E-Bülten SAYI-11

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 11 - Nisan 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'a yaptığı ziyarette, en pahalı doğalgazın İran’dan alındığını açıklamıştı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, kapasite artışı ile ilgili önce indirim konusunda İran'dan teklif beklediklerini söyledi.

EPDK, Elektrik Piyasasında “Önlisans ve Lisans İşlemleri ile İlgili Başvurularda Sunulması Gereken Bilgi ve Belgeler Listesi”nin “Önlisans Başvurusunda Sunulması Gereken Bilgi ve Belgeler Listesi” kısmının revize edilerek onaylanmasına karar verildiğini açıkladı.
www.epdk.org.tr

Türkiye ile Japonya arasında nükleer santral yapımı ve nükleer güç sanayisinin geliştirilmesini öngören anlaşma 10 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. EÜAŞ’ın hissedar olduğu Franco-Japon Konsorsiyumu, 2017 yılında Sinop’ta 40 milyar kilovatsaat kapasiteli, dört reaktörlük nükleer santral inşa etmesi planlanıyor.
www.resmigazete.gov.tr
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Gürcistan Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Türkiye ile Gürcistan arasında enerji iş birliğini kapsayan anlaşmayı İstanbul’da imzaladı. Gürcistan ile Türkiye'nin TANAP'ta birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu dile getiren Yıldız, anlaşmanın ülkelere ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

EPDK, “Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” taslağını kamuoyu görüşüne açtı. İlgililerin, taslak hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, görüş bildirim formunu doldurarak içerisinde word ve pdf dosyası olarak bilgielektrik@epdk.org.tr e-posta adresine ve/veya yazılı olarak Kurumun Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına, 24 Nisan 2015 günü mesai bitimine kadar göndermeleri gerekmektedir.
www.epdk.org.tr

EPDK, “Elektrik Piyasasında Talep Tahminleri Hakkında Yönetmelik” taslağını kamuoyu görüşüne açtı. Görüşlerin görüş tablolarına işlenerek mpeker@epdk.org.tr, cyilmaz@epdk.org.tr ve tarifeler@epdk.org.tr adreslerine e-posta yoluyla ve Kurum adresine yazılı olarak 24/04/2015 tarihi mesai saati bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
www.epdk.org.tr

 

2013 yılının Haziran ayında temeli atılan 33 bin seyirci kapasiteli Antalya Stadyumu, bitme aşamasına geldi. Stadyumun çatısına yerleştirilecek olan 1.4 kilowatt enerji üreten güneş panelleri sayesinde Antalya Stadı, dünyanın en büyük güneş enerji sistemine sahip ilk 3 stadın içinde yer alacak.

Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi Vestas Genel Müdürü Olcayto Yiğit, tarife garantisi teşvik mekanizmasının yatırımcıları cesaretlendirdiğini söyleyerek, Türkiye’nin yıllık 800 MW ek kurulum ile kısa vadede en büyük rüzgar pazarlarından biri olması beklendiğini açıkladı.

Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı İstanbul’da gerçekleştirildi. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu - Türkiye Bölümü Başkanı Kemal Gani Bayraktar açılış konuşmasında, güneşte hedefin 2019 yılında toplam 3 bin MW, 2023’de ise 5 bin MW olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin güneş hedeflerinin yükseltilmesiyle birlikte sektörün daha sağlıklı ilerleyebileceğini söyledi.

Rusya ve Yunanistan enerji konusunda işbirliğinin derinleştirilmesi kararı aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye üzerinden geçecek “Türk Akımı” boru hattının Yunanistan’ı gelecekte bir ‘transit ülke’ konumuna getireceğini söyledi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, proje konusunda Yunanistan ve Avrupa Birliği yasaları ile uygun hareket etmek zorunda olduklarını hatırlattı.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin denizhidroteknik yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat kazandı. İhaleye dokuz şirket teklif vermişti. Akkuyu Nükleer A.Ş.’den yapılan açıklamada, ihalenin mali değerine yönelik herhangi bir bilgi yer almadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
     
AYDEM’den farkındalık projesi
TREDAŞ’tan kan bağışı kampanyasına destek
SEDAŞ çalışanlarından kan bağışına tam destek

 

SEDAŞ ile TES-İŞ Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başladılar

 

UEDAŞ’ın yatırım çalışmaları anlatıldı
   
     

15-35 sene içerisinde yenilenebilir şebeke mümkün

Norveçli sınıflandırma şirketi DNV GL tarafından yapılan araştırmaya göre, yüzde 70 oranında yenilenebilir şebeke oluşumu 2050 yılına kadar gerçekleşmesi mümkün görülüyor. Araştırma, dünyanın farklı yerlerinde bulunan enerji uzmanlarının bir takım soruları cevaplandırmasıyla gerçekleştirildi...

Haberin Devamı
   

Washington'da elektrik kesintisi

ABD’nin başkenti Washington’da 7 Nisan Salı günü öğle saatlerinde başlayan elektrik kesintisi olası bir terör saldırı kuşkusu yaratırken, kesintinin geniş çaplı olması ulusal ve uluslararası medyada geniş yansıma buldu...

Haberin Devamı
   

Enerji ve kamu hizmeti sektöründe bulut teknolojileri

Enerji sektöründe büyük veri yönetimi durum farkındalığını artırarak rekabet avantajı yaratıyor. Bulut teknolojileri, şirketlerin bunu başarılı bir şekilde yapabilmelerini, farklı veri kaynaklarını birleştirmelerini...

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Akıllı Şebeke Sistemleri  
     
  Hindistan Dünyanın En Büyük Güneş Santralini Kuracak.  
     
  Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yaygınlaştırılması Gerekiyor.  
     
  Kaçak Elektrik ile Mücadele Üzerine Bir Değerlendirme  
     
  “Güneş Çağı Başladı”  
     
  Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İdare ile Etkileşim Alanları ve Elektrik Dağıtım Şirketleri Bakımından Regülasyonel Değişikliklerin Etki Analizi  
     

 

   
 

Nükleer Enerji Yol Haritası

Uluslararası Enerji Ajansı ve Nükleer Enerji Ajansı’nın ortaklaşa hazırladığı Nükleer Enerji Yol Haritası yayımlandı. Rapor farklı ülkelerde nükleer vaka çalışmalarını destekleyen hükümetler, sanayi temsilcileri ve diğer nükleer uzmanların işbirliğiyle geliştirildi...

Haberin Devamı
 
     
Yıllık enflasyon ve sektör dağılımı
 
     
 
Kaynak: Eurostat   Kaynak: Eurostat
   
     
Elektrik Piyasası Mevzuatı ve Uygulamaları Eğitimi
16-18 Nisan 2015 / Limak Limra Hotel, Antalya

ELDER Ar-Ge Çalıştayı
27 Nisan 2015 / Bilkent Otel, Ankara

3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı
29 - 30 Nisan 2015 /İstanbul Haliç Kongre Merkezi

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı
6 - 8 Mayıs 2015 / İstanbul Fuar Merkezi
  Wind&Energy / Hannover Messe – Rüzgar & Enerji / Hannover Fuarı
13-17 Nisan 2015 / Hannover, Almanya

4th International Trade Fair for Electricity Generation and Electric Power Distribution (4. Uluslararası Elektrik Üretim ve Dağıtım Fuarı)
21-23 Nisan 2015 / Prag, Çek Cumhuriyeti

6th Annual European Power Summit - 6. Avrupa Enerji Zirvesi
28 – 29 Nisan 2015 Londra / İngiltere

The MENA Energy Transition: How to get investments right? - Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın Enerji Dönüşümü: Yatırımlar nasıl yapılmalı? (Konferans)
6 Mayıs 2015 Brüksel / Belçika