hayrettin Kurt ve daha önce de bu görevi yürüten Ahmet Çağrı Çiçek atandı.

Yargıtay’da yemin ederek görevlerine başlayan EPDK Kurul Üyelerinin katılımı ile ilk kurul toplantısı yapıldı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz toplantı öncesi yaptığı açıklamada; “sektörümüz ve milletimiz için hayırlı olsun. Yeni üyelerimiz sahip oldukları donanım ve tecrübe ile Kurumumuza güç katacaktır. EPDK olarak sektörümüz ve milletimiz için azimle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ankara Üniversitesi’nde Yosundan Biyoenerji Üretildi

Ankara Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan testler sonucunda yosundan biyoenerji üretildi. Türk bilim adamlarının bu buluşu benzinin yerini alacak.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde master yapan Mert Özcan, ”Şu anda laboratuvar ortamında gerçekleştirdiğimiz testler doğrultusunda yaptığımız biyodizel, yüzde 99.6’lık bir seviyeye ulaşarak tamamen biyodizele dönme noktasında üstün bir başarı sergilemiştir” dedi.

Fosil kaynaklı yakıtların yakın gelecekte tükenecek olmaları ve bu yakıtların neden oldukları çevresel sorunlar alternatif enerji kaynaklarına olan ilginin artmasına neden oluyor. Bu bağlamda biyoetanol, biyodizel ve biyohidrojen gibi fosil yakıtlara alternatif yenilenebilir ve enerji kaynaklarının araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi günümüzde önem arz ediyor.
Temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan biyodizelin günümüzde kullanılan fosil kaynaklı dizel yakıtlara en büyük alternatif olduğunu söyleyen Ankara üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde master yapan Mert Özcan, ”Şu anda yosun ülkemizde çok önemsenen bir şey değil. Çoğu zaman kenara atıyoruz, belki üstüne basıp geçiyoruz ama biz bu yosundan biyoenerji elde etmeye çalışıyoruz ve bunu gerçekleştirdik. Bu noktada yosunun, yani mikro algımızın birçok noktada yan ürünü de var. Bu yan ürünlerden gıda, kozmetik, ilaç ve enerji sektörlerinde birçok yaptığımız çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız doğrultusunda ülkemizin enerji sektörü bakımından dışa bağımlılığını biraz olsun azaltmak gayesindeyiz. Bu noktada çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmaların başladığı tarihe ilişkin bilgi veren Özcan, ”Bu çalışmalar yaklaşık 4,5-5 yıllık çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkan şeyler. Şu anda revaçta olan bir proje değil, fakat Amerika ve İsrail başta olmak üzere bu programı 2012 senesinden bu yana sürdürmekteler.

Biz de bu projeyi hayata geçirmek ve şu andaki mevcut enerjimizi biraz olsun artırmak noktasında böyle bir çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

ÇEDAŞ ile TES-İŞ Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

ÇEDAŞ ile TES-İŞ arasında 558 personeli kapsayan ikinci dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti verme hedefiyle çalışmalarını sürdüren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) ile Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) arasında, 558 saha çalışanını kapsayan ikinci dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, Çamlıbel Elektrik ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. Genel Koordinatörü Mehmet Akif Şahin, İnsan Kaynakları Direktörü Servet Güney, Yatırım Direktörü Mustafa Altun ve TES-İŞ Sivas Şube Başkanı Tevfik Güveri’nin katılımları ile gerçekleşen imza töreninde, çalışanların sosyal haklarının toplu iş sözleşmesi ile güvence altına alınarak çalışma hayatlarını sosyal ve ekonomik anlamda daha iyi koşullarda sürdürmelerinin gerekliliğine dikkat çekildi.

İmza töreninde konuşan ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa öncelikle 01.03.2018-31.12.2020 tarihlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmacı yaklaşımı dolayısıyla TES-İş Sendikası’na teşekkür etti.

Çalışanlarımızın haklarında iyileşme sağlandı

TES-İŞ ile yapılan toplu iş sözleşmesinin 558 saha personelini kapsadığını hatırlatan Genel Müdür Akboğa, “Çalışanlarımızın memnun olacağı bir sözleşmeye imza attık. Yapılan sözleşme ile çalışanlarımızın sosyal haklarında iyileşme sağlandı. Biz çalışanlarımızı ailemizin bir üyesi olarak görüyoruz ve bu anlamda onların sosyal haklarının iyileştirilmesine son derece önem veriyoruz. ÇEDAŞ olarak müşteri memnuniyetini öncelikli amaç edinen bir kurum olarak müşteri memnuniyetinin çalışan memnuniyeti ile sağlanacağını biliyoruz. Bu nedenle çalışanlarımızın yüksek motivasyonla huzur ve güven ortamı içerisinde çalışma hayatlarını sürdürmeleri için onlara her konuda destek olmaya gayret ediyoruz. TES-İŞ ile iyi niyet içinde sürdürdüğümüz görüşmeler sonunda imzalanan toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İş barışına katkı sağlayacak bir sözleşmeye imza attık

Sendika olarak kendilerine bağlı işçilerin haklarını korumak ve güvence altına almak amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten TES-İŞ Sivas Şube Başkanı Tevfik Güveri ise, “Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde istihdama katkı sağlayan en önemli kuruluşlar arasında yer alan ÇEDAŞ, çalışanlarının sosyal ve ekonomik haklarına da azami derecede önem veriyor. Bu bağlamda yaptığımız görüşmeler neticesinde taleplerimize olumlu bir tutumla yaklaşan ÇEDAŞ ile saha çalışanlarının idari, sosyal haklar ve ücret artışlarında mutabakata vararak iş barışına katkı sağlayacak bir sözleşmeye imza attık. Sözleşmede emeği geçenlere teşekkür ederek işçi arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

ÇEDAŞ çalışanları ise yapılan toplu iş sözleşmesinin beklentilerini karşıladığını ve kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek ÇEDAŞ yöneticileri ve TES-İŞ Sendikası temsilcilerine teşekkür etti.

MEDAŞ'tan Sanata Destek

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş (MEDAŞ), hizmetlerini sanata verdiği destekle taçlandırdı.

Konya’da yıllardır kültür sanat çalışmalarına katkı veren MEDAŞ, binasında yer alan Sanat Galerisinin kapılarını uzun bir aradan sonra yeniden açtı.

Açılış törenine, MEDAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, MEPAŞ Genel Müdürü İlker Arslanargun ile birlikte birim yöneticileri, sanatçılar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergi hakkında konuşan MEDAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, “MEDAŞ olarak sanatı desteklemekten dolayı kıvançlıyız. Uzun bir aradan sonra galerimizin açılışını tekrar yapıyoruz. Bu açılışı da üç üniversitemizin çok değerli hocalarıyla yapıyoruz. Hocalarımıza galerimize verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Açılış çok fazla ilgi gördü inşallah bundan sonra Konya’mıza, bölgemize sanatsal anlamda da fazla şeyler yapmayı planlıyoruz ve bölgemizdeki tüm sanatçıları da bu galerimize destek vermeye davet ediyorum” dedi.

Karma sergiyle faaliyetlerine başlayan galeride; sanatseverler, eser sahipleriyle bir araya gelme fırsatını bulacaklar. Galeride; Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi’nden öğretim üyelerine ait eserlerinin yer aldığı 63 tablo sergileniyor.

DÜNYADAN HABERLER
Uluslararası Enerji Ajansı ve Afrika Birliği’nden Sürdürülebilir Enerji Üzerine
Stratejik İşbirliği Anlaşması

Uluslararası Enerji Ajansı ve Afrika Birliği, Afrika kıtasındaki ülkeler için daha güvenli, sürdürülebilir ve temiz bir enerji geleceğine yönelik stratejik bir ortaklık kurmayı kabul etti.

Ortak taahhüt, bugün Paris'te UEA’nın İcra Direktörü Dr. H. Fatih Birol Afrika Birliği Altyapı, Enerji, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Komisyon Üyesi Amani Abou-Zeid’in imzaladığı bir mutabakat anlaşmasıyla oluşturuldu.
Resmi imzadan önce Dr Abou-Zeid, UEA’nın üst düzey seçkin konuşmacı serisi olan “Büyük Fikirler”e katıldı. Afrika Birliği'nin kuruluşunun yıllık anma töreni olan Dünya Afrika Günü'nü kutlayan Dr. Abou-Zeid, enerji yoksulluğunun zorluklarına ve Afrika'daki enerji erişiminin iyileştirilmesine değindi.

UEA internet sitesinde yayınlanan ve 1 saat süren oturuma çok sayıda elçi, kıdemli delegeler ve UEA Ailesi ve Afrika Birliği üyesi ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere 140'dan fazla kişi katıldı. Etkinliği İtalya'nın Daimi Temsilcisi Alessandro Busacca'nın ve Asya, Sahra Altı Afrika, Latin Amerika Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Büyükelçi Massimo Gaiani'nin ev sahipliği yaptığı öğle yemeği izledi.

Yirmi yılı aşkın bir süredir UEA; ekonomik, güvenilir ve modern enerjiye evrensel erişim sağlamak için uluslararası çabaların ön saflarında yer almıştır. Yaygın küresel ilerlemeye rağmen, elektriğe erişimi genişletmek ve yemek pişirme tesislerini temizlemeye yönelik çabalar, dünya özellikle en alt düzeydeki enerji erişim zorluklarına sahip bölge olan Sahra-altı Afrika'da nüfus artışına ayak uyduramamaktadır.

Dr Abou-Zeid, “Afrika'da bir deyiş var - eğer hızlı gitmek istiyorsanız, tek başınıza gidersiniz, eğer uzaklara gitmek istiyorsanız, birlikte gidin” dedi. "UEA ile stratejik bir ortaklığa girmeye karar vermemizin sebebi budur. Bu MOU'nun imzalanması Afrika Birliği ve UEA için bir kilometre taşını işaret eder. Bu, karşılıklı olarak zenginleştirici bir şekilde görevlerimizi yerine getirme yeteneğimizi güçlendirecektir."

Mutabakat Zaptı, enerji güvenliği, enerji istatistikleri, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma alanlarında ortak çıkarları ilerleten faaliyetler ve projeler hakkında işbirliği için genel bir çerçeve sunmaktadır.

UEA’nın enerji erişimi ve sürdürülebilir kalkınma konusundaki küresel katılımı konusundaki güçlü taahhüdünü ve enerji ve çevre sorunlarına çözüm bulmak için gelişmekte olan ekonomilerle yakın işbirliği içinde çalışmasını yansıtır.

Birol, "Anlaşma, Afrika için daha güvenli, sürdürülebilir ve temiz bir enerji geleceğine yönelik ortak çabaların temel taşıdır. Törenimizin zamanlaması, tüm dünyada Afrika Günü’nün 55. yıldönümünün kutladığı bugünden daha uygun olamazdı" şeklinde konuştu.

Kaynak: IEA

Google, İngiltere'de Güneş Enerjisi Hizmetini Başlattı

Google, İngiliz ev sahiplerinin güneş enerjisine geçerek tasarruf yapmasına yardımcı olabilecek yeni bir hizmet sunuyor.

Teknoloji devi, enerji tedarikçisi Eon ile ortaklaşa, Google Earth ve Haritalar uygulamalarından elde edilen verileri kullanarak tasarrufları tahmin eden Project Sunroof adlı bir çevrimiçi araç yayınladı.

Proje ilk olarak 2015'te ABD'de lanse edilmişti, gözden geçirmeler uygulamanın doğru ancak bazı garip sonuçlar verdiğini öne sürdü.

Google ayrıca, Alman yazılım firması Tetraeder ile proje üzerinde çalışıyor.

Sunroof projesi, bir evin çatı alanı ve açısı gibi özelliklerini ve güneşin konumu gibi hava durumu verilerini inceleyerek bir evin sahip olduğu güneş potansiyelini tahmin etmek için makine öğrenimini kullanıyor.

Google, modellerinin, tek bir ağacın bir evin güneş potansiyeli üzerindeki etkisini değerlendirecek kadar ayrıntılı olduğunu iddia ediyor.

Proje, türünün ilki değil - Ikea da Solarcentury ile işbirliği içinde benzer bir hizmet sunuyor. Tesla ise geçen yaz kendi Solar Çatı Hesaplayıcısı'nı çıkardı.

Ancak bu şirketler ve diğerleri, ev sahiplerinin, tasarrufları hakkında bir teklif almadan önce kendilerine çatıları veya evlerinin şekli hakkında ek bilgi sunmalarını talep ediyor.

Kar amacı gütmeyen Enerji ve İklim İstihbarat Birimi'nde analiz başkanı olan Jonathan Marshall, Sunroof'un, Google Earth görüntülerini kullanarak çatı verilerini otomatik olarak inceleyerek ev sahiplerinin önündeki "engelleri" azalttığını söyledi.

Marshall, BBC'ye verdiği demeçte, "Çatı şeklini analiz ederek, güneş panellerini kurarken atmanız gereken adımlardan birini atacaklar" dedi.

Sunroof Projesi ilk olarak ABD'de 2015 yılında ve daha sonra geçen yıl Almanya'da hayata geçirildi. Birmingham, Brighton, Liverpool, Newcastle, Reading ve Londra bölümleri dahil olmak üzere şu anda İngiltere’nin seçili bölgelerinde mevcut durumda.

Google'daki işbirlikleri müdürü Nicole Lombardo şunları söyledi: “İngiltere'deki insanlara çatılarında güneş panelleri kurma ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş konusunda daha bilinçli seçimler yapma konusunda yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Araç, Google’ın yeşil enerjiye olan taahhüdünün de bir göstergesi. Google 2017 yılında, global operasyonlarını sadece yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak yürüttüğünü açıklamıştı.

Kaynak: BBC

Küresel EV (Elektrikli Araç) Pilot Şehir Programı Temiz Enerji Bakanlığı’nda Başlatıldı

Elektrikli Araçlar Girişimi (EVI), Kopenhag'da düzenlenen 9. Temiz Enerji Bakanlar Kurulu esnasında Küresel EV (Elektrikli Araç) Pilot Şehir Programı'nı (PCP) duyurdu.

PCP, şehirlerin elektrikli araçların tanıtımı konusundaki eşsiz perspektifini tanıyarak 100 EV dostu şehirden oluşan bir ağ kurmayı amaçlıyor. Şehirler gürültü ve hava kirliliği de dahil olmak üzere ulaşımın en olumsuz etkilerinden birkaçıyla karşı karşıya kalmakta, ancak aynı zamanda yeniliklerin geliştirilmesi için platformlar da olabilmektedir.

Şehirler EVI’nin EV30 @ 30 Kampanyasının hedefine ulaşmasında önemli rol oynayacak. 2017 CEM Bakanlar Kurulu'nda başlatılan bu kampanya, tüm EVI üyeleri için 2030 yılına kadar tüm binek otomobilleri, hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlar toplamında elektrikli araçlar için %30 pazar payına ulaşma olan ortak bir hedefe sahip.

PCP, şehir sakinlerinin elektrikli araçlara geçiş yapmasını daha kolay ve daha cazip kılmak üzere şehirler ağı üzerinden değişimi kolaylaştırarak bu hedefe ulaşılmasına katkıda bulunacaktır. Şehirler, EV ile ilgili gelişmeleri (araç sayısı, araç seyahat faaliyeti, mevcut şarjörlerin sayısı ve türü gibi) izlemek ve başarılı politika uygulamaları ve tekrarlanabilir çözümler hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için ortak göstergeler oluşturmak üzere çalışacaktır.

Şuanda dünya çapında PCP’ye katılmayı taahhüt eden 30 şehir bulunmakta:

Kaynak: IEA

Fransa’nın Marsilya Kentinde 4 Gün Elektrik Kesintisi Yaşandı

Fransa’nın Marsilya kentinde dört gün süren elektrik kesintisi hayatı felç etti. Kentin kuzeyinde Cezayir asıllı Fransızların ve göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Castellas semtindeki 5 bin kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiledi. Dört günün sonunda kesintinin basit bir arızadan kaynaklandığı anlaşıldı.

Semt sakinleri geceleri karanlıkta kalırken, gündüzleri de gündelik işlerini yapamaz hale geldi. Sıcak su kesildi, çamaşır makinesi gibi ev aletleri çalışmadı, hatta bilgisayar ve cep telefonları bile şarj edilemedi. Karanlık nedeniyle yaşlı bir kadının düştüğü ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Semt sakinlerinin durumu aktardığı Senatör Samia Ghali yaşanan kesintiye sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraf ve bilgilerle dikkat çekti. Sorunun günlerce sürmesi üzerine elektrik şirketiyle de bağlantıya giren Ghali ayrıca valiliğe şikayette bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Real Madrid Teknik Direktörlüğünden istifa eden ünlü futbolcu Zinedine Zidane’ın doğup büyüdüğü ilçe olan Castellas, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve Fransa geneline göre yoksulluk ve işsizlik oranının yüksek olduğu bir semt olarak biliniyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

HAFTANIN MAKALESİ

Gittikçe artan sayıda ülkede ve politika desteği ile teşvik edilen yenilenebilir enerji teknolojileri, büyük teknolojik ilerlemeler ve keskin maliyet düşüşleri sağlamıştır. Hemen hemen her ülkede yenilenebilir enerjide hedef belirlenmesiyle, yenilenebilir enerji konusu küresel enerji geçişinin ön saflarına gelmiştir.

Ancak ülkelerdeki ve sektörlerdeki ilerleme aynı olmamaktadır. Teknolojik ve finansal riskler, yenilenebilir kaynakların yeni pazarlara açılmasını engellemektedir. Enerji sektörü daha da geliştikçe, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklarının benimsenmesi daha esnek sistemler gerektirmektedir.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve 21. Yüzyılın Yenilenebilir Enerji Politikası Ağı (REN21) tarafından ortaklaşa hazırlanan bu rapor, kilit engelleri belirlemekte ve yenilenebilir enerji dağıtımını artırmak için politika seçeneklerini öne çıkarmaktadır.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Enerji Gündemi
  • Geçen Cuma, OPEC anlaşması sonrası petrol fiyatları artmıştı, oysa düşmesi gerekirdi. Piyasaların beklentisinden düşük bir artış geldi diyeymiş. ABD petrol kule rakamı da bir düştü. Şu anda ABD üretimi 10,9 mv/g, Rusya’nın ki 11 mv/g
  • Bloomberg verisine göre Çin’in görünen petrol talebi %5,4 artmış. Ama Benzin -%5(y/y: yıldan yıla) 2,74 mv/g, dizel -6,3% ile 3,18 mv/g, fuel oli -3,5%… Bir kerosen %16,4 artmış.
  • RWE’nin başı Schmitz “politik jestler elektrik üretmez” demiş, Almanya 2030 gibi kömürü sistem çıkaramaz iddiasıyla. Kömür bölgelerinde büyük pil fabrikaları-Gigafactories destek olabilir. Greenpeace ise linyitten çıkmak Almanya’ya yılda 28 milyar € tasarruf ettirir dedi.
  • Avustralya Queensland’da 5 dakikalık fiyatlar birçok zamanda 0 altına düştü. Elektriğin %20si güneşten, 128 MW büyük, 1270 MW çatı güneş üretim kapasitesi var.
  • Bitcoin’in ve kayıtzincirinin ekonomik sınırlarında denklemsel olarak işlem maliyetlerininin yükselmesi ile ancak daha dürüst bir sistem olabilir, yoksa saldırılarla değer çökebilir.