E-Bülten
 
Sayı:75 - Temmuz 2016
 
 
 

Elektrik dağıtım şirketlerinin çağrı merkezlerinin en çok elektrik kesintileri için arandığını ifade eden Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, Türkiye genelindeki planlı kesintilerin öğrenilebileceği bir akıllı telefon uygulamasının yakında hizmete gireceğini bildirdi.

Elektrik dağıtım şirketlerinin tüketici memnuniyetini artırmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Yüksel, çağrı merkezlerini arayanların yüzde 70-75’inin elektrik kesintileri hakkında bilgi aldığını ve elektriğin ne zaman verileceğini öğrenmek istediklerini dile getirdi. Belirtilen saatte elektriğin gelmemesi durumunda tüketicinin bir kez daha aradığını ifade eden Yüksel,  bu durumun dağıtım şirketinden memnuniyetsizlik olarak yansıdığını aktararak şunları söyledi:

“Burada elektrik kesilmeden müşteriyi bilgilendirmek müşteri memnuniyetini artırmanın en kolay ve etkin yolu. Kesintilerin büyük bir bölümü yeni tesislerin yapılması yani yeni yatırımlar nedeniyle oluşuyor. Bunlara planlı kesintiler deniyor. Dağıtım şirketleri planlı kesintileri 48 saat öncesinden tüketicileri web sayfaları üzerinden duyuruyor. Ama insanların her gün 'hadi dağıtım şirketinin web sayfasına bir bakayım, bugün mahallemde elektrik kesilecek mi?' demesini beklemek de doğru değil” dedi.

Planlı kesintiler 48 saat öncesinden bildiriliyor

Burada daha etkin bir çözümün bulunduğunu kaydeden Yüksel, “Eğer dağıtım şirketine abone numaranızla başvurur ve cep telefonlarınızı paylaşırsanız planlı kesintiler 48 saat öncesinden size bildiriliyor. Aboneliğinizin bulunduğu adreste planlı bir kesinti yapılacağı zaman dağıtım şirketi 48 saat öncesinden cep telefonunuza elektriğin ne zaman kesileceğini ve ne kadarlık bir kesinti olacağı konusunda mesaj gönderiyor. Bu bilgi elektrik kesintisinin günlük yaşantınızdaki olumsuz etkilerini bir nebze de olsa azaltabiliyor” şeklinde konuştu.

Şirketlerin planlı kesintileri basın ya da sosyal medya üzerinden duyurduğunu kaydeden Yüksel, bazı şirketlerin ise akıllı telefonlar için uygulamalar geliştirdiğini anlattı. Yüksel, şu bilgileri verdi: “Bu uygulamalar sayesinde sadece planlı kesintiler öğrenilmiyor, aynı zamanda kesinti ihbarında da bulunuluyor. Elektriğiniz kesildiğinde çağrı merkezini aramak yerine bu uygulama üzerinden dağıtım şirketini bilgilendirirseniz dağıtım şirketi size yine uygulama üzerinden elektriklerin hangi nedenle kesildiği ve ne zaman geleceği konusunda düzenli olarak bilgi aktarıyor. Türkiye genelindeki tüm planlı kesintileri izleyebileceğiniz bir başka kaynak ise www.ekesinti.info web sitesi. ELDER tarafından oluşturulan bu sitenin akıllı telefonlar için bir uygulaması da yakında hizmete girecek.”

“Hiç kesilmeyecek bir şebeke yapmak teknik olarak mümkün değil”

Son günlerde hava sıcaklıkların artmasıyla klima kullanımının arttığını belirten Yüksel, buna bağlı olarak kesintilerin de arttığını dile getirdi. Benzer bir durumun geçen haftalarda Kaliforniya’da yaşandığı bilgisini veren Yüksel, sözlerine şöyle devam etti:

“Kaliforniya’daki dağıtım şirketi, web sayfasında, basın ve sosyal medyada bir bilgilendirme yaptı. Havaların çok sıcak olduğu ve klima kullanımlarının çok arttığı belirtildi. Bunun da elektrik kesintilerine neden olabileceği ve eğer tüketicilerin klimalarını 2 derece daha yukarıda tutmaları durumunda kesinti olma ihtimalinin yüzde 50 azalacağı ifade edildi. Şirket böylece kısmen de olsa sorumluluğu tüketiciyle paylaştı. Biz de dağıtım şirketleri olarak bu konularda tüketiciyi daha fazla bilgilendirebiliriz. Çünkü hiç kesilmeyecek bir şebeke yapmak teknik olarak da ekonomik olarak da mümkün değil. Ama bazı küçük tedbirler ile kesintileri asgariye indirmek mümkün."

Kaynak: AA

 

Avrupa Komisyonu’nun bilim servisi Ortak Araştırma Merkezi (JRC), AB çapında enerji teknolojilerindeki değişik ilgi alanlarının haritasını çıkardı. Haritaya göre, enerji verimliliği, akıllı şebeke, elektrikli araçlar ve rüzgar enerjisi teknolojileri politika ve stratejilerde öncelikli konumda bulunuyor.

Politikaları oluşturan yetkililerin aksiyon planlarını belirlemelerine yardımcı olmayı ve bölgelerin aralarında işbirliği geliştirebilmelerinin sağlanmasını hedefleyen harita, enerji verimliliği, akıllı şebeke, elektrikli araçlar ve rüzgar enerjisi teknolojilerinin Avrupa ülkeleri arasında önceliğe sahip olduğunu ortaya koydu. Buna göre, bölgesel ve ulusal stratejilerde, enerji verimliliğinin yüzde 23, akıllı şebekelerin yüzde 15, elektrikli araçların yüzde 13, rüzgar ve biyoenerjinin ise yüzde 9’luk payı bulunuyor. Karbon yakalama ve depolama alanına yönelik ilgide azalma olması ise dikkat çekiyor.

AB, enerji verimliliğini artırmak amacıyla pek çok destek sağlıyor. Bunlardan örnekler vermek gerekirse; Ufuk 2020 Programında (Horizon 2020) enerji öncelikli alanlardan biri olarak gösteriliyor. Program kapsamında, 2014-2020 yılları arasındaki dönemde enerji araştırmalarına 7 milyar avrodan fazla destek verileceği belirtiliyor. Uyum Politikaları kapsamında, Avrupa Yapısal ve Yatırım Fonları aracılığıyla, bölgesel düzeyde düşük karbon ekonomisine geçişin kolaylaştırılması amacıyla 2014-2020 arasındaki dönemde yaklaşık 38 milyar dolar avro yatırım yapılacak.

Söz konusu rapora buradan ulaşılabilir

Kaynak : ec.europa.eu

 

Akıllı şebeke, akıllı aydınlatma, akıllı ulaşım gibi pek çok başlık akıllı şehirler konseptinin vazgeçilme bir unsuru olarak karşımıza çıkıyor. ABD’de, ekonomiye büyük bir katkısı olan akıllı şehir projelerinin ülke çapında hayata geçirilmesi için eylem planları belirleniyor. Bu kapsamda düzenlenen Akıllı Şehirler Yarışması’nın kazananı olan Ohio eyaletinin başkenti Columbus, oluşturduğu akıllı şehirler vizyonu çerçevesinde planladığı projeleri hayata geçirmek için 40 milyon dolarlık destek almaya hak kazandı.

Toplam 79 şehrin katıldığı yarışma, geçtiğimiz Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından, akıllı şehirleşme, akıllı ulaşım, araçlar arası iletişimi geliştirmek amacıyla duyurulmuştu. Şehirlerin, akıllı şehir vizyonlarını sunduğu yarışmada, 7 şehir finale kalmıştı. Kazanan şehir Colombus’a, birçok önde gelen teknoloji şirketi de destek sağlayacak.

- Ohio, LED aydınlatma projelerini hayata geçirecek

Colombus, öncelikli olarak ‘hızlı ulaşım sistemi’nin de dahil olduğu gelişmiş bir ulaşım sistemi kurmayı planlıyor. Hızlı ulaşım sistemi ile, 3 rotada elektrikli araç olması ve kurulacak yeni Hızlı Ulaşım Merkezi’nin alışveriş merkezlerine bağlanması düşünülüyor. Ohio ise akıllı LED aydınlatma, elektrikli araç istasyonları, araçlar arası kablosuz bağlantı gibi projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor.

- Akıllı şehirler piyasası küresel boyutta büyüyor

Şehirlerin ‘akıllı’ hale gelmesinin ekonomiye önemli katkılarda bulunacağı kaydedilirken, 2020 yılında küresel akıllı şehirler piyasasının büyüklüğünün 1.4 trilyon dolara yükselmesinin beklendiği bildiriliyor.

Kaynak : cleantechnica.com

 
 

Enerji hırsızlığı, tüm dünyada önlem alınmaya çalışılan bir sorun. Kuzey İrlanda da bu ülkelerden bir tanesi. Enerji hırsızlığı ülkedeki en hızlı artan suç konumunda. Geçtiğimiz günlerde 27 kişi enerji hırsızlığı sebebiyle tutuklandı.

Kuzey İrlanda Polis Departmanı enerji hırsızlığına yönelik bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 27 kişi tutuklandı. Kuzey İrlanda Elektrik Şirketi, son yıllarda söz konusu yasadışı faaliyetin artış gösterdiğini bildirdi. Polis, bu operasyonu kurcalanmış elektrik sayaçlarındaki manyetik imzayı tespit edebilmek üzere eğitilen köpekler yardımıyla buldu. Enerji hırsızlığı Kuzey İrlanda’da en hızlı artan suç olarak dikkat çekiyor. Bu suçtan tutuklananları ise oldukça katı finansal cezaların beklediği vurgulanıyor.

ABD’li dağcıların pusulaları şaşırdı

Enerji hırsızlığı, Kuzey İrlanda Elektrik Departmanı’nda oldukça büyük zararlara yol açıyor. Buna ek olarak, enerji hırsızlığında sayaçlarda kullanılan oldukça güçlü mıknatısların zararlarının ülke çapında çok çeşitli yansımalarının olduğu kaydedildi. Buna bir örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz sene birkaç Amerikalı doğa yürüyüşçüsü, mıknatısların manyetik etkileri sebebiyle pusulalarını yanlış okumuştu. Bunun sonucunda, Slieve Donard’da dağ yürüyüşü yapmak isteyen dağcılar, kendilerini tam tersi istikamette olan Lough Neagh Gölü’nde bulmuşlardı.

Kaynak : theulsterfry.com