E-Bülten
 
Sayı:33 - Eylül 2015
 
 
 

ELDER, elektrik enerjisi tüketiminin azaltılmasında LED teknolojisinin kullanımında farkındalık oluşturmak ve teşvik etmek amacıyla Kongre ve Fuar düzenliyor.

ELDER - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği, uluslararası katılımlı 7- 10 Kasım 2016 tarihlerinde “Işığın İzi Kongre ve Fuarı” düzenliyor. Antalya’da yapılacak Kongre ve Fuar,  LED teknolojisinin kullanımını artırarak önemli bir tasarruf sağlanmasını amaçlıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’deki mevcut 6.5 milyon sokak lambasının LED armatürlerle değiştirileceğini açıklaması ELDER’i harekete geçirdi. Sokak lambalarının LED dönüşümü ile yıllık 1.2 milyar TL’lik maliyet, en az yüzde 40 oranında azalacak. Toplam yatırımın 2 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yerel yönetimler, akademisyen ve profesyonellerin katılımı ile gerçekleşecek kongre ve fuar, uluslararası katılımcılara da ev sahipliği yapacak.

Türkiye son on yıl içerisinde elektrik dağıtım faaliyetlerinin özelleştirilmesiyle enerji verimlilik alanında önemli yatırımlar yapıldığını belirten ELDER yetkilileri, “Işığın İzi Kongre ve Fuarı” organizasyonu sayesinde, LED teknolojilerinin Türkiye’de her alanda kullanılmasının sağlanması ile önemli miktarda elektrik enerjisi tüketiminin azalması hedeflendiğini kaydetti.

Elektrik dağıtım şirketleri ve özel sektör katılımcılarının yanı sıra Enerji Bakanlığı, EPDK, Karayolları Genel Müdürlüğü, TEDAŞ, Türkiye Belediyeler Birliği, üniversiteler ve akademisyenler ile yerel yönetimlerin katılım sağlayacağı “Işığın İzi Kongre ve Fuarı” LED teknolojisi konusunda son gelişmeleri kapsayacak. 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli “Elektrik Fiyatlarının Finansal Modellemesi ve Risk Yönetimi” konulu proje kapsamında, “Türkiye elektrik piyasası katılımcılarının risk yönetim yaklaşımları" araştırılacak. Akademik nitelikli araştırmada, veri gizliliği ilkesine kesinlikle riayet edilecek.

Bu amaçla hazırlanan Türkiye Elektrik Piyasası Katılımcılarının Risk Yönetim Yaklaşımları Araştırması Anketi'ne aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://www.surveymonkey.com/r/C8BJPSC

Anket katılımcıları, 16 Ekim 2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 1 No'lu Toplantı Salonu’nda 10:00-17:00 saatleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek olan “Elektrik Piyasalarında Finansal Modelleme ve Risk Yönetimi Çalıştayı”ndan faydalanabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, EPİAŞ partnerliğinde ve sponsorluğunda gerçekleşecek organizasyonun programı aşağıda yer alıyor.

PROGRAM
08.30  Kayıt & Karşılama İkramı

09.00  Açılış Konuşmaları

09.00 T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Strateji Geliştirme Başkanı – Proje Danışmanı Dr.Doğanbey AKGÜL 

09.10 Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı – Finans Profesörü – Proje Akademik Danışmanı Prof. Dr. Kürşat AYDOĞAN

09.20 EPİAŞ Başkanı
Hasan Hüseyin SAVAŞ

09.30 Açılış Oturumu

Elektrik Piyasalarında Risk Yönetim Uygulamalarının Amacı ve Kapsamı

11.00  ARA

11.15  Oturum I
Elektrik Piyasalarında Risk Grupları ve Etkileri

GÖP/ DGP/ OTC  elektrik fiyat volatilitesi/ piyasa derinliği riski
Elektrik üretime şirketleri için hacim riski
Hava durumu riski
Hidroloji riski
Doğal afet riski
Doğalgaz yetersizliği riski
Döviz kuru riski
YEKDEM maliyetleri riski
Finansmana erişememe riski
Faiz oranı riski
Kredi riski
Yatırım net bugünkü değer belirsizliği riski
Regülasyon riski
Genel ekonomik göstergeler riski

12.45   Öğle Yemeği

13.45   Oturum – II
Elektrik Ticaretinde Risk Ölçüm Methodolojileri ve Korunma Yöntemleri

Genel riski ölçüm metodolojileri ve korunma yöntemleri
Kur riski
Piyasa riski ve likidite riski için korunma yöntemleri
İkili antlaşmaların korunmadaki yeri
Tezgahüstü ve türev piyasalarda piyasa riski yönetimi
Piyasa riski analizi ve yönetimi yazılımları

14.30  ARA

14.50   Oturum – III
Elektrik Piyasalarında Finansal Modelleme ve Fiyat Analizi


16.30   ARA

16.50   Kapanış Oturumu

SORU / CEVAP / KAPANIŞ NOTLARI

 

 

Koreli bilim adamları güneş radyasyonunun tamamından faydalanılmasını sağlayacak yeni bir hibrit güneş enerji sistemi geliştirdi. Fotovoltaik hücre ile polimer zarın birleşimiyle geliştirilen sistemde, hücre tarafından kullanılmayan ışınlar polimer zar sayesinde önce ısıya dönüştürülüyor, ardından da elektrik üretimi sağlanıyor. ACS Nano dergisinde yayımlanan araştırmada, bu sistemin diğer hibrit sistemlerden farklı olarak 5 katı yüksek voltaj ürettiği belirtiliyor.

Son yıllarda güneş hücrelerinin güneş ışınlarını elektriğe dönüştürme konusunda ciddi bir iyileşme yaşanmaya başlandı. Bu doğal enerji kaynağından yararlanmak adına sürekli olarak farklı teknolojiler geliştiriliyor. Son olarak üretilen hibrit güneş enerjisi paneli birden fazla yoldan elektrik üreterek diğer panellerden çok daha verimli bir şekilde çalışıyor.

Güneşin hem ışığını hem de ısısını alabilen bu panel, iki enerjiden de elektrik üretebilmesiyle günümüzde kullanılan güneş panellerinin önüne geçmeyi başarıyor. Yüksek verimlilik sayesinde üretilen güç ile LED lamba ya da tek renkli basit ekranların çalıştırılması mümkün oluyor. Şu anda prototip aşamasında olan ve gelişimi süren hibrit panellerin ne zaman tam anlamıyla kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: acs.org

 
 

Asya ve Avrupa’yı birleştiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü’nün yol aydınlatmasını Belçika merkezli Schréder üstlendi. Türkiye’de LED armatürleri ile gerçekleşecek ilk otoyol aydınlatma projesiyle yüzde 52 oranında enerji verimliliği sağlanacak.

Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli simgelerinden olan Boğaziçi ve İstanbul Köprüleri artık LED ile aydınlanacak. Belçika merkezli dış aydınlatma firması Schréder’in LED armatürleri ile toplam 2.164 metrelik Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri otoyolu aydınlatması yapılacak. Schréder bu proje ile toplam 240 adet mevcut yüksek basınçlı sodyum buharlı armatürü 240 adet LED armatür ile değiştirecek. Gerçekleştirilecek bu dönüşüm ile otoyol aydınlatması için uluslararası standartlara uygun aydınlatma performansından ödün vermeden yüzde 52 oranında da verimlilik sağlanacak.

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden her gün yaklaşık 32 bin araç kıtalar arası ulaşım gerçekleştiriyor.

Kaynak: alternatifenerji.com