SEKTÖRDEN HABERLER
Elektrik Sulama Tarifesi Tüm Tarımsal Faaliyetleri Kapsayacak Şekilde Genişleyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik sulama tarifesini tüm tarımsal faaliyetleri içine alacak şekilde genişleteceklerini açıklayarak, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanlar da artık tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabilecek” dedi.

Erdoğan, Rize mitinginden yaptığı konuşmada, elektrikte tarımsal tarifedeki yeni düzenleme ve Türkiye’nin sondaj çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.
Bu kapsamda elektrik sulama tarifesinin tüm tarımsal faaliyetleri kapsayacak şekilde genişletileceğini bildiren Erdoğan, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanların da artık tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabileceğini dile getirdi.

Erdoğan, böylece üreticilere 500 milyon liralık bir destek sağlanmış olacağını ifade etti.  Türkiye’nin Akdeniz’de petrol arama faaliyetini sürdüren Fatih sondaj gemisinden sonra adını “Yavuz” olarak belirledikleri ikinci sondaj gemisinin de Türkiye’ye geldiğini belirten Erdoğan, şu anda bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiğini ve Yavuz’un da yakında Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Erdoğan, Yavuz sondaj gemisinin aynı standartlara sahip dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biri olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak, Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır. Sondaj işi bir yönüyle hesap kitap, teknik işidir, bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Biz de araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler alacağımız günlerin inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum.”
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

Köylerde Biyogaz Üretimi Açıklaması

Bakan Dönmez, "Köylerimiz için müjdemiz var. Kendi gazınızı kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Biyogaz. Dolayısıyla siz gaza para ödemeyeceksiniz. Oradan elde ettiğiniz gazla ocağınızda çayınızı tüp parası ödemeden pişirmiş olacaksınız" dedi.

Antalya'daki temasları kapsamında Korkuteli ilçesinde "Küçükköy Mahallesi İçme Suyu ve Kanalizasyon Yenileme Hattı Açılış Töreni"ne katılan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir Yasası'yla yapılan hizmetlerin önemli olduğunu söyledi.

Eskiden köylerde yol, su, elektrik, telefon olmadığını dile getiren Dönmez, artık köylerin tamamında bu hizmetlerin olduğunu, Büyükşehir Yasası sayesinde başarılı örneklerin yaşandığını bildirdi.

Artık köylerin de doğal gaz istediğini aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

"Köylerimiz için müjdemiz var. Kendi gazınızı kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Biyogaz. Dolayısıyla siz gaza para ödemeyeceksiniz. Oradan elde ettiğiniz gazla ocağınızda çayınızı tüp parası ödemeden pişirmiş olacaksınız. Veya sıcak suya ihtiyacınız var. Antalya güneşi bol bir kentimiz ama kışın sıcak suyu üretebilecek. Biraz tesisi büyük kurarsanız, sobadan da kurtulma imkanınız var. Şimdi bunun Ar-Ge çalışması bitmek üzere. Ankara'da birkaç köyümüzde deneyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ifade ettik. O da heyecanlandı, 'Bir an önce bitirelim, vatandaşımızla paylaşalım diye. Çalışmalar devam ediyor. Köylerimizde altyapı açısından eksik olarak hissettiğimiz bir tek ısınmasıyla alakalı sorunumuz vardı. Onu da bu yerli teknolojiyle çözmüş olacağız.”

Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Elektrikte Destek Ödemeleri 1 Mart İtibarıyla Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu ve ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketim desteği 1 Mart itibarıyla başlamasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca düzenli yapılan yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk vatandaşı hak sahiplerine elektrik tüketim desteği verilecek.

Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek sağlanacak.

Elektrik tüketim desteği kapsamında aktarılacak tutarların hesaplanmasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınacak

Elektrik tüketim desteği, öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacak.

Fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanacak.

Elektrik tüketim desteğinin uygulanma yöntemi, kapsamda olan düzenli yardım programları ve aylıklar ile verilecek destek miktarının hanedeki kişi sayısı kriterine göre belirlenmesi ve desteğe ilişkin diğer hususlara dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşleri alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılan ödemeler, diğer sosyal yardımlar ve aylıklar için yapılacak muhtaçlık hesaplaması ile genel sağlık sigortası gelir tespitinde gelir olarak dikkate alınmayacak.

Kaynak:  Resmi Gazete

Elektrik Tüketimi Şubatta Azaldı

Türkiye'nin elektrik tüketimi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,94 azalarak 22 milyar 628 milyon 965 bin kilovatsaate düştü. Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 862 milyon 945 bin kilovatsaatle 15 Şubat'ta, en düşük tüketim ise 678 milyon 638 bin kilovatsaatle 3 Şubat'ta gerçekleşti.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'de geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik 862 milyon 945 bin kilovatsaatle 15 Şubat’ta, en düşük tüketim ise 678 milyon 638 bin kilovatsaatle 3 Şubat’ta gerçekleşti.

Şubatta elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,94 azalarak 22 milyar 628 milyon 965 bin kilovatsaate gerilerken, elektrik üretimi de yüzde 0,38 azalışla 22 milyar 774 milyon 809 bin kilovatsaate düştü.

Elektrik üretiminin yüzde 21,39'u doğalgaz santrallerinden, yüzde 23,15'i ithal kömür ve yüzde 16,52'si yerli kömür santrallerinden karşılandı.

Üretimde hidroelektrik santrallerin payı yüzde 26,76'yı bulurken, rüzgar enerjisinin payı yüzde 7,60 oldu. Kalan yüzde 4,58'lik kısım ise jeotermal, güneş, fuel-oil ve biyokütle kaynaklarından sağlandı.

Kaynak:  AA

BEDAŞ’tan Yüksek Müşteri Memnuniyeti İçin Müşteri Operasyonları Merkezi

İstanbul Avrupa Yakası’nda kesintisiz ve kaliteli enerji hedefi ile faaliyet gösteren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), yüksek müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Müşterilerinin dağıtım bağlantı anlaşması, alçak gerilim proje onayı, tesisat muayene, evrak kayıt işlemleri ile yetkili fen adamları ve elektrik mühendislerinin taleplerini hızla karşılamak adına ‘Müşteri Operasyonları Merkezi’ kuran BEDAŞ, bu yöndeki ilk adımı Bayrampaşa’da attı.

Proje çerçevesinde kısa sürede Müşteri Operasyonları Merkezlerinin sayısı 4’e ulaşacak. Bayrampaşa’dan sonra Avcılar, Sefaköy ve Beyoğlu’nda kurulacak olan Müşteri Operasyonları Merkezleri ile günde 500 ilâ 1000 arasında talebe yanıt verilebilecek. Bayrampaşa’da 6 personel ile hizmet vermeye başlayan Müşteri Operasyonları Merkezlerinin sayısı 4’e ulaşınca personel sayısı da 24’ü bulacak.

Müşteri Operasyonları Merkezi ile en önemli paydaşlarından biri olan yetkili fen adamları ve elektrik mühendislerine daha düzenli bir ortamda çok daha hızlı hizmet verileceğine işaret eden BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Daha hızlı işlem yapabilmek ve müşteri memnuniyetini artırabilmek için sürekli yeni projeler geliştiriyoruz. Müşteri Operasyonları Merkezi de bunlardan biri. Hafta içi her gün mesai saatlerinde hizmet verecek personelimiz, işinde ehil ve bu konuda özel eğitimler almış kişiler. Artık yetkili fen adamları, elektrik mühendisleri ile müşterilerimizin taleplerine bu merkezlerden çok daha hızlı çözüm üretebileceğiz.  Her zaman söylüyoruz; elektrik dağıtımı gibi yaşamsal öneme sahip bir hizmeti verirken hız ve kalite çok önemli. Bu nedenle BEDAŞ olarak kesintisiz enerji hedefi ile yol alırken yatırım ve projelerimize buna göre yön veriyoruz. Müşteri Operasyonları Merkezi’miz herkese hayırlı, uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Osman Yeşilyurt da Müşteri Operasyonları Merkezi’nin hizmet kalitesini artıracağına inandıklarını ve bunun İstanbul halkına yapılan bir hizmet olduğunu vurgularken BEDAŞ’ın müşteri memnuniyetine yönelik attığı adımların kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

MEDAŞ’tan Ödüllü Proje Yarışması

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), enerji verimliliğini artırarak ülke ve insanlığa katkı sağlayacak projelerin ortaya çıkması için proje yarışması düzenliyor.

MEDAŞ gelişen yeni teknolojileri ve elektrik dağıtım sektörüne etkilerini yakından takip ederek, eğitime her alanda önem ve destek vermeye devam ediyor. Gençlerin içindeki mucitle tanışmalarına yardımcı olmak, neler yapabileceklerini keşfetmeleri için fırsat sunmak amacıyla “Genç Fikrin Enerjiye Dönüşsün” proje yarışmasını başlatıyor. MEDAŞ, bu proje yarışması ile enerji verimliliğini arttıracak, ülke ve insanlığa katkı sağlayacak projeleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Bu yıl birincisini düzenlenecek yarışmaya hizmet alanı içerisinde yer alan Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’de bulunan üniversite öğrencileri kabul edilecek. Ödüllü proje yarışmasına katılım için altı il içindeki üniversitelerde ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi olmak gerekiyor. www.meramedas.com.tr web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek başvurularda son tarihi 10 Mayıs 2019 olarak açıklandı. 

DÜNYADAN HABERLER
Almanya, Elektrikli Araç Endüstrisine 58 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Almanya’nın elektrikli araç endüstrisine, gelecek üç yılda 40 milyar euro yatırım yapılması planlanırken, bu dönemde ülkede üretilen elektrikli araç modellerinin sayısı üç kat artarak 100’ün üzerine çıkacak ve 18 milyar euro da djitalizasyon ve otonom araçlar için harcanacak.

Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği Başkanı Bernhardt Mattes tarafından yapılan açıklamaya göre, sektör üretim modellerinin yanı sıra dijitalizasyon ve otonom araçlar için de önemli miktarda yatırım gerçekleştirilecek.

Mattes, Avrupa’nın 2030’a kadar emisyon azaltma hedeflerini elektrikli araçlar olmadan yakalayamayacağını belirterek, “Almanya, birkaç büyük Avrupa ekonomisiyle birlikte, elektrikli araç sayısında Avrupa Birliği (AB) ortalamasının çok üstünde” dedi.
Mattes, elektrikli otomobiller için şarj altyapısının genişletilmesi ve söz konusu otomobillerin alıcılarına teşvikler sunulması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Kaynak: Smart Energy International

Avrupa’da Tarım Emisyonları Yüzde 46 Azaltılabilir

Avrupa Birliği’nde emisyonların yüzde 10’una sebep olan tarımsal emisyonların, 2050 yılına kadar arazi kullanımı konusunda büyük ölçekli adımlar atılmadan yüzde 46 azaltılabileceği tespit edildi.

Avrupa Çevre Politikaları Enstitüsü’nün (IEEP) “2050 Yılında Sıfır Emisyonlu Tarım: Dönüşüm için Gerekenler” raporuna göre, emisyonları azaltmak ve iklim dostu bir tarım sektörü oluşturmak için çeşitli değişikliklere ihtiyaç duyuluyor.

Hem üretim hem de tüketim tarafında yapılması gereken bu değişiklikler arasında sıfır emisyonlu ürünlerin tercih edilmesini sağlayan politikalar oluşturulması, üretim verimliliğinin artırılması, iklim dostu üretim yapan çiftçilerin ödüllendirilerek teşvik edilmesi, emisyon takip ve değerlendirme mekanizmalarını kurulması yer alıyor.

Ayrıca, sıfır emisyonlu ürünlerin tercih edilmesini sağlayacak politikaların oluşturulması ve tarımsal ürün ticaretinde emisyon azaltımına ilişkin politika ve önlemlerin geliştirilmesi de bu değişiklikler arasında sıralanıyor.

Kaynak: Avrupa Çevre Politikaları Enstitüsü

Dubai, Çatıların Yüzde 10’unu Ücretsiz Güneşlendirecek

Dubai’deki evlerin yüzde 10’unun çatısına güneş enerjisi santralleri yerleştirilerek, tüketicilerin kendi elektriğini üretmeleri sağlanacak.

Geçen ay Dubai Emiri Sheikh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tarafından başlatılan program kapsamında, Dubai Elektrik ve Su İdaresi’nin (DEWA) yaptığı ihale sonrasında 6 şirket ile kontrat yapıldı.

Bu kapsamda, Dubai’deki evlerin yüzde 10’unun çatısına güneş enerjisi santralleri kurulacak.

DEWA tarafından yapılan açıklamaya göre, proje 2019’un sonunda tamamlanacak ve projenin masrafları “vatandaşların memnuniyet için” idare tarafından karşılanacak.

Kaynak: PV Magazine

Ukrayna’nın Yenilenebilir Kapasitesi 2,1 GW’ı Aştı

Ukrayna’nın yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesi 2018 yılında 742,5 megavat artarak 2 bin 117 megavata yükseldi.

Ukrayna Ulusal Enerji ve Dağıtım İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, güneş enerjisi hem 2018 yılındaki artışlarda, hem de toplam güçte en büyük paya sahip oldu.

Böylece, Ukrayna’nın güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2018 yılında 648 megavat artarak bin 388 megavata yükseldi.

Ukrayna’nın rüzgar enerjisindeki kurulu gücü ise 2018’deki 68 megavatlık artışla 533 megavata çıktı.

Biyokütle santrallerinin gücü 12 megavat artarak 51 megavata ulaşan Ukrayna’da biyogaz santrallerinin kapasitesi ise 12 megavat artışla 46 megavata yükseldi.

Kaynak: Ukrinform

HAFTANIN RAPORU

Cinsiyetler Açısından Yenilenebilir Enerjiye Bakış

Yenilenebilir enerji sektörü enerji sektörünün tamamında sağlanan yüzde 22’lik kadın istihdamına kıyasla, yüzde 32 kadın istihdam ediyor. Yine de, yenilenebilir enerji sektöründe bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kadın çalışanların sayısı yönetici seviyesinde çalışanlara göre daha az.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na göre, yenilenebilir enerjide 2017’de 10,3 milyon kişiye sağlanan istihdam 2050’de yaklaşık 29 milyona çıkacak. Süregelen enerji dönüşümü daha fazla pozisyon ve iş imkanı yaratırken, enerjinin üretimi ve dağıtımında da yeni bakış açıları oluşturacak.

Bu yüzden, yenilenebilir enerji birçok fırsatı barındırırken, bu fırsatların eşit bir şekilde erişilebilir olması ve fayda sağlaması gerekiyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK