E-Bülten SAYI-15

ELDER E-BÜLTEN
 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 15 - Mayıs 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kahramanmaraş kömür havzasında 2 bin 800 megavatlık kurulu ünitenin bulunduğunu hatırlatarak, bu ünite dışında 8 bin megavatlık termik santral üniteleri daha kuracaklarını ifade etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) düzenlenen Milli Enerji Projeleri Tanıtım Töreni’ne katıldılar. Törende, Milli Güneş Enerjisi Santral Teknolojisi, Milli Hidroelektrik Santral Teknolojisi, Yüksek Gerilim Doğru Akım Teknolojisi ve Milli Türbin Kanadı Teknolojisi projeleri tanıtıldı. Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi projesi bitme aşamasına geldiğini aktaran Bakan Işık, kapasitesi 1,5 megavata kadar rahatlıkla çıkarılabilen milli rüzgar santralini yetişirse bu Mayıs ayı içinde direğe dikeceklerini söyledi.

21.Uluslararası Enerji ve Çevre Konferansı’nda özel bir oturuma konuk olan EPDK Grup Başkanı Refik Tiryaki, bundan sonra rüzgar yatırımcılarına merdiven sistemi uygulayacaklarını söyledi. Tiryaki, EPDK olarak muhtemelen bundan sonra yatırımcıdan 1/5000 ölçekler istemeyeceklerini belirterek, “Yarışmaya katılacaklardan başka, kazananlardan başka evraklar isteyip yatırımcının işini kolaylaştıracağız" ifadesini kullandı.

Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik 7 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
resmigazete.gov.tr

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kaçak elektrik kullananların kul hakkına girdiklerini söyledi. Yıldız, “Ödeyemeyen vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlanacaktır. 3 taksit istiyorsa beş taksit yapalım 6 taksit yapalım ama ödeme niyeti ve gayretinin olması lazım. Seçim öncesinde veya seçim sonrasında bu gerçek değişmiyor. Biz 35 milyon adet aboneden bahsediyoruz. Türkiye’deki 78 milyona götürdüğümüz hizmetin adilane olabilmesi için herkesin elektrik parasını ödemesi lazım.’’ dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geçen hafta önlisans başvuruları gerçekleşen rüzgar enerji santralleri için tahsis edilecek kapasitenin 14 katı başvuru aldıklarını söyledi. Bu kapsamda EPDK’ya, toplam gücü 42 bin 273 megavat olmak üzere bin 96 başvuru geldiğini belirten Yılmaz, “Tahsis edilecek toplam kapasitenin 3 bin megavat olduğu dikkate alındığında lisanslanacak kapasitenin yaklaşık 14 katı başvuru almış bulunuyoruz” dedi.

 

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından 120 bin metrekarelik alanda kurulan 5.3 MW kapasiteli Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali hizmete girdi. Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yıllık elektrik sarfiyatının 10 milyon TL olduğu ve güneş enerjisi santralinin hizmete girmesiyle birlikte enerjide yıllık 3,3 milyon TL’lik bir tasarruf sağlanacağı bildirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, Katar’ın başkenti Doha’da eski Katar Petrol Bakanı Abdullah bin Hamed Al Atiyye adına bu yıl üçüncü kez verilen ödüllerde, Üretici ve Tüketici Diyaloğunun İlerletilmesi alanında Ömür Boyu Başarı Ödülüne değer görüldü. Ödülünü almak için geldiği Doha’da değerlendirmelerde bulunan Birol, “Nükleer enerji, karbondioksit emisyonu çıkarmayan nadir enerji türlerinden biri hem de genelde Türkiye’nin bölgede ve dünyadaki genel ağırlığı açısından olmazsa olmaz bir opsiyon” dedi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin 20 yıllığına ERG Elektrik’e devrini öngören anlaşma imzalandı.

Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Halil Alış, Sinop’ta kurulacak ikinci nükleer santraldeki yüzde 49 payı Türk özel sektörüyle paylaşmak istediklerini söyledi. Elektrik işletmeciliğinde 7 gün 24 saat çalışmanın esas olduğunu ifade eden Alış, “Seçim dönemine ve seçimden bir gün sonrasına kadar izinlerini kaldırdık. Santrallerde bütün tedbirleri aldık. Umuyorum ki 31 Mart’ta yaşanmış olan üzücü olay bir daha yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

ICCI 2015 etkinliğin açılışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşma yaptı. Bakan Yıldız, “Nükleer enerji Keban ve Atatürk hidroelektrik santrallerine karşı değil, doğalgaz santrallerine karşı bir alternatiftir" dedi. Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nde üretilecek elektrik sayesinde yılda 7.2 milyar dolar daha az doğalgaz faturası ödeneceğini söyledi. Türkiye’de enerji sektörünün ekonomiden daha hızlı büyümek zorunda olduğunu belirten Bakan Yıldız, Avrupa Birliği ülkelerindeki ortalama kişi başına elektrik tüketimi rakamına ancak bu sayede ulaşılabileceğini vurguladı.

   
     
Aras EDAŞ - Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır

Yeşilırmak EDAŞ - Enerjinin doğru dağıtımı ‘Akıllı Toplum’la başlar
Aydem EDAŞ İş Sağlığı ve Güvenliğine dikkat çekti

Akdeniz EDAŞ'tan dev yatırım hamlesi

SEDAŞ SAGİF’2015 Fuarı’nda üniversite öğrencilerinin ilgi odağı oldu

SEDAŞ DOMİF’2015 Fuarına katıldı

   
     

ELDER, Türkiye akıllı şebeke pazarını anlattı

Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı'nda (ICSG 2015) gerçekleştirilen "Verimliliğin Talep Yönetimiyle Artırılması" konulu seminerde konuşan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, Türkiye elektrik piyasası hakkında önemli bilgiler paylaştı...

Haberin Devamı
   

Antik Yunan teknolojisi Musk’un depolama pillerini teste tabii tutacak

Dünyada rüzgar türbinleri ve güneş panellerinden elde edilen enerjinin depolanabilmesi için daha iyi çözüm yolları araştırılırken, antik Yunan döneminde saatleri çalıştırmak ve topları ateşlemek için kullanılan teknoloji yeniden gündeme geliyor....

Haberin Devamı
   

EnerNOC Tesla’nın pillerini talep yanıtı sistemine entegre edecek

Tesla’nın 4 Mayıs 2015 haftasında duyurduğu ev pillerinin sadece güneş panelleri bulunan evlere kurulumunun sağlanması yeterli olmayacak. Ticari ve sanayi tüketicileri de enerji maliyetlerine çok daha fazla ilgi göstermeye başladı...

Haberin Devamı
   

Bordan, yangında bir saat yanmayan elektrik kablosu geliştirildi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, 3 yıldır yürüttüğü çalışma sonucunda bor kullanarak bir saat yanmayan elektrik kablosu üretti. Önal, kabloların günlük hayatta, konutlar ve elektronik aletler başta olmak üzere kullanılmadığı alan olmadığını söyledi....

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Nesnelerin İnterneti (IoT)
     
  Dağıtık Enerji Kaynakları Konusunda Finans Endüstrisi: Güneş ve Aküler Geliyor  
     
  Teknik Kayıp Değerlerinin Tespitinde Kullanılan Metotlar  
     
  Nükleer Enerji Yol Haritası  
     
  Akıllı Şebeke Sistemleri  
     
  Hindistan Dünyanın En Büyük Güneş Santralini Kuracak.  
     

 

   
 

Enerji Depolama Teknoloji Yol Haritası

Enerji depolama teknolojileri birçok enerji sistemlerinin değerli temel bileşenlerinden biri ve daha düşük karbonlu bir geleceğin sağlanması açısından önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu gibi teknolojiler enerji arz ve talep bağlaşımının çözülmesine olanak sağlayarak sistem operatörlerine değerli bir kaynak temin edebilmektedir....

Haberin Devamı
 
     
 
   
   
     

6. Uluslararası Enerji Forumu
15 Mayıs 2015 / Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), İstanbul

38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
25 - 27 Mayıs 2015 / Antalya

6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (6. WFER)
25 - 28 Mayıs 2015 / İstanbul

5. Uluslararası Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC 2015)
28 - 30 Mayıs 2015 / Türkan Saylan Kültür Merkezi, İstanbul

Güneş Enerjisi ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Enerji Depolama Zirvesi
1-3 Haziran 2015 / Ortadoğu Teknik Üniversitesi – Güneş Enerjileri Araştırma Merkezi

6. Enerji Verimliliği, Sempozyumu ve Fuarı
4-6 Haziran 2015 / Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi

 

Akıllı enerji sistemine ulaşmanın yolu: Veri (Elektrik) - Data, the gate to a smart energy system
21 Mayıs 2015 /Brüksel, Belçika

Metropolit Çözümler 2015 - Metropolitan Solutions 2015
20-22 Mayıs 2015 / Berlin, Almanya

EURELECTRİC 2015 yılı Toplantı ve Kongresi: Tüketici gücüyle enerji dönüşümü
1-2 Haziran 2015 /Berlin, Almanya

Akıllı Şebeke Etkinliği 2015 - Smart Grid Event 2015
2-4 Haziran 2015 / Brüksel, Belçika

Yenilenebilir Enerji Dünya Konferansı ve Avrupa Fuarı - Renewable Energy World Conference & Expo Europe
9-11 Haziran 2015 / Amsterdam Rai, Hollanda