SEKTÖRDEN HABERLER
Enerji Bakanlığı 3 Yabancı Dilde Yatırım Rehberi Hazırladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, üç yabancı dilde elektrik, doğalgaz ve maden sektörlerini anlatan yatırım rehberi hazırladı.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik, doğalgaz ve maden sektörlerinde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini artırmak için hazırladığı yatırım rehberlerini İngilizce, Çince ve Arapça olarak yayınlayacak. Bakanlık, İngilizce ile birlikte 3 dilde ve 3 sektörde kömüre dayalı elektrik üretimi, doğal gaz ithalatı, ticareti ve altyapının geliştirilmesi ile maden arama konularında yabancı girişimcilere yol haritası sunacak. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in talimatıyla ilk kez 2018 yılında İngilizce olarak hazırlanan Türkiye’nin enerji ve madencilik sektörlerindeki mevcut durumu, potansiyeli, yatırım fırsatları ve başlıca piyasa aktörlerini tanıtan rehber, bu kez Arapça ve Çince olarak da yayınlanacak.

Rehberde Türkiye’nin makroekonomik görünümünü gösteren temel istatistiki verilerle beraber, yatırımcılara yönelik 3 sektörde kapsamlı bilgiler yer alacak. Elektrik sektöründe Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) süreçleri ile yerli kömür yakıtlı elektrik üretim santralleri ihaleleri ve diğer yatırım fırsatları hakkında bilgiler verilecek. 

Doğalgaz sektöründe ise LNG ticareti ve sürece EPİAŞ’ın da dahil olmasıyla ortaya çıkan fırsatlara ilişkin bilgilendirmeler yer alacak. Maden sektöründe ise yabancı yatırımcılar için yeni mevzuat düzenlemeleri ve teşvikler hakkında açıklayıcı bilgiler verilecek. 

YEKA, kömüre dayalı elektrik üretimi, doğal gaz ithalatı, doğalgaz ticareti ve altyapının geliştirilmesiyle maden arama, işletme ve maden ihracatı konularına yönelik Türkiye’deki yatırım potansiyelinin güncel istatistik bilgilerle sunulduğu rehberde, aynı zamanda bu sektörlerde yatırım yapmak isteyen girişimcilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmeler de yer alacak. 

Çince ve Arapça versiyonları ile artık 3 dilde sunulan rehber, Türkiye’nin içerik ve hedef bakımından enerji sektöründe yatırımcılara yönelik bir yol haritası olarak en kapsamlı çalışmalardan biri oldu. Yatırım rehberlerine Enerji Bakanlığı’nın internet adresindeki “Bilgi Merkezi” başlığından da erişilebiliyor.

Yatırım rehberleri ile özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırım imkânlarına dikkat çekilirken, enerji başlığı altındaki alt sektörler için de yatırım rehberi hazırlanmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. 

Enerji Bakanlığı, Türkiye’nin enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıları yönlendirme, bilgilendirme ve olası sorunlarını çözme amacıyla birebir görüşme yoluyla da çalışmalar yürütüyor. 

Kaynak: Enerji Günlüğü

Enerjide İklim Değişikliği Projesi Resmen Başladı

ELDER’in proje ortağı olduğu Elektrik Sektöründe SF6 Gazı Kullanımı ile İlgili İklim Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Avrupa Birliği Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi destekleriyle hayata geçirilen Elektrik Sektöründe SF6 Gazı Kullanımı ile İlgili İklim Projesi için ilk adım atıldı. Projenin tanıtım toplantısı, Atık ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (AGED), Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Romanya’dan Sürdürülebilir Bir Kalkınma için İnsan ve Çevrenin Korunması Derneği (ECOM)’un ortaklığında Ankara’da düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmalarını, Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, AGED Başkanı Mesut Özer, ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, ECOM Genel Başkanı Maria Nastac ve Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, 500 proje arasında son 40 projeye kalan ve hibe almaya hak kazanan projenin paydaşlarına teşekkürlerini iletti. Avrupa Birliği ve Türkiye diyaloğu açısından önemli projelerden biri olduğuna dikkati çeken Özcan, 220 bin avroluk bütçesi olan söz konusu projenin iklim değişikliği konusunda önemli farkındalık yaratacağını dile getirdi. Özcan, “Biz bu projeye ihtiyacınız olduğu noktada her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sera gazlarının küresel ısınmaya katkı sağladığı için salınımının azaltılması gerektiğini ifade ederek, “Bu gaz salındığı zaman yaşadığımız dünyaya zarar veriyor. Avrupa Birliği’nin de destekleriyle, bu gazı atmosfere salmaktansa, rehabilite edip yeniden kullanımı sağlanacak.” diye konuştu. Proje paydaşlarına tüm insanlık adına teşekkür etmek gerektiğini kaydeden Özdebir, ASO’nun da geri kazanım konusuna büyük önem verdiğini sözlerine ekledi.

AGED Başkanı Mesut Özer, 1 Nisan 2019 tarihinde proje faaliyetlerine başladıklarını söyleyerek, projenin özellikle elektrik sektöründe SF6 gazının toplanması, geri dönüşümü ve yeniden kullanılmasıyla alakalı mevzuatların oluşturulmasını ikili iş birliği yoluyla geliştirilmesini amaçladıklarını belirtti.

ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, sektörün tamamını temsil eden çatı kuruluş olarak ELDER’in sektördeki tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini vurguladı. Büyükkeçeci, Hizmet kalitesini daha da artırmak için gerek ulusal gerekse uluslararası birçok projede aktif rol oynadıklarını söyledi. Büyükkeçeci şöyle konuştu: “Proje ile SF6 gazının taşınması, izlenmesi ve geri dönüşümünün standartlaştırılması ve bizler gibi STK'ların katılımıyla AB'ye katılım sürecine katkıda bulunmak için Türkiye ile AB arasında iş birliğinin sağlanmasını amaçlayan projemizin herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”

ECOM Genel Başkanı Maria Nastac, proje kapsamında özel hedeflere bakıldığında SF6 gazının elektrik sektöründe yeni mevzuata uygun olarak geri dönüştürülmesi ve paydaşlar arasında farkındalığın artırılmasının hedefleri arasında olduklarını kaydetti. Bilgi, deneyim paylaşımının da bu kapsamda çok önemli olduğunu düşündüğünü dile getiren Nastac, elektrik dağıtım şirketlerinin projeye desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

Her çevre probleminin kendince önemli olduğunu ve sera gazı salınımının dünyanın geleceği için bir an önce önlem alınması gereken bir sorun olduğuna işaret eden Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, sera gazlarının azaltılması için yapılan çalışmalardan memnun olduğuna değindi. Bozoğlu, “SF6 gazı doğrudan zararlı olmasa da iklim değişikliğine karbondioksitten daha fazla zararı olduğu biliniyor. Bu gazın kontrol altına alınması gerekiyor. Çevre Mühendisleri Odası olarak bilgi, birikimimiz ve kurumsal kimliğimizle SF6 konusunda da katkı sağlamak için elimizden geleni yapacağız.”

EPDK'den Elektrik Zammı Açıklaması

EPDK tarafından elektriğe temmuzda zam yapılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) 1 Temmuz'da elektriğe yüzde 34 zam yapılacağına ilişkin haberlerin asılsız olduğu belirtildi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik tarifeleri konusunda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için kurum tarafından yapılan duyuruların dikkate alınması gerektiği vurgulandı. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Bugün bir gazetede yer alan 'Elektriğe zam yolda: Temmuzda yüzde 30'un üzerinde zam yapılacak' başlıklı haberde, kurumumuzun 16/5/2019 tarihli ve 8592 sayılı Kurul Kararı ile 2019 yılı Haziran-Aralık dönemi için aylık bazda, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerinin güncellenmesi de gerekçe gösterilerek 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak perakende elektrik satış tarifelerinde yüzde 34 oranında artış olacağı yönünde asılsız bir bilgi yer almaktadır. Bilindiği üzere tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinde yapılan güncelleme nihai elektrik tarifelerini etkilememekte olup, söz konusu öngörü referans niteliğindedir. Perakende elektrik satış tarifeleri ilgili mevzuat kapsamında belirlenmekte olup, 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak tarifelere ilişkin herhangi bir karar alınmadığı gibi herhangi bir karara esas hesaplama da henüz yapılmamıştır." 

Kaynak: Hürriyet

Elektrikte Kurulu Güç Katlandı

Türkiye'de elektrikte işletmeye giren santrallerin kurulu gücü ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 115 artışla yaklaşık 995 megavata yükseldi.

Son yıllarda ivme kazanan enerji yatırımlarıyla birlikte devreye alınan santrallerinin sayısı da artmaya devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de yılın ilk dört ayında 31 elektrik üretim santrali ünitesi faaliyete geçti. Elektrikte devreye alınan santrallerin kurulu gücü ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115 artışla yaklaşık 995 megavata çıktı. Bu dönemde devreye alınan kurulu güce en fazla katkı termik santrallerden geldi. Geçen yıl ocak-nisan aylarında 152,7 megavat olan termik santral kapasitesi bu yılın aynı döneminde yaklaşık 5 kat artarak 786,5 megavata ulaştı. Geriye kalan yatırımların 111,5 megavatlık kısmı hidroelektrik santrallerinden, 76,6 megavatı rüzgar enerjisi santrallerinden, 20 megavatı da biyokütle, atık ısı ve jeotermal enerji santrallerinden oluştu. Devreye alınan kurulu gücü en büyük santral 532 megavatla İzmir'deki Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri AŞ'ye ait

Aliağa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali oldu.

Türkiye'nin elektrikteki toplam kurulu gücü nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 artarak 89 bin 680 megavata ulaştı. Geçen yıl nisanda kurulu güç 86 bin 930 megavat olarak kayıtlara geçmişti. Öte yandan Türkiye'de elektrik tüketimi ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,3 azalışla 94 milyon 390 bin megavatsaate geriledi. Geçen yılın ilk dört aylık döneminde elektrik tüketimi 95 milyon 704 bin megavatsaat olarak tespit edilmişti.

Kaynak: Habertürk

Şehrin Işıkları Sergisi Bursa’yı Aydınlatıyor

UEDAŞ’ın bu yıl uluslararası katılıma açılan “Şehrin Işıkları Fotoğraf Yarışmasında” dereceye giren 50 fotoğraf, Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde görülebilecek. Sergi, 15 Haziran Cumartesi gününe kadar ziyarete açık tutulacak.

Enerji sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (UEDAŞ) kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmetinin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere verdiği destekle de vatandaşların hayatlarına dokunuyor. UEDAŞ’ın 6 yıldır geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl ilk kez uluslararası katılıma açılan “Şehrin Işıkları Fotoğraf Yarışmasında” dereceye giren 50 fotoğraf, Bursa’nın Osmangazi İlçesi’ndeki Tayyare Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 15 Haziran Cumartesi gününe kadar vatandaşların ziyaretine açık tutulacak.

Üçüncü kez sergileniyor

Geçtiğimiz aylarda Ankara’da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Sergi Salonu’nda ve Bursa’nın Osmangazi İlçesi’ndeki Korupark AVM’de sanatseverlerle buluşan söz konusu fotoğraflar bu yıl üçüncü kez sergileniyor. Fotoğrafların UEDAŞ’ın hizmet bölgesinin yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli illerinde sergilenmeye devam edeceği belirtiliyor.

Fotoğraflar dünyanın dört bir yanından

UEDAŞ’ın, 'Gece ve Işık' temasıyla düzenlediği “Şehrin Işıkları Fotoğraf Yarışması” her yıl amatör veya profesyonel binlerce fotoğraf tutkununu bir araya getiriyor. Bu yıl ilk kez uluslararası katılıma açılan yarışmaya, 15 Ağustos – 30 Eylül tarihleri arasında, Avustralya, Tayland, Kıbrıs, Amerika, İran, Slovenya, Hindistan, Suudi Arabistan, İspanya, Azerbaycan, İtalya, Portekiz gibi ülkelerden 5 bin 204 başvuru geldi.

Geçtiğimiz yıl 3 bin 821 başvuruya sahne olan yarışmanın başvuru sayısında yüzde 36’lık bir artış gerçekleşerek, yarışma tarihinin başvuru rekoru kırıldı. En fazla 5 fotoğrafla katılan yarışmacılar dereceye girebilmek için mücadele etti. Ayrıca sergilerden elde edilen tüm gelirler şirketin sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor.

Ayder Yaylası Çoruh EDAŞ’a Emanet

Ayder Yaylası Çoruh EDAŞ’a emanet, turizm sezonunun açılması ile nüfus artışı yaşanacak yaylanın enerji hizmetinde aksama olmaması adına Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Rize İl Müdürlüğü bakım - onarım çalışmalarını tamamladı.

Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânı olan Ayder Yaylası kaplıca ve eşsiz güzellikleri ile son yıllarda en dikkat çekici beldelerden. Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Rize İl Müdürlüğü bakım - onarım çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek abonelerine verimli ve kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.

Zorlu arazi koşullarına karşın özverili ekipleriyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Çoruh EDAŞ, yaz turizmi için sezona hazır. Çamlıhemşin İlçesine 19 kilometre uzaklıkta ve ilçenin güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası’nda sezon boyunca enerji kesintisi olmaması için merkez dağıtım şebekesinin genel bakımını yapan Çoruh EDAŞ tüm tedbirleri aldı.

Ayder Yaylası’nın uluslararası bir turizm merkezi olduğunu belirten Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü yetkilileri: “Yaylada elektrik kesintisi olmaması için dağıtım şebekesinde tedbirlerimizi aldık. Sezon boyunca arıza ekiplerimiz görevlerinin başında olacağından abonelere enerji arzında herhangi bir sorun yaşatmadan kaliteli ve kesintisiz enerji sunmaya devam edeceğiz” dedi.

DÜNYADAN HABERLER
Iberdrola, Avrupa’nın En Büyük Güneş Santralini Kuruyor

İspanya merkezli enerji şirketi Iberdrola, Avrupa'nın en büyüğü olma özelliğini taşıyan 590 megavatlık bir güneş enerjisi santralini kurmaya hazırlanıyor.

İspanyol yenilenebilir enerji şirketi Iberdrola, Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralini kurmaya hazırlanıyor. Şirket yaptığı açıklamada, İspanya’nın Extremadura bölgesinde 13 hektarlık alanda Francisco Pizarro güneş enerjisi projesini gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu. 

Açıklamaya göre 300 milyon euro yatırımla kurulacak olan santral 2022 yılında tamamlanacak ve yaklaşık 375 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak.  

Iberdrola 2022 yılına kadar İspanya’da 3000 MW kapasiteli güneş ve rüzgar enerji santralleri kurulumu hedefliyor. 

Kaynak: Renewable Energy World

Rusya ve Çin’den Nükleer Anlaşması

Rusya ve Çin, Rus tasarımı nükleer santrallerin yapımı için yeni bir anlaşma imzaladı.

Rusya ve Çin devlet başkanlarının huzurunda, Xudapu Nükleer Santrali’nin Rusya tarafından tasarlanan VVER-1200 reaktörlerine sahip 3 ve 4 numaralı ünitelerinin inşa edilmesine yönelik sözleşme, 5 Haziran tarihinde Moskova’da imzalandı.

Xudapu nükleer santralinin 3 numaralı ünitesinin 2027, 4 numaralı ünitesinin 2028 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Tianwan Nükleer Santrali’nin 7 numaralı ünitesinin 2026, 8 numaralı ünitesinin ise 2027 yılında çalışmaya başlaması planlanıyor.

Sözleşmeler, önümüzdeki on yıllarda nükleer enerji sektöründe Rusya ile Çin arasında işbirliğinin geliştirilmesi için kilit alanları belirleyen stratejik anlaşma paketi doğrultusunda gerçekleştirildi. Stratejik anlaşma paketi, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 8 Haziran 2018 tarihinde Çin’e yaptığı resmi ziyareti sırasında imzalanmıştı.

Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Rosatım Genel Müdürü Alexey Likhachev, “Bugün, Rus tasarımlı bir NGS inşaat projesini yeni alanda pratik uygulama aşamasına geçirdik. Tianwan santrali için daha önce imzalanmış olan sözleşmeyi de dikkate aldığımızda, 2028 yılına kadar Çinli ortaklarımızla birlikte 4 adet 3+ yeni nesil ünite inşa edeceğiz.” dedi.

Kaynak:World Nuclear News

Küresel Ev Tipi Batarya Pazarının Büyüklüğü 17,5 Milyar Dolara Ulaşacak

Küresel ev tipi enerji batarya pazarının büyüklüğünün 2019-2024 yılları arasında yüzde 22,8 büyüyeceği öngörüldü.

MarketsandMarkets tarafından yapılan bir araştırmaya göre, söz konusu dönemde ev tipi batarya pazarından elde edilen gelirin 2019’da 6,3 milyar dolardan 2024’te 17,5 milyar dolara ulaşacağı hesaplandı.

Bu büyümenin batarya maliyetlerinin düşmesine, enerji verimliliğinin artmasına ve teşvik sağlanmasına katkı sağlayacağı tahmin edildi.

Ev tipi enerji bataryası pazarında Asya Pasifik Bölgesi’nin lider olacağı, Avusturalya, Hindistan ve Çin’de sağlanacak finansal teşviklere bağlı olarak önemli artış görüleceği belirtildi.

Kaynak: Smart Energy International

Microsoft, Hollanda ile Rüzgar Enerjisi Anlaşması Yaptı

Microsoft veri merkezleri için, Hollandalı sürdürülebilir enerji şirketi ve rüzgar santrali geliştiricisi Eneco ile bir enerji satın alma anlaşması imzaladı.

Eneco, 2022'den itibaren 15 yıl boyunca Microsoft'un Hollanda veri merkezlerine 90 MW rüzgar enerjisi üretecek. Enerji, Hollanda'nın Kuzey Denizi kıyılarına 22 km mesafedeki bir offshore rüzgar çiftliği olan Borssele III / IV rüzgar çiftliğinden gelecek.

Borssele III / IV, 1.3 milyar Avro'luk proje sermayesiyle Eneco, Shell, Mitsubishi's Diamond Generating Europe, Van Oord ve İsviçre İş Ortakları Grubu gibi bir grup şirket tarafından finanse edildi. Rüzgar çiftliği inşaatı bu yılın dördüncü çeyreğinde başlayacak ve tamamen inşa edildikten sonra 77 türbin ve maksimum 731,5 MW kapasiteye sahip olacak.

Microsoft enerji ve sürdürülebilirlik genel müdürü Brian Janous konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji satın alma işlemlerimiz, operasyonlarımızın ve yerel şebekelerin sürdürülebilirliğini artırmaya yardımcı oluyor. Bu anlaşma, 14. yenilenebilir enerji satın alma sözleşmemizdir ve toplam temiz enerji portföyümüzü 1,5 GW'dan daha fazla değere yükselmiştir. Üretilen elektrik, Hollanda'dan gelen Microsoft bulut hizmetlerinin uzun vadeli büyümesini desteklemeye yardımcı olacak."

Kaynak: Mspoweruser

HAFTANIN RAPORU

Küresel Ekonomi Görünümü

Küresel ekonomideki büyüme bu yıl da yavaş seyretmeye devam ediyor. Gelişen piyasa ve ekonomilerdeki yavaşlayan yatırımları ise potansiyel büyüme görünümüne gölge düşürüyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK