E-Bülten SAYI-10

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 10 - Nisan 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler

EPDK, “Dağıtım Sistemi Gelirinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” taslağını kamuoyu görüşüne açtı. Görüşlerin görüş tablolarına işlenerek mpeker@epdk.org.tr, cyilmaz@epdk.org.tr ve tarifeler@epdk.org.tr adreslerine e-posta yoluyla ve Kurum adresine yazılı olarak 23/04/2015 tarihi mesai saati bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
www.epdk.org.tr

24, 27, 28, 29 ve 30 Nisan 2015 tarihlerinde EPDK’ya yapılacak olan rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularında mevzuat ve uygulamaya ilişkin sektör bilgilendirme toplantısının düzenleneceği EPDK tarafından duyuruldu. 9 Nisan 2015 tarihinde saat 14.00’da başlayacak olan toplantı, Meyra Palace Otel’de, Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:55 Balgat Çankaya / Ankara adresinde gerçekleştirilecek.
www.epdk.org.tr

Elektrik Üretim Anonim Şirketi Elektrik Enerjisi ve Kapasite Satış Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 4 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
www.resmigazete.gov.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  31 Mart Salı günü saat 10.36 itibariyle başlayan elektrik kesintisi haberi önce İstanbul'dan sonra Ankara'dan ve art arda Türkiye'nin 79 ilinden duyuruldu. İlk etapta elektrik iletim sisteminde bir çökme olduğu ifade edilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yapılan araştırmaların ardından açıklama yaptı. Bakan Yıldız, elektrik kesintisinin, iletim sistemindeki bir hattaki arızadan başladığını ve Türkiye’nin doğusunu batısına bağlayan 5 tane ilettim hattının devre dışında kaldığını söyledi. Bakan Yıldız, teknik bir arıza olmakla beraber, bir işletim hatasının da olduğunu düşündüklerini ifade etti.

TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın, 31 Mart Salı günü ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinden dolayı, kendini sorumlu tutarak 6 Nisan 2015 tarihi itibariyle istifa ettiği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıklandı.

TEİAŞ Yük Tevzi Dairesi Başkanı Hüseyin Yaylacıoğlu ile İletişim ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bahadır Uçan, 31 Mart elektrik kesintisi ile ilgili haklarında soruşturma açılarak görevden el çektirildi.

TBMM Genel Kurulu, Türkiye'de nükleer santral yapılmasına yönelik kanun tasarısını yasalaştırdı. Yasayla, Türkiye ile Japonya arasında Sinop'ta bir nükleer santral kurulması ve geliştirilmesine yönelik işbirliği anlaşması onaylanmış oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin, 2015 yılında 4 bin megavat artırılacağını söyledi. Yıldız, Türkiye'nin 2015 yılında tamamlayacağı elektrik üretim yatırımlarının, bin 500 megavatını hidro elektrik santrallerinin, 800 megavatını rüzgar enerji santrallerinin, 240 megavatını jeotermal kaynakların, 50 megavatını da biyoenerji santrallerinin oluşturacağını bildirdi. Bakan Yıldız, yerli kömür ve asfaltit kaynaklardan 1280 megavatlık, doğalgazdan da 200 megavatlık üretim kapasitesi artışı olacağını ifade etti.
 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kurulu güç içinde rüzgarın payının ilk defa yüzde 5’i geçtiğini ve yaklaşık 4 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar santrallerinden karşılandığını açıkladı.

   
     
Diyarbakır’da elektrik hatları yeraltına alınıyor
DİCLE EDAŞ’ın kitap kampanyasına yoğun ilgi
SEDAŞ, EPDK onaylı Ar-Ge projesinin lansmanını gerçekleştirdi

 

SEDAŞ, kariyer günlerinde öğrencilerle buluştu

 

“Şehrin Işıkları” Sergisi Zafer Plaza’da sergilendi
   
     

Dağıtılmış ve merkezileştirilmiş enerji depolamanın avantajlarının değerlendirilmesi

Güneş ve diğer dağıtılmış enerji kaynakları tarafından üretilen elektrik miktarı önemli seviyelere yükseldikçe, şebeke operatörlerinin varlıklarının işletim fonksiyonlarını geliştirmesinin yanı sıra müşterilere enerji kullanımlarını daha iyi yönetmek için bir platform sağlamalarına yardımcı olabilecek enerji deposu...

Haberin Devamı
   

Tesla Roadster 3.0 tek sarjla 547 km gidecek

ABD’li elektrikli araç markası Tesla, yeni spor arabası Roadster 3.0’ın tek sarjla 547 km gidebileceğini, prototip ile yapılan test sürüşünün ardından duyurdu. Yaklaşık 6 saat süren 547 km’lik test sürüşünün ardından 32 km daha gidebilecek kadar elektrik kaldığı da bildirildi. ...

Haberin Devamı
   

Yenilenebilir kaynaklara 2 trilyon dolarlık rekor yatırım yapıldı

Yatırımcılar son on yılda temiz enerji tesislerine 2 triyon dolardan fazla yatırım yaptı ve geçtiğimiz yıl her zamankinden daha da fazla yenilenebilir kapasitesi ekledi....

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Hindistan Dünyanın En Büyük Güneş Santralini Kuracak.  
     
  Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yaygınlaştırılması Gerekiyor.  
     
  Kaçak Elektrik ile Mücadele Üzerine Bir Değerlendirme  
     
  “Güneş Çağı Başladı”  
     
  Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İdare ile Etkileşim Alanları ve Elektrik Dağıtım Şirketleri Bakımından Regülasyonel Değişikliklerin Etki Analizi  
     
  Aydınlatma Çözümlerinde LED Kullanımı  
     

 

   
 

Akıllı Şebeke Sistemleri

Dünyada enerjinin elde edilmesine ve verimli kullanılmasına yönelik çalışmalar giderek artış göstermektedir. Son yıllarda mevcut enerji sistemlerinin daha verimli kullanımı için çözüm önerileri arasında “Akıllı Şebekeler (Smart Grids)” ön plana çıkmaktadır...

Haberin Devamı
 
     
   
     
Elektrik Piyasası Mevzuatı ve Uygulamaları Eğitimi
16-18 Nisan 2015 / Limak Limra Hotel, Antalya

ELDER Ar-Ge Çalıştayı
27 Nisan 2015 / Bilkent Otel, Ankara

3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı
29 - 30 Nisan 2015 /İstanbul Haliç Kongre Merkezi

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı
6 - 8 Mayıs 2015 / İstanbul Fuar Merkezi
  Wind&Energy / Hannover Messe – Rüzgar & Enerji / Hannover Fuarı
13-17 Nisan 2015 / Hannover, Almanya

4th International Trade Fair for Electricity Generation and Electric Power Distribution (4. Uluslararası Elektrik Üretim ve Dağıtım Fuarı)
21-23 Nisan 2015 / Prag, Çek Cumhuriyeti

6th Annual European Power Summit - 6. Avrupa Enerji Zirvesi
28 – 29 Nisan 2015 Londra / İngiltere

The MENA Energy Transition: How to get investments right? - Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın Enerji Dönüşümü: Yatırımlar nasıl yapılmalı? (Konferans)
6 Mayıs 2015 Brüksel / Belçika