E-Bülten
 
Sayı:85 - Eylül 2016
 
 
 

ELDER – Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Genel Sekreteri Uğur Yüksel, müşteri memnuniyetini artırmak için şebeke ve teknoloji yatırımların hızlandırılmasına ağırlık vereceklerini belirterek, “Dağıtım şirketleri, 2016 yılında 4.2 Milyar TL yatırım yaparak 8 bin 368 yatırım projesini hayata geçirecek. Bu 4.2 milyar TL yatırım gerçekleştirme hedefi 2016 için planlanan rakamdan yüzde 15, yaklaşık 500 Milyon TL fazla” diye konuştu.

Uğur Yüksel, elektrik dağıtım şirketlerinin gündemindeki en önemli konunun müşteri memnuniyetinin en üst seviyeye çıkarılması olduğunu belirtti. Yüksel, şunları söyledi:

Müşteri memnuniyeti araştırması planlanıyor

“Türkiye’de her bölgenin dinamikleri ve beklentileri farklı. İlgili kamu kurumları ve elektrik dağıtım şirketleri bu beklentileri ölçmeye yönelik müşteri memnuniyeti araştırmalarını gerçekleştiriyorlar. Müşterinin talep ve isteklerini yatırımların planlanmasında önemli bir faktör oluyor. Bunun yanı sıra yerel yönetimlerin imar planı çalışmaları, şehirlerimizde yeni gelişen bölgelerin ihtiyaçları, can ve mal emniyetine yönelik yatırımlar birincil öncelikli yatırım kalemleri. Türkiye genelinde sadece 2016 yılında toplam yatırım bütçesi 4.2 milyar TL bulan 8 binin üzerinde proje tamamlanmış olacak. Bu yatırımlar ile kesintiler azalacak. Elektrik dağıtım şirketleri müşterinin memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için yatırım bütçelerinde yüzde 15 oranında bir artış yaptı.”

Arızalar da sms ile bildirilecek

Uğur Yüksel, elektrik dağıtım şirketlerinin yatırımlar ve bakım onarım gibi faaliyetleri nedeniyle meydana gelen planlı kesintileri, cep telefonunun numarasını bildiren tüketicilere 48 saat öncesinden SMS yoluyla bilgi verdiğini hatırlatarak, “Elektrik dağıtım şirketleri, arıza oluşması halinde müşterilerine anlık bilgilendirilmesi için teknolojik alt yapısı çalışması hazırlanıyor” dedi. Yüksel, bu hizmetten faydalanmak isteyen abonelerin cep telefonu numaralarını abonesi oldukları elektrik dağıtım şirketlerine bildirmesinin yeterli olacağını belirtti.
Dağıtım şirketlerinin akıllı cihazlar için uygulamalar geliştirdiği de hatırlatan Yüksel; “Bugün İstanbul başta olmak üzere bir çok büyük şehrimizdeki planlı-plansız kesintiler bu uygulamalar ile anlık izlenebiliyor. Kesinti bilgisine ilave olarak vatandaşlarımız bu uygulamalar üzerinden birçok bilgiye ulaşabiliyor ve başvurular yapabiliyor.

“Yatırımlar arttı şikayet azalacak”

Uğur Yüksel, dağıtım şebekesinde yatırımların artması ile daha kaliteli hizmet sağlanabileceğini belirterek, “Yatırımlar arttıkça planlı kesinti sayısı da artıyor. Ancak bu yatırımlar Türkiye’nin enerji talebi ve büyüme hedefi ile orantılı gerçekleşiyor. Yapılan yatırımlar önümüzdeki yıllarda şikayetlerin azalmasına da yol açacaktır” diye konuştu.


Bugün yapılan yatırımların yarının büyük Türkiye hedefine hizmet ettiğine inanıyoruz. Yapılan yatırımlar önümüzdeki yıllarda şikayetleri azaltırken müşteri memnuniyetinin artmasına yol açacaktır” diye konuştu.
Tüketici şikayetlerini azaltmak için dağıtım şirketlerinin olağanüstü gayret gösterdiğine işaret eden Yüksel, “Kesintinin zamanı ve süresi mesaj olarak tüketiciye hızlıca ulaştırılıyor. Bu bilgi elektrik kesintisinin günlük yaşantınızdaki olumsuz etkilerini bir nebze de olsa azaltabiliyor” dedi. Yüksel, Türkiye genelindeki tüm planlı kesintilere www.ekesinti.info web sitesinden de ulaşılabildiğini hatırlattı.
 

Elektrik dağıtım şirketleri, müşteri memnuniyetini artırmak için şebeke ve teknoloji yatırımlarına hız veriyor. Bu amaçla 21 şirket 2016-2020 yıllarını kapsayan Üçüncü Uygulama Dönemi’nde 18.4 milyar TL yatırım yapacak. Meram Elektrik Dağıtım AŞ (MEDAŞ) Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. (KCETAŞ) Genel Müdürü Dr. Hidayet Atasoy ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ (ÇEDAŞ) Genel Müdürü A. Sait Akboğa şirketlerin önümüzdeki 5 yıllık yatırım planlarını anlattı.

Enerjisa, bu yıl düzenlenen uluslararası Stevie Ödülleri’nde “Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’ne layık görüldü. Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, “Enerjisa’nın Enerjik Gönüllülerinin desteği ile 440 okulda 208 bin öğrenciye enerji verimliliği ve tasarrufu eğitimi vermeyi başardık. Sektörde bu alanda alınan ilk uluslararası ödülü ülkemize getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, topluma katkı sağlayacak sosyal sorumluluk faaliyetlerine her zaman önem verdiklerini ifade ederek şunları söyledi:
“Ülkemizin enerji alanında en önemli konularından biri olan enerji verimliliği hakkında kamuoyunda ve özellikle de geleceğimizin elçileri ilkokul öğrencilerinde enerji tasarruf algısını uyandıracak ve yaygınlaştıracak çalışmaları sürdürmeye büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda daha küçük yaşlarda olan çocuklarımıza eğlenceli eğitimler ve tiyatro sanatı ile ulaşarak onların enerji tasarrufu hakkında bilinçlenmelerini amaçlıyoruz. Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum adını verdiğimiz sosyal sorumluluk projemizle 2010 yılından beri ilköğretim öğrencilerini enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda bilinçlendiriyoruz. 2016 yılında da devam ettiğimiz bu anlamlı çalışmamızın uluslararası alanda Stevie Awards’a layık görülmesi de bizi ayrıca gururlandırdı ve ne kadar anlamlı bir çalışma yürüttüğümüzü tekrar hatırlattı. Hedefimiz çok daha fazla öğrenciye ulaşmak, enerji verimliliğinin önemini genç nesillerimize anlatmak.”

5 Yılda 208 bin çocuk “Dünyanın enerjisini ben koruyorum” dedi

Enerjisa, 5 yıldır sürdürdüğü eğitimlerle 440 okulda toplam 208 bin çocuğa ulaştı. “Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum” projesi kapsamında elektrik dağıtım hizmeti sağladığı 14 ilde enerji verimliliği eğitimleri gerçekleştirildi. Söz konusu projede gönüllü Enerjisa çalışanlarıyla ‘Enerji Verimliliği Tiyatrosu’nu da hayata geçiren Enerjisa, Bremen Mızıkacıları oyununu enerji verimliliği temasına uyarlayarak, çocukların eğlenirken öğrenmelerini amaçlıyor.

 

Birleşik Krallık’ın 2020 yılında 30 milyon eve akıllı sayaç takma hedefi bulunuyor. Akıllı sayaç, doğal gaz, elektrik gibi alanlarda mesleki eğitim veren kuruluş ECTA, alanında uzman mühendis sayısındaki eksiklik sebebiyle bu hedefin altında kalma ihtimali konusunda hükümeti uyardı.
Bugün tüm dünyada akıllı şebekelere doğru büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Birleşik Krallık da bu ülkelerden bir tanesi. 2020 yılında 30 milyon evde akıllı sayaç olması hedefleniyor. ECTA, bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için 6 bin 500 yeni akıllı sayaç konusunda donanımlı mühendise ihtiyaç olduğunu aktardı.

Pratik beceri ve müşteri hizmetlerini birleştirebilmeli

ECTA Direktörü Dave Berry, akıllı sayaç dönüşümü yaşandıkça ‘yeni bir tür’ mühendis ihtiyacının ortaya çıktığını aktardı. Berry, bu mühendislerin pratik becerilerin ve Ofgem tarafından altı çizilen müşteri hizmetlerini birleştirmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak : www.powerengineeringint.com