SEKTÖRDEN HABERLER
Dar Gelirli Ailelere Elektrik Yardımı 275 Milyon Liraya Ulaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dar gelirli ailelere yapılan elektrik yardımının ağustos ayı sonu itibariyle 275 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Dönmez, Bloomberg HT’ye verdiği özel röportajda Türkiye enerji sektörü ile ilgili kapsamlı bilgiler paylaştı. Dar gelirli ailelere yapılan elektrik yardımı ile ilgili de son gelişmeleri paylaşan Dönmez, ağustos sonu itibariyle bu kapsamda ödenen rakamın 275 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Dönmez, buna benzer uygulamaların gelişmiş ülkelerde de olduğunu belirterek, desteklerin önümüzdeki dönemde de süreceğini ifade etti. 

Kamu binalarında enerji verimliliğinin arttırılması ile ilgili yayınlanan genelge kapsamında enerji verimliliği desteklerini arttırdıklarını kaydeden Dönmez, her beş milyon liralık yatırımın bir milyon lirasını nakit olarak desteklediklerini söyledi.

“Bu aslında bir yerde kamunun kendisine bir hedef belirlemesidir. Kamu binalarında yüzde 27 tasarruf potansiyeli söz konusu” diyen Dönmez, vatandaşları ve iş insanlarını da yaşadıkları alanlarda enerji verimliliği anlamında yapacakları çok şey olduğu konusunda uyararak enerji tasarrufu yapmaları çağrısında bulundu. 

Kaynak: Enerji Günlüğü

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri ve Kimlik Kartları Artık Çift Dilde

Türkiye’de çalışma alanında nitelikli ve belgeli işgücünün ehliyeti haline gelen, uluslararası akreditasyona sahip MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri çift dilde “Türkçe-Yabancı Dil” şeklinde düzenlenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu - Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı’nın yetkilendirilmiş personel belgelendirme kuruluşlarına duyurmuş olduğu üzere, 15 Ağustos 2019’dan tarihinden itibaren basımı gerçekleştirilecek tüm mesleki yeterlilik belgeleri otomatik olarak “Türkçe-İngilizce” olarak çift dilli şekilde basılmaya başlanacak.

Elektrik dağıtım sektöründe geçen yıl “Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi (Seviye 4), Röle Görevlisi (Seviye 4) ve Elektrik Dağıtımı SCADA Operatörü (Seviye 5)” mesleklerine, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler grubunda yer alması sebebiyle, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ilan edilen ELDER Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği İktisadi İşletmesi (ELDER MYM), kapsamında bulunan 10 meslekle ilgili sınav başvurularını almaya ve sınav yapmaya devam ediyor.

HES’lerden Ekonomiye 174 Milyar Dolarlık Katkı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda hizmete alınan 553 Hidro Elektrik Santralinde (HES) üretilen 667 milyar kilovatsaat elektrik ile ülke ekonomisine bugüne kadar 174 milyar liralık katkı sağlandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de hidroelektrik enerjisinin elektriğin sigortası olduğunu söyledi.

Aydın, Türkiye'nin enerjideki dışa bağımlılığının azalması gerektiğini belirterek, "Su kaynakları bakımından söz konusu avantajlara sahip ülkemiz, bu kaynakların değerlendirilmesi noktasında ne yazık ki henüz ulaşılması gereken düzeyde değil. Bir diğer önemli konu ise Türkiye enerjide maalesef dışa bağımlı durumda. Enerji bağımlılığını azaltmak için de yerli kaynakları hızla devreye sokmamız gerekiyor." diye konuştu.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"Biz de bu kapsamda son 17 yılda hizmete aldığımız 553 HES'ten 667 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi ürettik. Bunun da ülkemiz ekonomisine katkısı 174 milyar liradır. HES'ler, kalkınmakta olan ülkemizin hızla artan enerji talebinin yerinde, zamanında ve temiz olarak karşılanmasını sağlamaktadır. Türkiye, enerji üretiminde özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla yerli ve yenilenebilir kaynakların devreye sokulması yönünde önemli mesafe katetmiştir."

Aydın, enerjinin tüm dünyada önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bütün dünyada, Amerika'dan Kanada'ya, Finlandiya'dan Japonya'ya kadar birçok ülke, hidroelektrik enerji potansiyelini yüzde 80 hatta yüzde 100'e kadar artırmıştır. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Mutlaka devam etmemiz de gerekiyor. Yerli kaynaklara yapılan yatırımlar bütün dünyada teşvik ediliyor. Topoğrafyası ve morfolojik yapısı göz önüne alındığında ülkemiz hem düşü hem de debi açısından şanslı sayılabilecek ülkeler arasında yer almaktadır."

Kaynak: AA

Yüzer Santrallerle 34 Milyona Işık Oldu

Bugün Afrika kıtasında her altı kişiden birinin elektriğe erişimi yok. Günlük hayatın yanı sıra ülkelerin gelişimini de engelleyen bu elektrik sıkıntısı, yüzer elektrik santralleriyle aşılıyor. Karadeniz Holding’in global markası Karpowership, yalnızca Afrika kıtasında değil, dünyanın dört bir yanında elektrik sıkıntısı yaşayan ülkelerin ihtiyacına cevap veren enerji gemileri (Powership) geliştiriyor.

Karpowership filosu, globalde 22 adet yüzer enerji santraliyle, aralarında Endonezya, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leone, Senegal, Gine Bissau, Küba, Sudan ve Lübnan’ın da bulunduğu birçok ülkeye enerji veriyor. Bugün itibarıyla 3 bin 500 megavatı (MW) aşan kurulu gücü olan yüzen elektrik santrali filosu, 5 milyar doları aşan değere sahip. Powershipler, şu anda 34 milyon kişiye ışık oluyor.

Karpowership’in Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi’nin verdiği bilgilere göre, şu anda 5 bin megavat kapasiteli yüzer enerji santrali yapım aşamasında. Bu kapasitenin faaliyete geçmesiyle 5 yıl içinde Powership filosunun kurulu gücü 8 bin 500 megavatı geçecek.

Zeynep Harezi, yaptıkları analizler sonucunda bugün dünya genelinde yüzer enerji santrallerine yönelik 18 bin megavat potansiyelin daha bulunduğunu, Güney Afrika, Moritanya, Şeyseller, Dominik ve Jamaika gibi ülkelerde potansiyel olduğunu belirtiyor. Şirketin yeni ülkelerle de görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Harezi, halen 15 ülke ile temas halinde olduklarını anlatıyor.

Karpowership, ağustos ayında Senegal Elektrik Kurumu (SENELEC) ile 5.5 yıllık elektrik satış sözleşmesi imzalamıştı. Bu kapsamda, Senegal’in başkenti Dakar’da ekimde operasyona başlayacak olan 235 megavat kapasiteli Ayşegül Sultan gemisi dün yola çıktı. Ayşegül Sultan, ilk 6 ayında düşük kükürtlü sıvı yakıt ile çalışacak. Daha sonra LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ile elektrik üretimine geçecek. Bu proje aynı zamanda Afrika’nın ilk LNG ile elektrik üretimi projesi.

Kaynak: Posta

Elektrikte Doğalgazın Payı Yüzde 17

Ocak-Ağustos döneminde doğalgazın toplam elektrik üretimindeki payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 14 puanlık azalışla yüzde 17.14’e geriledi.

Türkiye’nin Ağustos ayı toplam elektrik üretimi yüzde 0.72 azalışla 26 milyar 403 milyon kilovatsaat (kWh) oldu. Ocak-Ağustos döneminde toplam 195 milyar 408 milyon 887 bin kWh elektrik üretildi. İlk sekiz ayda doğalgazın toplam elektrik üretimindeki payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 14 puanlık azalışla yüzde 17.14’e geriledi. 

Ağustos ayında toplam elektrik üretiminde en büyük pay yüzde 22.03 ile barajlı HES’lere ait. Yüzde 4.29’luk akarsu santralleri payı eklendiğinde geçtiğimiz ay üretilen elektriğin yüzde 26.32’sinin hidroelektrik santrallerden geldiği ortaya çıkıyor. 

Ağustos ayı elektrik üretiminde ithal kömür santralleri yüzde 21.78, doğalgaz santralleri yüzde 19.89, linyit santralleri yüzde 16.33, rüzgar santralleri yüzde 10 paya sahip. Jeotermalin yüzde 2.27, biyokütlenin yüzde 1.00, taş kömürünün yüzde 1,24, asfaltitin yüzde 0.83, fuel oil’in yüzde 0,10, atık ısının yüzde 0.19 ve güneş enerji santrallerinin yüzde 0.07 payı var.

Kaynak: Enerji Günlüğü

Dijitalleşen Osmangazi EDAŞ, Bağlantı Süreçlerini Hızlandırarak Hizmet Kalitesini Artırdı

Osmangazi EDAŞ, kullanıcıların şebeke bağlantısı için yaptığı başvurulardaki onay süreçleri hızlandırdı. Hayata geçirilen teknolojik altyapı sistemi PWIRE sayesinde beş iş gününü bulabilen onay işlemleri online yapılması halinde aynı gün içerisinde tamamlanacak.

Tüketicilerine daha iyi hizmet verebilmek, kesintisiz elektrik hizmeti sunmak ve ihtiyaç duyulan her anda bilgiye erişimi sağlamak amacıyla çalışmalarına devam eden Osmangazi EDAŞ, dijital dünyanın olanaklarını kullanarak daha hızlı hizmet vermeye başladı.

Kullanıcıların şebekeye bağlantısı, sistem kullanım yönetmeliği çerçevesinde yapılırken, ruhsat işlemleri için elektrik mühendisleri ve fen adamları tarafından oluşturulan projeler tesisin güvenli bir şekilde yapılması amacı ile onaya sunuluyor. Osmangazi EDAŞ süreçlerinde ve onaya sunulan projeler üzerinde yapılan incelemelerde; proje onay, yapı ruhsat ve fiziki bağlantı süreçlerinde geleneksel başvurunun yanı sıra online başvuru ve onay süreçlerine ihtiyaç olduğu görüldü.

Bu nedenle Osmangazi EDAŞ, süreçlerin hızlandırılması, paydaşlara verilen hizmet kalitesinin artırılması adına online sistemlere geçerken uygulayıcıları da eğitimlerle destekliyor. Anlaşma ile otomasyon altyapısının ilk halkası olarak proje hazırlama, online onaya sunma ve e-Onay imkânını sunan yazılımının Osmangazi EDAŞ’ın hizmet verdiği bölgede proje müellifleri tarafından kullanılmasının önü açılarak elektrik dağıtım sektöründe önemli bir adım attı.

Hizmete sunulan bu sistem ile:

  • Proje müelliflerinin ve iş gücünün verimli kullanılması sağlandı. 
  • Yazılım sayesinde çizilen elektrik projeleri yüksek teknik standarda kavuştu.
  • Sistemin tasarım esnasında birçok hatayı önlemesi ve kontrollerin online   olması ile müelliflerimizin baskı maliyetleri sıfırlanacak, yapılacak kağıt tasarrufu ile doğayı korumaya da önemli katkı sağlanacak.
  • Normalde beş iş gününü bulabilen onay süreçleri bu sistem sayesinde sadece bir gün içerisinde onaylanıyor.
DÜNYADAN HABERLER
Yenilenebilir Yatırımlarının Yarısı Güneş Enerjisine

Küresel yenilenebilir enerji yatırımları 2010-2019 yılları arasında 2.5 trilyon doların üzerine çıktı. 

Söz konusu yıllar arasında, küresel yenilenebilir enerji kapasitesi 2009’daki 414 gigavat seviyesinden 2019 itibarıyla 1,650 gigavata çıkmış olacak.

Bu dönemde, en fazla yatırım yapılan yenilenebilir enerji kaynağı ise 1.3 trilyon dolar ile güneş enerji sektörü oldu. 

Güneş enerjisi kapasitesi aynı dönemde 25 gigavat seviyesinden 663 gigavata yükseldi. 

Kaynak: UN Environment

Çin’in Sübvansiyon Kesintisi Elektrikli Araç Satışlarında İlk Kez Düşüşe Yol Açtı

Çin’in elektrikli araç alım sübvansiyonlarını kısmaya yönelik hamlesiyle, elektrikli araç satışları temmuzda ilk kez düşüşe geçti.

Bu gelişme, devlet desteğinin büyüyen EV pazarı için önemini ortaya koydu.

Sanford C. Bernstein, yayımladığı raporda küresel aylık satışların %14 gerileyerek 128 bin seviyesine düştüğünü açıkladı.

Yayımlanan rapora göre satışlar Çin ve Kuzey Amerika’da düşerken, Avrupa’da yükselişini sürdürdü. Dünyanın en büyük EV üreticisi ve pazarı olan Çin, ekonomik yavaşlama nedeniyle EV sübvansiyonlarını azaltıyor.

Ayrıca soğuyan ekonomi, tüketicilerin alım kararlarını etkiliyor. Çin hükümeti, bireysel elektrikli araç finansmanında da üreticileri inovasyona yönlendirmek amacıyla kısıntıya gitmişti.

Kaynak: Bloomberg

Avrupa’daki Rüzgâr Türbinlerinin Dizayn Ömrü 2028’de Doluyor

Avrupa’da 65 gigavatlık kapasiteyi oluşturan kara rüzgâr santral türbinlerinin dizayn ömrünün 2028’de sona ereceği açıklandı.

Wood Mackenzie’nin konuya ilişkin raporuna göre, 2019-2028 yılları arasında yıllık ortalama 4 gigavatlık rüzgâr türbini, dizayn ömrünü tamamlamış olacak.

Türbinlerin ömrünü uzatacak bileşenler türbinin tamamını değiştirmekten daha ucuz bir imkân sağlarken, diğer yandan çoğu yatırımcı bu bileşenleri tercih etmiyor.

Rapora göre, 65 gigavatlık kapasitenin 42 gigavatlık kısmında ise alternatif bileşenler kullanılarak türbinlerinin dizayn ömrü uzatılabiliyor.

Kaynak: Wood Mackenzie

Fransa, 6 Ayda 397 Megavat Güneş Kapasitesi Devreye Aldı

Fransa’nın güneş enerjisindeki kurulu gücü bu yılın ilk yarısı itibarıyla 9.3 gigavata ulaştı.

Söz konusu artışta 2019’un ilk yılında devreye alınan 397 megavatlık kapasite etkili oldu.

Diğer yandan, geçen yılın aynı döneminde 490 megavatlık güneş enerjisi kapasitesi devreye alınmıştı. Böylece, Fransa’nın güneş enerjisi santrallerinden ürettiği elektrik 6 teravatsaati buldu.

Güneş enerjisinden üretilen elektrik ülkenin toplam tüketiminin yüzde 2,4’ünü karşıladı.

Kaynak: PV Magazine

HAFTANIN RAPORU

Fırsat Veren Teknolojiler: İnovasyon Dünyası

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın raporu, yenilenebilir enerji sektöründe yeniliklere imkân sağlayan teknolojilere ışık tutuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK