E-Bülten SAYI-18

ELDER E-BÜLTEN

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 18 - Haziran 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler

Türkiye ile Gürcistan arasında elektrik enterkonneksiyonlarının geliştirilmesi için imzalanan mutabakat zaptı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Mutabakat zaptına göre, taraflar iki ülke arasında kurulacak iletim hattı üzerinden önce net 650 megavat kapasiteye kadar enerji transfer edecek. Daha sonra bu transfer ülkelerin enerji talebinin gelişimine göre bin megavata çıkarılacak.
resmigazete.gov.tr

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yerli kömürden elektrik üretimini teşvik etmek için Kurum olarak bazı düzenleme ve yükümlülükleri hafifleterek destek olacaklarını belirtti. Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin önemli olduğuna değinen Yılmaz, kömür kaynaklarının da devreye alınması gerekliliğiyle ilgili olarak, “Kömür santrallerini teşvik için yükümlülükleri hafifleterek destek olacağız, sene sonunda özel sektör tarafından yapılan Türkiye’nin en büyük yerli kömür santrali devreye alınacak” diye konuştu.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Türkiye’de elektrikteki kayıp ve kaçağı kontrol eden görevliler için ulusal meslek standartlarını belirledi. Buna göre saha çalışanlarıyla işbirliği içinde eksik ölçüm ve kalitesiz enerji olup olmadığını kontrol edecek olan kayıp kaçak görevlileri, ölçüm kontrol işlemi sırasında tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili birimleri uyaracak.
resmigazete.gov.tr

Türkiye ile Türkmenistan ve Türkiye ile Yunanistan arasında enerji alanında imzalanan milletlerarası anlaşmalar Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye ile Türkmenistan arasında 30 Mayıs 2013 tarihinde Aşkabat’ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Türkmenistan’dan Türkiye Cumhuriyetine Doğal Gaz Sevk Edilmesi Konusunda İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşma” kapsamında iki ülke arasında doğal gaz alanındaki işbirliğini geliştirilmesi hedefleniyor. Türkiye ve Yunanistan arasında 14 Mayıs 2010 tarihinde Atina’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yunanistan Cumhuriyeti Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı Arasında Enerji Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı” çerçevesinde taraflar, Yüksek Düzeyli Ortak Enerji Grubu (OEG) kurulmasını kararlaştırmışlardır. OEG her ülkede karşılıklı olarak altı ayda bir toplanacak.
resmigazete.gov.tr

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjide alım gücünün arttığını açıkladı. Asgari ücretin artmasından çok alım gücünün yükselmesinin daha önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Yıldız, “12 yıl önce bir asgari ücretle 100 birim elektrik satın alınırken, bugün 200 birim alınabiliyor. Doğalgaz için de aynı durum söz konusu, doğalgazda da alım gücümüz 2 kat arttı” dedi.

EPDK Kurul Üyesi ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği'nin (ERRA) Başkanı Alparslan Bayraktar, Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) Başkanlığı’na seçildi. ICER Genel Kurulu, İstanbul’da EPDK’nın ev sahipliğinde yapılan 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (WFER) kapsamında gerçekleştirildi.

 

Güneş enerjisiyle çalışan uçak Solar Impulse 2’nin dünya turunun yedinci ayağı şiddetli fırtınadan dolayı durduruldu. Pasifik’i geçmek için Çin’in Nankin kentinden havalanan güneş enerjisiyle çalışan uçak Solar Impulse 2’nin yolculuğu rotasındaki şiddetli fırtınadan dolayı durduruldu. Uçak,uygun hava koşulları için Japon denizi üzerinde bekliyor. Dünya turunun 7. ve en uzun etabı olan Pasifik geçişinin aralıksız 6 gün, 6 gece sürmesi planlanıyor.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) dünya genelindeki ilk yaz okulunu ‘Electricity Markets and Regulation’ eğitim programı ile Türkiye’de gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirilen 1. IAEE Yaz Okulu, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Nijerya, İspanya, Japonya ve İsrail’den gelen öğrencilerin katılımıyla düzenlendi.

DİSK Başkanı Kani Beko ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, BEDAŞ’ta daha önce işten çıkarılan Enerji-Sen üyesi işçiler hakkında görüşme gerçekleştirdi. Çözüm odaklı bir görüşme gerçekleştirildiği ifade edilen toplantının ardından, dönmek isteyen işçilerin işlerine geri dönebilecekleri konusunda anlaşma yapıldığı bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in gerçekleştirdiği görüşme sonrasında açıklanan Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) arasında elektrikte ortak sisteme gidilmesi için çalışmaların başlatılması da bulunuyor.

Avrupa’nın güneş enerjisi alanındaki en önemli etkinliği olarak gösterilen Intersolar 2015 Europe, 10-13 Haziran 2015 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilecek. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER’in organizasyonuyla, Türkiye, Intersolar 2015 Europe’da geniş bir katılımla temsil edilecek.

Eurostat’ın açıkladığı son verilere göre, Avrupalı sanayicilerin 2014 yılının son 6 ayında ödediği doğalgaz bedeli en yüksek olarak Finlandiya’da, en düşük olarak ise Türkiye’de kaydedildi. kW saat başına 0.053 avro ödeyen Finlandiyalı sanayicileri, 0.047 avro/kW saat ile Bosna, Kosova, Portekiz ve Yunanistan takip etti. Türk sanayiciler kW saat başına 0.027 avro ödedi. Mesken grubunda doğal gazda Türkiye 0.037 avro/kW saat ile 3. sırada yer alırken, en ucuz doğalgazı 0.032 avro/kW saat ile Romanyalılar kullandı. Elektrikte ise sanayiciler arasında en pahalı elektriği Kıbrıs en ucuz elektriği ise Bosnalılar kullandı. Meskenlerde en pahalı elektriği kW saat başına 0.304 ile Danimarkalılar, en ucuzunu da kW saat başına 0.060 avro ile Sırplar aldı. Elektriğe Türk sanayiciler kW saat başına 0.081 avro ödedi, meskenler ise kW saat başına 0.131 avro ödedi.

 

 

 

 

 

   
     
YEDAŞ’ın 2019 vizyonu New York’ta ışıldadı

 

TREDAŞ çalışanları ebru sanatına ilgi gösterdi

 

Enerjisa ve TEİAŞ’tan enerji sektörünün gelişimine katkı sağlayacak yeni bir adım

 

   
     

Enerji depolama yaygınlaşmaya hazır mı?

Enerji Depolama Derneği tarafından 27-29 Mayıs 2015 tarihlerinde ABD, Teksas’da düzenlenen Enerji Depolama Konferans ve Fuarı’nda sektör öncüleri enerji depolama sektörünü değerlendirdi...

Haberin Devamı
   

Geleceğin elektrik şebekelerinin ihtiyacı İspanya’da belirlenecek

İspanya merkezli şirket Win Inertia, elektrik şebekelerini, enerji depolama çözümlerini ve güç elektroniğini, yaklaşık 1400 m2 alanda kurduğu inovatif laboratuvarda test edecek. Gelişkin Şebeke Laboratuvarı’nın Avrupa’da...

Haberin Devamı
   

Energitilsynet Başkanı Joergensen: “Türkiye’de tüketici gücünün artırılmasına çok önem veriliyor”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde ve Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ev sahipliğinde 25-28 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 6. Dünya Enerji Düzenleyicileri Forum (6.WFER), birçok ülkeden düzenleyici yetkilileri ağırladı...

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Avustralya Güneş ve Depolamada Dünyaya Öncülük Edecek
     
  Şebekede Enerji Depolama İçin Uçtan Uca Yapılandırma İhtiyacı  
     
  Enerji Depolama Teknoloji Yol Haritası  
     
  Nesnelerin İnterneti (IoT)  
     
  Dağıtık Enerji Kaynakları Konusunda Finans Endüstrisi: Güneş ve Aküler Geliyor  
     
  Teknik Kayıp Değerlerinin Tespitinde Kullanılan Metotlar  
     

 

   
 

Teşvik Esaslı Tarife Mekanizması ile Kaçak Elektrik Kullanımı Arasında Kalan Şirketler

Dünya örneklerinde de olduğu gibi Ülkemizde de Regülatörün hedefi, regüle ettikleri piyasanın tüketici odaklı olması ile birlikte Şirketlerin de sürdürülebilirlikleri üzerine kurulu bir yapının oluşturulmasıdır...

Haberin Devamı
 
     
 
     
   
     

6. Enerji Verimliliği, Sempozyumu ve Fuarı
4-6 Haziran 2015 / Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi

Yenilenebilir Enerji Dünya Konferansı ve Avrupa Fuarı - Renewable Energy World Conference & Expo Europe
9-11 Haziran 2015 / Amsterdam Rai, Hollanda

 

Intersolar 2015 Europe
10-13 Haziran 2015 / Almanya, Münih

23. Uluslararası Elektrik Dağıtım Konferans ve Fuarı - 23rd International Conference and Exhibition on Electricity Distribution
15-18 Haziran 2015 / Lyon, Fransa

Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası – EU Sustainable Energy Week
15-19 Haziran 2015 / Brüksel, Belçika