SEKTÖRDEN HABERLER
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bir Enerji Bir Nefes” Projesi Kapsamında Düzenlenen Fidan Dikim Töreni’ne Katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bir Enerji Bir Nefes Projesi" kapsamında, Amasya'nın Suluova ilçesinde düzenlenen Eski Çeltek Kömür Maden Sahalarının Ağaçlandırma ve Rehabilitasyon Çalışmaları Programı'na katıldı.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl başlattıkları proje kapsamında, GAZBİR, PETDER, ELDER ve KÖMÜRDER ile yürüttükleri ağaçlandırma çalışmasına bütün tarafların yoğun ilgisinin ve katılımının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Geçen yıl projenin tanıtımını yaparken çıkarılacak her 100 ton kömür için 1 ağaç dikileceğini duyurduklarını hatırlatan Dönmez, "Bugün de Eski Çeltek Kömür İşletmesi'nin üretime son verdiği kömür sahasını ağaçlandırarak yeniden doğaya kazandırıyoruz. 100 dönümlük arazide 10 bin 100 adet ağacı toprakla buluşturduk. Kömür sahası bugüne kadar ürettiği kömürle ekonomimize can verdi. Milletimizin refahı için işçi kardeşlerimiz burada gece gündüz, sıcak soğuk demeden alın teri döktü. Saha bugünden itibaren üreteceği oksijenle bizlere, doğaya ve içindekilere can vermeye devam edecek. En küçüğü 2, en büyüğü 6 yaşında olan karaçam, servi, mahlep, akasya ve sedir ağaçları ilçemizin güzelliğine ve estetiğine ayrı bir ruh katacak." ifadelerini kullandı.

Politikalarının temelinde sürdürülebilir çevre politikaları olduğunu belirten Dönmez, şunları kaydetti:

"Son 16 yılda kurulu gücümüzü 2,5 kat artırırken bu üretim artışında en büyük pay yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi. Son 10 yılda yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yaklaşık yüzde 200 oranında arttı. Yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu gücümüzün toplam içindeki payı da yüzde 34’ten yüzde 47’ye yükseldi. 2018 yılında hidrolik hariç yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimimiz 2017 yılına göre yaklaşık yüzde 35, 2016 yılına göre yaklaşık yüzde 70 oranında artış gösterdi. İnşallah gelecek on yıl içerisinde yenilenebilir enerji kurulu gücümüz toplam kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 53’ünü oluşturacak. Bu artışta hiç kuşkusuz iki yıl önce ilan ettiğimiz Milli Enerji ve Maden Politikamızın rolü büyük. Türkiye’nin enerjide yerli kaynaklarını daha fazla kullanması, dışa bağımlı olduğumuz kaynakları ise kontrol edilebilir bir seviyeye çekmesi hiç kuşkusuz hepimizin ortak hedefi."

"Eski nesil santrallerin bacalama ve filtreleme sistemleri değiştirilecek"

Yerli kömürde çevreci bir yatırım modeli geliştirdiklerini vurgulayan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üreticilerimizle anlaştık. İki yıl içinde eski nesil santrallerin bacalama ve filtreleme sistemleri değiştirilecek. Yeni nesil santraller ise en ileri teknolojiyle doğal dengeyi bozmadan ve minimum emisyon değerleriyle inşa edilecek. Temiz kömür teknolojisi başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşıyor. Bu konudaki çalışmaları dikkatle inceliyoruz. Kömür gün geçtikçe daha temiz bir yakıt olmaktadır. Temiz kömür teknolojileriyle kömürün üretimi, zenginleştirilmesi ve kullanımında verimliliği maksimum seviyeye çıkaracağız. Diğer yandan düşük emisyon değerleriyle de çevresel etkilerini en aza indireceğiz."

Dönmez, nükleer enerjide karbon ayak izini azaltma yönünde attıkları adımların önemli olduğunu ifade ederek, "Nükleer enerji sera gazı salımına sebep olmadığı için iklim değişikliği ile ilgili hedeflerimiz açısından kritik öneme sahip. Bakanlık görevine ilk başlarken şu hususu her platformda dile getirdim; 'Enerji verimliliğinden sıkça bahseden bir bakan olacağım' Enerji verimliliği, sağlayacağı ilave enerji arzının yanı sıra mevcut sera gazı emisyonumuzun azalmasını da sağlayacak." diye konuştu.

Türkiye'nin OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük emisyon değerlerine sahip olduğuna da işaret eden Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şunu gururla söyleyebilirim ki Türkiye dünyayı en az kirleten ülkeler arasında. Ancak bizim çevresel hassasiyetimiz medeniyetimizin bir parçası. O nedenle bu konuda sorumluluğumuzun çok ötesinde bir hassasiyet sergiliyoruz. Bu anlamlı gün vesilesiyle buradan enerji sektörünün bütün paydaşlarına da bir çağrıda bulunmak istiyorum. Enerji sektörü bu konuda öncü, bayrağı en önde taşıyan sektörlerin başında gelsin. Türkiye’nin enerjisi ormanlarımızda hayat bulsun."

Kaynak: ETKB

Elektrik Tüketimi Anlık İzlenecek, Verimlilik Sağlanacak

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Avrupa Birliği'nin UFUK 2020 Programı'ndan hibe almaya hak kazanan iki projelerinden biri olan PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin bir yaşam tarzı haline gelmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Sosyal ağ entegrasyonu ve oyun platformuyla entegre bir şekilde çalışacak olan uygulamayla kullanıcılar enerji tüketimlerini anlık izlemenin yanı sıra tüketim tahminlerini yapabilecekleri bir oyun platformu ile enerji tasarrufuna yönlendirilecek." ifadesini kullandı.

ÇEÇEN, yaptığı yazılı açıklamada, "Kişisel Enerji Yönetimi Uygulaması" anlamına gelen PEAKapp'in enerji verimliliğini teşvik etmek üzere tasarlandığını aktardı.

PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin günlük hayatın bir parçası haline geleceğini kaydeden Çeçen, uygulamanın test aşamalarını başarıyla tamamladığını ifade etti.

Gelecek yıllarda akıllı sayaçların yaygınlaşmasıyla birlikte PEAKapp uygulamasının Türkiye'de de kullanılmasının hedeflendiğini belirten Çeçen, "Avrupa Birliği'nin UFUK 2020 Programı'ndan hibe almaya hak kazanan iki projemizden biri olan PEAKapp uygulamasıyla enerji verimliliğinin bir yaşam tarzı haline gelmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sosyal ağ entegrasyonu ve oyun platformuyla entegre bir şekilde çalışacak olan uygulamayla kullanıcılar enerji tüketimlerini anlık izlemenin yanı sıra tüketim tahminlerini yapabilecekleri bir oyun platformu ile enerji tasarrufuna yönlendirilecek. Böylece, kullanıcıların enerjilerini verimli kullanmayı eğlenceli bir yolla öğrenmesi amaçlanıyor. PEAKapp, tüketicileri tasarrufa teşvik ederken, enerjinin verimli kullanılmasını da özendirecek." değerlendirmesinde bulundu.

Çeçen, PEAKapp'in aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen temiz enerjinin tüketimdeki payının artmasına da imkan sağlamayı hedeflediğini vurguladı.

Sektör olarak en önemli gündem maddelerinden biri olan enerji verimliliğini yenilikçi bir teknolojiyle teşvik edecek olan PEAKapp'in, akıllı sayaçlarla daha da yaygınlaşacağını kaydeden Çeçen, böylece kullanıcılar tarafından en sık kullanılan uygulamalar arasına girmesini beklediklerini kaydetti.

Bütçesi 2 Milyon Avro

Öte yandan açıklamada yer alan bilgilere göre, ELDER'in ortağı olduğu, Avrupa Birliği'nin UFUK 2020 Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan PEAKapp projesinin pilot saha testleri başarıyla tamamlanırken, sonuçlar geçen ay Viyana'da düzenlenen bir etkinlikte paylaşıldı.

Projenin ortaklarından Avusturyalı ENAMO Gmbh şirketi pilot saha testlerini bir yıl boyunca ve bin mesken abonesi üzerinde gerçekleştirdi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kuruluşlardan oluşan proje konsorsiyumunda Türkiye’den ELDER ve Başkent Elektrik Dağıtım AŞ yer alıyor. Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 programı tarafından yaklaşık 2 milyon avro bütçe ile fonlanan PEAKapp’in, gelecek yıllarda akıllı sayaçların yaygınlaşması ile birlikte elektrik dağıtım şirketleri, elektrik perakende şirketleri ve mobil operatörlerin kullanımına sunulması bekleniyor.

EPDK Tarafından Resmi Gazete’de Yayımlanan Kararlar
  • EPDK tarafından Hat Katılım Bedelinin Belirlenmesine Dair Usul ve Esasların kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanmasına ilişkin karar 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu düzenleme ile, hat katılım bedeli hesaplanması ve ödenmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlanıyor. Hat katılım bedelinin ödenmesine ilişkin esaslar şöyle:
  • Bağlantı hattını inşa eden veya bağlantı bedelini ödeyen kullanıcıya ödenecek hat katılım bedeli dağıtım şirketi tarafından usul ve esaslar kapsamında hesaplanacak.
  • Dağıtım şirketi tarafından hesaplanan bu bedel, mevcut bağlantı hattına bağlanması öngörülen yeni kullanıcılara bildirilecek.
  • Yeni kullanıcılar tarafından hat katılım bedelinin ödendiğine dair belgenin dağıtım şirketine sunulmasına müteakip dağıtım şirketi tarafından bağlantı görüşü oluşturulacak.
  • Dağıtım şirketi bu madde kapsamında yapmış olduğu işlemler dolayısıyla kullanıcılardan ilave bir ücret talep edemeyecek.
  • EPDK tarafından Kullanıcı Mülkiyetindeki Elektrik Tesislerinin Elektrik Dağıtım Şirketlerince Devralınmasına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasına ilişkin karar 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar kapsamında:
  • Malik ve yetkili temsilci tarafından bu usul ve esaslar çerçevesinde belirlenen bedeller üzerinden tesislerin devrine rıza gösterilmesi haline anlaşmaya ilişkin bir tutanak düzenlenecek ve devre ilişkin işlemlerin tamamlanması halinde devir bedeli tarife yılı içerisinde defaten ödenecek.
  • Söz konusu tesisin bulunduğu yerlere ilişkin kamu yararı, irtifak hakkı tesisi veya devir kararının veya orman kesin veya ön izleme belgesinin alınmamış olması halinde geri ödeme bu kararı veya ilgili resmi izinlerin alındığı yılı takip eden yıl içerinde yapılacak.
  • Bu durumda devir bedeli devre konu tesisin dağıtım şirketi tarafından kullanılmaya başlandığı tarihten, ilgili kararın ve/veya resmi izinlerin alındığı tarihe kadar Tüketici Fiyat Endeksi oranında güncellenecek.

Kaynak: Resmi Gazete

TEDAŞ ile Sudan Arasında Eğitim İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü ile Sudan Electricity Holding şirketi arasında elektrik dağıtım sektöründe eğitim işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü TEDAŞ adına Genel Müdür Halil İbrahim Leventoğlu, Sudan Electricity Holding adına ise Genel Müdür Salih Ali Abdallah imzaladı.

Sudan'da gerçekleşen imza töreninde TEDAŞ Genel Müdür Halil İbrahim LEVENTOĞLU'nun yanı sıra TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir ve TEDAŞ Uluslararası Eğitim Müdürü Taha Öztürk'te hazır bulundular.

TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu  konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sudan Cumhuriyeti Su Kaynakları ve Elektrik Bakanlığı arasındaki enerji alanındaki işbirliği protokolüne istinaden TEDAŞ ile Sudan Electricity Holding Şirketi arasında Elektrik Dağıtım Sektörü Eğitim İşbirliği Protokolünü Sayın Genel Müdür Salih Ali Abdallah ile imzaladık. İki taraf için de faydalı bir işbirliği olmasını temenni ederiz” dedi.

Kaynak: Enerji Magazin

“2030’da Her 10 Aracın 3’ü Elektrikli Olacak”

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, geleceğin otomotiv teknolojileri ve Nissan’ın mobilite çözümlerini anlattı. Özkök, "Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler, göreceğiz. 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan 3’ü elektrikli, her 4 araçtan biri ise otonom sürüş özelliğine sahip olacak" dedi. Türkiye'de her yıl elektrikli araç satışlarının arttığını kaydeden Özkök, markanın elektrikli modeli LEAF’i Türkiye’ye getireceklerini söyledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin altıncı oturumunda otomotiv sektörünün güncel dinamikleri, geleceği ve yerli otomobil konuşuldu. Zirvede geleceğin otomotiv teknolojileri ve Nissan’ın mobilite çözümlerini anlatan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök,  "Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler, göreceğiz. 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan 3’ü elektrikli, her 4 araçtan biri ise otonom sürüş özelliğine sahip olacak. 2025 yılına geldiğimizdeyse dünyada internet bağlantısı olmayan araç kalmayacak" dedi.

“Altyapı Hazır Olursa Elektrikliler Artar”

Türkiye'de her yıl elektrikli araç satışlarının arttığını kaydeden Özkök, "Türkiye’de elektrikli araç pazarı rakamsal olarak şu anda çok düşük seviyelerde, fakat Türk tüketicisinin bu alana ciddi bir yönelimi var. Her yıl bu elektrikli satış adedinin arttığını görüyoruz. Gerekli altyapı konusunda çalışmaların tamamlanmasıyla bu pazar Türkiye’de hızla büyüyecek" dedi. Sinan Özkök, markanın elektrikli modeli LEAF’i Türkiye’ye getireceklerinin bilgisini verdi.

Kaynak: Habertürk

Dondurucu Havada Enerji Nakil Direklerinde Zorlu Mesai

Türkiye'nin doğusunda, kış aylarının çetin geçtiği 7 ilde hizmet veren elektrik arıza ekipleri, soğuk hava, kar yağışı ve fırtınadan etkilenen enerji nakil hatlarının buzlarını temizliyor, devrilen direkleri onarıyor.

Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır ve Kars'ta yaklaşık 2 bin 500 personel ile hizmet veren Aras Elektrik Dağıtım AŞ, (Aras EDAŞ) çetin kış şartlarının yaşandığı bölgede, 650 kişilik eğitimli arıza ekibiyle yüksek gerilim hatlarındaki iletim telleri ve direklerin bakım-onarımını yapıyor.

İletim telleri ile direklerde oluşan buzları yüksek gerilim hatlarına çıkarak ve zaman zaman da iletim tellerine büyük odunlar ile vurarak temizleyen ekipler, böylece enerji nakillerinde yaşanabilecek aksaklığın önüne geçmeye çalışıyor.

Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin en soğuk bölgelerinden birisine hizmet verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"7 gün 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Kar yağışının fazla olduğu bölgelerde fırtınanın da etkisi ile enerji nakil hatları ve direklerde yoğun buzlanma oluyor. Buzun ağırlığı ve fırtınanın şiddetine dayanamayan enerji nakil hatlarında arızalar meydana geliyor. Eğitim ve ekipmanları ile kış koşullarına her an hazır olan ekiplerimiz gelen ihbarları anında değerlendirerek görev yerlerine intikal ediyor. Bölgemizin doğa ve kış şartları belli ama bu koşullar bizim görevimizi yerine getirmemize mani olamaz."

"Tüm köylerin hatları değiştirilecek"

Aras EDAŞ Kars İl Koordinatörü Bülent Gürel de Kars'ın Susuz ilçesi Gölbaşı köyü mezrasında yıkılan elektrik direkleri için çalışma başlatıldığını ve gece geç saatlere kadar direklerin onarılarak söz konusu bölgeye enerji verildiğini aktardı.

Gürsel, "Yakında bütün köylerin hatlarını değiştirip artık elektrik kesintisi ve arızaları minimum düzeye düşüreceğiz. Kars merkeze 25 kilometre uzaklıkta ve yüksek kesimde olan Akdere köyünün elektrik hatlarını değiştirdik. 2018 yılı yatırım programlarını öncelikli olarak köylerin elektrik arızlarını ve kesintilerini önlemek üzere planladık." bilgisini aktardı.

DÜNYADAN HABERLER
BM İklim Müzakereleri: AB, Paris Anlaşmasının İşlevsel Hale Getirilmesinde Etkili Rol Oynuyor

Bu sene Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı (COP24), 16 Aralık Pazar günü tamamlandı. Konferansın sonunda iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması'nı dünya genelinde pratikte hayata geçirmek için net bir düzenleme kabul edildi. Düzenlemenin tamamlanması, AB’nin bu müzakerelerdeki en büyük hedefiydi.

Bu Paris düzenlemesi, Paris Anlaşmasının taraflarının her birinin iklim değişikliğiyle mücadeleye katkılarının uygulanmasına, takip edilmesine ve kademeli olarak geliştirilmesine imkan sağlayacaktır.

AB’nin İklim Hareketi ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Miguel Arias Cañete: “Avrupalılar olarak, Paris Anlaşması'nı eyleme dönüştürmek için kurallar üzerinde dengeli bir anlaşmaya vardık. AB, Çin başta olmak üzere, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel çabaları artırmak ve güçlendirmek için hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerden ve büyük ekonomilerden gelen müttefiklerle birlikte çalışarak bu sonuca ulaşmada etkin bir rol oynadı. IPCC'nin (Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin) 1.5°C'lik küresel ısınmaya ilişkin özel raporunu olumlu olarak kabul ederek bilimin aciliyetine cevap verdik. Bu, AB ve müttefikler için önemli bir talepti. Paris düzenlemesi, dünya çapındaki tüm seviyelerde iklim eylemini sağlamak ve teşvik etmek için temeldir - ve buradaki başarı, çok taraflılık ve kurallara dayalı küresel düzen için de başarı anlamına gelir. AB, taahhütlerimizi somut eyleme dönüştürerek, iklim-nötr bir geleceğe geçişte hiç kimseyi geride bırakmayarak liderlik etmeye devam edecek. Bu hususta Bakan Kurtyka ve Polonya COP Başkanlığı'na, bu başarılı iş için ve Bakan Köstinger ve ekibinin AB'nin bu konuda birlik içerisinde liderliğini sürdürmesine yardımcı olduğu için teşekkür etmek istiyorum.”

AB'nin Paris Anlaşması kapsamındaki ulusal bazda belirlediği katkısı (NDC), daha geniş 2030 iklim ve enerji çerçevesi altında, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1990 yılına kıyasla en az %40 azaltmaktır. 2030 emisyon hedefinin uygulanmasına yönelik tüm temel mevzuat, AB'nin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hedefleri de dahil olmak üzere halihazırda kabul edilmiştir. Bu, tam olarak uygulandığı takdirde, 2030 yılına kadar AB sera gazı emisyonunun %45 oranında azalmasını sağlayacaktır.

Kaynak: European Commission

İklim Değişikliği: Kuzey Kutbu'ndaki Ren Geyiklerinin Sayısı Yarıdan Fazla Azaldı

Kuzey Kutbu'ndaki küresel ısınmanın etkilerini inceleyen bir araştırma, bölgede yaşayan ren geyiklerin sayısının son 20 yılda ciddi bir biçimde azaldığını ortaya çıkardı. Karibu olarak da bilinen Ren geyiği türünün sayısı, bu süre içinde 5 milyondan 2,1 milyona düştü.

Kuzey Kanada ve Alaska'da yaşayan yabani Ren geyikleri sürülerinin, küresel ısınmadan çok olumsuz etkilendiği düşünülüyor. Araştırmaya göre, buradaki bazı sürülerin popülasyonları yaklaşık yüzde 90 azalmış durumda.

Küresel ısınma ren geyiklerini nasıl etkiliyor?

Hava şartları ve buna bağlı olarak bitki örtüsünün değişmesi, Kuzey Kutbu'nu ren geyikleri için daha zorlu bir yer haline getiriyor. Ren geyikleri, toprak tabakasının hemen altında yetişen bir bitki türü olan likenleri yemeyi seviyor. Ancak araştırmaya göre, yükselen sıcaklıklar bu likenlerin diğer uzayabilen bitkiler karşısında geride kaldıklarını ortaya koyuyor.

Dahası kar üzerine yağmur yağmasıyla oluşan buz tabakasının da, Ren geyiklerinin likenlere ulaşabilmesini engelleyerek bir başka zorluk oluşturduğu kaydediliyor. Her yıl yayımlanan Kuzey Kutbu Raporu isimli araştırmaya bu sene katkı veren isimlerden Howard Epstein, "Küresel ısınma etkisi ile değişen bitki örtüsü nedeniyle bazı bölgelerde kuraklık oluştuğunu görüyoruz" dedi.

Profesör Epstein, "Sıcaklığın artması diğer bitkileri geliştirirken, likenler için tehdit oluşturuyor" şeklinde konuştu. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından 2006 yılından bu yana yayınlanan raporun yöneticisi Emily Osborne, "Rapor yayınlamaya başladığımız yıldan bu yana, ısınmanın artmaya devam ettiğini gözlemledik." dedi.

Kaynak: BBC

Hindistan’da Elektrikli Araçlar Çok Yakında Ev ve İşyerlerinde Şarj Edilebilecek

Elektrikli araç sahipleri yakında araçlarını evlerinde şarj edebilecekler. Elektrik Bakanlığı, Cuma günü "Elektrikli Araçların Şarj Altyapısı Kılavuzu" adlı bir genelge yayınladı. Genelgeye göre, mesken ve iş yerlerinde özel araç şarjına artık izin verilecek.

Genelgede ayrıca, kamu ücretlendirme istasyonlarının (PCS) kurulmasının, herhangi bir bireyin ya da kuruluşun, bu tür istasyonların performans standartlarını ve protokollerini olduğu kadar teknikle de uyumlu olması koşuluyla, PCS'yi kurmakta özgür olacağı şekilde, lisanssız bir faaliyet olacağı da belirtilmektedir. PCS kurmak isteyen herhangi bir kişi bağlantı için başvurabilir ve dağıtım şirketi lisans sahibi tarafından bölgeye güç sağlamak için öncelikli olarak bağlantı sağlanacaktır.

Genelgede ayrıca, kamuya açık şarj istasyonlarının herhangi bir birey ya da kuruluş tarafından,  istasyonların performans standartlarına uygun olması koşuluyla kurulmasının mümkün olacağı da belirtilmektedir. Şarj istasyonu kurmak isteyen herhangi bir kişi, bağlantı için başvuru yapabilir ve bağlantı dağıtım şirketi lisans tarafından öncelik sıralamasına göre sağlanacaktır.

Bu girişim, ülkede elektrik araçların teşvik edilmesini amaçlıyor. Yeterli seviyede bir şarj altyapısı, elektrikli araçların benimsenmesinin en temel şartlarından biri olduğu için, sunulan bu kılavuz elektrikli araç sahiplerine yeterli taslağı ve şarj altyapısını sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: Times Now News

Rüzgarda Rekora İmza Atan İskoçya, İhtiyaç Fazlası Yenilenebilir Enerjiyi Depolamanın Yollarını Arıyor

2018’in Kasım ayında İskoçya’da yenilenebilir enerji için bir kilometre taşına ulaşıldı ve ülkenin elektrik ihtiyacının %100’ünden fazlası ilk kez rüzgar türbinleri tarafından karşılandı. Bu üretim yaklaşık altı milyon evin elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli. Şimdilerde İskoçya’nın gündeminde, ihtiyaç fazlası yenilenebilir enerjinin hangi yöntemler ile depolanabileceği var. 1960’lardan bu yana gündemde olan “pompa depolama hidroelektrik” yöntemi için ülkenin ilk kez bu kadar büyük bir enerji potansiyeline sahip olduğu belirlendi.

Enerjide bir devrime güç veren İskoçya’da, denizde inşa edilen büyük rüzgar türbinleri, dalga ve gelgit gücü ile elde edilen fazla enerjinin nasıl kullanılacağı tartışılıyor. Elektriğin bir kısmı interconnektör kablolar aracılığıyla İngiltere’ye ihraç edilirken 2020 yılında Aberdeen bölgesinden Norveç’e kadar bir hat daha yapılması planlanıyor. Ancak, üretimin yoğun olduğu dönemler için yeterli olmayan bu hatların yanı sıra, talebin yüksek olduğu zamanlarda üretimi şebekeye geri satmak için ucuz enerjiyi depolamanın yollarını bulma çalışmaları sürüyor.

“Pompa depolama hidroelektrik” için yeterli potansiyel var

Düşük bir yükseklikte bulunan rezervuarda biriktirilen suyun, daha yüksekte bulunan bir rezervuara pompalanması ile çevrimin sağlanması olarak özetlenen “Pompa depolama hidroelektrik”, bu yöntemlerin başında geliyor. Sistem, elektrik talep periyoduna göre, talebin az olduğu periyotlarda alt rezervuardaki suyu elektrik pompaları ile üstteki rezervuara pompalıyor. Elektrik talebinin yüksek olduğu periyotta ise tıpkı depolamalı hidroelektrik santrallerinde olduğu gibi, üst rezervuarda bulunan su türbünlenerek elektrik enerjisi üretiliyor.

İskoçya’da 1960’lardan bu yana gündemde olan pompa depolama hidroelektrik yöntemi ile suları yokuş yukarı tepelere doğru pompalamak için ilk kez bu kadar büyük bir enerji potansiyeli olduğu belirlendi. Yenilenebilir enerji üretiminin yoğun olduğu dönemlerde, suları rezervuarlara pompalamak için geceleri fazla elektriği kullanan bu sistemin tüm ülkede yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kaynak: Solarist

HAFTANIN RAPORU

Altyapı Hizmeti Sağlayıcıları, Rekabetçi Kalmak için Müşteri Deneyimini Nasıl Geliştirebilir?

Navigant Research tarafından yayınlanan makalede, altyapı hizmeti sağlayıcılarına müşteri deneyiminde dönüşüm gerçekleştirmek için birtakım öneriler yer alıyor. Müşteri memnuniyetini iyileştirerek, şirketler rekabetçi kalabilecek ve dijital piyasa ortamında müşterilerine daha iyi hizmet sunabileceklerdir. Makaleye göre, müşteriler artık hizmet sağlayıcılardan tasarruf, güvenilirlik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmelerini bekliyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK