E-Bülten
 
Sayı:72 - Haziran 2016
 
 
 

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, hem sektörde yaşanan teknolojik dönüşüm, hem de mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışanlar ile vatandaşların önümüzdeki dönem daha kaliteli elektrik dağıtım hizmeti alacağını dile getirdi.

Elektrik dağıtım sektörünün tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler sınıfında bulunduğunu hatırlatan Özdemir, “Enerji sektörü, mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışılamayacak meslek gruplarından bir tanesi. Bu zorunluluk yakın zaman içerisinde elektrik dağıtım sektöründe de hayata geçecek. Bu adımla, hem sektörümüzde çalışan insan kaynağının bilgi ve yeterliliği gelişecek, hem de vatandaşa sunduğumuz hizmetin kalitesi artacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu ile sıkı bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını ifade eden Özdemir, ‘Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi’nin hayata geçtiğini belirterek bu proje sonucunda ELDER’in mesleki belgelendirme kuruluşu olacağını ve mesleki yeterlilikleri hazırlayacağını bildirdi.
Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız yatırımlar ile sunduğumuz hizmetin kalitesini oldukça artırdık. Sektörde yaşanan teknolojik dönüşüm ve çalışanlarımızdaki dönüşümle vatandaşlar daha kaliteli elektrik dağıtım hizmeti alacaktır.”

ELDER’in MYK ile yaptığı çalışmalar sonucunda, elektrik dağıtım sektöründe bugüne kadar 10 Ulusal Meslek Standardı hazırlandı.  Resmi Gazete’de yayımlanan bu standartların 4’ünün yeterliliği onaylandı. Söz konusu proje ile ELDER, diğer 6 mesleğin de yeterliliklerini hazırlamak ve belgelendirme kuruluşu olmak için çalışmalarını yürütüyor. ELDER’in mesleki standart ve yeterliliklerle ilgili yaptığı çalışmalara www.eldermym.com adresinden ulaşılabilir.

 

Kaçak elektrik sorunu, bugün dünyadaki her ülkenin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi. Avrupa’daki enerji şirketleri de, aldığı önlemlerle kaçak kullanılan elektrik oranını düşürmeye çalışıyor. Şirketler bu önlemleri alırken teknolojiden maksimum fayda sağlamaya çalışıyor. Dikkat çekici haberlerden bir tanesi ise Birleşik Krallık’tan geldi. Ülkenin iki büyük enerji şirketi, kaçak elektrik kullanan ve faturalarını ödemeyi reddeden müşterilerin saldırılarından korumak için çalışanlarına koruyucu yelek dağıttı.

Avrupa'daki enerji şirketleri, kaçak elektriğe karşı ve müşterilerin ön ödemeli sayaç kurulmasına yönelik dirençlerine karşı katı tedbir almayı sürdürüyor. Güney Avrupa ülkesi olan Kıbrıs'ta, 3 kişi evlerinde kaçak elektrik kullanma şüphesiyle tutuklandı. Genel Müfettiş Chrystalla Giorgatzi, ülkede insanların artık artan yakıt faturalarını ödemekte sıkıntı çektiğini, bu sebeple Kıbrıs'ta kaçak elektrik kullanan hane halkı sayısının arttığını ifade etti.

Verilen bilgiye göre, ülkede 2008'de, 3 bin 177 sayaç denetlendi, bunların 2 bin 373'ünde tahrifat tespit edildi ve faturalarında usulsüzlükler olduğu saptandı. Kaçak kullanılan elektriğin miktarına yönelik resmi bir istatistik bulunmazken bu durumun her yıl milyonlarca Avro’ya mal olduğu tahmin ediliyor.  Kıbrıs Elektrik Kurumu, aşamalı olarak eski sayaçları, yeni, tahrifat önleyici modül yerleştirilmiş, ön ödemeli modellerle değiştirmeye başladı.

400’den fazla çalışanı saldırılardan korumak için koruyucu yelek dağıtıldı

Bu alanda bir başka haber ise Birleşik Krallık'tan geldi. Birleşik Krallık’ın önde gelen iki enerji şirketi, kaçak gaz ve elektrik kullanan ve faturalarını ödemeyi reddeden müşterilerin saldırılarından korumak için çalışanlarına koruyucu yelek dağıttı. British Gas ve EDF Energy'nin enerji hırsızlığını araştıran ya da çok borcu olan hanelere zorla ön ödemeli sayaç kuran 400'den fazla çalışanına koruyucu yelek verildi. Ülkede her yıl 25 binden fazla elektrik hırsızlığı vakası rapor ediliyor. Çalınan elektriğin üçte birinin ise, yasadışı kenevir yetiştirme operasyonları için kullanıldığı tahmin ediliyor.  2009'da 64 bin, 2014'te ise 97 binden fazla elektrik ve gaz sayacı zorunlu hale getirilerek evlere takıldı. Bu sayı, 2013'te enerji fiyatlarının artmasının ardından 111 binin üzerine çıktı.

OFGEM: Daha fazlasını yapın

Enerji düzenleyicisi OFGEM, bu sorunla başa çıkmak için tedarikçilerin daha fazlasını yapması için çağrıda bulundu. Yapılan tahminlere göre, bu sorunun yılda 500 milyon Sterlin’e mal olduğu belirtildi.

Kaynak : metering.com

 

İngiltere, yarın yapılacak referandum ile Avrupa Birliği’nden ayrılmaya veya Avrupa Birliği’nde kalma noktasında karar verecek. İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda, ülkede enerji faturalarının artacağı ve ülkenin enerji yatırımlarının etkileneceği belirtiliyor.

İngiltere, son senelerde yenilenebilir enerji alanında oldukça gelişti. Bu büyümede ülkedeki politika belirleyicilerin ve yatırımcıların payı kadar Avrupa Birliği’nin iklim politikası gibi çeşitli baskı ve politikaları da etkili oldu.

Kamuoyunda “Brexit” olarak bilinen, İngiltere’nin “Avrupa Birliği’nden ayrılalım mı?” sorusuna halk 23 Haziran’da oylarıyla yanıtını verecek. Uzmanlar, Brexit’in, gelecekte AB’nin İngiltere’ye yapacağı milyarlarca pound’luk rüzgar, güneş ve biyoenerji projesi yatırımlarını tehlikeye atacağını kaydediyor.

- 500 milyon poundluk ekstra maliyet çıkabilir

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Amber Rudd, daha önce yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda, ülkede enerji faturalarının artacağını ve tüketicilere yıllık 500 milyon pound ekstra maliyet yüklenebileceği açıklamıştı. Rudd, bu durumu “Ağır Elektrik Şoku” olarak tanımlamıştı.

Kaynak : independent.co.uk

 
 

Finlandiyalı enerji şirketi Helen, başkent Helsinki’de Nordik ülkelerinde bulunan en büyük enerji depolama tesisini kuruyor.

Şirketten yapılan açıklamada, tesisin amacının elektrik tedarikini dengelemek olduğu belirtilerek, “Elektriğe olan talep arttığında enerji tesisten temin edilecek”  denildi. 2 milyon Avro’ya mal olan ve 600 KWh kapasiteli tesisin yakın zamanda hayata geçeceği kaydedildi. Enerji depolamanın aynı zamanda akıllı şebekelerin uygulanması için de önemli bir role sahip olduğu belirtildi.

 Tesis hakkında rakamlar:

• Enerji Kapasitesi: 600 kWh 
• Kapasitesi yaklaşık 100.000 cep telefonu piline tekabül ediyor.
• Ölçü : 12 x 2 x 2 metre
• Yatırım Tutarı: Yaklaşık 2 milyon Avro

Kaynak : aaenergyterminal.com