E-Bülten SAYI-13

ELDER E-BÜLTEN
 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 13 - Nisan 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler
EPDK elektrik piyasasında önlisans başvurusu yapıldıktan sonra başvuruya konu sahada malikin kendi arazisi üzerine kuracağı lisanssız üretim tesisi başvurularında izlenecek yolun düzenlenmesi amacıyla Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nı (Taslak Yönetmelik) kamuoyu görüşüne sundu. Taslak Yönetmelik 7 Mayıs 2015 günü mesai bitimine kadar görüş ve değerlendirmelere açık tutulacak. İlgililerin Taslak Yönetmelik hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, görüş bildirim formunu doldurarak aynı süre içerisinde word ve pdf dosyası olarak bilgielektrik@epdk.org.tr e-posta adresine ve/veya yazılı olarak Kurumun Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir.
www.epdk.org.tr

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM’nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, doğalgaza ve elektriğe herhangi bir zam olmadığını bildirdi. Kamuoyunun nükleer santral kaygılarını değerlendiren Bakan Yıldız, Fransa ve Almanya’dan örnek vererek “Biz 3. dünya ülkesi değiliz, neden korkalım” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Tarım Havzalarında Sıfır Enerji Açığı, Sıfır Atık ve Enerji Verimliliği Çalıştayı’na katıldı. Yenilenebilir enerji kaynaklarını artırılması gerektiğinin altını çizen Bakan Yıldız, bugün biyokütlede yaklaşık 300 megavatlara, lisansız güneşte de 60 megavatlara yaklaştıklarını, bu ayın sonunda da 600 megavatlık güneş lisanslarında adreslerine teslim edeceklerini söyledi.

EPDK, Elektrik Şebeke Yönetmeliği’nin geçici 7’nci maddesinin yürürlüğü Danıştay 13. Dairesinin kararı ile durdurulduğunu bildirdi.
www.epdk.org.tr


  ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir AA Enerji Haberleri Editörlüğü muhabirleriyle bir araya geldi. Özdemir, Türkiye'deki elektrik dağıtım şirketlerinin EPDK’ya önümüzdeki 5 yıllık dönemde 18-20 milyar liralık yatırım yapmak için başvurduğunu açıkladı.

ELDER tarafından elektrik dağıtım sektöründe işbirliklerini geliştirmek amacıyla Ankara Bilkent Otel'de Ar-Ge çalıştayı düzenlendi. ELDER Ar-Ge Çalıştayı'na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir başta olmak üzere kamu, özel sektör ve üniversitelerden 500'ün üzerinde katılım sağlandı.

29-30 Nisan 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan, “3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı”nda akıllı şebeke sistemlerinde uygulanan teknolojiler ve yöntemler gündeme getirilecek. ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in de katılımlarıyla 29 Nisan Çarşamba günü saat 14.15’de düzenlenecek CEO'lar Paneli'nde, Akıllı Şebeke Sistemlerine Geçiş konusunda, sektör temsilcileri görüşlerini paylaşacak.

Dünyada ilk defa enerji hammaddeleri ve enerji konusunda Türkiye'de başlatılacak Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirve & Sergisi (INERMA) 1-3 Ekim 2015'te İstanbul Hilton Bosphorus Convention Center'da gerçekleştirilecek. Akademi ve iş dünyasını aynı çatı altında toplayacak INERMA, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde düzenlenecek.
   
     
UEDAŞ Şehrin Işıkları yarışmasını başlattı
TREDAŞ Fotoğraf Kulübü kuruyor

SEDAŞ ELDER İletişim Çalışma Grubu’na ev sahipliği yaptı

Ordu Üniversitesi’nin inovasyon hedefli yarışmasına YEDAŞ desteği
TREDAŞ Spor Anadolu Şampiyonası’nda iz bıraktı

TREDAŞ, Trakya’nın en büyük güneş enerjisi santralini inceledi
   
     

Elektrikli Araçtan-Şebekeye teknolojisi yenilenebilir enerji depolama sorununu çözebilir

Etkili bir Çin devlet planlama ajansı, Çin’in elektrikli araçlarda beklenen büyümeyi ağırlıklı olarak rüzgar ve güneş enerjisine bağlı olan bir şebekeyi dengelemek için kullanabileceğini söyledi...

Haberin Devamı
   

Green Charge Networks“müşteriye yakın” akü uygulamasında büyümeyi hedefliyor

Japon şirketi Itochu, girişimci firma Green Charge Networks’ü destekleyerek Stem, Tesla ve diğer akü üreticileri ile enerji depolama sektöründe rekabet edebilecek konuma getirecek...

Haberin Devamı
   

ABD’nin ilk Dört Yıllık Enerji Değerlendirme Raporu yayımlandı

ABD Enerji Bakanlığı milyarlarca dolar değerindeki şebeke altyapı iyileştirme stratejisinde enerji depolamayı anahtar bileşen yaptı....

Haberin Devamı
   
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Teknik Kayıp Değerlerinin Tespitinde Kullanılan Metotlar  
     
  Nükleer Enerji Yol Haritası  
     
  Akıllı Şebeke Sistemleri  
     
  Hindistan Dünyanın En Büyük Güneş Santralini Kuracak.  
     
  Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yaygınlaştırılması Gerekiyor.  
     
  Kaçak Elektrik ile Mücadele Üzerine Bir Değerlendirme  
     

 

   
 

Dağıtık Enerji Kaynakları Konusunda Finans Endüstrisi: Güneş ve Aküler Geliyor

2014 yılında, Bank of America, Barclays, Citigroup, Fitch Ratings, Goldman Sachs, Morgan Stanley, ve UBS dahil olmak üzere büyük finans kurumları tarafından hazırlanan analizler hemen hemen hepsi..

Haberin Devamı
 
     
 
   
   
     

3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı
29 - 30 Nisan 2015 / İstanbul Haliç Kongre Merkezi

5. Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı
7-9 Mayıs 2015 / Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, İstanbul

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı
6 - 8 Mayıs 2015 / İstanbul Fuar Merkezi

38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
25 - 27 Mayıs 2015 / Antalya

6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (6. WFER)
25 - 28 Mayıs 2015 / İstanbul

5. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC 2015)
28 - 30 Mayıs 2015 / Türkan Saylan Kültür Merkezi, İstanbul

 

The MENA Energy Transition: How to get investments right?
Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın Enerji Dönüşümü: Yatırımlar nasıl yapılmalı? (Konferans)
6 Mayıs 2015/ Brüksel, Belçika

“Synergies between Telcos & Utilities” Workshop
Telekomünikasyon ve Tedarikçiler Arasında Sinerji” Çalıştayı
7 Mayıs 2015 / (Eurelectric)

Energy Central Smart Cities - Akıllı Şehirler
12-13 Mayıs 2015 / Charlotte, ABD

Data, the gate to a smart energy system
Akıllı enerji sistemine ulaşmanın yolu: Veri (Elektrik)
21 Mayıs 2015 / Brüksel, Belçika

Metropolit Çözümler 2015 - Metropolitan Solutions 2015
20-22 Mayıs 2015 / Berlin, Almanya