E-Bülten SAYI-16

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 16 - Mayıs 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler

15 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılan yeni atamalar yayımlandı. Buna göre,  Eti Maden Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, aynı yer Genel Müdür Yardımcısı Recep Akgündüz getirildi. Önceki Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Orhan Yılmaz ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine aynı yer Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ayerden getirildi. TETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Özcan Altındağ da şirketin Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.
resmigazete.gov.tr

Rekabet Kurumu, “Elektrik Piyasası Sektör Raporunun Tanıtımı ve Değerlendirilmesi” konulu bir panel düzenleyecek. Panel, 22 Mayıs 2015 tarihinde Rekabet Kurumu ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle İstanbul’da yapılacak. Raporun tanıtımının ardından gerçekleştirilecek olan panelde, Enerji Ticareti Derneği’nden Özgür Kaan İnanç ve Hacettepe Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel’in yanı sıra Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel konuşma yapacak. Programa ilişkin detaylara bu linkten erişilebilir.

EPDK, yayımladığı duyuruda, elektrik piyasasındaki gelişmeler çerçevesinde Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’te ve Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ’de değişiklik yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Bu amaçla söz konusu yönetmelikte ve tebliğde değişiklik yapılmasına ilişkin taslak da kamuoyuna sunuldu. Söz konusu Taslak Yönetmelik ve Taslak Tebliğ, 1 Haziran 2015 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacak.
epdk.org.tr

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ağrı’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Konuk Evi’nde bir araya geldi. Bakan Yıldız yaptığı konuşmada, “Ağrı’daki kardeşlerimin bir kısmı elektrik paralarını ödeme zorluğu çekiyor olabilirler, biz bunu anormal karşılamayız ama ödemeyle alakalı planlarını sunacaklar. Ağrılı kardeşlerime, bu dokusu, yapısı güzel insanlarıma yüzde 60-65 civarlarında kayıp kaçak kullanmak yakışmıyor” dedi.

 

Dünya Bankası’nın yaptığı araştırmaya göre, dünya genelinde 1.1 milyar insan elektriksiz yaşıyor. 2010-2012 yıllarını kapsayan araştırmada, elektriksiz yaşayan insan sayısının 1.2 milyardan 1.1 milyara düştüğü fakat 1990-2010 yılları ile kıyasla daha hızlı gelişme yaşandığı belirtildi. Dünya Bankası, elektriğin tüm dünyada erişebilir olması için enerji yatırımlarının mevcut 400 milyardan 1.25 trilyona yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

25-28 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da, EPDK ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ve ELDER’in platin sponsoru olduğu 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (6.WFER) için geri sayımlar başladı. Forumda düzenlemelerin, ticari faaliyetlerin esnekliği üzerindeki etkileri ile yenilikçi yaklaşımlar tartışılacak. Lütfi Kırdar Uluslararası Kültür ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek forumun açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor. Forumda, 5 kıtadan, enerji piyasalarını düzenleyen kurumlar, politika yapıcıları, enerji piyasasında faaliyet gösteren şirketler, finans kuruluşları, akademisyenler ve tüketici temsilcileri bir araya gelecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sivas Belediyesi’nin kurduğu ve Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde bulunan 2.8 MW kurulu gücüne sahip Enerji Üretim Tesisi’nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldız, 50’den fazla ülkede 1,5 milyon kişiye çöpten istihdam sağlandığını ifade ederek, dünya enerji arzının da yüzde 10’unun çöpten elde edildiğini aktardı. Yıldız, Türkiye’de çöpten enerji üretiminin yüzde 1,3 civarında olduğunu belirterek, “81 ilde bu tesislerin kazandırılmasıyla ilgili çok ciddi teşvikler var. Her bir metreküplük doğalgazın ithalatına karşılık gelecek her hangi bir yatırım bizi heyecanlandırır” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimiyle ilgili, 2020’den önce Türk markasını dünya yollarına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Yerli otomobille ilgili çok yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Işık, burada belirledikleri alanın, menzili artırılmış elektrikli araçlar olduğunu kaydetti.

 

 

 

   
     
YEDAŞ’ın Avrupa’da ilk 10 hedefine sadece 1 adım kaldı

 

Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ, AB destekli ilk siber ve fiziksel güvenlik projesi
‘SECUREGRID – Güvenli Şebeke Projesi’ni hayata geçiriyor.
Başkent EDAŞ, akıllı şebekelerde farkındalık yaratacağı AB projesi için Gazi Teknopark ile protokol imzaladı

 

Engelliler ve Yardımlaşma Derneği’nden SEDAŞ’a teşekkür plaketi

 

   
     

Güneş enerjisi takviyeli akü sistemleri şebeke yüklerini azaltabilir

Rocky Mountain Enstitüsü’nün (RMI) yeni analizine göre, şebekeye bağlı güneş enerjisi takviyeli akü sistemleri, yakında zaman içerisinde müşterilerin elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü sağlayabilecek...

Haberin Devamı
   

Akü depolama maliyetinin geri ödemesi sadece birkaç yılı bulacak

Dört ay içinde, S&C Elektrik Şirketi’nin Chicago'da bulunan Akıllı Şebeke Çözümleri Gösteri Merkezi'nde pilot olarak yürütülen projede akü depolama sayesinde yaklaşık 7 bin dolar kar edildi. Daha büyük ölçeklere transfer edildiğinde, maliyet açısından bu teknolojinin 2-3 yıl içerisinde kendi masrafını çıkarabileceği öngörülüyor...

Haberin Devamı
   

İrlanda devrimci yeni enerji depolama tesisini duyurdu

Yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi depolamak ve gerektiğinde şebekeye geri göndermek için geliştirilen ve Avrupa’da bir ilk olacak yeni bir tür ultra verimli sistemin İrlanda’da inşa edilmesi için ilk adım atıldı....

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Enerji Depolama Teknoloji Yol Haritası
     
  Nesnelerin İnterneti (IoT)  
     
  Dağıtık Enerji Kaynakları Konusunda Finans Endüstrisi: Güneş ve Aküler Geliyor  
     
  Teknik Kayıp Değerlerinin Tespitinde Kullanılan Metotlar  
     
  Nükleer Enerji Yol Haritası  
     
  Akıllı Şebeke Sistemleri  
     

 

   
 

Şebekede Enerji Depolama İçin Uçtan Uca Yapılandırma İhtiyacı

Yenilenebilir enerji konusunda birçok tartışma sonuçta enerji depolama konusunda bir tartışmaya yol açmaktadır. Geniş yelpazede mevcut enerji depolama seçenekleri tüm teknolojinin bir boyuta uymadığı- her birinin belirli avantajları ve dezavantajları olduğu gerçeğinin kanıtıdır....

Haberin Devamı
 
     
 
     
   
     

38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
25 - 27 Mayıs 2015 / Antalya

6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (6. WFER)
25 - 28 Mayıs 2015 / İstanbul

5. Uluslararası Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC 2015)
28 - 30 Mayıs 2015 / Türkan Saylan Kültür Merkezi, İstanbul

Güneş Enerjisi ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Enerji Depolama Zirvesi
1-3 Haziran 2015 / Ortadoğu Teknik Üniversitesi – Güneş Enerjileri Araştırma Merkezi

6. Enerji Verimliliği, Sempozyumu ve Fuarı
4-6 Haziran 2015 / Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi

 

Metropolit Çözümler 2015 - Metropolitan Solutions 2015
20-22 Mayıs 2015 / Berlin, Almanya

EURELECTRİC 2015 yılı Toplantı ve Kongresi: Tüketici gücüyle enerji dönüşümü
1-2 Haziran 2015 /Berlin, Almanya

Akıllı Şebeke Etkinliği 2015 - Smart Grid Event 2015
2-4 Haziran 2015 / Brüksel, Belçika

Yenilenebilir Enerji Dünya Konferansı ve Avrupa Fuarı - Renewable Energy World Conference & Expo Europe
9-11 Haziran 2015 / Amsterdam Rai, Hollanda

Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası – EU Sustainable Energy Week
15-19 Haziran 2015 / Brüksel, Belçika