E-Bülten SAYI-22

 
   
 
 
 
E-bülten
Sayı: 22 - Temmuz 2015
 
 
   
     

AVRASYA’NIN REGÜLASYONU TÜRKİYE’DE KONUŞULMALI

Prof.Dr. Matthias Finger, Türkiye’nin Avrasya bölgesindeki rolünü ve faaliyetlerini desteklemek hedefiyle Türkiye’de ağ sanayi regülasyonunun tartışılabileceği bir okulun kurulması gerektiğini söyledi.
Haberin Devamı
 

“TÜRKİYE SANILDIĞINDAN DAHA BÜYÜK BİR PAZAR”

Electric Power Research Institute (EPRI) Başkan Yardımcısı Henry A. Courtright, Türkiye enerji dağıtım ve iletim sektörünün sanıldığından daha büyük olduğunu ifade etti....

Haberin Devamı

Harvard’ın organik akıcı pili Avrupa’da geliştiriliyor

Geçen yıl Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Bölümü’nde akıcı pil konsepti laboratuar ortamında tanıtılmıştı...

Haberin Devamı
   

Panasonic enerji depolamada Avustralya’dan sonra Avrupa pazarına girecek

Panasonic Corporation, enerji depolama sistemlerini Almanya öncelikli olmak üzere, Avrupa’ya taşımaya hazırlanıyor...

Haberin Devamı
   

Yenilenebilir enerji fırsatlarını bulmak: Bunun da artık bir uygulaması var

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından geliştirilen uygulama ile yenilenebilir enerji projelerini araştırmak artık çok daha kolay olacak...

Haberin Devamı
   
   
   
   
     
 
     
 

Makaleler

 
 

 

 
  Dünya genelinde 2014’de 51 bin 477 MW rüzgar gücü kuruldu
     
  Japonya’da geliştirilen yeni tren dünya rekorunu iki kere kırdı  
     
  Akülerde Büyük Buluşlar Neden Olmuyor?  
     
  Teşvik Esaslı Tarife Mekanizması ile Kaçak Elektrik Kullanımı Arasında Kalan Şirketler  
     

 

 
SEDAŞ eğitimlere hız verdi

 

VEDAŞ’tan vatandaşlara Ramazan hediyesi

 

SEDAŞ yöneticilerinin Akkök yönetici geliştirme programına katılımları devam ediyor

 

 
 
     
 
     
   
     
Kurumlardan haberler   Basından haberler
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 25/06/2015 tarihli toplantısında, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine 01/07/2015 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde aktif elektrik enerjisi bedeli olarak 17,30 Krş/kWh uygulanmasına karar verildi.
epdk.org.tr

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına, genel aydınlatma alt abone grubundaki tüketicilere ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere 01/07/2015 tarihinden itibaren uygulanacak tarife tablolarını yayımladı.
epdk.org.tr

Tarife Tabloları

“Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi Teşkilat Yapısı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 27 Haziran 2015 Cumartesi tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik değişikliği ile EPİAŞ hizmet birimlerinin çalışma esasları yeniden düzenlenerek belirlendi.
resmigazete.gov.tr

Resmi Gazete’nin 24 Haziran 2015 sayısında yer alan Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 15/6/2015 tarihli kararına göre, Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 29 HES ve doğalgaz elektrik üretim santrali ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’na ait TP Petrol Dağıtım A.Ş. ile Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) özelleştirme programına alındı.
resmigazete.gov.tr

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi’nden sonra elektrik ve doğalgaza zam yapılacağı haberlerine ilişkin “Biz 1 Temmuz'dan geçerli olmak kaydıyla gerek elektriğin gerekse doğalgazın fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz. Maliyetlerde artış olmasına rağmen, döviz fiyatlarında artış olmasına rağmen elektrik ve doğalgaz fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bunu kamuoyumuzla bu şekilde paylaşıyorum” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Mersin Akkuyu’ya yapılacak olan nükleer santralle ilgili yatırıma başlanabilmesi için gerekli izinlerin alınabilmesi amacıyla 36 ay süreli önlisans verildiğini söyledi. Yılmaz yaptığı açıklamada, “Akkuyu Santrali'nin elektrik üretim tesisinin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla 25 Haziran 2015 tarihinden itibaren 36 ay süreli önlisans verilmiştir” dedi.

İstanbul'da çöpten elektrik üretimi yeni yatırımla büyüyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'daki çöp gazından elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 6,5 milyon liralık yatırımla 45 megavata çıkarılacak. Planlanan kapasite artışıyla biyogaz çıkarma miktarı yıllık 127 milyon 418 metreküpe ulaşacak. Elektrik üretim kapasitesi de 45,3 megavata yükselecek.

Gediz Üniversitesi, öğrenci otoparkına Türkiye’nin en büyük hibrit elektrik santralini kurdu. İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL ile desteklediği proje, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu. Üç bin metrekarelik öğrenci otoparkının üzeri bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yerleştirildi. Büyük bölümü yerli teknoloji olan santral, güneş ve rüzgar enerjileri birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik üretiyor. Gediz Üniversitesi, elektrik ihtiyacının en az yüzde 60’ını buradan sağlayacak ve yılda 130 bin dolar tasarruf edecek.

   
     

2. International Energy Investments (IEI) Turkey Energy Conference
10-11 Eylül 2015, İstanbul, Türkiye

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya