E-Bülten
 
Sayı:46 - Aralık 2015
 
 
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yatırımcının işini kolaylaştırmak ve enerji kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla güncel ve geçmişe dönük piyasa bilgilerini de içeren Enerji Atlası’nı kullanıma sunuyor. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Atlası’nın hem yatırımcı için, hem de sektörün diğer oyuncuları için büyük kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji piyasasına daha etkin erişim sağlanması, özellikle yatırımcının işinin kolaylaşması ve enerji kaynaklarının etkin kullanımı için Enerji Atlası'nı hazırladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan EPDK, Enerji Atlası'nı kullanıma sunuyor. Coğrafi Bilgi Sistemleri Tabanlı Karar Destek Sistemi Uygulaması kuran EPDK, başta yatırımcılar olmak üzere, sektörde hizmet verecek olanlara rehberlik edecek.

“Enerji Atlası, yatırımların daha verimli olarak belirlenmesinde karar destek sistemi olacak”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji Atlası'nın yatırımcılara ve diğer kamu kurumlarına rehberlik edeceğini, üretilen coğrafi verilerin sunumu ile çevreyi koruyan, düşük maliyetli ve arz güvenliği sağlayacak şekilde gelişme sağlanacağını ifade etti. Yılmaz, “Enerji Atlası, enerji piyasasında lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi için yer seçimlerinin ve yatırımların daha verimli olarak belirlenmesinde karar destek sistemi olacak” dedi.

Yılmaz, Enerji Atlası’nın güncel verilerin yanı sıra geçmişe dönük piyasa verilerini de içereceğini belirterek, şunları söyledi: “Enerji Atlası hem yatırımcı için, hem de sektörümüzün diğer oyuncuları için büyük kolaylıklar sağlayacak. Ayrıca sistem özellikle elektrik, doğalgaz dağıtım şirketlerinin yatırımlarının daha güvenli ve etkin bir şekilde denetlenmesinde kullanılacak.”

Önemli bir kaynak olacak

Enerji Atlası'na, “www.enerjiatlasi.gov.tr” ve “www.enerjiatlasi.org.tr” adresleri üzerinden erişim mümkün olacak. Enerji Atlası, enerji piyasasına ilişkin sunduğu bilgiler ile önemli bir kaynak olacak.

Kaynak : epdk.org.tr

 

Avrupa Komisyonu, tüketicilerin AB içerisinde dolaşımdayken aranmaları durumunda ödeyecekleri maksimum ücrete yönelik yeni kuralları açıkladı. Eski tarifenin beşte biri fiyatında olan yeni uygulamada, tüketiciler, mobil dolaşımdayken gelen aramalarda, dakika başına KDV hariç maksimum 1.14 cent ödeyecek.
Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni uygulamada, mobil dolaşımdayken gelen aramalarda, tüketicinin ödeyeceği tutar dakika başına KDV hariç en fazla 1.14 cent olarak belirlendi. Bu rakamın, eski fiyatın beşte biri kadar olduğu belirtildi. Bir önceki tavan fiyat dakika başına 5 cent olarak belirlenmişti. Bu adımla birlikte tüketicilerin 30 Nisan 2016 ile 2017 yılı Haziran arasındaki döneminde mobil dolaşımdayken ödeyeceği ek ücret seti de tamamlanmış oldu. AB’nin 2017’de dolaşım ücretlerini kaldıracağı biliniyor.

 

1 Temmuz 2014

30 Nisan 2016

15 Haziran 2017

Giden Aramalarda

(Dakika Başına)

€0.19

Yerel Tarife+ €0.05’ye kadar

Ekstra mobil dolaşım ücreti yok, ulusal oranla aynı

Gelen Aramalarda

(Dakika Başına)

€0.05

1.14 €cent

Ekstra mobil dolaşım ücreti yok, ulusal oranla aynı

Giden Mesajlar

(SMS Mesajı Başına)

€0.06

Yerel Tarife + €0.02’ye kadar

Ekstra mobil dolaşım ücreti yok, ulusal oranla aynı

Çevrimiçi

(Bilgi İndirme, MB Başına)

€0.20

Yerel Tarife + €0.05’ye kadar

Ekstra mobil dolaşım ücreti yok, ulusal oranla aynı

Mobil dolaşım ücretinin kaldırılması için atılması gereken adımlar ise şu şekilde belirlendi. 2017’de mobil dolaşım ücretinin kaldırılmasına yönelik olarak AB Komisyonu’nun hazırlayacağı raporun ardından Avrupa Parlamentosu ve Konseyi 15 Haziran 2016’ya kadar olası yasal teklifleri sunacak. AB Komisyonu’nun, 2016 yılının sonuna kadar adil kullanım politikalarının uygulanmasına yönelik kuralları ayrıntılı bir şekilde belirlemesi gerektiği ifade ediliyor. Buna ek olarak, Komsiyonun 2016 yılının sonuna kadar düzenlemelerle ilgili temel yapıyı kurması da beklentiler arasında yer alıyor.

Kaynak : ec.europa.eu

 

Merkezi Samsun'da bulunan ve 1 milyon 850 bin aboneye hizmet veren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ), Viyana'da “2015 Kalite Mükemmellik Elmas Kategori Ödülü”ne layık görüldü. YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “Bu son derece önemli bir ödül. Özellikle kurumsallaşma, bilgi teknolojileri ve entegre yönetim sistemleri, kalite yönetim sistemleri açısından şirketlerin uluslararası ölçekte bilinirliği ve kalıcılığı anlamında önemli” dedi.

Avrupa Kalite Araştırma Topluluğu’nca verilen, “2015 Kalite Mükemmellik Ödülleri” Viyana’da düzenlenen gala gecesiyle sahiplerini buldu. Geceye, dünyanın farklı ülkelerinden gelen şirket yöneticileri de katıldı. “2015 Kalite Mükemmellik Ödülleri”nde, Türkiye'yi temsil eden YEDAŞ, “2015 Kalite Mükemmellik Elmas Kategori Ödülü”nü almaya hak kazandı. Ödülü, şirket adına YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu aldı.

“Bu, aldığımız ikinci ödül”

YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “Bu organizasyondan aldığımız ikinci ödül. Geçen yıl yine Las Vegas’ta aynı ödülün ‘The Best Leadership’ adı altında en nitelikli liderlik ödülünü almıştık. Bu yıl da Viyana’da ‘Kalitede Mükemmellik adı altında ikinci ödülü, Elmas Kategorisinde almış bulunuyoruz. Bu son derece önemli bir ödül. Özellikle kurumsallaşma, bilgi teknolojileri ve entegre yönetim sistemleri, kalite yönetim sistemleri açısından şirketlerin uluslararası ölçekte bilinirliği ve kalıcılığı anlamında önemli” diye konuştu.

YEDAŞ’ın, Türkiye’den ödülü alan ilk ve tek elektrik dağıtım şirketi olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Türkiye’de elektrik dağıtım şirketleri 5, 6 veya 7 yaşında. 8 yaşına giren olmadı. İnşallah önümüzdeki yıllarda Türkiye'den birileri bizi izler. Ülkemizi bizim gibi gururla başarıyla temsil eder” diye konuştu.

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) Hakkında:

Merkezi Samsun’da bulunan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), Samsun, Sinop, Amasya ve Çorum illerinde elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor. 1 milyon 850 bin aboneye sahip olan YEDAŞ, 40 bin kilometrelik bir alana hizmet ediyor.

Kaynak : iha.com.tr

 
 

Enerji Ekonomisi Derneği ile İran Enerji Ekonomisi Derneği işbirliğinde 22-23 Ocak 2016 tarihlerinde Antalya’da “Ambargo Sonrası İran: Yeni İş, Yeni Enerji, Yeni Fırsatlar” başlıklı bir konferans düzenlenecek.

81 milyona yakın nüfusu bulunan İran bugün dünyanın en büyük 18’inci ekonomisi konumunda. Enerji Ekonomisi Derneği ile İran Enerji Ekonomisi Derneği, İran’daki enerji alanındaki fırsatları ele almak amacıyla, “Ambargo Sonrası İran: Yeni İş, Yeni Enerji, Yeni Fırsatlar” başlıklı uluslararası konferans, 22-23 Ocak 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.

Konferans, İran’ın enerji uzmanları, akademisyenleri, iş adamları ve hükümet yetkilileri ile olan diyalog ve işbirliğinin gelişmesini, ambargo sonrası dönemde ticari bağlantılarına ve projelerin hızlanmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

- İran’da enerji alanında fırsatlar ele alınacak

İran, Türkiye ve yurtdışından birçok kurum ve kuruluş yetkilisi ile alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek konferansta ele alınacak konular arasında şunlar da  yer alıyor:

  • İran serbest bölgelerdeki yatırım fırsatları
  • İran’da yenilenebilir enerji
  • İran petrol ve doğalgazı
  • İran petrol sözleşmesinin etkileri
  • İran ile ekonomik ve ticari ilişkiler

Konferans ile ilgili detaylı bilgiye www.cuttingedgeconferences.com/iran adresinden ulaşılabilir.