SEKTÖRDEN HABERLER
ELDER’de Kıvanç Zaimler Dönemi

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER 9. Olağan Genel Kurulu’nda, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. 

Türkiye’de faaliyet gösteren Elektrik Dağıtım şirketlerinin çatı örgütü olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER’in, 9. Olağan Genel Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucunda Serhat Çeçen, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Kıvanç Zaimler’e devretti. Zaimler 2021-2024 yılları arasında, üç yıl süre ile ELDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacak.    Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini ise Batuhan Özdemir ve Barış Erdeniz üstlenecek.

Genel Kurul sonrası açıklamada bulunan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, “Elektrik Dağıtım sektöründe sürdürülebilir, kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti verme misyonumuzu devam ettireceğiz. Yeni dönemde yatırımlarımız ile tüketici odaklı çalışmalara imza atacağız.” ifadelerini kullandı.

Kıvanç Zaimler Kimdir?

Kıvanç Zaimler İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde öğrenim gördükten sonra kariyerine 1992 yılında başladı.

Ticaret Direktörü olarak 2008 Enerjisa’ya katılan Zaimler, 2013 yılına kadar Enerjisa’nın Doğal Gaz iş kolunun koordinasyonunu üstlendi. 2013-2015 yılları arasında Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü olarak görev aldı. Bu görevinde 14 ili kapsayan 3 dağıtım bölgesinde, 9 milyon müşteri ve 20 milyon nüfusa elektrik dağıtımını üstlenen bir organizasyonun yeniden yapılanma ve entegrasyon sürecini yönetti. Ağustos 2015 – Mart 2016 tarihlerinde Enerjisa Satış Şirketleri Genel Müdürlüğü görevinde Enerjisa’nın serbest piyasaya hazırlık sürecinde tüketici odaklı yeni marka konumlandırma çalışmalarını yürüttü. Ardından Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan en büyük halka arz süreci olan Enerjisa Enerji’nin halka arzını başarıyla yönetti. Temmuz 2018 tarihinden itibaren Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı olarak görev yapıyor.

ELDER 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER 9. Olağan Genel Kurulu Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Elektrik Dağıtım sektörünün başarısı kamu-özel sektör iş birliğinin de en güzel yansımalarından biri. Bütün isteğimiz, bütün gayretimiz bu çabayı daha da ötelere taşımak.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Artık sektörde birçok meseleyi hallettiğimizi düşünüyoruz. Kış döneminde çok ciddi problemler yaşamadık. Dolayısıyla sahada ve masada el birliğiyle bu sıkıntılı dönemi kolay bir şekilde atlattığımız için de sektörümüze teşekkür ediyorum.”

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen: “Başta kırsal alanlar olmak üzere, şebekemizi yenilemeyi, yeni bağlantı taleplerini karşılamayı ve teknoloji yatırımlarına öncelik vermeyi hedefliyoruz.”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER 9. Olağan Genel Kurulu Toplantısı Ankara’da düzenlendi. Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra kamu ve özel sektörden temsilciler katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021-2025 döneminde yapılacak 66,7 milyar lira dağıtım yatırımıyla alt yapıların güçleneceğini ifade etti. Planlı bakımlar için ilk kez işletme bütçesinden ayrı 10,5 milyar liralık, Ar-Ge için de 1 milyar liralık bütçe ayrıldığını belirten Bakan Dönmez şöyle konuştu: "Dağıtım şirketlerimiz planlı veya plansız kesintilerde, kesintinin etki alanındaki kullanıcıları SMS ile bilgilendirecek. Böylece vatandaşlarımız kesintinin saat kaçta başlayacağını ve nereleri etkileyeceğini önceden bilecek. Plan ve programını ona göre ayarlayacak. Böylece yaşanabilecek mağduriyetlerin de önünü almış olacağız." 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Elektrik Dağıtım Sektörü Kamu-Özel İş Birliğinin En İyi Yansımalarından Biri”

Yenilikçi politikaların ortaya çıkarılması açısından, Elektrik Dağıtım Sektörünün verdiği çabanın önemli olduğunu anımsatan Bakan Dönmez, “Daha fazlasının ortaya konacağından da hiç şüphemiz yok. Dağıtım sektörünün başarısı kamu-özel sektör iş birliğinin de en güzel yansımalarından biri. Bütün isteğimiz, bütün gayretimiz bu çabayı daha da ötelere taşımak. Dünyaya örnek olarak referans bir iş haline getirmek. Bunu da hep birlikte yapacağımıza inanıyorum" dedi.

“Aydınlatma Mobil Sistemini 155 Bin Kişi Kullandı”

Aydınlatma Mobil Takip sistemini 15 Mart itibarıyla indiren kullanıcı sayısının 155 bin 281'e ulaştığını ifade eden Bakan Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2020 içinde toplam 228 bin 537 ihbar bırakıldı. Sistemin ilk devreye girdiği günden 15 Mart 2021 tarihine kadar gelen toplam 561 bin 719 ihbarın yüzde 99,7'si çözüme kavuşturuldu. Sözlerime son vermeden önce geçtiğimiz günlerde başvuru sürecini tamamladığımız Mini YEKA’larımızdan kısaca bahsetmek istiyorum. YEKA GES-3 için toplamda 709 başvuru aldık. 36 şehrimiz için 74 yarışma düzenleyeceğiz. Bu her bir yarışma için ortalama 9,6 başvuru anlamına geliyor. Toplamda 9 bin 440 MegaWatt gücünde başvuru yapıldı. Anadolu'nun güneşiyle inşallah 1 milyon 230 bin hanemizi aydınlatacağız. En fazla başvuru aldığımız üç şehrimiz Aksaray, Burdur ve Nevşehir oldu. Daha fazla küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı sektöre çekeceği için Mini YEKA'larımızın yenilenebilir enerjide yeni bir dönemi başlatacağını düşünüyorum."

EPDK Başkanı Yılmaz: “Yeni Tarife Dönemi İyi Olacak”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da elektrik dağıtım hizmetinde aksama olmaması için tüm sektörün çalıştığını ve bu çalışmaların müşteri memnuniyetine yansıdığını belirterek şu değerlendirmede bulundu: "Artık sektörde birçok meseleyi hallettiğimizi düşünüyoruz. Kış döneminde çok ciddi problemler yaşamadık. Dolayısıyla sahada ve masada el birliğiyle bu sıkıntılı dönemi kolay bir şekilde atlattığımız için de sektörümüze teşekkür ediyorum. Yeni tarife döneminde daha da iyi olacak.”

Çeçen: “Kayıp Koçak Oranında Yüzde 5’e Yakın Düşüş”

Kayıp enerji konusunun ekonomi için arz ettiği önemin farkında olduklarını dile getiren ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, “2013 yılında yüzde 15,92 olarak gerçekleşen kayıp-kaçak oranını 2019 yılında yüzde 11,43’e düşürdük. 2020’de bu rakamın daha da altına düştüğümüzü düşünüyorum. Hedefimiz tek haneli rakamları yakalamak.” dedi.

“Önümüzdeki Dönemde Bakım ve Onarım Ağırlıklı Yatırım”

EPDK tarafından belirlenen ilk onaylı yatırım tavanının 32,7 milyar TL olduğunu belirten Çeçen, sektör olarak 40 Milyar TL’yi aşan bir yatırım gerçekleştirdiklerine değindi. Öncelikle 2021-2025 yıllarını kapsayan 4. Uygulama döneminde en önemli faaliyetlerinin bakım ve onarım olacağının altını çizen Çeçen, şöyle konuştu: “2021-2025 yıllarını kapsayan 4. Uygulama döneminde ise sektörümüzün yatırım tavanı, yaklaşık 2 katına yükselerek 67 milyar TL’ye çıktı. Elektrik dağıtım sektörü olarak iş planlarımızı ve finansman çalışmalarımızı bu çerçevede sürdürüyoruz. Başta kırsal alanlar olmak üzere, şebekemizi yenilemeyi, yeni bağlantı taleplerini karşılamayı ve teknoloji yatırımlarına öncelik vermeyi hedefliyoruz. Ar-Ge alanında 11 ayrı projeyi ELDER’in koordinatörlüğünde eş zamanlı olarak yürütüyoruz.”

YEKA GES-3'e Rekor Başvuru Yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "36 şehrimizin güneşini enerjiye çevirecek projemiz 1 milyon 230 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak." dedi.

Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye'nin enerji sepetini daha fazla yenilenebilir kaynakla çeşitlendirmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Geçen yıl, tüm dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yıkıcı etkileriyle boğuşurken Türkiye'nin, neredeyse tamamı yenilenebilir kaynaklı 4 bin 900 MegaWatt kurulu gücü sistemine kattığının altını çizen Dönmez, "Bu büyük başarıyı 2021’de de rekorlarla sürdürdük. 2021 Ocak’ta ürettiğimiz elektriğin yüzde 10,7’sini rüzgardan elde ederek aylık bazda tarihi bir rekorun altına imza attık." ifadelerini kullandı.

Dönmez, YEKA projeleriyle temiz enerjide dev adımlar atıldığını vurgulayarak, mini YEKA GES-3 ile 10,15 ve 20 MegaWatt kapasitelerle 36 şehrin güneşinin enerjiye dönüşeceğini ve projenin 1 milyon 230 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağını bildirdi. Önceki YEKA’lardan farklı olarak daha küçük ölçekli parçalara ayrılan mini YEKA ile küçük ve orta ölçekteki piyasa oyuncularını da potaya çekmeyi hedeflediklerini aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

"Bu hedefimize rekor düzeyde yarışma başvurusuyla ulaştık. Mini YEKA kapsamındaki 1000 MegaWatt gücünde toplam 74 yarışmamıza toplam 709 başvuru yapıldı ve bunların tamamı da 9 bin 440 MegaWatt gücüne denk geliyor. En fazla başvuruyu ise 65 başvuruyla Aksaray alırken, Burdur 33 ve Nevşehir de 31 başvuru aldı. Bu rekor başvurular sayesinde 36 ilimizde de daha fazla rekabet ve düşük maliyet hedefimize ulaşma yolunda önemli bir aşama kaydettik."

Bakan Dönmez, Milli Enerji ve Maden Politikası ile daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir enerji hedefinin rekorlar, yerli teknoloji atılımları ve yüksek rekabetle hayata geçtiğine dikkati çekerek, Anadolu'nun güneşinin, doğudan batıya ilerledikçe her adımda Türkiye'nin enerjisine enerji katacağını ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Garanti BBVA Kömürü Finanse Etmeyecek

Garanti BBVA, kömürü ve kömürle ilişkili aktiviteleri finanse etmeyeceğini duyurdu.

Bu taahhüt aynı zamanda Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) tavsiyeleriyle uyumlu ve küresel sıcaklık artışını maksimum 1,5°C ile sınırlama, 2050’de karbon nötr ekonomi hedeflerine de hizmet ediyor. Garanti BBVA, adil dönüşüm ilkesi doğrultusunda, bu alanda faaliyet gösteren müşterilerini yeşil yatırımlar için teşvik etmeyi hedeflerken, müşterilerinin yeşil yatırımlarına finansman sağlamaya da devam edecek. 

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Garanti BBVA olarak, tüm bireyler için kapsayıcı, güçlü ve istikrarlı bir ekonominin, finansal hizmet sektörünü toplumsal ihtiyaçlar ışığında yeniden şekillendirerek mümkün olacağına inanıyoruz. Kurum kültürümüzün önemli bir parçası olan sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında iklim değişikliğiyle mücadeleye büyük önem veriyoruz. Ekonomik ve toplumsal refah için dünya üzerindeki yaşamın karşı karşıya kaldığı en büyük küresel krizlerden olan iklim değişikliğine karşı, iş dünyasını ve paydaşlarımızı harekete geçmeleri için teşvik ediyoruz. 2014 yılından beri proje finansmanı kapsamında finanse ettiğimiz yeni enerji projelerinin tamamı yenilenebilir enerji yatırımlarından oluşuyor. 2015 yılında Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişine ve iklim değişikliğiyle mücadelesine destek olmak amacıyla İklim Değişikliği Eylem Planımızı yayımladık. Proje Finansmanı portföyümüzdeki yenilenebilir enerji oranı yüzde 73'e ulaşırken bu alana sağladığımız toplam finansman 5,3 milyar ABD dolarını aştı. Yaklaşık yüzde 25 pazar payıyla Türkiye'de rüzgar enerji santrallerinin finansmanında pazar lideriyiz. Yenilenebilir enerjiye olan desteğimiz ve katkımız ortada… Şimdi bu duruşumuzu bir adım öteye taşıyor ve kömürle bağlantılı aktiviteleri finanse etmeyeceğimizi taahhüt ediyoruz. Mevcut portföyümüzdeki kömür faaliyetlerine ilişkin riskimizi de en geç 2040 yılına kadar sıfırlayarak bu sektörden tamamen çıkacağız. Kömür santralleri ve madenleriyle ilgili yeni yatırımları finanse etmeyeceğiz. Bununla birlikte kömür sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin yeşil yatırımlarına destek vererek, ülkemizde düşük karbona geçiş sürecinin hızlanması ve bu dönüşümün adil bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Müşterilerimize bu yolculukta aktif şekilde yardımcı olarak, sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişlerinde hem finansal hem de bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda her türlü desteği vermeye hazırız.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkari'de Elektrik Arıza Ekipleri Profesyonel Dağcı ve Kayakçıları Aratmıyor

Hakkari'de Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) ekipleri, yüksek rakımlı bölgelerde yaşanan elektrik arızalarını gidermek için kimi zaman bir dağcı gibi tırmanarak kimi zaman da kayak takımlarıyla kayarak enerji nakil hatlarının bulunduğu bölgeye ulaşıyor.

Kentte kar ve tipi nedeniyle meydana gelen elektrik arızalarını gidermeye çalışan ekipler, vatandaşlara kesintisiz enerji verilmesi için gösterdikleri gayretle takdir topluyor.

AA ekibinin çalışmalarına tanıklık ettiği VEDAŞ görevlileri, çağrı merkezine gelen bir ihbar üzerine harekete geçerek, paletli kar aracıyla 2 bin 500 rakımlı bölgeye hareket etti. Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu bölgede, paletli aracın dik yamaç ve kayalar nedeniyle ilerleyememesi üzerine ekipler, ayaklarına bağladıkları hediklerle yürümeye başladı.

Tüm zorluklara rağmen enerji nakil hattındaki arızaya müdahale eden ekipteki bazı görevliler de ikinci arızanın yaşandığı yere gidebilmek için kayak takımlarıyla ilerlemek zorunda kaldı. Kar yağışına rağmen malzemelerini sırtlayan ekip üyeleri, bir süre kaydıktan sonra direğin bulunduğu alana ulaşarak arızayı giderdi. VEDAŞ İl Müdürü Mehmet Salih Eroğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanlara kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamak için 7 gün 24 saat görev başında olduklarını söyledi.

Hakkari'nin coğrafi açıdan zor bir bölge olduğunu, bu nedenle ekiplerin büyük bir özveriyle görev yaptığını belirten Eroğuz, şunları kaydetti:

"Karın çok yağdığı bir coğrafya. Karla beraber dondurucu soğuklar, buzlanmalar ve fırtına oluyor. Şebekelerimiz bundan zarar görüyor. Özellikle rakımı yüksek yerlerde ekiplerimiz kar araçlarıyla, zaman zaman da kayak yaparak arızanın olduğu bölgeye ulaşıyor. Ekiplerimizin gittiği çoğu yerde iletişim imkanı olmuyor. Zaman zaman da askerlerden destek isteyerek helikopter ile rakımı yüksek köylerimize, üs bölgelerimize giderek arızaları gidermeye çalışıyoruz. Bunlar artık bize sıra dışı gelmiyor. Arkadaşlarımız da bu konuda tecrübe kazandı. Her türlü kış şartlarına karşı hazırlıklıyız. Ekiplerimizin gerçekten özverili çalışmaları vatandaşlarımızı mutlu ediyor. Onlar mutlu olduğunda, aydınlandığında, ısındığında biz de mutlu oluyoruz."

Tüm zorluklara rağmen 2 bin 500 rakımdaki arızaya müdahale eden ekipte yer alan Zeki Ölmez, kırsal bölgelerde yaşanan kesintileri önlemek için bazen bir dağcı gibi dağlara tırmanmak, bazen de profesyonel bir kayakçı gibi kaymak zorunda kaldıklarını aktardı.

Kent sakinlerinin enerjisiz kalmaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Ölmez, "Arazi araçlarıyla gidebildiğimiz yere kadar gidiyoruz. Daha sonra malzemeleri kar aracına yükleyerek ilerlemeye çalışıyoruz. Ancak bazı bölgelere kar aracı gidemiyor. Buralara da ya yürüyerek ya da kayak takımlarıyla ulaşıyoruz. Arızaları gidererek vatandaşlara kesintisiz enerji vermek için her yolu deniyoruz." ifadelerini kullandı.

SEDAŞ’ın Yetenek Programı “Stargate” 10 Genç Mühendisle Devam Ediyor

Enerjisi yüksek, dinamik ve yaratıcı bakış açısına sahip üniversite son sınıf veya yüksek lisans öğrencileri, SEDAŞ’ın “Stargate” programıyla iş deneyimi ediniyor. Kocaeli, Gebze, Sakarya, Bolu ve Düzce’den toplam 10 genç mühendis, bu yıl ikincisi düzenlenen programa katılma hakkı kazandı.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), gençlere üniversite mezuniyetinden önce iş tecrübesi sunuyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen ve 2021 süreci başlayan “Stargate” programı kapsamında, 1.755 başvuru arasından yapılan değerlendirmeler sonrasında 15 aday seçilerek, SEDAŞ yöneticileriyle mülakata katıldı. Mülakatların ardından Sakarya, Kocaeli, Gebze, Bolu ve Düzce için her bölgeden 2’şer üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 10 genç mühendis programa kabul edildi.

Mart ayında başlayıp Eylül ayına kadar sürecek olan Stargate programı, Dağıtım Operasyonları iş süreçlerini içeren oryantasyonla başlayacak. Haftada 2 gün sürecek eğitim programının ardından, Enerji Şebeke Yönetimi iş süreçleri eğitimi devam edecek. Elektrik dağıtım süreçlerini yakından takip ederek deneyimleyen katılımcılar, ağustos ayına gelindiğinde kendi projelerini hazırlamaya başlayacaklar. Öğrenciler, edindikleri tecrübeyi projelendirdikten sonra SEDAŞ yöneticilerine sunacaklar.

Katılımcılar hem teorik hem de saha uygulamalarını gözlemledikleri program sayesinde iş hayatı için değerli bir yolculuktan geçmiş olacaklar. Programın sonunda sunacakları projelerden uygun görülenler hayata geçirilmek üzere değerlendirilmeye alınacak. Ayrıca, belirli kriterleri sağlayan ve gerekli yetkinliklere sahip öğrenciler, mezuniyetten sonra SEDAŞ’ta uygun boş pozisyon oluşması durumunda istihdam edilme şansı da yakalayacak. Geçtiğimiz yıl Stargate projesine katılan 7 yeni mezun genç, programın ardından SEDAŞ bünyesinde iş imkanı bulmuştu.

DÜNYADAN HABERLER
Enerji Dönüşümü için Her Yıl 4,4 Trilyon Dolar Yatırıma İhtiyaç Var

Küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak ve enerji dönüşümünü hızlandırmak için 2050’ye kadar toplamda 131 trilyon, her yıl ise yaklaşık 4,4 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç duyuluyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın Dünya Enerji Dönüşümü Görünümü raporuna göre, enerji sektörünü sıfır karbon sistemlere dönüştürecek teknolojiler bugün mevcut. Bu kapsamda, yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen ve modern biyoenerji enerji sektörünün geleceğini domine edecek.

Dünyada 2050’ye kadar karbonsuzlaşma çözümlerinin yüzde 90’ı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlanacak. Karbon yakalama ve kaldırma teknolojileri emisyonların azaltılmasında kritik bir rol üstlenecek. Yeşil hidrojen 2050’ye kadar elektrik talebinde en hızlı büyüyen kaynak olacak ve toplam elektrik tüketiminin yüzde 30’unu karşılayacak.

Rapora göre, 2050’ye kadar fosil yakıtların kullanımı yüzde 75’in üzerinde gerilerken, kömür ve petrol tüketimi en büyük düşüşü yaşayacak. Doğal gaz tüketimi 2025’te pik yapacak ve 2050’ye kadar kullanılmaya devam edilen tek fosil yakıt olacak.

Fakat, dünyada temiz enerjiye dönüşümü hızlandırmak için her yıl yaklaşık 4,4 trilyon dolar yatırım gerekiyor. Bu rakam 2050’ye kadar toplamda 131 trilyon doları buluyor. Söz konusu yatırım hali hazırda enerji dönüşümü için planlanan yatırımlardan yüzde 30 daha fazla.

Kaynak: Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı

BP ve Volkswagen, Avrupa’da Elektrikli Araçların Hızlı Şarjı için Stratejik İş Birliğine Gitti

BP ve Volkswagen, Avrupa'da elektrikli araçların hızlı şarjı için stratejik iş birliğine imza attı.

Şirketlerin ortak açıklamasına göre, söz konusu iş birliği sayesinde BP istasyonlarında hızlı şarj ağı geliştirilecek ve VW Grubu araçlarına entegre edilecek. Daha önce 2030 sonuna kadar dünyada 70 bin elektrikli araç şarj noktası kuracağını açıklayan BP, bu yıl sonuna kadar İngiltere’de 250 ve Almanya’da 500 noktaya hızlı şarj kuracak.

VW Grubu ise Avrupa’da 18 bin şarj noktası oluşturacak. Anlaşma gelecek birkaç ay içinde sonuçlandırılacak ve bu kapsamda yatırımlar başlayacak. Şirketlerin kuracağı hızlı şarj noktaları, 10 dakikada yaklaşık 160 kilometre mesafe gidebilecek kadar şarj dolumu yapabiliyor.

Kaynak: BP

Nissan, Sıfır Emisyon Araçlarını Yenilenebilir Enerji Kullanan Tesislerde Üretecek

Nissan, İngiltere’nin Sunderland şehrindeki fabrikasında yenilenebilir enerji üretimini artırmayı ve sıfır emisyon araçlarını yenilenebilir enerji kullanılan tesislerde üretmeyi planladığını açıkladı.

Şirket, mevcut rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin kapasite artışı ile karbon nötr olma hedefine yaklaşmayı amaçlıyor. Nissan Avrupa’da satılan sıfır emisyonlu araçlarını yenilenebilir enerji kullanılan tesislerde üretmeyi planlıyor.

Nissan Sunderland Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alan Johnson, “Yenilenebilir enerjiler işimizde halihazırda büyük bir fark yarattı. Üretim sürecini daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını aramaya devam ediyoruz.” dedi.

Nissan, şirketin ilk rüzgar türbinlerini 2005 yılında kurmuştu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kurulan bu 10 türbin, 2016 yılında kurulan mevcut 4,75 MW’lık güneş enerjisi santrali ile 6,6 MW’lık bir enerji sağlıyor.

Tesisin büyütülmesi ile bu kapasitenin 32 MW’a çıkması amaçlanıyor.

Kaynak: Renewable Energy Magazine

Amerikalı STK’lar Biden’ın Emisyonları Yüzde 50 Azaltma Hedefi Belirlemesini İstiyor

Amerikan sivil toplum kuruluşları, ABD’nin iklim krizi ile mücadele kapsamında 10 yılın sonunda emisyonları en az yarı yarıya azaltması gerektiğini düşünüyor.

Joe Biden yönetimi, 22 Nisan Dünya Günü’nde düzenleyeceği iklim toplantısında, yeni bir emisyon azaltım hedefi açıklayacağını duyurdu. Bu adımın iklim değişikliği ile mücadele için diğer ülkeleri de harekete geçirmeye yardımcı olması umut ediliyor.

Amerikan sivil toplum kuruluşları da ABD’nin iklim krizi ile mücadele kapsamında 10 yılın sonunda emisyonları en az yarı yarıya azaltması gerektiğini düşünüyor. Çevre Savunma Fonu’nun (EDF) Uluslararası İklimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nat Keohane, “Hedef, ABD liderliğini gösterecek kadar hırslı, aynı zamanda da inandırıcı olmalı. Bu mücadele için ABD’nin elinden gelen her şeyi yaptığını göstermemiz gerekiyor.” dedi.

EDF tarafından yayımlanan yeni bir raporda da ABD’de satılan tüm arabaların 2035’ten itibaren sıfır emisyon olması, şebekeye güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji sağlaması için bir elektrik standardı ile petrol ve doğal gaz sondajından kaynaklanan metan emisyonlarını kısıtlayan yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü ve Ulusal Kaynaklar Savunma Konseyi gibi gruplar da yüzde 50’lik bir emisyon azaltımının orman yangınları, seller ve sıcak hava dalgalarını engellemek için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Ulusal Kaynaklar Savunma Konseyi Temiz Enerji Politikası Uzmanı Starla Yeh, “Bu önemli fırsatı eşitlik ve adaleti desteklemek için önemli görüyoruz. Hedef sadece ulaşılabilirlik değil, aynı zamanda uygun maliyetli olmasıdır. Bu 10 yılda ne kadar çok ilerleme kaydedersek, o kadar iyi durumda olacağız.” ifadelerini kullandı.

ABD ilk olarak 2014 yılında Barack Obama’nın yönetimi sırasında emisyon azaltma hedefi belirledi ve emisyonları 2025 yılına kadar 2005 seviyesine oranla yüzde 28 azaltma sözü verdi. Maryland Üniversitesi Küresel Sürdürülebilirlik Merkezi Direktörü Nathan Hultman’a göre, 2030 yılına kadar yüzde 50’lik emisyon azaltımı için tüm toplumun bu yaklaşımı benimsemesi gerekiyor. Avrupa Birliği (AB) kurumları yöneticileriyle iklim değişimi ve çevre konusunda görüşmeler yapmak üzere Brüksel’e ziyaret düzenleyen ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry, iklim değişikliğinin ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin en öncelikli konuları arasına yer aldığını ve bu konuda Avrupa ile iş birliği yapacaklarını söyledi.

Bu yıl Glasgow’da düzenlenecek COP26 Zirvesi’nde Paris’in daha ilerisinde bir anlaşma sağlanması gerektiğini vurgulayan Kerry, bütün ülkelerin Paris Anlaşması’ndaki taahhütlerini yerine getirmiş olması halinde bile küresel sıcaklıkların 3,7 derecenin üzerinde artacağını kaydetti.

Kaynak: Guardian

HAFTANIN RAPORU

Türkiye 2021: Enerji Politikaları Değerlendirmesi

Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre, Türkiye enerji sektörü son 20 yılda önemli gelişme kaydetti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi 5 yılda yüzde 50 artış kaydederken, yenilenebilir enerjideki büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK