SEKTÖRDEN HABERLER
Enerjide Maliyetlerin Düşmesi Doğal Olarak Faturalara Yansır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılbaşı itibarıyla elektrik ve doğal gaz fiyatında yüzde 10'luk indirimin başlamış olacağını belirterek, “Yıl içerisinde bakacağız. Maliyetleri biz gün gün takip ediyoruz. Maliyetler düşünce tabii ki bunların faturalara yansımasından daha doğal bir şey olmaz” dedi.

Dönmez, Kalıcı Konutlar mevkisinde bulunan Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) merkez binasını ziyaret etti.

SEDAŞ binasında Bolu Valisi Ahmet Ümit ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Dönmez, yetkililerden bilgi aldıktan sonra elektrik işçilerinin yeni yılını kutladı.

Daha sonra Berk köyünde bulunan Doğalgaz Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonu'nu ziyaret eden Dönmez, ilde ve bölgedeki doğal gaz hizmeti hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yeni yıla bu istasyonda giren Bakan Dönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, başta Türk halkı olmak üzere enerji sektöründe çalışan emektarların yeni yılını tebrik ettiğini belirtti.

2019'un 2018'den daha iyi geçmesini temenni eden Dönmez, 2002 yılında Türkiye'de sadece 6 il ve 51 ilçe doğal gaz kullanırken 2018 yılı sonu itibarıyla artık doğal gaz kullanmayan, doğal gaz ulaşmayan hiçbir il kalmadığını söyledi.

Bakan Dönmez, 2018 yılı içinde en son Hakkari'ye de doğal gazın ulaştığını aktararak, şöyle devam etti:

“Şırnak ve Artvin ile birlikte 81 ilimize doğal gazı ulaştırmış olduk. Bu yıl içerisinde il, ilçe ve belde merkezlerimizle birlikte 78 yerleşim birimimize doğal gaz götürdük. Böylece 500 rakamını aşmış durumdayız. Yani il, ilçe ve belde yerleşim merkezleri açısından baktığımızda 500'den fazla yerleşim yerimiz doğal gaz konforundan yararlanıyor.

Bundan sonra da yine yapacağımız çalışmalarla doğal gazı yeni beldeler ve ilçeler ile yerleşim yerlerine götürmeye devam edeceğiz. 7/24 durmaksızın çalışmak zorundayız. Doğal gaz konforunu tüm vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bugün itibarıyla 50 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanıyor. Türkiye'de yaklaşık 15 milyon hane doğal gaz abonesi. 10 milyon kadar da kapısına kadar doğal gazı götürüp ama henüz doğal gaz dönüşümünü tamamlamayan vatandaşlarımız var. Bununla birlikte baktığımızda 81 milyon nüfusun 60 milyonu aslında doğal gaza erişim imkanına kavuşmuş durumda. Bu ölçekte penatrasyon, Avrupa'da birçok ülkede de olmayan bir penatrasyon, yaygınlık oranı.”

Türkiye'nin doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Dönmez, “Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde netice alacağız inşallah. Müjdeli bir haber alırsak zaten kimseden saklamayız, duyururuz. Bugün için bir şey söylemek erken” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : AA

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Yıllık Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ELDER'in organize ettiği, Toroslar EDAŞ'ın ev sahipliğini yaptığı “Elektrik Dağıtım Şirketleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı” Gaziantep'te gerçekleştirildi. Toplantıda müşteri memnuniyeti, 2018 yılı yatırımlarının değerlendirilmesi, 2019 yılı yatırım hedefleri ve planları ile hizmet kalitesi, denetim ve genel aydınlatma konuları konuşuldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER'in her yıl düzenlediği “Elektrik Dağıtım Şirketleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı” kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile bu yıl Gaziantep'te yapıldı.

Sektör temsilcileriyle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, müşteri memnuniyetine vurgu yaptığı konuşmasında “Vatandaşlarımızın kaliteli ve kesintisiz olarak elektrik enerjisine erişimlerinin sağlanması için tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın çalışmalarıyla 2018’i tamamladık. 2019 yılı içerisinde müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için hep birlikte çalışacağız”  dedi.

Toroslar EDAŞ'ın ev sahipliğini üstlendiği toplantının başkanlığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan üstlendi. Toplantının açılış konuşmalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ve Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar gerçekleştirdi. EPDK, TEDAŞ, TEİAŞ ve EÜAŞ Genel Müdürlüklerinin ve 21 elektrik dağıtım şirketinin katılım gösterdiği toplantıda yaklaşık 150 kişi hazır bulundu. Toplantıda; müşteri memnuniyeti, 2018 yılı yatırımlarının değerlendirilmesi, 2019 yılı yatırım hedefleri ve planları ile hizmet kalitesi, denetim ve genel aydınlatma hususları konuşuldu.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, içinde bulunduğumuz 3. tarife dönemi için elektrik dağıtım sektörü adına taahhüt edilen 20 milyar TL’lik yatırımın büyük bir kısmının şimdiden tamamlandığını söyleyerek “Amacımız 2020 yılında, elektrik kesintisinin yaşanmadığı bir Türkiye. Bunun için önümüzdeki tarife döneminde de yatırımlarımıza artırarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, kesintisiz ve kaliteli hizmet hedefiyle 2019 yılında yapılacak projelere ve yatırımlara özenle devam edileceğine vurgu yaptı. Pınar şöyle konuştu: “AYEDAŞ, Başkent ve Toroslar bölgeleri olmak üzere 14 ilde 20 milyon insanımıza elektrik dağıtım hizmeti veriyoruz. Bu kadar büyük bir coğrafyada hizmet vermenin ardında büyük sorumluluk ve her zaman daha iyisini hayata geçirme tutkusu var. En iyi hizmeti sunma hedefimizle yola çıkarken müşteri ihtiyaçlarını tüm süreçlerimizin odağına alıp, tüm çalışmalarımızda müşteri memnuniyeti esasına göre planlarımızı yaptık. 2019 yılı içerisinde de bölgelerimizde de hep daha iyiyi hedefleyerek kaliteli ve sürdürebilir elektrik dağıtım hizmeti için yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Enerjide Tasarrufun Yolu Verimlilikten Geçiyor

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın, AA muhabirine, 15 milyonun üzerinde bina bulunduğunu bunların yüzde 80’e yakınının 2011 yılından önce yapılmış yalıtımsız binalar olduğunu söyledi. 

Enerji arz güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma seferberliği kapsamında enerji verimlilik bilincini tüm topluma kazandırmanın önemli olduğuna işaret eden Kalsın, enerji verimliliğinin, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma hedeflerinin sürdürülebilirliği ile doğrudan ilişkili olması açısından hassasiyetle ele alınması gereken alanların başında geldiğini aktardı.

Kalsın, iklim değişikliklerini tetikleyen en büyük etkenin, enerjinin üretim ve tüketim aşamalarında atmosfere salınan sera gazı olduğunu belirterek, enerji verimliliği politikalarının ekolojik sistemin korunmasında da kilit rol oynadığını ifade etti.

"Enerjinin yaklaşık yüzde 30’u konutlarda sarf ediliyor"

Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 30’u konutlarda sarf edildiğini anlatan Kalsın, şöyle konuştu:

"Konutlarda tüketilen enerjinin büyük bölümü kış aylarında hanelerin ısıtılması, yaz aylarında da soğutulması aşamalarında kullanılıyor. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra inşaat ruhsatı alınan binaların dış cephe yalıtımları yapılmış durumdadır. Konutlarda tüketilen enerjinin büyük bölümü kış aylarında hanelerin ısıtılması, yaz aylarında da soğutulması aşamalarında kullanılıyor. Alınacak bazı önlemlerle faturalarda yüzde 40'a varan tasarruf gerçekleşebilir. Türkiye'deki binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre, bina alım-satım ve kiraya verme işlemlerinde enerji kimlik belgesi (EKB) aranması şartı 1 Ocak 2020'de başlayacak. Yalıtımı olmayan binaların yönetmeliğe uygun hale gelebilmesi için önümüzde 12 aylık bir süreç var. Bu süreyi iyi bir şekilde değerlendirerek binalarımızın yalıtımlarını süratle yaptırmamız gerekiyor."

Ev ve iş yerlerinde yüksek faturalardan kurtulabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

- Bina yalıtımı mutlaka yaptırmalı. Bu işlem enerji tüketiminde yüzde 40’a varan tasarruf sağlar.

- Pencereler ve kapılar, evdeki ısının dörtte bir oranında kaybına neden olur. Çift cam veya ısıcam olan pencereler ısı kaybını yarı yarıya düşürür. Ayrıca pencere ve kapılardaki sızdırmazlık ısı kaybını azaltır, böylelikle yüzde 15’e yakın tasarruf sağlanabilir.

- Isı kayıplarının en fazla olduğu noktalar radyatör arkalarıdır. Radyatör arkalarına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek önemli miktarda ısı kaybını önler ve doğal gazda tasarruf sağlar.

- Radyatörlerde termostatik vana veya oda termostatı kullanımı odaların normal değerlerden daha fazla ısınmasını ve enerji kaybını önler. Yüzde 30'a varan tasarruf sağlanır.

- Kalorifer tesisatının dağıtım ve toplama borularına yalıtım yapılması doğal gaz tüketimini azaltır.

- Bazı petekleri kapatmak veya evden ayrılırken kombiyi kapatmak doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine kombinin daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılarak evin gün boyu sabit ısıda tutulması daha verimli olur. Kombinin ayarının 40-50 derece arasında olması yakıt tüketimini azaltır.

- Kombinin sıcak su kullanılan alanlardan (Banyo ve Mutfak) en fazla 6 metre mesafede olması, sıcak suyun çabuk ulaşmasını sağlar. Mesafe uzadıkça doğal gaz tüketimi artar.

- Peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemlidir. Koltuk ve kanepe gibi eşyaların radyatörden en az 25-30 cm açıklıkta olmasına dikkat edilmeli.

- Verimli kullanımda oda sıcaklığının 20 derece olduğu ve 1 derecelik farkın yakıt tüketiminde yüzde 6 tasarruf sağladığı unutmamalı.

- Kombinin bakımı ihmal edilmemeli. Su basınç ayarının 1,5 – 2 bar arasında olmasına dikkat edilmeli.

- Beyaz eşya alırken enerji verimliliğine uygun modeller seçilmeli.

- Televizyon, bilgisayar gibi ev aletleri kumanda yerine güç düğmelerinden kapatılmalı.

- Bulaşık ve çamaşır makinesi tam dolu halde çalıştırılmalı.

- Buzdolabının diğer beyaz eşyalardan uzak olmasına dikkat edilmeli. Fırın ve bulaşık makinesi gibi eşyalar çalışırken ısı yayar ve bu buzdolabının ısınmasına neden olur. Soğutma işlemi için daha fazla enerji tüketimine neden olur.

- Elektrik süpürgesinin torbası sık sık değiştirmeli.

- Çamaşırlar nemli haldeyken ütülenmeli. Buhar ayarlı ütü kullanılmalı ve ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika evvel fişi prizden çıkarılmalı.

- Güneş enerjisinden azami fayda sağlanmalı. Kontrollü aydınlatmalar, tasarruflu ampuller ve led aydınlatmaları tercih edilmeli.

- Fırınlarda gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı ve kapağı sık sık açıp kapatılmamalı.

- Şarj aletleri prizlerde bırakılmamalı. Boşta takılı olduklarında enerji tükettikleri unutmamalı.

Kaynak: AA

EPDK Kurul Üyeliğine Atama

Mehmet Uğur Dilipak, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul üyesi olarak atandı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Mehmet Uğur Dilipak 2019/3 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca, EPDK kurul üyesi olarak atandı.

1972 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Dilipak, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden mezun oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İGDAŞ’ta mühendis olarak görev yaptı.

Manisagaz Kurucu Genel Müdürü ve Armadaş Bölge Müdürü görevlerinde de bulunan Mehmet Uğur Dilipak, İngilizce ve Arapça biliyor. 

Kaynak: Resmi Gazete

İzmir'e Yapılan Rüzgar Yatırımı 2 Milyar Dolara Ulaştı

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, kentin Türkiye’deki rüzgar enerjisi üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirdiğini belirterek, “İzmir’e kurulan yüzlerce rüzgar türbininin toplam kurulu gücü bin 300 megavatı geçerken, kente yapılan rüzgar yatırımı 2 milyar dolar seviyesine ulaştı” dedi.

Yavuz, İzmir'de rüzgar enerjisi ekipmanları sektöründe direkt istihdam edilen kişi sayısının 4 bini geçtiğini söyledi.

İzmir’de sanayi sektöründe çalışan her 120 kişiden 1'inin rüzgar enerjisi ekipmanları üretiminde istihdam edildiğini anlatan Yavuz, “Türkiye’de rüzgar enerjisi ekipmanları üretimi, ülkenin ikinci büyük ticaret merkezi olan İzmir’de yoğunlaşmış durumda. Gelişmiş üretim olanakları, lojistik altyapısı, nitelikli işgücü ile İzmir, rüzgar enerjisi alanında uluslararası değer zincirlerine entegre olmuş bir merkez üssüne dönüştü” diye konuştu. 

- Enerjide en rekabetçi kentler arasında 

Yavuz, Türkiye'nin 7 bin megavatı aşan rüzgar enerjisi kurulu gücünü, 2023 yılında kadar 20 bin megavata çıkarmayı hedeflediğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bu hedefe yönelik uygulanan politikalarla Türkiye’de hem rüzgar enerjisi santrali hem de rüzgar enerjisi ekipmanı üretimi yatırımlarının 2019 yılında da sayısının artmasını bekliyoruz. Bu kapsamda, 2019 yılında da tedarik zincirine girmek isteyen Almanya, Danimarka ve İspanya merkezli yabancı yatırımlar yolda. Bu yatırımların Türkiye’nin rüzgar enerjisi ekipmanları üretim üssü haline gelen İzmir ve çevresine yapılmasını öngörüyoruz. İzmir, Türkiye’deki rüzgar enerjisinin başkenti konumuyla bu alandaki üretimin yaklaşık yüzde 20’sini tek başına gerçekleştiriyor. İzmir’e kurulan yüzlerce rüzgar türbininin toplam kurulu gücü bin 300 megavatı geçerken, rüzgar enerjisi sektöründe kente yapılan toplam yatırım 2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ayrıca, İzmir doğrudan yabancı yatırımlar konusunda saygın bir yayın olan Site Selection tarafından hazırlanan Dünyanın En Rekabetçi Şehirleri Raporu’nda da enerjide Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın en rekabetçi kentlerinden biri olarak ilan edildi.”

Yavuz, İZKA’nın temiz enerji alanında ilan ettiği mali destek programları ve sektörel kümelenme çalışmalarıyla sektörü desteklediğini kaydederek, “Yerel firmalarımızın bu üretim sürecine dahil olmaları için elimizden geleni yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Toroslar EDAŞ’tan 7 Milyon Liralık Yatırım

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin (EDAŞ) Adana’nın Feke ve Kozan ilçelerine "Enerji Nakil Hattı Projesi" kapsamında 7 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi.

Altyapı ve enerji yatırımlarını sürdüren Toroslar EDAŞ, Feke ve Kozan ilçelerinin çeşitli bölgelerinde enerji nakil hatlarını yeniledi.

Feke ilçesinde, kırsal ve ulaşımı zor bölgelere kesintisiz enerji sağlamak amacıyla altyapı çalışmalarını tamamlayan şirket tarafından proje kapsamında 13 köyün ve çevre mahalle yerleşkelerinin enerji ihtiyacının sürdürülebilir şekilde karşılanması amacıyla yaklaşık 32 kilometrelik enerji nakil hattı çalışmaları gerçekleştirildi.

Kozan ilçesinin bazı bölgelerindeki çalışmalarda ise nakil hattı ve şebeke projeleri yatırımları yapıldı.

İki ilçeye yapılan 7 milyon liralık yatırımla, Kayseri'ye bağlı bazı mahallelerin de enerji arzı bu hatlar üzerinden sağlanacak.

Nisan ayında başlayan çalışmalarda, 3 dağıtım merkezi, 5 monoblok köşk, 31,5 kilometrelik hat ve 217 enerji nakil direği, hat güzergahına tesis edildi.

Bu çalışmalarla, bölgede bulunan 5 bin kullanıcının daha kaliteli elektrik dağıtım hizmeti alması sağlandı.

DÜNYADAN HABERLER
2019 - Gelecek Yıl

Yeni bir yıl, beraberinde bir yenileme ve fırsat duygusu, her şeyin mümkün olduğu ve geçen yılın izleri ve sıkıntılarının geçmişte olduğu gibi bir his uyandırıyor. Bu fırsat duygusuyla birlikte, daha iyi şeylerin hemen köşeyi döndüğü beklenti duygusudur. 2019'da neler sunabileceği konusundaki bazı görüşlerini almak için birkaç endüstri uzmanıyla konuştuk. İşte önümüzdeki yıl için tahminlerinden bazıları:

Frauke Thies, Genel Müdür, smartEn

Genellikle müşteri odaklılık ve tüketicilerin yeni bir rol oynadığını söyleyebilirim. Özellikle 2019 yılına bakarsak, Avrupa'nın umutsuz temiz enerji paketini kabul ettiği yıl olacak, yani yeni bir pazar tasarımının uygulanacağını göreceğiz ve eğer bu iyi giderse, sonunda değişimde bir revizyon göreceğiz. Sistem operatörleri için teşvik yapılarının kullanılması. Piyasaları merkezi olmayan kaynaklara açacağımızı, yalnızca merkezi nesile değil, depolamaya ve talebe cevap vermeye izin vereceğini umuyoruz. Umarız hizmet sağlayıcıların sisteme adil şartlarla girmesi için bir çerçeve görürüz.

Phil Beecher, Başkan ve İcra Kurulu Başkanı, Wi-SUN Alliance

Birlikte çalışabilir teknolojiye dayanan çok daha fazla standart göreceğiz. WiSUN, çok servisli ağlar fikrini desteklemektedir. Yani sadece akıllı ölçüm için veya sadece sokak lambaları için bir ağınız yok; ağ teknolojisi her şey için orada olmalı ve o platformda çalışan farklı uygulamalarınız var.

2019'da gerçekleşecek olan bir başka şey, dağıtım otomasyonunun akıllı ölçümleme ile entegrasyonu, yenilenebilir enerjileri şebekeye entegre etmek için kenar hesaplamada bir artış olacak ve bunların tümü esnek iletişime dayanıyor olacak.

Alexander Lewis-Jones, EV-Delta-ee Ürün Müdürü

Konsolidasyon arttırılacak. Büyük kuruluşların ve petrol şirketlerinin trendi harekete geçiyor. Total, Shell ve BP gibi dünyadaki çeşitli ülkelerde bunu yaparken de hoşlandıklarını gördük. Bu heyecan verici bir trend.

Artan ortaklıklar da olacak. Bu yüzden ülkelerinde çeşitli şarj ortaklarıyla ortaklaşan bir EDF veya EON görebiliriz. Yeni teknoloji cephesine baktığımızda, devreye giren diğerlerine bakmaya başlamalıyız. Kablosuz iletişim teknolojisi, uzun bir yoldan uzak olduğunu düşündüğümüz bir şeydir, ancak aslında 2019’da kablosuz odaklanacak olan ve bununla ilgili çok fazla yutturmaca yaratacak birçok yenilikçi proje olacağını düşünüyorum.

Sandra Trittin, Tiko Energy Solutions'ın Ortak Kurucusu ve İş Geliştirme Ve Pazarlama Müdürü

İki konunun geldiğini görüyorum. Birincisi e-mobilite konusu. Elektrikli arabalar gittikçe artan bir şekilde pazara girmekte ve bunu takiben şarj istasyonlarına duyulan ihtiyaç; ve sonra şebekeyi tüm şarj istasyonları ve bağlı araçlarla nasıl dengeleyeceğiniz hakkında.

Diğer konu ise güvenlik. Her şeyi birbirine bağlıyoruz - pilleri, rüzgâr ve güneş enerjisi çiftliklerini ve arabalarını birbirine bağlıyoruz - ancak güvenli bir şekilde nasıl bağlarız? Güvenlik konusu gelecek yıl için daha önemli olacak.

Şimdi ve gelecek yıl da gördüğümüz şey, özellikle liderlik pozisyonlarında sektöre daha fazla kadın geliyor.

Kaynak: Smart Energy

Ofgem Ekonomi Enerjisini Kötü Hizmet Yasağıyla Kapattı

Ofgem, Economy Energy'nin müşteri hizmetleri sorunlarını çözene kadar yeni müşteriler edinmesini yasakladı.

Tedarikçi aleyhindeki geçici emir de bir kereye mahsus ödemeleri talep etmesini ve doğrudan borçlarını artırmasını yasaklamaktadır.

Ekonomi Enerjisinin aşağıdaki adımları atması için yasaklama başlangıçta üç aya kadar devam edecek:

 • E-posta ve web sohbeti ile müşteri iletişim prosedürlerini geliştirin ve genişletin
 • Fatura ve ödeme başarısızlıklarını giderin
 • Müşteri geri ödemelerini zamanında yapmak
 • Ekonomi Enerjisi üç ay içinde iyileşme sağlayamazsa, Ofgem yasağı uzatmak için geçici emri onaylayabilir.

Sonuçta, tedarikçi iyileştirmeyi başaramazsa, Ofgem lisansını iptal etmek için adımlar atabilir.

Ofgem, Ekonomi Enerji'nin müşteri hizmetleri standartlarındaki düşüş, şikayetlerin işleme süreçleri ve standartları ile faturalandırma ve ödeme prosedürleri nedeniyle harekete geçmiştir.

Davranış ve icra müdürü Anthony Pygram şunları söyledi: “Ofgem, müşterilerini Economy Energy tarafından sağlanan kabul edilemez düzeyde müşteri hizmetleri seviyesinden daha fazla zarar görmekten korumak için harekete geçiyor . Tedarikçiden, başarısızlıklarını gidermek veya yasağı uzatılmış olarak karşı karşıya gelmek üzere derhal harekete geçmesini bekliyoruz.

“Tüm tedarikçilerin müşterilerine adil davranmaları gerekiyor. Olmadıkları yerlerde, Ofgem, tedarikçilerin davranışlarını değiştirmelerini sağlamak ve müşterilere daha fazla zarar vermelerini önlemek için gerekli adımları atacaktır. ”

Kaynak: Smart Energy

İngiltere Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırdı: Elektrik Üretiminde Yenilenebilirlerin Oranı %33’e Çıktı

CarbonBrief’in İngiltere’nin 2018 yılı elektrik üretimi hakkında hazırladığı yeni analiz, ülkenin elektrik üretiminin son 24 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koyarken yenilenebilir enerjinin üretimdeki payının artmaya devam ettiğini ve rekor kırarak %33’e ulaştığını belirtiyor.

İngiltere’nin önde gelen araştırma ve analiz kuruluşlarından CarbonBrief, ülkenin 2018 yılı elektrik üretimi hakkında yeni bir analiz yayımladı. Analize göre, geçtiğimiz yıl İngiltere’nin elektrik üretimi son 24 yılın en düşük seviyesine gerilerken, yenilenebilir enerjinin üretimdeki payı da artmaya devam etti ve rekor kırarak %33’e ulaştı. Bu artıştaki en büyük pay, yıllık %16’lık yükselişle rüzgar enerjisine ait ancak güneş ve biyokütledeki artış da azımsanmayacak kadar yüksek.

2018 yılında ayrıca fosil yakıtların payı şimdiye kadarki en düşük seviyesine gerileyerek elektrik üretiminin %46’sını karşıladı. Doğalgaz fiyatlarındaki artışa rağmen kömürden elektrik üretiminde düşüş yaşandı.

Analizin ana bulguların şu şekilde sıralanabilir:

– İngiltere’nin 2018 yılı elektrik üretimi 335 TWh olarak gerçekleşerek 1994’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. 1994 yılı aynı zamanda Tony Blair’in İşçi Partisi’nin başına geçtiği, Amazon’un kurulduğu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin internete erişiminin başladığı yıl.

– Toplam elektrik üretiminde 63 TWh düşüş yaşandı. Bu düşüş üretimin %16’sına ve 3200 MW’lık Hinkley Nükleer Santralı’nın üretiminin iki buçuk katına denk geliyor.

– Fosil yakıtların 2018 yılında elektrik üretimindeki payı tüm zamanların en düşük seviyesinde gerçekleşerek %46 oldu. Kömürden elektrik üretiminin, doğalgaz fiyatlarındaki yükselişe cevaben artmasının beklenmesine rağmen düşüş eğilimi devam etti.

  • Kömürden üretim: 17 TWh (toplam üretimin %5’i), bir önceki yıla göre %25 düşüş.
  • Doğalgazdan üretim: 132 TWh (toplam üretimin %39’u), bir önceki yıla göre %4 düşüş.

– Nüfus artışı sebebiyle kişi başına düşen elektrik üretimi 1984 yılından beri görülen en düşük seviyeye geriledi. 2005 yılından beri %24’lük düşüş yaşandı.

– Kişi başına düşen elektrik üretimi 2005 yılındaki seviyede devam etseydi İngiltere’nin 2018 yılında dört adet Hinkley Nükleer Santralı’nın üretimine eşdeğer 103 TWh ek üretime ihtiyacı olacaktı (Nüfus 2005 yılından bu yana %10 arttı).

– 2018 yılında elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı 2017’deki %29 seviyesinden %33’e yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Yenilenebilir kaynaklardan üretimde 2005 yılına kıyasla 95 TWh artış yaşandı.

  • Rüzgar enerjisinden üretim: 58 TWh (toplam üretimin %17’si), bir önceki yıla göre %16 artış.
  • Güneş enerjisinden üretim: 13 TWh (toplam üretimin %4’ü), bir önceki yıla göre %11 artış.
  • Biyokütleden üretim: 36 TWh (toplam üretimin %11’i), bir önceki yıla göre %13 artış.
  • Nükleer enerjiden üretim: 65 TWh (toplam üretimin %19’u), bir önceki yıla göre %7 düşüş.

– Yenilenebilir enerjinin 2005’ten bu yana artan üretimi (95 TWh) ve kişi başına elektrik üretimindeki düşüş (103 TWh) doğalgazla ikame edilseydi İngiltere’nin 2017 yılındaki toplam emisyonları mevcut duruma kıyasla %20 daha fazla (368 milyon ton CO2) olurdu. Kömürle ikame edilseydi, ekonomi genelinde emisyon artışı yaklaşık %50 daha fazla olurdu.

– İngiltere’nin ekonomik büyümesi ve elektrik üretimi arasındaki ayrışma (decoupling) halihazırda tamamlanmış durumda. Ekonominin büyümesi ile elektrik üretimindeki artış arasındaki eskiden gerekli olduğu varsayılan ilişki, enerji-yoğun endüstrilerin yerini yüksek katma değer sağlayan üretim ve hizmet sektörüne bırakmasıyla birçok gelişmiş ülke gibi İngiltere’de de anlamını yitirdi.

Analizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İklim Haber

İskoçya’daki Bir Otel, Faaliyetlerini Güçlendirmek için Lityum İyon Pil Kullanmaya Başladı

Edinburgh’daki 200 odalı bir otel, enerji tüketimini daha iyi yönetmek amacıyla 100 kilowatt’lık bir bataryayı deniyor.

Pilin tamamen şarj olması iki saat sürüyor ve otelin elektrik ihtiyacını üç saate kadar karşılama kapasitesine sahip. 

Büyük enerji şirketi E.ON, batarya teknolojisini tedarik etti ve kurulumunu gerçekleştirdi. E.ON, bu kurulumun otele yıllık 20.000 £ (25.345 $) enerji tasarrufu sağlamasının beklendiğini ve başarılı olması durumunda denemenin diğer otellerde de uygulanabileceğini de sözlerine ekledi. 

E.ON’un müşteri Hesapları Direktörü Richard Oakley yaptığı açıklamada “Pil depolama esnekliğini ekleyerek, fiyatlar düşük olduğunda elektriği elektrik şebekesinden çekilmesine, bu enerjiyi en yoğun zamanlarda kullanmak için saklamasına ve şebekedeki arz ve talebi dengelemeye yardımcı olmak için  geri satma yeteneğine sahip olması gibi tüm seçeneklere yardım edebiliriz. ”dedi.

İskoç hükümetine göre, İskoçya Avrupa’nın açık deniz rüzgar kaynaklarının yüzde 25′ine ev sahipliği yapıyor. Daha genel olarak, İskoçya’nın düşük karbonlu ve yenilenebilir enerji ekonomisinde 58.000′den fazla iş bulunmaktadır.

Kaynak: CNBC

HAFTANIN RAPORU

Smartmeters Elektrik Tüketimini Analiz Etmek için Algoritmalar Kullanmak

Yenilikçi elektrik sayaçlarını ve akıllı algoritmaları kullanan Fraunhofer araştırmacıları gelecekte enerji yönetiminde devrim yapmak istiyor. Ortakları ile işbirliği içinde, tek, yüksek teknolojili bir elektrik sayacı kullanarak cihaz tarafından toplam enerji tüketim aracını parçalayan bir yöntem geliştirdiler. BAU 2017'de bir prototip sergilenecek ve önümüzdeki yaz satışa sunulacak.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK