E-Bülten
 
Sayı:50 - Ocak 2016
 
 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide verimlilik çalışmaları ile 10 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini dile getirerek, “Enerji verimliliği üzerine yaptığımız çalışmalar enerji harcamalarımızdan en az yüzde 20 oranında tasarruf edebileceğimiz ortaya koyuyor” dedi.

35. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde gerçekleşecek olan 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 14-16 Ocak 2016 tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılışında katılımcılara hitap eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 32 bin megavat seviyelerindeki kurulu gücün, bugün itibarıyla 73 bin megavat seviyesine ulaştığına işaret ederek, “Bu yeterli değil. Sanayi, ekonomi ve nüfus anlamında bu büyümenin devam etmesi için yatırımlar da sürecek. Türkiye ve dünya enerji konusunda çok ciddi bir resimle karşı karşıya. Enerji açısından dışa bağımlılığımız yüzde 75'lerde. Kendi kaynaklarımızla bu talebin yaklaşık 4'te birini karşılayabiliyoruz. Gelişen büyüyen bir ülkeyiz ve enerji ihtiyacımız da aynı şekilde artıyor” dedi.

Enerjiyi verimli kullanarak ciddi tasarruf sağlamak mümkün

Bakan Albayrak, önümüzdeki 10 yıllık dönemde enerji talebinin yıllık yüzde 5 artacağını öngördüklerine dikkat çekerek, bu süreçte yerli kaynaklardan en üst düzeyde yararlanılması gerektiğinin altını çizdi. Verimlilik çalışmaları sonucunda 10 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini kaydeden Albayrak, “Enerji verimliliği üzerine yaptığımız çalışmalar enerji harcamalarımızdan en az yüzde 20 oranında tasarruf edebileceğimiz ortaya koyuyor. 50 milyar doları bulan ithalatımız olduğu gerçeğini düşündüğümüzde rakamın büyüklüğünü fark etmiş oluruz”  dedi.

Genç, dinamik ve inovasyona açık insan gücü yetişmeli

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye'nin üretim ve tüketim merkezleri arasında köprü konumunda olduğunu ifade ederek, enerji verimliliğinin daha da artması için genç, dinamik ve inovasyona açık insan gücünün yetişmesi gerektiğinin altını çizdi.

EPDK’dan enerji verimliliği için yeni düzenleme geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akıllı şebeke uygulamalarına yönelik yatırımların büyük önem taşıdığını kaydederek, “Bu yatırımlar ile enerji verimliliğinin yanında kullanıcı refahını arttıracak ürünler için de gerekli alt yapının tesis edilmesini amaçlıyoruz” dedi. Kurum olarak tüketiciler açısından da enerji verimliliğini öne çıkarmayı hedefleyen bir anlayışı ilke edindiklerini ve bu kapsamda ilk akla gelenin çok zamanlı tarife düzenlemesi olduğunu dile getiren Yılmaz, bu düzenleme sayesinde tüketicilerin tüketimlerini, elektriğin daha ucuz olduğu saatlere kaydırmalarının sağlandığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Hem tüketimin ve üretimin daha verimli dağılımını, hem de üretim kapasitesinin etkin kullanımını hedefliyoruz. Ayrıca 'talep tarafı katılımcısı tüketicilerin' piyasa fiyatlarının yükseldiği anlarda tüketimlerini kısmaları halinde daha uygun fiyatlardan elektrik alabilecekleri bir düzenlemeyi bu yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Verimlilik adına yapılan bu düzenlemelere ek olarak, elektrikli araçlar gibi teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Gerek piyasa yapısı gerek şebeke alt yapısını geleceğe hazır hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Kaynaklar verimli kullanılırsa karlılık iki katına çıkar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda Türkiye'nin enerji talep artış hızında dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını ve enerji ihtiyacının yüzde 75'inin ithalatla karşılandığını ifade etti. Geçen yıl sadece enerji kaynaklı ithalatın 50 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Aynı ürünü elde etmek için OECD ülkelerinin ortalamasından iki kat daha fazla enerji sarf ediyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Her şirket aslında bir enerji şirketidir. Değilse bile olacaktır. Dünyadaki trende baktığımızda 10 yıl sonra enerji ve sürdürülebilirlik birimi bulunmayan şirketler küresel rekabette saf dışı kalacaklar. Türkiye'deki şirketlerimize baktığımızda maliyetlerinin yüzde 5'i ile yüzde 20'sini enerji oluşturuyor. Şirketlerimiz kaynaklarını daha verimli kullansa, toplam maliyetleri 5 puan düşürse karlılığı iki katına çıkacak, sanki satışlarını iki kat arttırmış gibi olacak” dedi.

Enerji Hanım projesiyle yaklaşık 36 bin haneye ulaşıldı

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, “Türkiye'nin en güçlü takımlarından bir tanesinin Enerji Takımı olduğunu dile getirerek, “Enerji takımın içinde biliyorsunuz ki ‘Enerji Hanım’ da var. Enerji Takımı’nın asıl ana oyuncusu o. Nasıl analar üretken, biz de Enerji Hanım'la yola çıktık ki takımımız daha kuvvetli olsun. Daha sağlıklı üretsin. Hemen arkasından ‘Enerji Çocuk’ ve onun ardından ‘Sanayide Enerji Verimliliği’ ve ‘Ulaşımda Enerji Verimliği var” dedi. Enerji Hanım projesiyle yaklaşık 36 bin haneye ulaştıklarını ifade eden Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje sayesinde ülke genelinde yıllık 4 milyar liralık bir bütçenin cebimizde kalması hedeflenmiştir. Bu yönde de eğitimlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje dünyanın ilgisini çekti.”

Kaynak : haberler.com / yenisafak.com

 

Dünya Bankası Küresel Enerji ve Madencilik Uygulaması Üst Düzey Yöneticisi Anita Marangoly George, “Sürdürülebilir Enerjiye Doğru İlerleme: Küresel İzleme Çerçevesi 2015” raporunun sonuçlarına ve enerji sektöründe küresel ölçekte yapılan yatırımlara değinerek, “Enerji yoksulluğunu sona erdirme yolunda doğru yönde ilerliyoruz, fakat hala bitiş çizgisine uzaktayız. Özellikle de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde çok daha büyük yatırımları hayata geçirmek için çok daha sıkı bir şekilde çalışmamız gerekecek. Özel sermayeyi harekete geçirmek için kamu finansmanından faydalanmak, bu hedeflere ulaşma noktasında bir zorunluluktur” dedi.

Dünya Bankası tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Enerjiye Doğru İlerleme: Küresel İzleme Çerçevesi 2015” isimli rapor, küresel enerji üretimi ve elektriğe erişime ilişkin çarpıcı bilgiler ortaya koyuyor. Rapor, dünyada 1.1 milyar insanın elektriğe erişiminin bulunmadığına, neredeyse 3 milyar insanın ise gazyağı, odun, odun kömürü ve gübre gibi kirletici yakıtlar kullanarak yemek yaptığına dikkat çekiyor.

- Enerjiye erişimin artması için öneriler

Rapor, enerjiye erişimin artması için bazı önerilerde de bulunuyor. Buna göre, atılması gereken adımlardan bazıları şu şekilde sıralandı:

  • Enerji yatırımları mevcut durumdan 3 katına çıkartılmalı:

Enerjide yıllık küresel yatırımların, şuandaki yaklaşık 400 milyar dolar seviyesinden, 1 trilyon dolara veya 1.25 trilyon dolara çıkartmak gerektiğine işaret edilen raporda, bu miktarın yıllık 40 milyar ile 100 milyar dolar arasındaki payının, evrensel elektrik erişimini sağlamak için gerektiği kaydedildi.

  • Enerji erişiminde modern ölçüm yöntemleri kabul edilmeli:

Geleneksel ölçüm yöntemlerinin, enerji hizmeti kalitesinin ölçümünde büyük farklar oluşturduğunu aktaran raporda, modern yöntemlere geçilmesi gerektiği bildirildi.

  • Sürdürülebilir enerji için bilgi ve teknoloji transferi gerekli:

Daha düşük kapasitedeki ülkelerin, temiz enerji teknolojisine geçebilmesi için bilgilendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

  • Enerjinin, diğer ilişkili sektörlerdeki bağlantısına dikkat çekilmeli:

Enerji sektörünün su, tarım, gıda, sağlık gibi önemli role sahip sektörlere olan kuvvetli etkisinin ve bağlantısının iyi anlaşılması gerektiği belirtildi.

Kaynak : worldbank.org

 

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ın elektrik şebekelerini birbirine bağlayacak olan “EuroAisa Interconnector” isimli proje 2020 yılında tamamlanarak hayata geçecek. Proje ile deniz altından inşa edilecek elektrik kablosu vasıtasıyla saatte 2 bin MW’lık elektrik enerjisi iletimi sağlanması hedefleniyor.

Güney Kıbrıs ile İsrail arasında elektrik enerjisi taşıyacak olan “EuroAsia Interconnector” projesinde, deniz altı borularının öngörülenden bir yıl gecikerek 2020 yılında tamamlanacağı belirtildi. Söz konusu proje ile ilk olarak İsrail’den Güney Kıbrıs’a, ardından da Güney Kıbrıs’tan Girit adası ve Yunanistan’a kablo döşenmesinin ve saatte 2 bin megavat elektrik enerjisinin taşınmasının hedefleniyor.

2012 yılında açıklanmıştı
İlk olarak 2012 yılında açıklanan bin 518 kilometrelik deniz altı elektrik kablo bağlantısı sunacak olan “EuroAsia Interconnector” projesinin maliyetinin 1,5 milyar Avro olacağı öngörülüyor.

Kaynak : kibrispostasi.com

 
 

Hindistan’da güneşe dayalı elektrik üretim kapasitesi 5 bin 130 MW’a ulaştı. Ülke önümüzdeki 7 yıl içerisinde bu rakamı 100 bin MW’a çıkartmayı hedefliyor.

Hindistan, yenilenebilir enerji alanında dikkat çekmeye başlayan ülkelerden bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde Hindistan hükümeti tarafından açıklanan 2015 yılı sonu verilerine göre Hindistan`daki güneşe dayalı elektrik kurulu gücü 5 bin 130 MW seviyesine ulaştı. En çok kurulumun bin 264 MW ile Rajasthan Eyaletinde olduğu kaydedilirken, ikinci sırada bin 24 MW ile Gujara Eyaletinin yer aldığı, üçüncü sırada ise 679 MW kurulu güç ile Madhya Pradesh Eyaletinin bulunduğu belirtildi.

Hedef 100 Bin MW

Hindistan’ın enerji sektöründeki kısa vadeli hedefleri de dikkat çekiyor. Ülke, 2021-2022 yılına kadar ülke çapındaki güneşe dayalı elektrik santrallerinin kurulu gücünü 100 GW`ye ulaştırmayı hedefliyor.

100 GW’lık hedefin detayları ise şu şekilde belirlendi. Hükümetin hedeflediği 100 bin MW`lik GES kurulu gücünün 60 bin MW`ını saha projeleri oluşturacak, 40 bin MW`lik kısım ise Çatı tipi GES`lerden oluşacak. Hükümet’in bu hedeflere ulaşmak için federal ve eyalet düzeylerinde bir dizi program başlattığı ve ilk adımın Mart ayı sonunda açılacak olan 18 bin MW`lik GES ihaleleri olacağı belirtildi.

750 MW`Lik Ultramega GES Projesi’ne Avustralya Ortak Olmak İstiyor

Hindistan’ın ayrıca Ultramega GES projelerine teşvik programları başlatacağı da bildirildi. Planlanan Ultramega GES projelerinin ilki Madya Pradeş eyaletinde hayata geçirilecek. Dünya Bankası’nın özel sektör kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yetkilileri de geçtiğimiz hafta, ‘en büyük tek GES projesi’ unvanına sahip olan 750 MW’lık GES projesinin finansmanı konusunda eyalet hükümetine finansal destek sunacaklarını açıklamış ve projeyi hayata geçirecek özel sektör yatırımcılarının bulunması konusunda da Hindistanlı yetkililere yardımcı olacağının sözünü vermişti. Projeye ortak olmak isteyenler arasında Avustralya Dış Ticaret Bakanlığı’nın da bulunduğu bildirildi.

Kaynak : enerjigunlugu.net