SEKTÖRDEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 320 Milyar Metreküp Doğal Gaz Rezervi Keşfettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'deki sondajda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinin keşfedildiğini belirterek, "Yani bu ilk kuyuda bulunan rezerv, çok daha zengin bir kaynağın bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlediği toplantıda kamuoyunun merakla beklediği "müjdeye" ilişkin yaptığı açıklamada, bugün ülke bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Enerjinin, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük öneme sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiçbir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğal gaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu gayri insani düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sevincini milletle birlikte yaşamak istediği müjdeyi, "Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda." sözleriyle paylaştı.

Fatih sondaj gemisini Boğaz'dan uğurladığı günü hatırladığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O uğurlayışımızla birlikte hamdolsun neticeye de keşfe de ulaşmış. İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Karadeniz'e uğurladığımız Fatih sondaj gemimiz ismine layık bir başarıyla hepimizi gururlandırdı. Allah'a hamdolsun. Daha önce 'Tuna-1' diye adlandırılan bu alanı 'Sakarya Gaz Sahası' olarak isimlendirdiğimiz bu alanda, gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Yani bu ilk kuyuda bulunan rezerv, çok daha zengin bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek. Rabb'imize bize ve milletimize bugünleri gösterdiği için hamdediyoruz."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bakan Dönmez: Keşfedilen Gazın Ekonomik Değeri 65 Milyar Dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olacağını söyleyerek, "Yeni kaynak bulamazsak bile bu gaz 7-8 yıllık ihtiyacı karşılar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'deki sondajda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinin keşfedildiğini açıkladı.

Türkiye tarihindeki en büyük gaz keşfinin yapıldığını belirten Erdoğan, "Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır" dedi.

Çalışmalar kapsamında yerin binlerce metre altının röntgeninin çekildiğini dile getiren Dönmez, uzmanların değerlendirmeleri ışığında çalışmaların devam ettirilmesi sonucu başarının elde edildiğini belirtti.

Dönmez, bölgede deniz derinliğinin 2 bin 100 metre civarında olduğuna dikkati çekerek, "1500 metre civarında bir kazıdan sonra 2 tane gaz rezervuarı kestik. Bir tanesi yaklaşık 100 metre, diğeri 400 metre civarında. Gaz akışı gelmeye başladı buradan. Teknik ekip burada gazları test etti. Basınç okumaları yapıldı. Gaz keşfi olduğu kararına varmış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik ve teknik ekiple de kendisine konuyu detaylı sunumla anlattık. Aslında bugün 83 milyonla değil, bölgede yaşayan, yaşamayan herkesin merakla beklediği bu haberi paylaşmış olduk." diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber

ELDER 2019 Yılı Sektör Raporu’nu Yayınladı

ELDER 2019 Sektör Raporuna göre, 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’nin gerçekleştirdiği yatırım tutarı 7 milyar 241 milyon 997 bin TL seviyesinde gerçekleşti. Yatırımlarda en yüksek payın şebekeye ayrıldığı görüldü. Elektrik Dağıtım Sektörü 2014-2020 yıllarında 194 adet EPDK tarafından fonlanan Ar-Ge projesi gerçekleştirerek sektörün geleceğine yatırım yaptı.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER tarafından 2019 yılı Sektör Raporu yayınlandı. Rapor, “Elektrik Dağıtım Sektörü, Piyasa Verileri ve Üretim Verileri olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Rapora göre, 2019 yılı itibarıyla, 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’nin gerçekleştirdiği yatırım tutarı 7 milyar 241 milyon 997 bin TL seviyesinde gerçekleşti. Yatırımlarda en yüksek pay 5 milyar 371 milyon TL ile şebeke yatırımlarına ayrılırken, çevre, güvenlik ve diğer yasal zorunluluğu olan yatırımlar 927 milyon TL tutarında yapıldı. Bunun yanı sıra şebeke işletim sistemi yatırımlarına 585 milyon TL, sayaç yatırımlarına 23 milyon TL, yatırım harcaması niteliğinde olan diğer yatırımlara ise 89 milyon TL kaynak aktarıldı.

Toplam 194 Adet Ar-Ge Projesi Yapıldı

Ar-Ge’ye yatırım yapan Elektrik Dağıtım Sektörü 2014-2020 yıllarında 194 adet EPDK’nın fonladığı Ar-Ge projesini hayata geçirerek sektörün geleceğine yatırım yaptı. Malzeme Teknolojisi, İzleme ve Kontrol ve Şebeke İşletim konuları en çok proje üretilen alanların başında geldi.

Elektrik Dağıtım Sektörü 57 Bin Kişi İstihdam Ediyor

Raporda elektrik dağıtım sektörünün toplam istihdam verilerine de yer verildi. Sektörde 56 bin 903 istihdam edilirken, 7 bin 98 kişi ile Dicle EDAŞ en çok eleman istihdam eden bölge oldu. Toroslar EDAŞ bölgesinde 5 bin 714 kişinin, Başkent EDAŞ bölgesindeyse 5 bin 409 kişinin istihdam edildiği vurgulandı.

Dağıtım Seviyesinden Bağlı Tüketim Miktarı 176 Twh

Dağıtım Seviyesinden Bağlı Tüketicilerin Tüketim Miktarları toplamda 176 TeraWatt saat (TWh) olarak gerçekleşirken, Faturalanan Tüketimin Dağıtım Bölgesi Bazında Boğaziçi EDAŞ’ın hizmet verdiği İstanbul Avrupa Yakası 24,78 TWh ile en çok tüketimin yaşandığı bölge oldu. İlgili bölgeyi, Toroslar EDAŞ 15,49 TWh ile izlerken, hemen ardından 14,93 TWh ile Başkent EDAŞ sıralandı.

Faturalanan Tüketim Meskende Yüzde 5,72 Arttı

Faturalanan tüketim miktarı mesken bazında önceki yıllara göre artış gösterdi. Bu doğrultuda 2017 yılında 53,33 TWh olan faturalanan tüketim, 2018 yılında 54,76 TWh, 2019 yılında ise 56,38 TWh ile 2017’ye göre yüzde 5,72 oranında arttı. Faturalanan Tüketimin Tüketici Türü Bazında Yıllar İtibarıyla Gelişimi değerlendirildiğinde 2017 yılında 225,83 TWh olarak gerçekleşen toplam tüketim 2018 yılında 233,61 TWh, 2019 yılında ise 229,60 TWh olarak kaydedildi. Faturalanan tüketimde sanayi sektörü yüzde 41,14’lük pay alırken, ticarethaneler yüzde 28,38, meskenler yüzde 24,56, tarımsal sulama 3,72, genel aydınlatma ise yüzde 2,20’lik paya sahip oldu.

2019 yılı itibariyle dağıtım sistemini kullanan toplam tüketici sayısı önceki yıla oranla yüzde 2,99 artarak 44 milyon 958 bin 326 olarak istatistiklere yansıdı.

Dağıtım bölgeleri içinde gerçekleşen kayıp oranı en düşük şirket yüzde 4,49 ile Trakya EDAȘ olurken, Çamlıbel EDAŞ 4,75 ile ikinci sırada, Uludağ EDAŞ 4,82 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye genelindeki dağıtım hatları dikkate alındığında toplam hat uzunluğu 1 milyon 190 bin kilometre seviyesindeyken, havai hatlar 967 bin kilometre, yer altı hatları ise 223 bin kilometre seviyesinde yer aldı.

Raporun tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Temmuzda Yenilenebilir Enerjiye 4.1 Milyar Lira Destek Sağlandı

Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere Temmuz’da yaklaşık 4,1 milyar liralık destek sağlandığı duyuruldu. Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) verilerine göre, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden bu yıl toplam kurulu gücü 21 bin 49 megawattı bulan 817 santral yararlanıyor.

Söz konusu santrallere, geçen ay 4 milyar 68 milyon 859 bin 518 lira teşvik ödemesi yapıldı. Bu miktarın 1 milyar 172 milyon 54 bin 708 liralık bölümü lisanssız elektrik üretimi yapan santrallere tahsis edildi.

YEKDEM kapsamındaki santraller, temmuzda toplam 6 milyon 341 bin 545 megawattsaat elektrik üretti. Bunun 5 milyon 42 bin 74 megawattsaatini lisanslı, 1 milyon 299 bin 471 megawattsaatini ise lisanssız elektrik üretim santralleri karşıladı.

Enerji portföyündeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst seviyede kullanmayı amaçlayan Türkiye, YEKDEM kapsamında rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elde edilen elektriğe kilovatsaat başına alım garantisi uyguluyor.

Mekanizma kapsamında elektriğin kilovatsaatine rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar/sent, jeotermal için 10,5 dolar/sent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar/sent teşvik veriliyor. Teşvikler, yerli ekipman kullanımına göre değişiklik gösterebiliyor.

Kaynak: Yeşil Haber

TREDAŞ’tan Sokak Hayvanları İçin “Hayatı Aydınlat” Projesi

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), sokak hayvanları için atık olarak ayrılan, kullanılmayan aydınlatma armatür başlıklarını mama ve su kabı kullanımına uygun şekilde geri dönüştürerek “Küçük Dostlarımız İçin Hayatı Aydınlat” projesini devreye aldı.

TREDAŞ bünyesinde 2016 yılında kurulan ve çalışanların destekleriyle 4 yılda çok sayıda projeye imza atan TREDAŞ Gönüllüler grubu, Türkiye’nin de içinden geçtiği sıcak yaz aylarında sokak hayvanlarının mama ve su ihtiyaçları için kollarını sıvadı.

TREDAŞ bünyesinde kullanım ömrünü tamamlamış, yanmayan ve atık olarak ayrılan armatür başlıklarının sokak hayvanları için kullanılabileceğini düşünen TREDAŞ Gönüllüleri, öncelikle Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde bulunan atık malzemeleri tespit etti.  Aydınlatma başlıklarının sokak hayvanlarına zarar verebilecek, vida, armatür ve tel gibi maddelerini ayrıştıran gönüllüler, “Enerjimiz Küçük Dostlarımız İçin” yapıştırmalarını yerleştirerek, mama ve su kabı olarak dönüştürdükleri ürünleri şehirlerin belirli noktalarına bıraktı.

TREDAŞ’ın depolarında bulunan âtıl armatür başlıklarının, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde kullanılacağını dile getiren TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Trakya Bölgesinde kesintisiz sürekli ve kaliteli elektrik dağıtımının yanında, sosyal anlamda da ellerindeki imkanları bölge için en doğru biçimde kullanmaya gayret gösterdiklerini belirtti.

Bilgili, şöyle konuştu:

“Yaz aylarını yaşadığımız bu günlerde, TREDAŞ Gönüllüleri ekibimizin de gayretleri ile sıcak havalardan etkilenen sokak hayvanlarımıza destek olmak için güzel bir düşünceyi hayata geçirdik. Hayatı bizimle paylaşan can dostlarımıza değer vermeli, onları korumalı ve hayatı onlarla paylaşmalıyız. Bu proje ile hem şirketimize hurda maliyeti çok düşük olan armatür başlıkları sokak hayvanlarının beslenmesinde değerlendirilecek hem de bölgemizde sosyal anlamda katma değer yaratacak. Biz ilk mama ve suları kendimiz bırakıyoruz. Duyarlı vatandaşlarımızdan da desteklerini bekliyoruz.”

Enerjisa'nın 'Üretimi' Ödüllendirildi

Enerjisa Üretim, Yılın İşvereni (Enerji) Kategorisinde altın ödülün sahibi olurken, İnsan Kaynakları Başarısı kategorisinde ise Prim ve Ödüllendirme Sistemleri ile bronz ödüle layık görüldü.

Enerjisa Üretim'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin önde gelen elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, dünyanın en saygın iş ödülleri organizasyonu olan Stevie Ödülleri'nde biri altın, biri bronz olmak üzere 2 ödüle layık görüldü.

Dünyanın en iyi işverenlerinin yanı sıra insan kaynakları alanındaki başarıların da ödüllendirildiği global bir program olan Stevie Ödülleri'nde bu yıl 700 başvuru değerlendirmeye alındı.

Enerjisa Üretim, Yılın İşvereni (Enerji) Kategorisinde altın ödülün sahibi olurken, İnsan Kaynakları Başarısı kategorisinde ise Prim ve Ödüllendirme Sistemleri ile bronz ödüle layık görüldü.

Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet R. Kumbasar, şunları kaydetti:

"Uluslararası alanda çok büyük bir öneme sahip Stevie Ödülleri'nden biri altın ve biri bronz olmak üzere toplam 2 ödülle dönüyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Enerjisa Üretim olarak 'Yılın İşvereni' kategorisinde altın ödüle layık görülmek, 2018 yılından bu yana insan odaklı gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaların ve emeğin karşılığı. Bilgi birikimini sürekli geliştiren, standartları belirleyen ve sektörün geleceğine yön veren enerji şirketi olmak amacıyla insan kaynakları adına geliştirdiğimiz proje ve süreçlerimiz, Yılın İşvereni kategorisinde ödül almamızı sağladı. 'İnsan Kaynakları Başarısı' kategorisinde almış olduğumuz bronz ödül ise şirketimizin vizyonu ve misyonu paralelinde ne kadar önemli işlere imza attığımızın göstergesi.

Yeni yetenekleri bünyemize katmak, geliştirmek ve bünyemizde tutmak, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak çeşitlendirilen ödül mekanizmalarımız, insan odaklı uygulamalarımızın organizasyon ve çalışan ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilmesi, İnsan Kaynakları Başarısı kategorisinde bizi üst sıralara taşıdı. Mükemmelliği ilke edinmiş bir şirket olarak çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza karşı yüksek sorumluluk bilinci ile hareket etmeye ve her zaman daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu anlamlı ödülleri kazanmamızda emeği geçen projeleri geliştiren ve uygulayan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz."

DÜNYADAN HABERLER
Küresel Enerji Depolama Pazarı 2025’e kadar 15 GW’ı Aşabilir

Londra merkezli analiz firması IHS Markit tarafından yapılan bir çalışmaya göre, korona virüsün dünya çapında neden olduğu sıkıntılara rağmen, enerji depolama pazarında küresel kurulumlar artabilir. 

Özellikle şu anda dünyanın en büyük pazarı olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri’nde enerji depolamanın giderek rekabetçi hale geldiği ifade edilen araştırmaya göre, 2019’da 2,7 GW’lık nispeten düşük kurulum seviyesinin ardından, 2020’nin ilk çeyreğinde yaşanan toparlanmanın devam etmesi bekleniyor. Bu doğrultuda, 2019-2025 yılları arasında yıllık kurulumların beş kat artması mümkün.

2025 yılında kurulum rakamlarının 15,1 GW / 47,8 GWh’e ulaşabileceğini ifade eden uzmanlara göre, bu yıl 4,2 milyar dolar olan donanım gelirleri 2025’te 9,5 milyar dolara çıkabilir. Bunun yanı sıra pil modülü fiyatlarının da o yıllarda yüzde 32 oranında düşmesi bekleniyor.

Önümüzdeki dönemde Çin’de de enerji depolama alanında bir canlanmanın olacağını ifade eden uzmanlara göre Çin, batarya depolamayla birlikte konumlandırılan fotovoltaik güneş projelerini devreye sokarak, daha yüksek yenilenebilir enerji payına ulaşacak.

Araştırmacılara göre Avrupa, Birleşik Krallık ve Avustralya da enerji depolama alanında gelişme gösterecek.

Kaynak: Institute for Energy Economics and Financial Analysis

Elektrik Üretiminde Kömürün Yerini Rüzgar ve Güneş Enerjisi Alıyor

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle küresel elektrik talebi yılın ilk yarısında ortalama yüzde 3 azalırken, kömür tüketimi de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 geriledi.

Ember tarafından yayımlanan ve ilk altı aylık elektrik üretim verilerini içeren rapordan derlediği bilgilere göre, kömür tüketimindeki bu gerileme 1990'dan bu yana görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. 

Salgının etkisiyle küresel elektrik talebinin ortalama yüzde 3 düşmesiyle gerçekleşen rekor düşüşte, güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarının küresel elektrik üretimine daha fazla dahil olması etkili oldu.

Kömür tüketimi ABD'de yüzde 31 ve Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 32, dünyanın en büyük kömür üreticisi ve tüketicisi konumunda bulunan Çin'de ise yüzde 2 azaldı.

Hindistan'da kömür tüketimi rüzgar ve güneş yatırımlarının etkisiyle yüzde 77'den yüzde 68'e geriledi. Ülke genelinde rüzgar ve güneşin elektrik tüketimindeki payı yaklaşık yüzde 10'a yükseldi.

Böylelikle, küresel kömür tüketimi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 düştü. Küresel kömür tüketiminin payı 2015'te yüzde 37,9 iken, bu oran yılın ilk yarısında yüzde 33'e geriledi.

Kömürden elektrik üretimi azalan ülkeler, aynı dönemde elektrik üretimlerinin yüzde 10'undan fazlasını güneş ve rüzgar enerjisinden karşıladı.

Yılın ilk yarısında, Türkiye toplam elektrik üretiminin yüzde 13'ünü güneş ve rüzgar enerjisinden karşılarken, ABD'de bu oran yüzde 12, Çin, Hindistan, Brezilya ve Japonya'da yüzde 10 olarak kaydedildi.

Rapora göre, küresel ısınma seviyesini 1,5-2 derecede tutabilmek için kömür tüketiminin her 10 yılda yüzde 13 düzeyinde azaltılması gerekiyor.

Bu kapsamda, iklim hedeflerine ulaşabilmek için 2030'dan önce kömür tüketiminin yüzde 6'ya düşmesi gerekirken, kömürün yerini güneş ve rüzgar enerjisinin alacağı öngörülüyor.

Kaynak: EMBER

ABD'de Devreye Giren Yeni Elektrik Kapasitesinin Yüzde 57'si Yenilenebilir

ABD'de bu yılın ilk yarısında devreye giren yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 57'sini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu.

Federal Enerji Düzenleme Komisyonu tarafından yayımlanan verilere göre, yılın ilk 6 ayında devreye giren elektrik üretim kapasitesinde hidroelektrik, jeotermal, güneş ve rüzgar ağırlıklı yer aldı.

Yılın ilk yarısında devreye alınan 13 bin 753 megawatt kapasitenin yüzde 57'sini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu.

Yenilenebilir kaynakların kapasitesi toplamda 7 bin 859 megawatt buldu.

Doğal gaz yakıtlı santrallerin kapasitesi ise 5 bin 869 megawatt seviyesinde gerçekleşti.

Kapasitenin kalan kısmı ise diğer kaynaklardan sağlandı.

Yenilenebilir enerji kaynakları hali hazırda ABD'nin toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 23,04'ünü oluştururken, bu kapasite yüzde 20,2 pay alan kömürü geçti.

Kaynak: Renewables Now

İngiltere'de Karantinada 3.5 Milyon Sayaç Değişimi Yapıldı

İngiltere'de mart-temmuz ayları arasındaki karantina sürecinde 3.5 milyon elektrik sayacı, evden çalışma sürecinde maliyetleri azaltmak amacıyla değiştirildi.

Sayaçların değişiminde salgının sebep olduğu finansal zorluk sebebiyle, maliyetlerin düşürülmesi isteği etkili oldu.

Love Energy Savings CEO'su Phil Foster, birçok tüketicinin enerji faturalarını düşürmenin ve tasarruf yapmanın yolunu aradığını söyledi.

Mevcut ekonomik belirsizlikler içerisinde maliyetleri olabildiğince azaltmaya çalıştıklarını belirten Foster, şu ana kadar yüzde 51 seviyesinde tasarruf edilebildiğini dile getirdi.

Kaynak: Smart Energy

HAFTANIN RAPORU

Büyük Beklentiler: Avrupa, Asya ve Avustralya Yeşil Hidrojende Liderlik Ediyor

Avrupa, Asya ve Avustralya'da geçen yıl 50 yeşil hidrojen projesi açıklandı fakat projeler istenildiği hızda ilerlemiyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK