SEKTÖRDEN HABERLER
“Kendi Elektriğini Kendin Üret”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek. Mesken aboneleri için 10 kilovat, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 megavata kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabilmesi imkanı getirildi" açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, işletmeler ya da vatandaşların lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebileceğini belirtti.

Dönmez, Twitter hesabından yaptığı "Kendi elektriğini kendin üret" başlıklı paylaşımda, lisanssız elektrik üretimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lisanssız kurulu güç sınırının bir megavattan beş megavata yükseltildiğini anımsatan Dönmez, "İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek." ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide Türkiye'nin hızlı yükselişinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Mesken aboneleri için 10 kilovat, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 megavata kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabilmesi imkanı getirildi. Güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yapılabilecek atıl haldeki çatı, cephe vb. alanlar değerlendirilecek. Tarımsal sulama aboneleri, içme suyu tesisleri, atık arıtma tesisleri ve kamu kurumları da bu uygulama dahil edildi. YEKDEM mekanizmasına tabi tesislerde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik için kendi abone grubundaki tek zamanlı aktif enerji bedeli tesis işletmeye alındıktan itibaren 10 yıl geçerli olacak. Üretim ve tüketim noktası aynı olmak şartıyla mevcut 'bağlantı gücünü' aşmamak üzere güneş ya da rüzgar santrali kurulabilecek. Yeni düzenlemeyle aylık mahsuplaşma esnekliği getirildi." 

Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

IC İçtaş Enerji’ye EBRD’den 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından IC Enerji Holding’in yenilenebilir enerji kolu olan İçtaş Sürdürülebilir Enerji Yatırımları şirketine 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağı açıklandı.

Toplamda 400 megavat kapasiteli 10 hidroelektrik santralini portföyünde bulunduran şirket, EBRD’den gelecek fon ile 250 megavata kadar rüzgar enerjisi santralleri ve güneş enerjisi projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıca, söz konusu fon Mersin’de bulunan Kadıncık Hidroelektrik Santrali özelleştirme ihalesinin kısmi finansmanında kullanılacak. 

IC İçtaş Enerji başkanı Serhat Çeçen konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, IC İçtaş Enerji’nin Türkiye elektrik piyasasının serbestleşmeye başladığı ilk andan itibaren elektrik üretimi, dağıtımı ve perakende sektörlerinde Türkiye'nin önde gelen enerji kuruluşlarından biri olduğunu ifade etti. Uzun vadeli mali ve ticari ortaklarının da desteğiyle 400 megavat kapasiteli mevcut yenilenebilir enerji kaynak portföyünü büyüteceklerini belirten Çeçen, şunları kaydetti:

“Bir yandan da Türkiye’nin zengin tabii kaynaklarının Türkiye’nin 2023 stratejisinde öngörüldüğü gibi elektrik üretiminde etkili ve verimli kullanılmasını sağlamayı görev edinmiş bulunuyoruz. Şeffaf kurumsal yönetim programları benimseyen, en son ve yeni teknoloji ve altyapı sistemlerince desteklenen IC-EBRD ortaklığı Türkiye'de güvenilir ve sürdürülebilir enerji çözümleri üretme mücadelesine devam edecektir. Değerleri bizimle örtüşen ve geleceğe ilişkin ihtirasımızı bizlerle paylaşan bir kurumla ortaklık kurmaktan fevkalade kıvançlıyız.”

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink ise Türkiye'de örnek bir yöntemle bir ilke imza attıklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Süregelen politika reformu kapsamında yerel yönetimlere ortak olmanın yanında şimdi bir de yatırımcı olarak sahneye çıkıyoruz. İçtaş bünyesinde amaçlarımız kadar ihtiraslarımızı da paylaşan benzer zihniyette bir ortak bulduğumuz için memnunuz. Artık bir hissedar olarak firmayı yenilenebilir enerji üretiminde lider kuruluş olma yolunda büyütmek yegane hedefimiz.”

Aynı zamanda yeni mevzuatla çıkarılacak yenilenebilir enerji kaynakları destek programını da dört gözle beklediklerinin altını çizen Rigterink, bunun sektördeki yatırımlarının önünü açmasını ve Türkiye'nin tamamen iç kaynaklı yeşil enerji üretimine geçişine yardımcı olmasını ümit ettiklerini aktardı.

Türkiye’de elektrik üretim, dağıtım ve satışı alanlarında faaliyet gösteren IC İçtaş Enerji’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan bin 450 megavat kurulu gücü bulunuyor. Ülke çapında 5 bin çalışanı bulunan şirket bünyesindeki Trakya Elektrik Dağıtım AŞ, yılda 7 milyar kilovatsaat elektrik satışı gerçekleştiriyor.

EBRD’nin 2009’dan beri Türkiye’de yaptığı 11 milyar avroluk yatırımlarının yarısını sürdürülebilir enerji ve kaynak kullanımını teşvik eden projeler oluşturuyor.

Kaynak: Habertürk

"Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği" Resmi Gazete’de

Lisanssız üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esas olacak. Elektrik enerjisinin, üretim tesisiyle aynı yerde kurulu tüketim tesisinde tüketilemeyen miktarı, aynı dağıtım bölgesinde olması şartıyla aynı kişiye ait başka bir tesiste tüketilebilecek.

Lisanssız olarak elektrik üreten gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esas olacak.

Elektrik piyasasında, tüketicilerin elektrik ihtiyaçlarını tüketim noktasına en yakın kendi üretim tesisinden karşılaması, arz güvenliğinin sağlanmasında küçük ölçekli üretim tesislerinin ülke ekonomisine kazandırılması ve küçük ölçekli üretim kaynaklarının etkin kullanımının sağlanması amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelikle, elektrik şebekesinde meydana gelen kayıp miktarlarının düşürülmesi amacıyla lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğü olmaksızın, elektrik enerjisi üretebilecek, gerçek veya tüzel kişilere uygulanacak usul ve esaslar da belirlendi.

Buna göre, lisanssız üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esas olacak. Elektrik enerjisinin, üretim tesisiyle aynı yerde kurulu tüketim tesisi ya da tesislerinde tüketilemeyen miktarı, aynı dağıtım bölgesinde olması şartıyla aynı kişiye ait başka bir tüketim tesisinde ya da tesislerinde tüketilebilecek.

Yönetmeliğe göre, elektrik aboneliği Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne ait tarımsal sulama amaçlı tesislerin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulu gücü tarımsal sulama tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü, birden fazla tesis için tesislerin sözleşme güçleri toplamı ile sınırlı olmak koşuluyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan ve işletilen yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri de önlisans ve lisans alma ile şirket kurma yükümlülüğünden muaf olarak kurulabilecek üretim tesisleri arasında yer alacak.

Kaynak: Resmi Gazete

Aksa Doğalgaz SAP İle Dijitalleşiyor

Aksa Doğalgaz ve SAP Türkiye iş birliğini güçlendirerek, doğalgaz dağıtım sektöründe abone yönetimi konusunda yenilikçi bir projeye imza atıyor. Aksa, SAP’nin, iş süreçlerini sadeleştiren ve hızlandıran yeni nesil kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü SAP S/4HANA’yı tüm iş süreçlerine entegre ederek verimliliği artırmayı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte dinamikleşen enerji sektörü çalışma modeli dönüştürmeye ve dijitalleşmeye öncülük etmeye devam ediyor. Bu rekabet ortamında daha güçlü bir şekilde yerini almaya hazırlanan Aksa Doğalgaz, SAP S/4HANA ve SAP’nin Enerji Dağıtım Sektörüne Yönelik Çözümlerini (SAP for Utilities) tüm iş süreçlerine entegre ederek dijital dönüşüm yolculuğuna hız kazandırıyor. Bir yıl içerisinde uygulamaya geçecek proje ile Aksa Doğalgaz, büyük verinin hızlı, etkili ve şeffaf bir şekilde yönetilmesini ve yaygın dağıtım bölgesindeki başta müşteri hizmetleri servisleri olmak üzere, uçtan uca tüm operasyon süreçlerinin tamamını tek bir sistem üzerinde birleştirmeyi amaçlıyor. Planlama, iş emirleri, bakım, satın alma, stok, satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi farklı süreçleri birbirine entegre eden ERP yazılımlarını SAP S/4HANA’ya dönüştüren Aksa Doğalgaz, proje kapsamında doğalgaz abone yönetimini de SAP sistemlerine geçiriyor. Bununla birlikte şirketin KVKK dönüşümü, saha operasyonları, satın alma süreçleri, personel dönüşümü ve tüm raporlamaları da uçtan uca SAP sistemlerine taşınıyor.

Aksa Doğalgaz CEO’su Yaşar Arslan proje ile hedeflerini ve dijital dönüşümün bu hedeflere ulaşmadaki rolünü şu şekilde açıklıyor; “insanların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi ve alternatif çözümler sunarak müşteri memnuniyetimizi en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Bu da güncel teknolojileri içeren Dijitalleşme çözümleriyle mümkün olmaktadır. Türkiye’ nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi olarak, yoğun bir veri trafiğini anlık olarak yönetmek durumundayız. Şu anki rakamlarla 3 milyonu aşan, her yıl da %10 artarak büyüyen müşteri protföyümüze en kaliteli hizmeti sunmak bizim için hayati önem taşıyor. Bu bilinçle, sistemlerimizin alanında en iyilerden kurulmasını önemsiyoruz. Bu projeyle, verinin toplanmasından başlayarak anlık olarak elde edilen büyük veriyi daha hızlı, etkin ve gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiz. Ayrıca tüm kaynaklarımızın uçtan uca birbirine bağlı bir şekilde tek merkezden yönetim stratejisi ile uyum, güvenilirlik ve sistemsel otokontrolünde ciddi bir iyileşme hedeflemekteyiz. Sektörümüzde ilk defa uygulanacak ve Uluslararası düzeyde de yankı uyandıracak büyüklükteki bu projeye başlamayı, ekonomimiz ve şirketimiz açısında değerli buluyorum.”

Dijital ekonomide rekabet becerisine sahip olmak isteyen şirketlerin çok yakın bir zamanda akıllı işletmelere dönüşeceğinin altını çizen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ise proje hakkında şunları söyledi; “Dijital dönüşüm, artık her sektör için büyümenin ve gitgide daha da rekabetçi olan bir dünyada var olmanın tek anahtarı. Özellikle Aksa Doğalgaz gibi, Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım şebekesini inşa eden ve işleten bir şirketseniz, hem çok dinamik hem de yeniliğe açık olan bu sektörde güçlü bir oyuncu olmanız için teknoloji ve dijitalleşmenin her türlü nimetinden faydalanmanız kaçınılmaz. Bu sektörün olmazsa olmazı ise verimlilik. Harvard Business Review’ın yaptığı bir araştırmaya göre, alanında lider olan küresel şirketlerin yüzde 70’i finans, müşteri ve tedarikçi verilerine gerçek zamanlı olarak erişiyor. Bu sayede de tüm iş süreçlerini anlık olarak takip edebiliyor, müşteri davranışlarındaki değişikliklere en hızlı şekilde yanıt vererek, hızlı karar alabiliyorlar. Şirketler artık Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Blockchain gibi yenilikçi teknolojileri iş süreçlerine entegre edebildiği sürece sürdürülebilir olabiliyor. Mimarisi gereği kullanıcılarına sadeleşme, entegrasyon ve gerçek zamanlı karar alma yetkinlikleri sunan SAP S/4HANA, şirketleri daha akıllı bir hale getirerek bugünden geleceğe hazırlıyor. Aksa Doğalgaz da böylesine önemli bir adımı SAP ile atmaya karar verdi. SAP Türkiye olarak Aksa Doğalgaz’ın inovasyon yolculuğunda birlikte çalışmaktan gurur duyuyor, köklü iş birliğimiz ile daha nice başarılı projelere imza atacağımıza inanıyoruz.”

Dijital Ekonomide Sadece “Akıllı İşletmeler” Yer Alacak

SAP S/4HANA, SAP’nin “Akıllı İşletmeler” konseptinin tam merkezinde yer alıyor. S/4HANA çözümü ile müşteriler iş süreçlerini giderek daha fazla otomasyona geçiriyor ve böylece çalışanların daha fazla değer yaratan işlere odaklanmalarını sağlıyor. Görülmeyen ilişkileri tespit ederek, muhtemel sonuçları öngörerek ve aksiyonlar önererek her endüstriden işletmenin, yeni iş modelleri tasarlamasını ve dijital ekonomide yerini almasını sağlıyor.

 

CK Enerji ‘Boğaziçi’nin ‘Enerjisi’ Oldu

Hayatın her alanında müşterilerinin yanında olmak için çalışan CK Enerji, bu kez Boğaziçililerin müziğine enerji verdi. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen ‘radyo boğaziçi’ Müzik Ödülleri’nin enerji sponsoru CK Enerji oldu.

Elektriğin temel yaşam gereksinimlerinden biri olduğu inancıyla hizmet veren CK Enerji, ‘radyo boğaziçi’ 16. Müzik Ödülleri’ne verdiği destek ile bu kez notaların enerjisi oldu ve 16. ‘radyo boğaziçi’ Müzik Ödülleri’nin enerji sponsorluğunu üstlendi.

9 Mayıs Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Üst Bahçe’de gerçekleştirilen törende 2018’in en iyi müzik grubu, en iyi kadın ve erkek pop müzik sanatçıları, en iyi rock müzik sanatçısı, en iyi albüm, en iyi film müziği, en iyi müzik festivaline kadar birçok kategoride ödüller sahibini buldu.

 ‘En İyi Kadın pop Müzik Sanatçısı’ dalında Simge ödül alırken, Edis ‘En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı’ ödülüne layık görüldü. Manga  ‘En İyi Müzik Grubu’, Mabel Matiz ‘En iyi Albüm’ Hayko Cepkin ‘En İyi Rock Müzik Sanatçısı’, Can Kazaz ‘En İyi Alternatif Müzik Sanatçısı’ seçildi. Can Kazaz ödülünü CK Enerji Regülasyon Direktörü Fidan Öztürk’ün elinden aldı. Öztürk, müzik alanında Türkiye’nin ‘en’lerinin ödüllendirildiği törende olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “CK Enerji olarak hayatın her alanında, her an sizinleyiz” dedi.

Törende Okan Bayülgen ‘En İyi Radyo Programı’ ödülünü alırken Kenan Doğulu da ‘Radyo Boğaziçi’ 25. Yıl Onur Ödülü’ne layık görüldü.

1992 yılında ‘Türkiye’nin ilk ve en iyi üniversite radyosu’ sloganı ile kurulan ‘radyo boğaziçi’, 16 yıldır müzik alanında verdiği ödüllerle dikkat çekiyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve mezunlarının büyük coşku ile katılım gösterdiği ödül törenlerinde, her yıl onlarca sanatçı ağırlanırken CK Enerji de bu yıl müziğin enerjisi ile bu coşkuya destek verdi.

GDZ Elektrik Planlı Çalışmalarını Cepten Haberdar Ediyor

GDZ Elektrik Dağıtım’ın planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları SMS ve e-posta İle cepten önceden öğrenilebiliyor.

İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,7 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım’ın, tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına gerçekleştirdiği planlı bakım ve iyileştirme çalışmalarından kolayca haberdar olunabiliyor. 

Şirketin,  www.gdzelektrik.com.tr adresli web sitesinde yer alan “Planlı Bakım ve İyileştirme” başlığı altında nerede, ne zaman, ne sürede planlı kesinti yapılacağı bilgisi paylaşılıyor. 

Ayrıca tüketiciler 0850 800 0 186 numaralı çağrı merkezini arayıp, planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları hakkında bildirim almayı talep edebiliyor. İsim, soyisim, tesisat numarası, cep telefonu numarası ve e-posta bilgilerini paylaşan tüketiciler tercih ettikleri yönteme göre, SMS (Bilgi Mesajı) veya e-posta aracılığıyla planlı kesintiler öncesinde bilgi alabiliyor. 

Planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları ile öngörülemeyen kesintilerin engellenmesi amaçlanıyor. Planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları, belirlenen gün ve sürede bir dizi hizmet nedeniyle uygulanıyor. Elektrik dağıtım hatlarının bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile beraber yeni yatırım projelerinin devreye alınması esnasında programlı kesinti yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Can, mal ve çevre güvenliğinin sağlanması amacı ve mevcut yasal düzenlemeler gereği elektrik yüklü hatlarda çalışma yapılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik kesintisi yapılıyor. 

Planlı bakım ve iyileştirme çalışmalarının, daha kaliteli hizmet ve uzun ömürlü memnuniyet için yapıldığını vurgulayan şirket yetkilileri anlık kesintilerin öngörülemeyen teknik sebepler, dış faktörler ve olumsuz hava koşulları nedeniyle oluşan istenmeyen kesintiler olduğunu ve bu yönleriyle planlı kesintilerden farklı olduğunu belirtti. 

Şirketin SCADA Merkezi ile hizmet verilen 2 ilde elektrik dağıtım hatları her an takip ediliyor ve analizler yapılıyor. Öngörülemeyen kesintilere saniyeler içerisinde kontrol merkezinden müdahale ediliyor.  

DÜNYADAN HABERLER
Küresel Enerji Yatırımları 1.9 Trilyon Dolara Yaklaştı

Dünyadaki enerji yatırımları 2018’de bir önceki yıla göre 1 milyar dolar artarak 1 trilyon 847 milyar dolara yükseldi.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) "Dünya Enerji Yatırımları 2019" raporuna göre,  küresel enerji yatırımları son üç yıldaki düşüşün ardından 2018’de yeniden yükselişe geçti.

Buna göre, geçen yıl gaz ve petrolde 726 milyar dolar yatırım gerçekleştirilirken, petrol ve gaz çıkarılması için yapılan yatırımlar 477 milyar dolar oldu. Söz konusu kaynakların işlenmesi ve altyapısı için ise 249 milyar dolar harcama yapıldı. Geçen yıl dünyadaki kömür yatırımları ise 80 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Elektrik üretimi için de 2018’de 478 milyar dolar yatırım yapıldı. Elektrik üretimi için yapılan harcamaların 304 milyar dolarlık kısmını yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar oluştururken, 127 milyar dolarlık kısmı fosil yakıtlardan elektrik üretimi ve 47 milyar doları da nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimi için yapıldı. Böylece, 2018’de küresel enerji yatırımları bir önceki yıla göre 1 milyar dolar artarak 1 trilyon 847 milyar  dolara ulaştı. Geçen yıl,  doğal gaz ve kömür arzı üzerindeki artan harcamalar, fosil yakıt bazlı elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji harcamalarındaki düşüş ile dengelendi.

Elektrik ağı ve depolama alanında ise 297 milyar dolar yatırım yapıldı. Enerji verimliliği için 240 milyar dolar yatırım yapıldı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ısınma ve ulaşımda kullanılmasını artırmak için ise 25 milyar dolar harcandı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan IEA Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji yatırımlarının benzersiz belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu dile getirerek, “Temelde dünya bugünün tüketimini karşılamak için geleneksel kaynaklara yeterince yatırım yapmıyor ama gidişatı değiştirmek için temiz enerji kaynaklarına da yatırım yapmıyor. Nereden bakarsanız bakın, gelecek için riskleri biriktiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Uluslararası Enerji Ajansı

İngiltere Dalga Projesi İle 1 Milyon Eve Elektrik Sağlayacak

İngiltere Liverpool Şehir Bölgesi’nde bir milyon evin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve yüksek bir yatırımla hayata geçireceği dalga enerjisi projesiyle Liverpool Şehir Bölgesi Metro Belediye Başkanı Steve Rotheram, İngiltere’nin kuzey batısındaki Mersey Nehri ile İrlanda Denizi'nin doğusundaki Liverpool Körfezi’nde dalga enerjisi projesinin ikinci aşamasına geçtiklerini açıkladı.  Multi milyar sterlinlik Mersey Dalga Enerjisi Projesi’nin bir sonraki aşamasında Liverpool Şehir Bölgesi yönetimi önümüzdeki 12 ay boyunca proje fizibilite taslağı geliştirmek için büyük altyapı projeleri sağlama konusunda geniş deneyime sahip, sektör lideri teknik ve finansal danışmanlardan oluşan bir ekiple çalışacak. Bu takım Arup liderliğinde olacak ve ABPmer, Grant Thornton ve BECG'yi de içerecek.
Proje ile üretilecek elektriğin Liverpool Körfezi'ndeki tüm rüzgar türbinlerinin ürettiği elektriğin dört katı olabileceği düşünülüyor. Bu ise bir milyon evin ihtiyacını ya da 500 futbol stadyumunun veya bir elektrikli trenin 3.554 kez dünyanın dört bir yanını dolaşmasına yetecek kadar bir miktar.  Binlerce kişiye iş sağlayacak olan Proje aynı zamanda Liverpool Şehir Bölgesi’nin 2040 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşmasına da yardımcı olacak.

Kaynak:Marine Energy

Almanya’nın İlk Elektrikli Otobanı Hizmete Açıldı

Almanya’nın ilk elektrikli otobanı hizmete açıldı. Kamyon ve çekicileri şarj edecek 10 kilometre uzunluğundaki yol 2022 yılına kadar test edilecek.

Siemens’in eHighway (elektrikli otoban projesi) kapsamında, Frankfurt yakınlarındaki bir otobanın en sağ şeridine kurulan Almanya’nın ilk elektrikli otobanı test amaçlı hizmete açıldı. 10 kilometre uzunluğundaki eHighway, kamyon veya çekicilerin üzerindeki pod kablolara değecek şekilde yükseliyor ve bu sayede enerji aktarımı gerçekleşiyor. eHighway'den çıkıldığında ise yine dizel motorla dola devam ediliyor. 

Söz konusu enerji aktarımından faydalanmak isteyen araçların 90 km/s hızı geçmemesi gerekiyor. Her kamyon veya çekicide bu sistem için gerekli donanım bulunmuyor. Bu yüzden Almanya ve Volkswagen Grubu’nun eHighway sistemine uyumlu hibrit araçlar geliştirmek için işbirliği yaptığı söyleniyor. Normal trafiğin akışını engellemeyen elektrikli otoban sistemi 2022 yılına kadar burada kalacak. 2022 yılına gelindiğinde, projenin fayda oranını inceleyen Alman hükumeti sistemin genişletilmesine ya da iptaline karar verecek.

Siemens, Alman otobanlarındaki çekici ve kamyonların yüzde 30’unun elektrikli olması durumunda fazladan 6 milyon metrik ton CO2 salımının engellenebileceğini belirtiyor. Ancak burada enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması da son derece önemli. Ayrıca, eHighway’de 100 bin kilometre seyreden 40 tonluk bir çekicinin 20 bin Euro yakıt tasarrufu edebileceği de kaydediliyor.

Kaynak: Business Insider

Avrupa’nın Karbon Emisyonları Yüzde 2,5 Düştü

Avrupa Birliği ülkelerinin karbon emisyonları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 2,5 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) ilk verilerine göre, geçen yıl Avrupa Birliği ülkelerinin atmosfere salgıladığı sera gazı miktarı 2017’ye göre yüzde 2,5 düştü.  Söz konusu düşüşte Portekiz ve Bulgaristan en büyük farkı ortaya koydu. İrlanda, Almanya, Hollanda ve Hırvatistan, emisyon azalışında lider ülkeleri takip ederek üst sıralarda yer aldı. Diğer yandan, Malta, Estonya, Lüksemburg, Polonya, Slovakya, Finlandiya, Letonya ve Litvanya’da ise karbon emisyonlarında artış gözlendi.

Kaynak: Eurostat

HAFTANIN RAPORU

Etkin Bir Enerji Dönüşümünü Teşvik Etmek

Artan talep, teknoloji, inovasyon, jeopolitik değişiklikler ve çevreyle ilgili endişelerin çevrelediği enerji sistemi, önemli bir dönüşümden geçiyor. Enerji sistemleri her zaman bir dönüşüm içerisinde olsa da, şu an yaşanan enerji dönüşümü modern enerji sistemlerinin büyüklüğüne bağlı olarak benzeri görülmemiş bir dönüşüm. Tarihteki değişimlerden çok daha hızlı olsa da, bugünkü dönüşüm aslında yeterince de hızlı olmayabilir.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK