SEKTÖRDEN HABERLER
Yenilenebilir Enerji Desteğinde '10 Yıl' Kriteri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde sağlanacak desteklere ilişkin, "Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimindeki desteklerde, maliyetini 10 yıl içinde ödeyerek kazanç sağlamaya başlayacak projeler, piyasa fiyatları üzerinden elektrik satışı yapacak. 10 yıl içinde ödeyemeyen ve desteklenmesinde çoklu fayda olduğu düşünülen projelerde ise alım garantileri devam edebilecek." açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada, Dönmez'in Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Enerji ve Maden Sektör Kurulu ile bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada toplantıdaki ifadelerine yer verilen Dönmez, sanayicinin Milli Enerji ve Maden Politikası dönüşümünde kritik bir rolü olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin altın ithalatı haricindeki maden dış ticaretinin neredeyse dengede olduğunu ifade eden Dönmez, "Fakat altın ithalatının azaltılması, yurt içinde üretimin artırılması için madencilik sektörüne büyük görevler düşüyor.

Sanayicilerimize geçmişte olduğu gibi desteklerimiz devam edecek. Elektrik Üretim AŞ'nin tüm piyasadaki elektrik talebinin sadece yüzde 20’sini karşılayacak üretimi var. Bu üretimin de korunması gereken tüketicileri desteklemek için kullanılmasından yanayız." değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, ayrıca artık çatı ve cephelerde kurulacak güneş enerjisi projelerinde aylık mahsuplaşmanın başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bağlantı gücüne göre herkes çatı veya cephesine güneş enerjisi santrali kurabilecek. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimindeki desteklerde, maliyetini 10 yıl içinde ödeyerek kazanç sağlamaya başlayacak projeler, artık piyasa fiyatları üzerinden elektrik satışı yapacak. 10 yıl içinde ödeyemeyen ve desteklenmesinde çoklu fayda olduğu düşünülen projelerde ise alım garantileri devam edebilecek."

Kaynak: AA

YEKA RES-2 için 9 Şirket Başvurdu

Dört bölgede kurulacak 1000 MW’lık rüzgar santralleri için ikinci YEKA RES-2 ihalesi için toplam dokuz şirket başvurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, YEKA RES-2 yarışma başvurularını aldı. Toplam 1000 megavat kapasiteli dört farklı bölge için yapılacak İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesine 9 şirket başvuruda bulundu.

Bağlantı bölgelerine göre santraller için Aydın'da 4, Balıkesir'de 8, Çanakkale'de 6 ve Muğla'da 4 olmak üzere toplam 22 başvuru yapıldı. Santraller için toplam 1 milyar dolar yatırım yapılacak.

1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması beklenen santraller için açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ihalenin tarihi daha sonra duyurulacak. İhalede kilovatsaat başına tavan fiyat 5,5 dolar/cent olacak ve her dört bölge için ayrı fiyat teklifleri yapılacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü

TEİAŞ’ta Atama Kararı Resmi Gazete’de

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, TEİAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Orhan Kaldırım atandı.

Söz konusu atama 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 6'ncı maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince yapıldı.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Tarımsal Sulamada İlk Kooperatif GES Projesi Tamamlanmak Üzere

Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifine ait ilk güneş enerjisi santrali projesinin Mayıs ayında devreye girebileceği bildirildi.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF)tarafından yapılan açıklamaya göre yatırım Afyonkarahisar’da, faaliyet gösteren ve yaklaşık bin üyesi olan S.S. Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi tarafından Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)ve TurSEFF desteği ile hayata geçirilecek.

Açıklamaya göre 1 MW gücünde olacak yatırımın finansmanı için ise TurSEFF, İş Bankası ve projeye anahtar teslim kurulum hizmeti de sağlayan Dal Grup ortak çalışmasıyla Türkiye’de bu alanda ilk kez bir GES finansman modeli oluşturuldu. Modelin Türkiye’deki birçok enerji kooperatifine örnek olabileceği vurgulanan açıklamada kooperatifin gerçekleştirdiği yatırım ile önemli bir ekonomik katkı sağladığının da altı çizildi.

8 yıldır faaliyet gösteren TurSEFF kapsamında şimdiye kadar yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği alanındaki 1.168 projeye toplamda 606 milyon Avro tutarında finansman sağlanmış durumda.

Bu projelerin hayata geçmesi ile de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü 492 MW artması ile birlikte 910 bin otomobilin trafikten çekilmesine denk karbon emisyonu ile 795 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlanmış durumda.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

TREDAŞ, Elektrik Dağıtım Sektörünün İlk Dijital Asistan Uygulaması “Enerjik” için Gün Sayıyor

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka destekli dijital asistanı “ENERJİK” ile müşterilerinin talep ve sorularını hızlı ve kaliteli şekilde insan müdahalesi olmadan yanıtlayabilecek.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan TREDAŞ, yapay zeka destekli dijital asistan uygulaması “ENERJİK” ile elektrik dağıtım sektörüne farklı bir boyut kazandırmaya hazırlanıyor.

- Sektörde İlk “Dijital Asistan” Çağrı Merkezlerinde Yoğunluğu Azaltacak

Elektrik dağıtım sektöründe ilk olacak dijital asistan uygulaması ile müşteriler, hem zamandan tasarruf edecek hem de talebini saniyeler içinde iletmiş olacak. Google Asistan uygulaması ile entegre çalışacak olan ENERJİK, müşterilerin sesli komutlarını da algılayarak her türlü bilgiyi müşterilere aktarabilecek.

TREDAŞ Dağıtım Grup Direktörü Reşit Bilgili, müşteri hizmetleri alanında son yıllarda büyük teknolojik yatırımlar yaptıklarını belirterek, müşterilerine dijital bir deneyim sunmak için dijital asistanı devreye alacaklarını ifade etti.

Dijital asistan uygulamasına, TREDAŞ çalışanlarının yüksek enerjisinden esinlenerek “ENERJİK” adı verdiklerini aktaran Bilgili, bölgede çok daha verimli, etkin ve hızlı şekilde hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutacaklarını aktardı.

Bilgili şöyle konuştu:

“Türkiye’de bütünleşik anlamda şebeke, sayaç ve işgücü yönetimi gibi tüm işlemlerin yapıldığı Operasyon Merkezi’nin hayata geçtiği ilk Elektrik Dağıtım Şirketi olarak dijital asistan ENERJİK ile çağrı merkezimizde yapay zekayı sektörde ilk defa kullanmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yakın gelecekte enerji sektöründeki birçok firmanın da bu dijital dönüşüme geçebileceğini düşünüyorum.”

SEDAŞ 37.500 Test ve Kontrol Sağlıyor

Ölçü Sistemleri ve Veri Yönetimi bünyesindeki üç laboratuvarda uzman kadroları ile kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti için bir yılda yaklaşık 37 bin 500 adet sayacın test, kontrol ve raporlandırma çalışmalarını yapıyor.

Yetkili Laboratuvarlar, Sertifikalı Uzmanlar

SEDAŞ, Sakarya, Kocaeli ve Düzce yerleşkelerinde Bakanlık izin ve onayı ile kurulmuş bulunan Sayaç Ayar Laboratuvarlarında toplamda 8 personel ile; tüm SEDAŞ sorumluluk sahasındaki 1,8 Milyonu aşan elektrik tüketicilerinin arızalı, şikayetli ve ilk deney muayene kapsamındaki sayaçların, incelemesini, kalibrasyonu yapılmış sayaç ayar masalarında hassasiyet ölçümünü ayrı ayrı gerçekleştiriyor. SEDAŞ bu laboratuvarlar ile aynı zamanda 34 bin 500 Voltluk orta ve yüksek gerilim abone gruplarının ölçü sistemlerinde kullanılan akım trafolarının değişiminde test ve kontroller ile yüksek gerilimde tesislerin ölçü sitemlerinin ilk kurulumlarından önce %100 (yüzde yüz)kontrollerinin yapılmasını sağlıyor. SEDAŞ kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetinin sağlanması için yaptığı test ve kontrol çalışmaları ile elektrik kullanıcılarının tüketimlerinin en doğru ve en güvenilir şekilde ölçümlendirilmesinde yetkili laboratuvarları ve sertifikalı uzmanları ile hizmet vermeye devam ediyor.

37.500 Test ve Kontrol Sağlanıyor

Yıllık ortalama 32.000 adet sayacın ve 5.500 civarındaki akım trafosunun test, kontrol ve raporlandırma çalışmaları gerçekleştirilen SEDAŞ'ın bu laboratuvarları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan İş Yeri Uygunluk Belgesi alarak görev yaparken, bu laboratuvarlarda görev yapan SEDAŞ çalışanları da Bakanlık Yetki Belgesine sahip ve konusunda tecrübeli, uzman elemanlardan oluşuyor.

DÜNYADAN HABERLER
Elektrikli Araçlar 3 Yıl içinde Konvansiyonel Araçlardan Ucuz Olacak

Elektrikli araç bataryaları, Bloomberg NEF (BNEF) uzmanlarının tahmin ettiğinden çok daha hızlı gelişiyor ve ucuzluyor. Bu yüzden elektrikli araçlara yönelik beklentilerin her yıl güncellenmesi gerekiyor. BNEF 2017’de elektrikli araçların benzinli araçlardan daha ucuza geleceği yılı 2026 olarak tahmin etmişti. Bu tahmin 2018’de 2024 olarak güncellendi. Şimdi ise BNEF’in 2019 tahmini; 2022 yılında, elektrikli araçların içten yanmalı motoru bulunan araçlardan daha ucuz hale geleceği yönünde. Bu güncellemeyi en çok etkileyen faktör ise batarya maliyetindeki düşüş.

İlk maliyet rakamlarında pariteye ulaşılması, elektrikli araçları tercih etmek için düşünmeye bile gerek olmadığı anlamına geliyor. Bu da ulaşım sektörünün çok daha hızlı bir şekilde karbon salınımında kurtulması anlamına geliyor. Elektrikli araçlar halihazırda benzinli araçlara göre birçok alanda daha üstün: daha çabuk hızlanıyorlar, çok daha düşük bakım maliyetleri var, egzoz salınımı diye bir şey yok ve kilometre başına çok daha az yakıyorlar.

BNEF enerji analisti Nathaniel Bullard 2022’de Avrupa’da özellikle büyük araçlarda bu dönüşümün başlayacağını ve bu durumun küçük araçlara ve dünyanın diğer bölgelerine de hızla yayılacağını söylüyor. Yayılmayı en çok tetikleyen şey ise fiyatlardaki düşüş olacak. 2015 yılında bataryaların ABD’de orta boy bir elektrikli aracın maliyetinin yüzde 57’sini oluşturduğunu söyleyen Bullard, bugün bu oranın yüzde 33’e düştüğünü ve 2025’te bataryaların elektrikli araçların toplam maliyetinin sadece yüzde 20’sini oluşturacağını söylüyor.

Kaynak: Yale Environment 360

Çin, 2022 İtibarıyla 8 Bölgede Kömür Santrali Kurulumunu Yasaklıyor

Çin, 2022 yılından sonra 8 bölgede yeni kömürlü elektrik santrallerine izin vermeyecek.

Çin Ulusal Enerji İdaresi'nin açıklamasına göre, Çin hükümeti hava kirliliğini düşürmek ve bu bölgelerde aşırı arzı hafifletmek amacıyla sekiz bölgede yeni kömürlü elektrik santrallerine sınırlama getirecek.

Açıklamaya göre Shanxi, Shandong, Doğu İç Moğolistan, Heilongjiang, Jilin, Gansu, Ningxia ve Sincan'da güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi kaynaklarından yaralanılacak ve yeni kömürlü elektrik santralleri onaylanmayacak. Engellemenin 2022'ye kadar yürürlüğe gireceği belirtildi.

Diğer yandan, enerji arzında sıkıntı yaşanan bölgelere enerji iletimi sağlanacak santrallerin yapımına izin verileceği kaydedildi.

Kaynak:Energy Economic Times

Rüzgar Devi Vestas, Güneş Şirketine Yatırım Yaptı

Vestas, Almanya merkezli rüzgar ve güneş enerjisi şirketi Sowitec’in % 25.1 azınlık hissesini satın aldı.

Danimarka merkezli rüzgar türbinleri üreticisi Vestas, rüzgar dışında güneş enerjisine de adım atarak tam kapsamlı sürdürülebilir enerji çözümleri sunma yeteneğini geliştiriyor. Vestas, hibrit enerji santralleri hizmetlerini arttırmak ve stratejik pazar olarak Latin Amerika’da varlıklarını arttırmak için Almanya merkezli yenilenebilir enerji şirketi Sowitec’in % 25.1 azınlık hissesini satın aldığını duyurdu. Açıklamaya göre Vestas üç yıl içinde şirketin tamamını satın alma seçeneğine sahip. Satın alma işleminin 2019 yılı ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Merkezi Almanya'da bulunan Sowitec, Latin Amerika yoğunluklu olmak üzere dünya genelinde 2.600 MW'tan fazla kapasiteye sahip toplam 60 rüzgâr ve güneş enerjisi projesine sahip.

Kaynak: Greentech Media

Fransa, En Büyük Otopark Güneş Santralini Devreye Aldı

Fransız yenilenebilir enerji şirketi Neoen, Fransa’nın Corbas şehrinde bir otoparka 16,3 MW'lık güneş enerjisi sistemi kurdu.

Elektrikli araçların dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamasıyla otoparklarda kurulan güneş enerjisi santralleri çok daha avantajlı bir konuma kavuştu. Ayrıca yer tasarrufu ve elektrik üretiminde daha fazla verim sağlayan bu santrallerin en büyüğü ise Fransa’da kuruldu. Fransız yenilenebilir enerji şirketi Neoen, Fransa’nın Corbas şehrinde 12.5 hektarlık 4600 endüstriyel park alanında güneş enerjisi santrali kurdu. Santral 19,1 milyon euro yatırımla beş ay içinde kuruldu.

Fransız hükümeti tarafından alım teşviğinden yararlanan santral ürettiği yıllık 19,5 GWh elektriği şebekeye 0,102 € / kWh fiyatla satıyor.

Neoen Genel Müdürü Xavier Barbaro, santralin kurulum maliyetinin normal yere monte edilen santrallere göre iki kat fazla olduğunu, ancak farkın büyük ölçüde elektrik iletimindeki tasarrufla dengelendiğini söyledi. Barbaro,“Yere monte edilmiş bir dizi panel yaklaşık 50-60 € / MWh elektrik üretirken güneş enerjili otopark santrali ile 80-90 € / MWh gibi bir değerde elektrik üretebilirsiniz. Dizi başına şebeke maliyetlerinde 30 € / MWh'lik tasarruf ettiğinizi de unutmayın” dedi.

Güneş enerjili otopark santrallerde en büyük sorunun üretilen elektriğe yerinde bir talebin olmaması olduğuna dikkat çeken Barbaro, elektrikli araçların yaygınlaşmaya başlamasıyla artık bu durumun da değişmeye başladığını kaydetti. Bu santrallerin bir diğer avantajının da Fransız halkının hassas olduğu arazilerin kullanılması konusunda alanın gerçek kullanım amacına engel olmaması olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: PV Magazine

HAFTANIN RAPORU

Kuşak Yol Girişimi’nin Gelişimi, Katkıları ve Bakış Açısı

2013’ten beri, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında birçok somut adım atıldı. Önemli ilerleme sağlanan girişim, katılımcı ülkelere de çeşitli katkılar sağladı ve bu kapsamda da büyümeye devam ediyor. 25-27 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ikinci Kuşak ve Yol Forumu öncesi, Çin, girişimin kapsamını birçok açıdan ortaya koyuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK