E-Bülten
 
Sayı:77 - Temmuz 2016
 
 
 

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektrik dağıtım sektöründe önümüzdeki dönemin tüketici memnuniyetinin ön plana çıktığı bir dönem olacağını dile getirdi. Özdemir, ELDER olarak enerjiyi verimli kullanmanın yollarını anlatan Tüketicinin El Kitabı’nı hazırladıklarını ve www.ehbi.info adresi üzerinden de kullanıma sunulduğunu hatırlattı.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, günümüzde elektrik sektöründe yapısal değişikliklerin oluştuğunu belirterek elektrik dağıtım sektörünün tüketiciyi odağına alan bir yapıya kavuştuğunu bildirdi. Sektörde tüketicinin rolünün daha güçlü bir hale geldiğini aktaran Özdemir, tüketici memnuniyetinin en önemli unsurlarından birisinin bilgilendirme olduğunu vurguladı.

Özdemir, ELDER olarak tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik gerçekleştirdikleri faaliyetlerden bazılarını şöyle anlattı:

“Elektrikle ilgili tüm konuları, bilgileri içeren, tüketicilere öneriler sunan, enerji verimliliğini vurgulayan ve öneriler sunan “Tüketicinin El Kitabı”nı hazırladık ve dağıtımını gerçekleştirdik. “Tüketicinin El Kitabı”na aynı zamanda www.ehbi.info adresi üzerinden de ulaşılabiliyor. Tüketiciyi bilgilendirmek üzere Türkiye’deki tüm planlı kesintilerin izlenmesi için de bir site oluşturduk. www.ekesinti.info adresinden planlı kesintilerle ilgili tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Planlı kesintiler, daha iyi elektrik hizmeti sağlamak amacıyla yatırımları hayata geçirmek için gerçekleştirilen kesintilerdir. Dağıtım şirketlerince yapılan yeni yatırımlar, tüm tüketicilere güvenilirlik, verimlilik, yeni katma değerli hizmetlere erişim, şebeke esnekliği ve yenilenebilir üretimin arttırılması gibi faydalar sağlayacaktır.”

 

Hindistan'ın Telangana eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Haydarabad’da kaçak elektrik kullanımı, diğer bir ifadeyle elektrik hırsızlığı artıyor. Gelinen nokta yetkili kurumları endişelendiriyor. Telangana Eyaleti Güney Elektrik Dağıtım Şirketi (TSSPDCL) üst düzey yetkilileri geçtiğimiz seneden bu yana, her ay 100’ün üzerinde elektrik hırsızlığının kaydedildiğini aktardı.

Yetkililer, elektrik hırsızlığının daha çok şehrin bazı merkez ve güney bölgelerinde görüldüğünü belirtti. Tahminlere göre, bu bölgelerdeki enerji kaybı toplam enerji tüketiminin yüzde 45’ine, yani neredeyse yarısına denk geliyor.

Sayaca müdahale en sık karşılaşılan yöntem

Sayaca yan bağlantı kurmak veya müdahale etmenin en sık karşılaşılan elektrik hırsızlığı yöntemleri olduğu dile getirilirken birçok tüketicinin sayacını hanenin içerisine taşımasının sayaç okuma işlemini oldukça zorlaştırdığı belirtildi.

Kaynak : timesofindia.indiatimes.com

 

Araştırma şirketi GlobalData’nın son raporuna göre, 2025 yılına gelindiğinde küresel güneş enerjisi kurulu kapasitesinin 756 GW’ı geçmesi bekleniyor.

GlobalData, güneş enerjisinde küresel kapasitenin gelişimine yönelik tahminlerini bir raporda topladı. 2016 yılında kapasitenin 271.4 GW seviyesine yükseldiği dile getirilen raporda, önümüzdeki 10 yıl içinde söz konusu kapasitenin 756.1 GW’a ulaşmasının öngörüldüğü kaydedildi. Özellikle Çin’in bu gelişimde önemli bir yeri olacağı belirtildi.

GlobalData’nın elektrikle ilgili projelerinden sorumlu olan Pavan Vyakaranam, Çin’in dünyadaki en büyük pazar olma konumunu sürdüreceğini kaydetti. Ülkenin şu anda küresel güneş enerjisi projelerinde yüzde 19.7 payının bulunduğunu ifade eden Vyakaranam, 2025 yılında bu rakamın yüzde 31.3’lere çıkacağını belirtti.

Tarife garantisi ve teşvik, sektörün gelişiminde önemli rol oynadı

Vyakaranam, “Çin yenilenebilir enerji yatırımlarında dünya lideri. Rüzgar ve güneş enerjisi projelerinde ve türbin yapımında kendini kanıtladı” dedi. Vyakaranam, Çin’in bu gelişiminde hükümetin güneş enerjisini, enerji talebini karşılama noktasında önemli bir kaynak olarak görmesinin büyük rolünün olduğunu bildirdi. Çin, tarife garantisi ve çatı tipi güneş enerjisi projelerini teşvik mekanizması getirmişti.

Kaynak : cleantechnica.com

 
 

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Departmanı ile Amerikan Kamu Elektrik Birliği (APPA) elektrikli araç piyasasının büyümesine ivme kazandırmak için anlaşma imzaladı.

ABD, ulaşım sisteminin daha çevreci bir yapı kazanması için düğmeye bastı. Enerji Bakanlığı ile APPA, elektrik araç sektörünün gelişmesi için işbirliğine imza attı. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan APPA, bugün 48 bin Amerikalının evine, iş yerine elektrik hizmeti sağlıyor. 2022 yılına gelindiğinde elektrikli araçların satın alınabilir hale gelmesi hedefiyle imzalanan anlaşma kapsamında toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapılacak ve bir eylem planı oluşturulacak. Buna ek olarak, APPA, Enerji Bakanlığı’nın elektrikli araç altyapı çalışmalarının yapıldığı ortaklık yapısına da katılacak.  Anlaşma kapsamında modern şebekenin elektrikli araçlarla olan bağının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar da yapılacak.

Olumlu bir işbirliği

APPA Başkanı ve CEO’su Sue Kelly, söz konusu işbirliğinden oldukça mutlu olduklarını belirterek, “Tüketici tercihlerini etkileme konusunda duyarlı olmak istiyoruz. Üyelerimizin geleceğin ulaşım sistemlerine hazırlanmaları noktasında yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Kaynak : energy.gov