E-Bülten SAYI-25

 
     
       
       
    E-bülten  
    Sayı: 25 - Temmuz 2015  
       
   
   
 

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI ELEKTRİK KESİNTİ NEDENLERİNİ TESPİT EDECEK

  55 GW’lık büyüme ile bu yıl güneş yeniden doğacak
 
 
  ABD’de elektrik şirketleri küçük insansız hava araçlarının iletim hatlarında oluşan sorunları bulmasını ve ulaşılması zor elektrik santral kazanlarını denetlemesinin olanaklılığını test ediyorlar. Gelecekte kasırgalar ve fırtınalar elektrik hatlarına zarar verdiğinde, arızaları ilk denetleyecek olan uçan insansız hava araçları olabilir... Analistler 2014 yılına göre küresel bazda güneş enerjisi kurulumunda bu yıl yüzde 36’lık bir büyüme bekliyor ve 55 GW’lık kurulumun yarıdan fazlası Asya’da gerçekleşecek. Avrupa’da da artış bekleniyor...  
   
  Haberin Devamı  
 

HES’ler 2015’in ilk 6 ayı itibariyle 35 milyar kilowatt saat elektrik üretti

 
 

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından...

 
  Haberin Devamı  
 

Fotovoltaik AB 2020 yenilenebilir hedeflerini geçti

 
 

Avrupa Komisyonu’nun yenilenebilir enerji hedefleri arasında bulunan Güneş fotovoltaik (FV) kurulum hedeflerine şimdiden ulaşıldığı kaydedildi...

 
  Haberin Devamı Haberin Devamı

 

   
         
       
  TREDAŞ’tan çalışanlarına “Yıldız Takım Olma” eğitimi

 

 

     Makaleler

 

 
  DEDAŞ çalışma başlattı

 

 

     Regülatör altı enerji şirketinin bölünmesine gerek olmadığını savundu


 
 
  YEDAŞ ‘Bayram Ekibi’ kurdu

 

 

     Elektrik sektörünün yeni müşterileri: Arabalar


 
 
  SEDAŞ bayramda da çalıştı

 

 

     Avrasya’nın regülasyonu Türkiye’de konuşulmalı


 
 
         Dünya genelinde 2014’de 51 bin 477 MW rüzgar gücü kuruldu


 
 
         Japonya’da geliştirilen yeni tren dünya rekorunu iki kere kırdı


 
 
   
 

 

   
   
   
   
   
       
  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), değerlendirmeye alınan Rüzgar Enerji Santralleri önlisans başvuruları listesini internet sitesinde yayımladı. EPDK, 26-30 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılan rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularından 1009 adedini değerlendirmeye aldı. İlgililer, değerlendirmeye alınan tüm başvurulara ve bu başvuruların konum bilgilerine ulaşabilecek.
epdk.org.tr

EPDK, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’ni değiştirdi. Değişiklikle, mevzuatın 1 Temmuz 2015 tarihine kadar TEİAŞ bünyesinde faaliyet gösteren elektrik piyasasının, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’nin (EPİAŞ) kurulmasıyla, Borsa İstanbul bünyesine geçişine uyumlu hale getirilmesi hedefleniyor. Bu değişiklik ayrıca, Elektrik Piyasası Kanunu ile getirilen bazı değişikliklere uyumu da içeriyor.
resmigazete.gov.tr
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Yunanistan’a açtığı, BOTAŞ ile Yunanistan’ın milli şirketi DEPA arasındaki tahkim davasını kazandığını açıkladı. Bakan Yıldız, “Bundan sonra DEPA’nın ve BOTAŞ’ın yetkilileri kendi aralarında oturacaklar ve bu formülü hesap edecekler. Türkiye’nin lehine olan karar rakam olarak da açıklanacak” dedi.


 
 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne kullandırılmak üzere Garanti Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’na 180 milyon dolar yeni finansman sağlama kararı aldı. EBRD 180 milyon doları Garanti Bankası ve YKB’nin DPR programları altında ihraç edecekleri A- nota sahip kıdemli tahvillerine yatırım yaparak verecek. EBRD’nin vereceği 180 milyon dolar ile özel sektörün 10-40 milyon avro büyüklüğe sahip orta ölçekli yenilenebilir enerji projelerinin uygulamaya geçirilmesi finanse edilecek.

Hawaii’den havalanarak ABD’ye geçmesi beklenen güneş enerjisi yakıtlı Solar Impulse 2’nin bataryalarında meydana gelen hasar nedeniyle dünya çevresinde gerçekleştirdiği seyahatine ara verdiği bildirildi. Solar Impulse 2’de bataryalarının aşırı ısınması sonucu görülmüş olabileceği kaydedilen hasarın en kısa sürede çözülmesinin ardından uçağın seyahatine devam etmesi bekleniyor. Dünya etrafındaki turunu güneş enerjisi ile gerçekleştiren Solar Impulse 2, 3 Temmuz’da 5 gün süren Pasifik Okyanusu boyunca gerçekleştirdiği uçuşunu başarılı bir şekilde tamamlayarak Hawaii’ye iniş yapmıştı.

Bloomberg New Energy Finance tarafından yayınlanan araştırmaya göre, dünya genelinde güneş, rüzgar, biyokütle ve diğer yenilenebilir enerji yatırımları 2015 yılının 2. çeyreğinde yüzde 0.2 azalarak 73,5 milyar dolar oldu. 2014 yılında yenilenebilir enerji yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 321,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2004 yılında bu miktar 60.2 milyar dolar olarak kaydedilmişti. 2015 2. çeyrekte temiz enerjiye yatırım açısından en büyük piyasa Çin oldu. Çin’de yatırımlar yüzde 15 artarak 27,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Avrupa’da yatırımlar yüzde 23 azalarak 12,7 milyar dolar olurken, ABD’de ise yüzde 3 artışla 12,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 
   
       
 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya

 

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy