E-Bülten SAYI-23

 
     
       
       
    E-bülten  
    Sayı: 23 - Temmuz 2015  
       
   
   
 

ELEKTRİK SEKTÖRÜNÜN YENİ MÜŞTERİLERİ: ARABALAR

  ERRA Tarifeler/Fiyatlandırma Komitesi Başkanlığına Türk enerji uzmanı seçildi
 
 
  Elektrik şirketlerine elektrikli araç şarj altyapılarına yatırım yapmalarına fırsat verilirse elektrikli araç sektörü güçlendirilebilir. Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nin (ERRA) Tarifeler/Fiyatlandırma Komitesi’nin 19 Haziran 2015 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirdiği toplantıda...  
   
  Haberin Devamı  
 

Kaliforniya, kurulu güneş gücüyle Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık’ı solladı

 
 

GTM Research ve Solar Energy Industries Association (SEIA) tarafından 2015 yılı Haziran ayında yayınlanan ABD Güneş Piyasası Raporu’na göre...

 
  Haberin Devamı  
 

Enerji depolamada yatırım fırsatları ve iş modelleri

 
 

Ernst & Young tarafından 2015 yılı Haziran ayında yayımlanan rapora göre enerji depolama alanında yatırım fırsatlarının ve iş modellerinin belirlenmesine ihtiyaç duyuluyor...

 
 

Japonya kıyıdan uzak rüzgar projesi ile denizde kurulan en büyük türbine sahip olacak

Haberin Devamı  

 

 

Japonya’nın kuzeyinde kıyıdan açıkta bulunan rüzgar projesine 7 MW’lık türbin kurulacak ve bu ölçekte kendi türünün ilki olacak...

       
    Haberin Devamı      
   
           
       

Makaleler

  UEDAŞ’ta Mesut Efe dönemi

 

  Avrasya’nın regülasyonu Türkiye’de konuşulmalı  
  ‘Şehrin Işıkları’ fotoğraf sergisi büyük ilgi görüyor

 

  Dünya genelinde 2014’de 51 bin 477 MW rüzgar gücü kuruldu  
 

 

  Japonya’da geliştirilen yeni tren dünya rekorunu iki kere kırdı  
        Akülerde Büyük Buluşlar Neden Olmuyor?  
               
   
   
               
   
               
       
  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yeni Elektrik Piyasası Teminat Hesaplama Prosedürü’nü yayınlandı.
epdk.org.tr

EPDK 29 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı Kurul Kararı ile üçüncü çeyrek elektrik tarifelerini duyurdu. Bunun üzerine bazı gazetelerde yer alan “elektriğe gizli zam” iddialarına yanıt vermek için Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Temmuz 2015 itibarıyla elektrik fiyatlarında herhangi bir zammın söz konusu olmadığı ifade edildi.

EPDK, “Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Üçüncü Uygulama Dönemi Tarifelerinde Esas Alınacak Verimlilik Parametrelerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esasları” taslağını kamuoyu görüşlerine sundu. Piyasa görüşlerinin e-posta yoluyla ve Kurum adresine yazılı olarak 17 Temmuz 2015 tarihi mesai saati bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
epdk.org.tr

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğünde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doğanbey Akgül atandı.
resmigazete.gov.tr
 

Türkiye’nin lisanslı ilk tehlikeli atık yakma ve değerlendirme tesisi İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ), endüstriyel, evsel, bitkisel ve hayvansal atıklardan yılda 60 milyon kilovatsaat elektrik üretiyor. Tesiste 1997 yılından beri tehlikeli atık yakılarak enerji, çöp gazından ve biyogazdan ise elektrik üretiliyor. Yılda 50 milyon kilovatsaat elektrik ulusal şebekeye veriliyor, bu da yaklaşık 17 bin hanenin enerji ihtiyacına karşılık geliyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en yüksek barajı olma unvanını elinde bulunduran Deriner Barajı ve HES, elektrik üretiminde Haziran ayında 298 milyon kilovatsaate ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Kurulu gücü 670 megavat olan Deriner Barajı yıllık 2 milyar 118 milyon kilovatsaat kapasiteyle enerji üretebiliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark ile otobüs terminalinin ardından üçüncü Güneş Enerji Santrali’ni (GES) DİSKİ binası ve İçme Suyu Deposu’nda kuracak. Karacadağ Kalkınma Ajansı’yla protokol imzalayarak çalışmanın startını veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, söz konusu proje için 635 bin 849 lira hibe aldı. Geri kalan 1 milyon 388 bin 292 lirayı ise kendi bütçesinden karşılayacak.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yer aldığı ‘Fortune 500’ listesi yayınlandı. TÜPRAŞ, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği listede 39.7 milyar liralık net satışla listenin ilk sırasında yer aldı. BOTAŞ’ın 37.5 milyar liralık net satışla ikinci sırada olduğu listede üçüncü 32.9 milyar lira net satışla OMV Petrol Ofisi oldu. Listenin dördüncü sırasında Türk Hava Yolları, beşinci sırasında ise Türkiye Elektrik İletim A.Ş yer aldı. Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin net satışları bir önceki yıla göre yüzde 19.55 oranında artarak 791.7 milyar TL’ye çıktı. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin ihracatları da yüzde 19.98 oranında artışla 186.8 milyar TL olarak gerçekleşti.

 
   
           
 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya

 

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy