E-Bülten SAYI-21

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 21 - Haziran 2015
 
 
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler
23 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Atama Kararı’na göre Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğünde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, aynı yer Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Biçer, Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanlığına, İbrahim Halil Dere ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına, aynı yer Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sinan Yıldırım’ın atanmasına karar verildi.
resmigazete.gov.tr
 

M. Sinan Yıldırım Kimdir?
1958 Kırşehir doğumlu olan Mehmet Sinan Yıldırım, 1981 yılında Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1983 yılından itibaren sırasıyla TEK Genel Müdürlüğü Keban İşletme Grup Müdürlüğü’nde Test Mühendisi, Orta Anadolu Bölgesi İşletme Grup Müdürlüğü, İletim Şebekeleri İşletme ve Bakım Daire Başkanlığı İletim Hatları İşletme ve Bakım Koordinasyon Müdürlüğü’nde Şube Müdürü, Sistem Etüt Koruma Kumanda Müdürlüğü’nde Şube Müdürü, Başuzman ve İletim Şebekeleri İşletme Bakım Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Eylül 2010’da TEİAŞ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 21 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı 17/06/2015 tarihli kararına göre, elektrik dağıtım şirketleri ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin gelir gereksinimleri içerisinde yer alan Ar-Ge giderlerine ilişkin bütçenin kullanılması ve bu amaçla geliştirilen Ar-Ge projelerine ilişkin başvuru, onay ve izleme ile proje giderlerinin kapsamında bazı değişiklikler yapıldı.
resmigazete.gov.tr

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 21 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı 11/06/2015 tarihli kararına göre, EPİAŞ işlettiği veya mali uzlaştırmasını gerçekleştirdiği piyasalarda piyasa katılımcılarının, piyasa faaliyetlerini fırsat eşitliği çerçevesinde yürütebilmesi, piyasa katılımcıları arasındaki bilgi asimetrisinin önlenmesi, yürüttükleri faaliyetlerde ve organize toptan elektrik piyasalarında yaptıkları alış verişlerde doğru kararlar verebilmek için ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilmesini temin etmek üzere Şeffaflık Platformu adı altında bir merkezi veri ve analiz platformu işletmekle yükümlü olacak.
resmigazete.gov.tr

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 21 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de 11/06/2015 tarihli kararına göre, Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Asgari ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar onaylandı. Buna göre, elektrik piyasasında gün öncesi piyasasında ve dengeleme güç piyasasında uygulanacak asgari ve azami fiyat limitleri belirlenene kadar asgari fiyat limitleri 0 TL/MW saat, azami fiyat limitleri 2000 TL/MW saat olarak uygulanacak.
resmigazete.gov.tr

Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) 2015-2019 Stratejik Planı yürürlüğe girdi.
teias.gov.tr

 

Japonya'da yayımlanan Nikkei gazetesi, Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralin maliyetinin 16.3 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini ve inşaatta Japon ve Fransız şirketlerin yanı sıra iki veya üç tane Türk şirketinin yer alacağını belirtti. Türkiye'nin ikinci nükleer santrali olacak Sinop Santrali’nin maliyeti daha önce 22 milyar dolar olarak öngörülmüştü.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, 21 Haziran Dünya Güneş Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Bayraktar, Türkiye’nin yıllık yaklaşık 2 bin 460 saat güneşlenme süresi ile güneş enerjisi açısından zengin bir ülke olduğunu söyledi. Bayraktar ayrıca Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelle güneşten elektrik enerjisi üretimi alanında bölgesel bir güç olabileceğine işaret etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 1 Temmuz’da elektriğe ve doğal gaza zam yapacağına dair haberler üzerine bir açıklama yaparak fiyat belirleme çalışmalarının halen devam ettiğini, yeni fiyatların henüz belirlenmediğini, dolayısıyla Kurum ile ilişkilendirilen elektriğe ve doğal gaza zam haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İngiltere merkezli ELL şirketi tarafından 16 Haziran tarihinde İstanbul’da düzenlenen “6. Rüzgar ve Güneş Enerji Forumu”nun açılış konuşmasını yapan İngiltere merkezli Shakespeare Enerji Hukuk firmasından Yenilenebilir Enerji Direktörü Neil Budd, Türkiye’nin yakın gelecekte Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji piyasası olacağını söyledi. İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin yaşadığı yenilenebilir enerjiye geçiş sürecindeki kötü tecrübelerin Türkiye’de yaşanmayacağını savunan Budd, daha şeffaf piyasa ve lisanslama süreçlerinin kısaltılması sonucunda, yatırımcı ve elektrik tüketicisi için güven ortamının sürdürüleceğini söyledi.

Kahramanmaraş’ın ilk rüzgar enerjisi santrali “Dilek Res”te son aşamaya gelindi. Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yapılacak rüzgar gülü elektrik enerjisinde 10 tribünden 5’inin kurulumu tamamlandı. Yaklaşık 59 metre uzunluğunda ve 11 ton ağırlığındaki kanatlar monte edildi ve Haziran ayında faaliyete geçen 5 tribünden elde edilen enerjinin ulusal sisteme aktarılacağı belirtildi. Her bir tribün 2.4 MW elektrik üretecek ve proje tamamlandığında yıllık ortalama 70 milyon kW saat enerji üretilecek.

Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artarken İskandinavya ülkesi İsveç, son yıllarda bu konuda en hızlı adımları atan ülkelerden oldu. Özellikle evsel atıkları enerji elde etmek için değerlendiren ülkede evlerden çıkan çöpün neredeyse tamamı elektrik üretiminde kullanılıyor. Bu amaçla başka ülkelerin çöpünü de ithal eden İsveç, 2030 yılına kadar fosil yakıtların kullanımını tamamen bitirmeyi hedefliyor.

Bursa’da, bin kişi kapasiteli Mevlana Camisi’nin yıllık 12 bin lirayı bulan elektrik giderini azaltmak için güneş panelleriyle enerji üretilmeye başlandı. Yıldırım ilçesindeki bin kişi kapasiteli Mevlana Camisi’nin dernek yöneticileri, yasal prosedürleri yerine getirerek geçen Nisan ayında başlattıkları uygulama kapsamında ürettikleri fazla enerjiyi Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) satarak sağladıkları geliri caminin ihtiyaçlarında kullanıyor.

   
     
“Şehrin Işıkları” ödülleri sahiplerini buldu

 

Akdeniz EDAŞ’tan dağıtım sektörünün gelişimine katkı sağlayacak yeni bir uygulama

 

KOÜ İletişim Fakültesi Öğrencileri, SEDAŞ kurumsal iletişim departmanı yöneticilerini dikkatle dinledi

 

SEDAŞ ve Elektrikçiler Odaları’nın başarılı iletişim toplantısında yeni kararlar alındı

 

ADM EDAŞ’a Kızılay’dan Daimi Bağışçı Plaketi

 

   
     

ABD Ticaret ve Gelişme Kurumu (USTDA) Türkiye’deki akıllı şebeke pilot projesini destekleyecek

ABD Ticaret ve Gelişme Kurumu (USTDA), Türkiye’nin önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden Kayseri ve Civarı T.A.Ş. (KÇETAŞ) ile elektrik üretim ve dağıtım yönetimini geliştirecek bir pilot proje için 16 Haziran 2015 tarihinde hibe anlaşması imzaladı...

Haberin Devamı
   

İletim yatırımından kaçınmak için pil depolama kullanıldı

ABD’nin Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Maine eyaletinde enerji depolama hizmetleri sunan Convergent Energy + Power şirketi, Maine eyaletinin Boothbay kentinde iletim sisteminde yaşanan aşırı yüklenmeyi hafifletmek amacıyla 3 MW saatlik pil sistemi kurdu. Böylece yeni hatların inşası önlendi...

Haberin Devamı
   

Çin’in enerji depolama pazarı dört misli büyüyecek

ABD merkezli araştırma şirketi Lux tarafından yapılan analizlere göre Çin’in enerji depolama sistemi (ESS) önümüzdeki 10 yıl içerisinde dört misli büyüyerek 8.7 milyar dolar değerine ulaşacak. Büyümeyi en başta sabit depolama pazarı destekleyecek...

Haberin Devamı
   

Hawai Valisi yüzde yüz yenilenebilir enerji yasasını imzaladı

Hawai Valisi David Ige, eyaletin 2045 yılında yenilenebilir enerji hedefini yüzde yüze ulaştıracak yasayı imzaladı. Böylece 30 sene içerisinde, Hawai’nin elektriği, güneş, rüzgar ve jeotermal gibi sadece yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak...

Haberin Devamı
   

ABD’de elektrik kesintisinin nedeni trafoya giren sincapmış

ABD’nin California eyaletinde geçen haftaki elektrik kesintisinin, bir sincabın trafoya girmesi sonucu meydana geldiği ortaya çıktı...

Haberin Devamı
 
     
 
     
 

Diğer Makaleler

 
 

 

 
  Japonya’da geliştirilen yeni tren dünya rekorunu iki kere kırdı
     
  Akülerde Büyük Buluşlar Neden Olmuyor?  
     
  Teşvik Esaslı Tarife Mekanizması ile Kaçak Elektrik Kullanımı Arasında Kalan Şirketler  
     
  Avustralya Güneş ve Depolamada Dünyaya Öncülük Edecek  
     
  Şebekede Enerji Depolama İçin Uçtan Uca Yapılandırma İhtiyacı  
     
  Enerji Depolama Teknoloji Yol Haritası  
     

 

   
 

Dünya genelinde 2014’de 51 bin 477 MW rüzgar gücü kuruldu

Rüzgar ve güneş enerjisi kardeş gibi birbiriyle rekabet etmeye devam ediyorlar. Kim kazanırsa kazansın, sonunda aile mutlu olacak. Fakat bu yarış çok uzun ve sonunda kimin kazanacağını öngöremiyoruz...

Haberin Devamı
 
     
 
     
   
     

2. International Energy Investments (IEI) Turkey Energy Conference
10-11 Eylül 2015, İstanbul, Türkiye

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya