E-Bülten SAYI-19

ELDER E-BÜLTEN

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 19 - Haziran 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine Mehmet Tombul atandı.
resmigazete.gov.tr

3 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Atama Kararı’na göre Eski TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda bakanlık müşavirliğine atandı.
resmigazete.gov.tr

4 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.Söz konusu Yönetmelik ile 23 maddede değişiklik yapılmış oldu.
resmigazete.gov.tr

EPDK, “Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Satın Alma-Satma ve İhale Prosedürleri Hazırlaması ve Uygulaması Hakkında Usul ve Esaslar” taslağını kamuoyu görüşlerine sundu. Taslak hakkındaki piyasa görüşlerinin e-posta yoluyla ve Kurum adresine yazılı olarak 24/06/2015 tarihi mesai saati bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
epdk.org.tr

EPDK "Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Üçüncü Uygulama Dönemi Hedef Kayıp Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar” taslağını kamuoyu görüşlerine sundu. Taslak hakkındaki piyasa görüşlerinin e-posta yoluyla ve Kurum adresine yazılı olarak 24/06/2015 tarihi mesai saati bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
epdk.org.tr
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bazı yazılı basın organlarına yansıyan ve tahkimde Türkiye’nin gaz fiyatı konusuna İran’a karşı kaybettiği iddialarına tepki gösterdi. Bakan Yıldız, kararın henüz çıkmadığını ve Türkiye lehine karar çıkmasının beklendiğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 7 Haziran tarihinde gerçekleşen seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunarak, seçim günü saat 18.00 itibarıyla bazı bölgelerde yıldırım düşmesi ve yağmurdan kaynaklı küçük çaplı elektrik kesintileri olduğunu fakat oy verilmesini ve sayılmasını etkileyecek herhangi bir arızanın meydana gelmediğini söyledi. Seçim günü 8 bin personelin elektrik iletim ve dağıtımı için nöbet tuttuğunu aktaran Yıldız, toplamda 7 bin 877 kamu ve özel güvenlik personelinin, ayrıca kolluk kuvvetlerinin de merkezlerin korunması için görevlendirildiğini açıkladı.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, Türkiye’nin Avrupa piyasaları ile entegre bir elektrik piyasaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “Avrupa Elektrik Dağıtıcıları Birliği (EDSO) ile Avrupa Komisyonu’nun 150 bin avroluk hibe fonuna başvuruyoruz. Türkiye’ye akıllı şebekeleri kazandırmak istiyoruz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Milli Elektrikli Lokomotif E1000 Projesi”ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Işık, “Elektrikli lokomotifi ürettik, milli lokomotif 2016 yılında raylarda olacak, sırada elektrikli otomobil var. Yüksek hızlı trenlerin cer sistemi için de ayrıca çalışmalarımızı sürdürüyoruz, geliştirilen bu sistem aynı zamanda hızlı tren ve yüksek hızlı trenlere de hareket kabiliyeti verebilecek” ifadelerini kullandı.

   
     
ADM Elektrik Dağıtım leylekleri korumaya devam ediyor

 

SEDAŞ, Enerji Verimliliği, Kalitesi Sempozyumu ve Fuarı’nda yer aldı

 

SEDAŞ’a EVK’2015’ten teşekkür plaketleri

 

GDZ EDAŞ’da İzgören rüzgarı
VEDAŞ personelinin başı arılarla dertte

 

   
     

IRENA Yol Haritası yenilenebilir enerji depolamada çığır açıyor

Çığır açacak yeni raporunu açıklayan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), enerjide sürdürülebilir bir geleceğin altyapısının bir parçası olarak depolama sistemlerinin nasıl geliştirileceğine dair istikameti belirledi...

Haberin Devamı
   

ABD’de 2015 yılı ilk çeyrek enerji ilave kurulumların yüzde 51’i güneşten oluşuyor

ABD’de 2015 yılının ilk çeyreğinde rekor 1.3 GW fotovoltaik güneş enerjisi kuruldu. Gelişmede en büyük hisseye sahip olan meskun sektörü, doğalgazdan daha fazla güneş kapasitesi ekleyerek elektrik sektöründe gelecekteki rolünün önemine dikkati çekti...

Haberin Devamı
   

Uzaydan güneş enerjisi gerçeğe düşündüğümüzden daha yakın olabilir

Uzaydan güneş enerjisi üretmenin iyi nedenleri var. Birincisi güneşe daha yakınsınız, bu yüzden enerji verimi daha yüksek. Uzayda güneş batmıyor ve 24 saat devam eden bir kaynak. Aslında akla gelen soru bunun iyi bir fikir olmadığı değil, uygulanabilirliği ve fiyatıdır...

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Teşvik Esaslı Tarife Mekanizması ile Kaçak Elektrik Kullanımı Arasında Kalan Şirketler
     
  Avustralya Güneş ve Depolamada Dünyaya Öncülük Edecek  
     
  Şebekede Enerji Depolama İçin Uçtan Uca Yapılandırma İhtiyacı  
     
  Enerji Depolama Teknoloji Yol Haritası  
     
  Nesnelerin İnterneti (IoT)  
     
  Dağıtık Enerji Kaynakları Konusunda Finans Endüstrisi: Güneş ve Aküler Geliyor  
     

 

   
 

Akülerde Büyük Buluşlar Neden Olmuyor?

Ümit verici fakat hiçbir sonuca varamayan bir gelişme, elektrikli araçlarda akü maliyetlerinin düşmesi için önerler verdi...

Haberin Devamı
 
     
 
     
   
     

Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası – EU Sustainable Energy Week
15-19 Haziran 2015 / Brüksel, Belçika

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) – Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya

 

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy