SEKTÖRDEN HABERLER
Enerji İletişim Zirvesi’nin ilki gerçekleştirildi

Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından ilki düzenlenen Enerji İletişim Zirvesi, Ankara'da gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açılış konuşmasında enerji sektöründe iletişimin önemine değinerek, “İletişimi yaptığınız işin daha iyi anlaşılması, toplumun sizleri daha iyi anlaması açısından bir ayna olarak görün” dedi.

Enerji sektöründe iletişim ve eğitim alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör iletişim departmanlarından temsilcilerin katılımıyla oluşan Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından düzenlenen Enerji İletişim Zirvesi’nin ilki yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen zirvede bir araya gelen iletişim, insan kaynakları ve müşteri deneyimi profesyonelleri, tüketicilerin bilinçlendirilmesinden kurumsal sosyal sorumluluk projelerine, kriz yönetiminden sağlıklı iletişim kanallarına kadar bir dizi konuyu masaya yatırdı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; EPDK, ELDER, GAZBİR, PETDER ile kamu ve özel sektör paydaşlarının girişimiyle kurulan EİG’in bir yıllık yolculuğuna değindi. İletişim faaliyetlerinin bir zorunluluk değil sorumluluk olduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, “İletişimi yaptığınız işin daha iyi anlaşılması, toplumun sizleri daha iyi anlaması açısından bir ayna olarak görün. O aynaya ne yansıtırsanız hedef kitleniz onu görür. Algıyı, tutumları, farkındalık ve bilinç düzeylerini sürekli ölçmek ve değerlendirmek zorundayız. Araştırmayı ya da günlük hayatta tabirle halkın nabzını tutmayı işimizin merkezine koymak zorundayız.” dedi.

Sektörün doğru anlaşılmasına da vurgu yapan Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 gün 24 saat, kar, kış demeden, bazen bayram günlerinde bile mesai yapan, en özel anlarında ailesinin yanında olamayan, anne babasının yanına gidemeyip arıza bakım nöbetlerine kalan binlerce çalışanımız var. Biz bu ülkenin en fedakâr, en çok ülkesini seven çalışanlarına sahibiz. Sektörümüzün belkemiğini oluşturan bu emek yoğun yapıyı doğru bir şekilde anlatmalıyız. Enerjinin evimize hangi koşullar altında geldiğini, arkasındaki emeği vatandaşlarımıza anlatmalıyız. İşte o zaman enerjinin hayatlarımıza kattığı anlam daha iyi anlaşılacaktır.”

Zirvede; iletişimde dijitalleşme, kriz yönetimi, müşteri ve çalışan deneyimi, müşteri memnuniyetinin ve kurumsal itibarın ölçümlenmesine ilişkin örnekler, şirketlerin sürdürülebilirliği ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin rolü ile kurumsal iletişimin önemi gibi konulara değinildi. İletişimin tüm hatlarıyla konuşulduğu zirvede yer alan panellerin konuşmacıları ise şu isimlerden oluştu: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bülent Kaya, Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucusu Suat Özçağdaş, ERA Research Yönetici Ortağı Elvan Oktar, Engin Baran Danışmanlık Yönetici Ortağı Dr. Engin Baran, 4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk ve Kurumsal İletişimciler Derneği Başkanı Şule Yücebıyık.

ENERJİ İLETİŞİM GRUBU HAKKINDA:

Enerji sektöründe iletişim ve eğitim alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektörden iletişimle ilgili yöneticilerin katılımı ile 2018 yılında kurulan Enerji İletişim Grubu (EİG) tüzel kişiliğe sahip olmayan tamamen gönüllülük esasına dayalı bir iş birliği plaftormu. Enerji sektörünün itibarını tam paydaşları nezdinde olumlu yönde geliştirmeyi, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini ve tüketicinin bilinçlendirilmesine katkıda bulunmayı, üyelerinin mesleki ve teknik yönden gelişimine destek olmayı hedefleyen EİG’in değerleri ‘gönüllülük, ortak akıl, fedakârlık ve şeffaflık’ olarak belirlendi. EİG bünyesinde sektör ve çalışanlara yönelik proje ve öneriler hazırlamak üzere oluşturulan çalışma grupları da bulunuyor.

Enerjide Ar-Ge Çalıştayı için Son Kayıt Tarihi 9 Aralık

ELDER tarafından EPDK koordinatörlüğünde 18-19 Aralık tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan “4”na katılım için son başvuru tarihi, 9 Aralık Pazartesi olarak belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından düzenlenen “4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı” 18-19 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. 

Açılış konuşmalarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen’in ve Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan’ın yapacağı çalıştay; Türkiye’deki üniversiteleri, teknokentleri ve Ar-Ge şirketlerini elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleriyle buluşturacak.

EPDK Ar-Ge Başarı Ödül Töreni

Çalıştayın ilk günü, EPDK Ar-Ge Başarı Ödül Töreniyle başlayacak. Törende Ar-Ge alanında başarılı çalışmalara imza atmış elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ödüllendirilecek. Düzenlenecek panellerde Türkiye’nin enerjideki Ar-Ge vizyonu tartışılırken, gerçekleşen Ar-Ge projelerinin uygulama dönüşleri de değerlendirilecek.  Katılımcılar, “Eurogia 2020 Vizyonu ve Fonları” hakkında bilgilendirilecekken, “İdeal Ar-Ge Merkezi Nasıl Olmalı” sorusunun yanıtı da Çalıştayda aranacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Ar-Ge Yaklaşım Belgesi değerlendirmeye açılacak

Çalıştayın ikinci gününde, ELDER’in Horizon 2020 kapsamında ortağı olduğu PeakApp projesine ilişkin sunum gerçekleştirilerek projenin uygulama örnekleri ve kullanıcı deneyimleri paylaşılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, enerji alanında sektör paydaşları ve kamunun araştırma ve geliştirme faaliyetlerini daha etkin koordine etmeye yönelik hazırladığı Ar-Ge Yaklaşım Belgesi, görüşe sunularak katılımcıların değerlendirmesine açılacak.

EPDK&ELDER Utility Day’de sahne girişimcilerin

“EPDK&ELDER Utility Day” girişimcilik etkinliği düzenlenerek başarılı fikirler ödüllendirilecek. Yarışmada ilk 3’e seçilen girişimcilerden birinciye 150.000 TL, ikinciye 100.000 TL ve üçüncüye 50.000 TL olmak üzere toplam 300.000 TL ödül verilecek. Etkinlikte, izleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde edebilecekler.

Son Başvuru Tarihi 9 Aralık

 “4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı”na katılım için son başvuru tarihi, 9 Aralık Pazartesi olarak belirlendi. Çalıştaya ilişkin kayıt ve program bilgileri ile başvurular, www.elderargecalistayi.info adresinden yapılabilecek. Katılım ve başvurular ücretsiz olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Ar-Ge ve Start-up Firmalarını Gündemine Aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yenilikçi Ar-Ge ve Start-up firmalarını gündeme aldıklarını belirterek, "Dünyada ülkemizi önemli bir yere taşıyacağımıza inancımız tamdır." dedi.

Kalaycı, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ile SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin bakanlık desteğiyle düzenlediği "Innovation Day" etkinliğinin açılışında, yenilikçi ve genç fikirlere kapılarının açık olduğunu ifade etti.

Enerji sektöründe insan kaynağı ve finansmanın en önemli iki konu olduğunu dile getiren Kalaycı, "Sektör paydaşlarının desteğine ihtiyacımız var. Tüm enerji şirketlerimizin genç insanlara destek olması gerekiyor, bu sadece parasal değil, personel bilgi birikimi ve destekle de olur." diye konuştu.

Kalaycı, özellikle şirketlerin üniversitelere girmesini, yarışmalar düzenlemesini beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde, yenilikçi Ar-Ge ve Start-up firmalarını gündeme aldık. Dünyada ülkemizi önemli bir yere taşıyacağımıza inancımız tamdır. Gelecek nesiller Türkiye'nin enerji dönüşümündeki kilit rollere bir an önce gelmeli ve bizden bu bayrağı devralmalılar. Nadir toprak elementleri bizler ve temiz gelecek için çok önemli. Bakanlığımız, Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsünü (NATEN) kurdu. Bu enstitüyle ülkemizin ve dünyanın kritik ham madde ihtiyacına destek olmayı hedefliyoruz."

Kalaycı, bu ham maddenin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi için de yerli girişimcilere ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, maden tarafında kritik ham madde ihtiyaçlarına yönelik Start-up firmalarına danışmanlık veya ortak projelerle NATEN kapsamında destek sağladıklarını kaydetti.

"Küresel elektrik sektörü yeni bir yapıya dönüştü"

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı Selahattin Hakman da küresel elektrik sektörünün son yıllarda farklı bir yapıya dönüştüğünü, bu dönüşümün yenilenebilir enerji maliyetlerinin rekabetçi bir seviyeye ulaşmasından kaynaklandığını söyledi.

Hakman, "Sektördeki yeni yapı, kendine yeni yollar, yeni çözümler arayan, gelişen teknolojilerin sisteme dâhil edilmesini kapsayan bir dönem. Çok heyecan verici bir değişim yaşamaktayız." ifadelerini kullandı.

IRENA'da özellikle güneş ve rüzgâr enerjisinin enerji dönüşümündeki katkılarının değerlendirileceğine işaret eden Hakman, "IRENA, elektrik sektöründe teknoloji, piyasalar, politika mekanizmaları, finansman imkanları, şebekeler gibi konularda sisteme etkide bulunan inovasyonları değerlendiren bir çalışma yaptı. Bugün burada olmamızın nedeni, Türkiye açısından bu değişimleri değerlendirmek" diye konuştu.

IRENA İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Direktörü Dolf Gielen ise Türkiye'nin enerji sektörüne dair çalışmaları, IRENA ile daha yakından tanımak ve çalışma imkanları oluşturmak istediklerini belirterek, "Türkiye gibi yenilenebilir enerji hedefleri gerçekçi ve ulaşılabilir bir ülkenin görüşlerini almak ve gelecekte benzer konularda çalışmalar yapmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

EPDK ve ELDER’den Girişimcilere Büyük Destek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang Start-up Challenge yarışmasında iki girişimciye ödül verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek tarafından her yıl düzenlenen ve yeni girişimlerin en iyilerinin ödül ve yatırımlarla buluşturulduğu Big Bang Start-up Challenge yarışmasında bu yıl yatırım alanlar ve ödül kazananlar belli oldu. Toplamda 52 milyon TL‘den fazla yatırım ve ödül dağıtılan yarışmada enerji alanında değerlendirilen girişimcilere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER tarafından, toplam 100 bin TL ödül desteğinde bulunuldu. Girişimcilere ödülleri, EPDK Ar-Ge Komisyonu Üyesi Sadık Çakı ve ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar tarafından verildi.

Big Bang Start-up Challenge yarışmasında ELDER ödülüne hak kazanan girişimciler şunlar oldu:

Car4Future Technologies: Elektrikli ve otonom araçlar için blok zinciri ile geliştirilen bir enerji paylaşım ağı olan girişim, elektrikli araçların enerjilerini diğer elektrikli araçlara ve tekrar şarj ünitelerine aktarmalarını sağlıyor.

Sensemoreio: Dünyanın en küçük kablosuz titreşim sensörünü üreten Sensemoreio, titreşim ölçümü ihtiyaçları için hızlı, kompakt ve kolay kullanımlı bir çözüm sunuyor. Kullanıcılar, 1kHz’e kadar olan titreşimlerin ölçümlerini en zorlu şartlarda dahi gerçekleştiriyor. Yardımcı mobil uygulama sayesinde ölçümler anında görüntülenebiliyor ve işlenebiliyor.

ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar, Ar-Ge’ye verdikleri önemi elektrik dağıtım sektörü özelinde tohum ve erken aşama genç teknoloji şirket girişimlerini destekleyerek gösterdiklerini ifade etti. Bu kapsamda 18-19 Aralık tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek 4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayında EPDK & ELDER iş birliğiyle gerçekleştirilen Utility Day Girişimcilik yarışmasının finali yapılacak” diye konuştu.

SEDAŞ Çağrı Merkezi’ne Altın Kulaklık Ödülü

Çağrı Merkezleri Derneği tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Altın Kulaklık Ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Çağrı Merkezi dünyasından birçok temsilcinin katıldığı törende; finale kalan SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Çağrı Merkezi Temsilcisi Şeymanur Özdemir “En Samimi Müşteri Deneyimi” dalında birincilik ödülünün sahibi oldu.

125 müşteri temsilcisi ile hizmet veren SEDAŞ Çağrı Merkezi; müşteri memnuniyetini her zaman en önce tutan çalışma prensibi ile 7/24 hizmet veriyor. Müşteri bildirimlerinin sağlıklı bir şekilde alınması ve sahada doğru tespit yapılması adına önemli bir görev üstlenen SEDAŞ Çağrı Merkezi Müşteri temsilcileri; gösterdikleri duyarlılık ile de örnek davranışlar sergiliyor. SEDAŞ Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Şeymanur Özdemir’in kızı solunum cihazına bağlı bir anne ile yaptığı telefon görüşmesi ve acil müdahale gerektiren bu durum karşısında gösterdiği yaklaşımı kısaca anlatan video “En Samimi Müşteri Deneyimi” alında büyük takdir toplayarak birinciliğe hak kazandı.

SEDAŞ Çağrı Merkezi %100 Ulaşılabilirlik Seviyesi, %98 Cevaplama Oranı ile hizmet vermeyi sürdürmektedir.

AKEDAŞ Elektrik Dağıtım AŞ Ar-Ge Merkezi Bakanlık Tarafından Onaylandı

AKEDAŞ’ın, Türkiye’nin ve bünyesindeki Ar-Ge faaliyetlerinin daha kurumsal bir yapıda yürütülmesi amacıyla kurduğu Ar-Ge Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak lisansını aldı. 

Ar-Ge personellerinin Ar-Ge Merkezi içerisinde, tek bir yerleşke içinde çalışması sağlanarak daha verimli sonuçlar alınması amaçlanırken, bahse konu yerleşkede 20 adet tam zamanlı, 15 adet kısmi zamanlı olmak üzere toplam 35 adet personel görev alıyor.

AKEDAŞ Ar-Ge Merkezi projelerini dağıtım hizmetlerinin farklı alanlarında çeşitlendirerek oluşturmaya çalışırken hem teknik kaliteyi hem de hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyor.

Bu alanda ulusal ve uluslararası iş birliğinin güçlenmesine ve böylece ülkemizin rekabet gücünün arttırılmasına, kalkınmasının hızlandırılmasına ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan projelere önderlik eden Ar-Ge merkezi, şunları amaçlıyor:

  • İşletme bünyesinde Ar-Ge farkındalığının artırılması ve Ar-Ge kültürünün yerleşmesinin sağlanması,
  • Elektrik dağıtım sektöründe Ar-Ge merkezi bünyesinde uzmanlaşmış ekiplerin oluşmasını sağlayarak sektöre özel Ar-Ge yaklaşımlarının geliştirilmesi,
  • Verimlilik artırıcı yeniliklerin uygulanması ve bu doğrultuda yeni ürünlerin geliştirilmesi, geliştirilen ürünler için patent alımının sağlanması,
  • Akıllı Şebeke (Smart Grid) uygulamalarına yönelik yeni fikirler ve projeler geliştirilmesi,
  • Ar-Ge merkezinde görevli personelleri yetkinlik ce tecrübelerinin artırılması ve kaliteli yeni personellerin yetiştirilmesi,
  • Ulusal ve Uluslararası Ar-Ge destekleri kapsamında yeni projeler geliştirilmesi,
  • Ar-Ge merkezinde görevli personellerin akademik eğitimlerinin ilerletilmesi ve bilimsel yayınlar oluşturabilmesinin sağlanması.
DÜNYADAN HABERLER
3 Milyondan Fazla Akıllı Sayaç Kuruldu

İkinci jenerasyon akıllı cihazlar, 3 milyon eşiğini aştı.

İngiltere’nin Veri Komünikasyon Şirketi (DCC) 3 milyon akıllı sayacın kurulumunun tamamlandığını ve elektrik şebekesinde güvenli bir şekilde çalıştığını teyit etti. Üç milyonuncu sayaç ise, Brisith Gas tarafından kuruldu.

Bu cihazların kullanımındaki artış, veri akışının güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu yıl, yarım milyardan fazla mesaj söz konusu akıllı sayaçlar arasında taşındı. Sadece ekim ayında 86 milyon mesaj akışı oldu.

Bu rakamlar, her bir cihaz için 28 ayrı mesaj/veri paylaşımı anlamına geliyor ki bu da cihazın sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösteriyor.

Kaynak: Smart Energy

Biyoyakıtlar Sera Gazı Emisyonlarını Yüzde 96 Azaltabilir

Ulusal Bilim Akademisi tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, maliyet etkin bir yöntemle biyoyakıtlar benzin, dizel ve jet yakıtı yerine kullanarak sera gazı emisyonlarının yüzde 40 ile yüzde 96 azalmasını sağlayabilir.

Söz konusu yakıtlarla çalışan makinelerin biyoyakıta uygun hala getirilmesi yeterli olurken, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadeleye de katkı sağlanabilir.

Bu araştırmanın sonuçlarının enerji dünyası için çarpıcı etkilerinin olması beklenirken, biyoyakıtlara yapılan yatırımların da artabileceği öngörülüyor.

Kaynak: Clean Technica

Çin’in Yapay Güneşi 2020’de Elektrik Üretecek

Çin tarafından geliştirilen ve yapay güneş olarak adlandırılan füzyon projesi tamamlandı. HL-2M adlı cihaz 2020 itibarıyla elektrik üretmeye başlayacak.

Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen ve dünyada ‘yapay güneş’ olarak adlandırılan füzyon cihazının kurulumu tamamlandı.

Çin’in bir süredir üzerinde çalıştığı ve nükleer seçeneklerden daha temiz ve daha ucuz enerji kaynağı olan “yapay güneş” projesi tamamlandı. HL-2M adı verilen ve Çin Ulusal Nükleer Şirketi ile Güneybatı Fizik Enstitüsü tarafından geliştirilen yapay güneş, 2020 yılında enerji üretmeye başlayacak. 

“Yapay güneş” olarak adlandırılan HL-2M nükleer füzyon cihazı, güneşin 13 kat üzerinde sıcaklığa ulaşıyor. HL-2M adlı reaktör, 200 milyon santigrat derece sıcaklığa ulaşabiliyor. Güneşin ulaştığı sıcaklık ise 15 milyon santigrat derece. 

HL-2M, Çin’in ikinci füzyon projesi. İlki Hefei’de bulunan ve geçtiğimiz yıl 100 milyon dereceye ulaşmayı başaran Deneysel İleri Süper İletken Tokamak (EAST) adlı çalışma. Reaktörün bu kadar sıcak olmasının nedeni ise güneşteki füzyon işleminden farklı bir sistemle çalışması. Güneşteki füzyon işlemi, atomların birleşmeye zorlanmasına dayanıyor bu da enerjiye dönüştürülebilen ısıyı serbest bırakıyor. HL-2M’de ise tıpkı uranyumdaki atomları ayırmaya dayanan ve güneşin tam tersi olan bir yapı söz konusu. Bilim insanları bu yöntemin daha az toksik atıkla sonuçlanan mevcut nükleer seçeneklerden daha temiz ve daha ucuz olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Xinhuanet

Küresel Batarya Konsorsiyumu İnovasyon Çalışmalarını Hızlandıracak

Batarya İnovasyonu Konsorsiyumu (CBI), Brüksel merkezli EUROBAT ile bir iş birliği anlaşması imzalayarak, inovatif batarya enerji depolama sistemlerinde araştırma yapılmasını ve bu sistemlerin geliştirmesini sağlayacak.

Anlaşma kapsamında, partiler;

Avrupa üyeleri, enstitüler ve üniversitelerle araştırmalar yapacak ve inovasyon projeleri geliştirecek.

Üçüncü taraflarla yeni partnerlikler yapma ve finans fırsatlarını takip edecek.

Avrupa Birliği’nin uzun dönemli stratejilerini destekleyen projeler geliştirecek.

Kaynak: Smart Energy International

HAFTANIN RAPORU

Emisyon Farkı 2019 Raporu

Dünya sera gazı emisyonlarını azaltmaya ve iklim değişikliğini sınırlandırmaya çalışırken, küresel hedeflere ulaşmak için gelişim çok önemli. Birleşmiş Milletler’in Emisyon Farkı 2019 Raporu, emisyonların nereye doğru gittiğini ve farkı kapatmak için yapılması gerekenleri ortaya koyuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK