SEKTÖRDEN HABERLER
Bakan Albayrak “Yapısal Dönüşüm Adımları" Paketini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında "Yapısal Dönüşüm Adımları" paketini açıkladı. "İlk alanımız bankacılık sektörü"

Albayrak, "Finansal sektör altındaki ilk alanımız bankacılık sektörü olacak. Konkordato ve kredi yapılandırma meselesini, çok daha iyi, herkesin çıkarına olan yeni bir yasal çerçeve ile ele alacağız. Yeni yasal çerçeve, yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracak, borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak." ifadelerini kullandı.

"Sektörümüzün aktif kalitesini daha da iyileştirecek bir adım atıyoruz." diyen Albayrak, "Bankalar Birliği öncülüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda, buranın altını çiziyorum, kamu yok, enerji ve inşaat gibi yüksek sorunlu kredilerin olduğu iki sektörde, sorunlu varlıkları alıp, borç-hisse takası ile dışarı çıkaracak ve bankaların bilançolarını temizleyeceğiz. Bunun için, Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu Kurulması'nı gündeme aldık." şeklinde konuştu. Kıdem Tazminatı Reformu

Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

"Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Finansal sektörün daha sağlıklı işleyişini sağlamak için reel sektör alanında bazı adımlar atılacak."

Tarımda Milli Birlik Projesi

Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformun Tarımda Milli Birlik Projesi olacağını belirten Albayrak, "Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ kurulacak." dedi.

Bakan Albayrak, verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini vurguladı.

"Dolaylı vergiler azaltılacak"

Albayrak, vergi sistemine ilişkin de açıklamalarda bulundu:

"Yeni Vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar Vergisi'ni kademeli olarak düşüreceğiz. Daha adaletli bir vergi sistemi için, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi sağlayacağız. Özellikle beyannameyi yaygınlaştıracak ve gelir artışlarının sağlayacağı potansiyel ile dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız."

Bakan Albayrak, "Varlık Fonunca, ülkemizi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı hazırlanacak. Turizm Master planı ile 4 yıl içerisinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecek." dedi.

Kaynak: AA

ELDER, Enerji Depolama ile Tedarik Sürekliliği Sağlayacak

Elektrikte tedarik sürekliliği için ‘Kimyasal Enerji Depolama Projesi’ni hayata geçiren ELDER, elektrik enerjisini depolarken, şebeke kalitesini bozan unsurları da ortadan kaldırmayı hedefliyor. Böylelikle elektrik dağıtım şebekelerinde enerji depolama sistemlerinden kayıp oranının azaltılması ve voltaj stabilitesi sağlanması gibi çeşitli hizmetler alınabilecek.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, “Gerilim düşümü, gerilim yükselmesi, kısa süreli kesintiler gibi güç kalitesini bozan durumlar enerji depolama teknolojileri ile tarihe karışacak.”

Elektrikte daha kesintisiz bir tedarik için harekete geçiliyor. Elektrik dağıtımında miktar olarak dalgalanma gösteren ihtiyacın giderilmesi için elektrik dağıtım şirketleri, enerji depolaması konusunda öncü bir ar-ge projesi ile atağa geçti. Uzun hatlarda yaşanan gerilim düşmesi, şebekenin aşırı yüklenmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının şebeke entegrasyonunda oluşan olumsuzlukların önüne geçmek için enerji depolama sistemleri geliştirmeye hazırlanan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği - ELDER, altı elektrik dağıtım şirketi ile birlikte Ar-Ge çalışmalarına başladı. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) desteklediği Kimyasal Enerji Depolama Ar-Ge Projesi’ni (KEDEP) hayata geçirmeye hazırlanan ELDER, enerji depolamayı dağıtım şebekelerine entegre etmeyi hedefliyor. Böylelikle daha düşük güçlerde ve birçok noktaya bağlı pilot dağıtık depolama sistemleri kurulacak ve kurulum amaçlarına uygun yönetimi gerçekleştirilecek.

Elektrik enerjisi depolama sisteminin hayata geçmesiyle birlikte, enerjide kesintisiz, kaliteli dağıtım ve tedarik amaçlanırken, şebeke elemanlarında arızalar, elektrik müşterilerinin kullandığı elektriksel aletlerde arızaların da azalması hedeflenecek.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik tüketiminde ve özellikle çatı tipi güneş paneli kurulumunda son yıllarda yoğun bir artış yaşandığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Özellikle büyük şehirlerde elektrik altyapısını güçlendirmek ve acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere önümüzdeki yıllarda enerji depolama sistemlerine geçiş yapmayı arzu ediyoruz. Dünyada yaygın kullanımı gündeme gelen bu sistemin ülkemizde de hayata geçmesiyle birlikte elektrik dağıtım şebekelerinde tedarik sürekliliği konusunda da önemli bir adım atılmış olacak. Örneğin bir ilimizde yaz aylarından kaynaklanan aşırı kullanım olduğunda burada şebekeyi desteklemek için depolama araçlarını devreye alabileceğiz. Diğer bir örnek ise enerji depolama sistemlerinin elektrikli araçların şarj ünitelerinde kullanım imkanı bulabilecek olmasıdır. Özellikle dağıtım şebekelerinde gerilim düşümü, gerilim yükselmesi, kısa süreli kesintiler ve bunun gibi güç kalitesini bozan durumlar enerji depolama teknolojileri ile tarihe karışacak.”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği - ELDER tarafından, Kimyasal Depolama Projesi (KEDEP) Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştayda dağıtım şebekelerinde farklı amaç, yapı ve kapasitede depolama sistemlerinin kurulması, amaçlarına uygun olarak işletilmesinin sağlanması ve dünyadaki uygulamaların karşılaştırılması örneklerle tartışıldı. Çalıştayın genele açık olan ilk gün oturumuna akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ve çok sayıda sektör temsilcisi katılım gösterdi. Çalıştayda düzenlenen “Şebeke 2.0’a Giderken Enerji Depolama Teknolojileri, Yeni İş Modelleri ve Fırsatlar” başlıklı Panelde, elektrik depolama faaliyetlerindeki mevzuat çalışmaları ve fayda maliyet analizi ve teknik özellikleri üzerinde sunumlar yapıldı.

Türkiye’nin İlk Yerli Güneş Hücresi Yatırımcılarla Buluştu

Bereket Enerji Grubu tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi yatırımcılarla buluştu. Türkiye’nin ilk ve lider entegre enerji kuruluşlarından Bereket Enerji Grubu tarafından Parla markasıyla üretilen, Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi, 12. Solarex Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda yatırımcılarla buluştu.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, güneş panelinden sonra milli bir proje olarak yerli hücre üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Saldanlı, ‘’Ülkemizin ilk yerli güneş hücresini ürettiğimiz fabrikamızdaki toplam üretim kapasitesi 130 MW’tır. Bu da yıllık 26 milyon adet hücre üretimi demektir. Panel fabrikamızın üretim kapasitesi de 150 MW’tır. 2018 yılı sonunda deneme üretimlerine başladığımız tesislerde multi kristal standart hücrelerde yüzde 19, mono kristal PERC tipi hücrelerde ise yüzde 21 verime ulaşılmıştır” dedi.

Parla markasıyla, hem panel ve hücre hem de kurulum hizmetleriyle güneş sektöründe entegre fabrika olarak çalıştıklarını dile getiren Saldanlı, böylece Türkiye ekonomisi için bu alanda yeni bir değer yarattıklarını ve yüksek teknolojiyle üretim gerçekleştirdiklerini vurguladı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yerli ve milli üretim anlayışı doğrultusunda, TÜBİTAK destekli Milli Güneş Enerjisi Santrali Geliştirilmesi (MİLGES) projesi kapsamında bu yatırımı hayata geçirdiklerine dikkat çekti. Türkiye’nin ilk endüstriyel fotovoltaik güneş hücresi üretim fabrikası olma özelliği taşıyan Denizli’deki tesislerde, silisyum tabanlı multi ve mono kristal, standart (Al-BSF) ve PERC tipi hücreler üretiliyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

Enerjide Çatıları Güneşe Döndürecek Düzenleme Hazır

Türkiye'de güneş enerjisiyle binaların çatı ve cephelerinden elektrik üretecek tüketicilerin aylık mahsuplaşma şartlarını düzenleyen yönetmelik çalışmaları tamamlandı.

AA muhabirinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) aldığı bilgiye göre, düzenlemenin kısa süre içinde Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

Yönetmelikle, lisanssız elektrik tesisleri için başvuru süreci, başvuruların değerlendirilmesi ve yeni kurulacak tesisler açısından ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesi gibi hususlar yeniden düzenlendi. Bürokratik süreçler basitleştirilerek izinler için gerekli süreler kısaltıldı.

Ayrıca rüzgar ve güneş enerjisinden lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından yapılan kapasite tahsisi uygulaması sona erdi.

Böylece, aynı ölçüm noktasında olma, şebeke güvenliğini etkilememe ve yönetmelikte tanımlanan şartlar dahilinde tüketiciler, üretim tesisi kurabilecek.

Güneş enerjisiyle binaların çatı ve cephelerinden elektrik üretecek tüketiciler, ürettikleri fazla elektriği şebekeye satabilecek. Tüketimleri fazla olduğunda ise sistemden elektrik alabilecek. Böylece tüketiciler şebekeyi bir nevi depo olarak kullanabilecek.

Tüketiciler, aylık mahsuplaşma sistemiyle şebekeye verdikleri enerji miktarına karşılık gelen ödemeyi ilgili ayın sonunda alabilecek.

- "Amaç tüketimin en az maliyetle karşılanması"

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji ihtiyacının, tüketildiği yerde üretilerek giderilmesinin önemli olduğunu ifade ederek, "Atıl alanlar diye görülen çatılarımızın kullanılmasının özendirilmesi ve tüketicilerimizin bu konuya göstereceği ilgi çok değerli." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, yeni yönetmelikte tüketimin en az maliyetle karşılanmasının amaçlandığını belirterek, "Mevzuatın hazırlık sürecinde, aynı bağlantı noktasında olmayı, tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ve tüketim-üretim yönlü dağıtım bedellerini dikkate aldık." dedi.

Yönetmeliğin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının katkılarıyla oluşturulduğuna işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti: "Sürekli gelişim gösterecek nitelikteki düzenleme, yatırım yapılabilir ve büyüme odaklı bir güneş piyasasının devamını sağlayacak. Yeni sistemde tüketicilerimiz 'en fazla enerjiyi üretecek tesisi kurmalıyım' düşüncesiyle değil, 'tüketim miktarımı karşılayacak en hesaplı tesisi kurmalıyım' düşüncesiyle hareket etmeli. Güneşimiz her hane için, her ticarethane için, her sanayici için bir enerji kaynağı olsun istiyoruz. Yeni düzenlemeyle tüketicinin kendi enerjisini üretebilmesinin de yolunu açıyoruz. Güneş çatılarda yükselmeye devam ettikçe hem tüketici kazanacak hem de ülkemiz kazanacak."

Kaynak: AA

CK Enerji Akdeniz Elektrik Çalışanlarının Sesi Antalya’da ‘Hayatı Aydınlattı’

CK Enerji’nin 2016 yılında başlattığı ve kısa sürede perakende elektrik sektörünün önde gelen sosyal sorumluluk projelerinden biri haline gelen ‘Hayatı Aydınlat’, Antalya’da da ‘ses’ verdi. Proje kapsamında gerçekleştirilen Hayatı Aydınlat konserlerinin 8’incisi 3 Nisan Çarşamba günü Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda geniş katılım ile gerçekleştirildi. CK Enerji Akdeniz Elektrik’in ev sahipliğinde, Günhan Özmen yönetiminde ünlü şarkıcı Merve Özbey’in eşlik ettiği konserden elde edilen gelirle ilk etapta Antalya’nın merkezi noktalarına engelli vatandaşlar için akülü sandalye şarj istasyonları kurulacak.

Engellilerin hareket özgürlüğüne destek vermeyi hedefleyen CK Enerji, Antalya’da 2 adet akülü sandalye şarj istasyonunu konser öncesine yetiştirdi. Muratpaşa İlçesi’nde Güllük Yavuz Özcan Parkı ve Kapalıyol’da birer istasyonu devreye alan şirket, engelli vatandaşların kentin sokaklarında ‘enerjisiz’ kalmadan ücretsiz olarak sandalyelerini şarj edebilecekleri istasyonların sayısını artırmayı hedefliyor.

Oldukça geniş katılımla gerçekleştirilen konser öncesinde konuşma yapan CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli, tamamen çalışanlardan oluşan 48 kişilik dev koronun aylardır bu geceye hazırlandığını dile getirerek “Öncelikle arkadaşlarıma gösterdikleri özveri için teşekkür etmek istiyorum. Her zaman altını çizdiğim gibi biz kendimizi sektörde sadece elektrik satan bir şirket olarak konumlamıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerini, doğayı, çevreyi ve hayvanlarımızı korumayı çok önemsiyor ve projelerimiz ile bu ülkeye olan borcumuzu ödemek istiyoruz. Konserden önce arkadaşlarımız yoğun bir çaba göstererek 2 adet akülü sandalye şarj istasyonu kurdular. Antalya ile başlayan bu proje Burdur ve Isparta’ya da uzanacak. Hedefimiz 25 noktaya akülü şarj istasyonu kurmak ve engelli vatandaşlarımıza dışarıda özgür bir hayat için destek olmak” dedi.

Cengiz ve Kolin Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren CK Enerji’nin 2016 yılından bu yana devam eden Hayatı Aydınlat Projesi kapsamında; İstanbul Avrupa Yakası’nda 17, Sivas’ta 1 ve Antalya’da 2 nokta ile CK Enerji’nin 3 şehirde kurduğu istasyon sayısı 20’ye çıktı. 2019 yılı sonunda toplam 28 akülü sandalye şarj istasyonuna ulaşmayı hedefleyen CK Enerji, daha yılın ilk çeyreğinde çok hızlı bir yol aldı. CK Enerji İstanbul, Antalya, Burdur, Isparta, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde engelli vatandaşların enerjisiz kalma korkusu yaşamadan hayatın içinde yer alabilecekleri kilit ulaşım noktalarında yer almayı hedefliyor.

Aras EDAŞ'tan "Aydınlık Gelecek Şimdiden Başlar" Projesi

Aras EDAŞ Erzurum İl Koordinatörlüğünün başlatmış olduğu, "Aydınlık Gelecek Şimdiden Başlar" sosyal sorumluluk projesi üç ilçe ve bir belde de toplam 120 öğrenciye ulaştı.

Aras EDAŞ Erzurum İl Koordinatörlüğünün başlatmış olduğu, "Aydınlık Gelecek Şimdiden Başlar" sosyal sorumluluk projesi üç ilçe ve bir belde de toplam 120 öğrenciye ulaştı.

"Aydınlık gelecek şimdiden başlar" parolası ile başlatılan kitap kampanyasının son durağı Erzurum'un Uzundere İlçesi oldu. Cevizli İlkokulu Çamlıyamaç ilkokulunda bulunun 30 öğrenci için kitap kampanyası başlatan Aras EDAŞ Erzurum İl Koordinatörlüğü, 3 yıldır aralıksız süren kitap kampanyasına Erzurum'un Uzundere ilçesini de ekledi.

Sosyal Sorumluluk projelerinin temel ihtiyaçtan öte toplumsal yararlılık ilkesi ile yapılması ve toplumun; sosyal, kültürel, ekonomik faktörlerinin gelişmesine yönelik olması gerektiğini ifade eden Aras EDAŞ Erzurum İl koordinatörlüğü; öğrencilerin, kitap ihtiyaçları ile beraber kırtasiye ihtiyaçlarını da karşıladı.

Sosyal sorumluluk çalışmaları için ortak açıklama yapan Aras EDAŞ Erzurum İl Koordinatörlüğü çalışanları, "Bizim sosyal sorumluluk anlayışımız toplumumuzun geleceğe dönük projeler hayata geçirmesi içindir. Bu yüzden bizler toplumumuzda farkındalık oluşturabilecek çevresel ve kültürel faktörlere eğilim gösteriyoruz. Bu faktörlerin başında da eğitim geliyor. Bu yüzden aydınlık gelecek şimdiden başlar" dediler.

DÜNYADAN HABERLER
Küresel Rüzgar Kurulu Gücüne 2023’e Kadar 300 GW Eklenecek

Küresel rüzgar enerjisi kurulu gücüne 2023’e kadar 300 gigavatlık yeni kapasite ekleneceği öngörülüyor.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi tarafından yayımlanan 14. Küresel Rüzgar Raporu’na göre, geçen yıl dünyada rüzgar enerjisinde 51,3 gigavatlık kurulu güç sağlandı.

Piyasa bazlı mekanizmalar ve ihaleler söz konusu kapasite artışının gerçekleşmesinde önemli rol oynarken, küresel rüzgar enerjisi kurulu gücünün artmaya devam edeceği bekleniyor.

Buna göre, dünyada 2023’e kadar rüzgar enerjisi kurulu gücüne 300 gigavatlık kapasite ekleneceği hesaplanıyor.

Endonezya, Filipinler, Tayland, Vietnam, Arjantin, Kolombiya ve Peru izlenmesi gereken önemli pazarlar olarak öne çıkarken, offshore rüzgar enerjisinin toplam kurulu güç artışının yüzde 15’ini (40 GW) sağlayacağı öngörülüyor.

Kaynak: Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi

Birleşik Krallık, 1700 MW Kombine Gaz Santraline Onay Verdi

Birleşik Krallık, 1700 megavatlık Tees Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ne onay verdi.

İngiltere Hükümeti Planlama Müfettişliği, kuzeydoğu İngiltere’deki Middlesbrough’da Teesside elektrik santralinin eski sahasında 1, 700 megavatlık doğalgaz kombine çevrim santralinin kurulumuna izni verdiğini açıkladı.

Toplam yatırım maliyeti 700 milyon Euro olarak hesaplanan santralin 15 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması ve yaklaşık bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Santral, Singapur merkezli Sembcorp Utilities Ltd. tarafından kurulacak. Sembcorp Industries, geçen yıl UK Power Reserve’i satın almıştı.

Söz konusu santral, Birleşik Krallık’ın 2019’da onay verdiği üçüncü doğal gaz kombine çevrim santrali oldu.

Kaynak:Smart Energy International

Dünyada Güneş Kapasitesi, 2019’da Yüzde 25 Büyüyecek

Küresel güneş enerjisi kapasitesinin 2019’da yüzde 25 büyüyerek, 129 GW artacağı hesaplanıyor.

IHS Markit’in raporuna göre, söz konusu artışın büyük bir kısmının Çin dışındaki bölgelerden geleceği öngörülüyor.

Dünyanın en büyük güneş pazarına sahip olan Çin’de güneş kapasitesinin sadece yüzde 2 artmasının beklendiği 2019’da, Amerika dünyanın en büyük ikinci güneş pazarı konumuna gelebilir.

Çin’deki kısıtlı artışa güneş enerjisine yönelik yeni bir destek mekanizmasının henüz açıklanmaması sebep olurken, ülkenin güneş enerjisi yatırımlarına herhangi bir destek mekanizması oluşturmaması durumunda kapasite artışında gözle görülür bir yavaşlama olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: PV Magazine

Çin Karbon Ticareti Kural Taslağını Yayınladı

Çin’in, iklim değişikliği ve hava kirliliğiyle mücadele kapsamında uzun zamandır beklenen ulusal karbon emisyonu ticaret programı (ETS) için ilk kural taslağı yayınlandı.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 2 Mayıs'a kadar kamuoyunun görüşlerine açılan taslağın, Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı olması bekleniyor.

Bakanlık, taslak çerçevesinde kurumsal ve bireysel yatırımcıların ticaret yapmasına olanak sağlanacağını belirtirken, ticaret kotası devlet konseyi tarafından belirlenecek.

Taslağa göre, ticaret kotasında her bir ünite bir ton karbondioksit eşdeğerini temsil edecek.

Kaynak: SCMP

HAFTANIN RAPORU

: Türkiye’de Enerji Dönüşümü ve Özel Sektörün Rolü: Dönüşümün Enerjisini Özel Sektör Ateşliyor

Küresel enerji sistemimiz, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin merkezinde olduğu bir dönüşüme tanık olmakta. Dönüşümün nedenleri ülkelerin bulunduğu koşullar, sosyal ve ekonomik ihtiyaçları ve öncelikleri doğrultusunda farklılıklar gösteriyor. Örneğin ülkemizde, cari açığın azaltılması, enerji güvenliğinin artırılması ve yeni sanayi ve iş alanlarının yaratılması en önemli itici güçler olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde yaşadığımız bu dönüşümün hem Türkiye’nin hem de dünyadaki tüm diğer ülkelerin ortak paydası olan bir nedeni var. Başta rüzgâr ve güneş olmak üzere, hızla düşen yenilenebilir kaynak maliyetleri, fosil kaynaklardan elde edilen enerjinin maliyetleriyle rekabet edebilecek bir seviyeye geldi. Çatısının üstündeki güneş panelinden elektrik üreten sanayici de, büyük bir santralden elektrik üreten yatırımcı da artık fosil yakıtlar ile başa baş seviyede maliyetlere sahip

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK