E-Bülten SAYI-26

ELDER E-BÜLTEN

 
     
       
       
    E-bülten  
    Sayı: 26 - Temmuz 2015  
       
   
   
 

DÖNÜM NOKTASINDA OLAN ŞEBEKEDE BİR SONRAKİ ADIM ÖNEMLİ

  Hindistan bu yıl güneş hedefini 5’e katladı
 
 
  Güneş fotovoltaik ve aküler gelecekte şebekenin önemli bir parçası olacak. Ama hangi parçası? Ve hangi tür şebekede? Şimdilik bu soruların cevabı belirsiz fakat bugün alınan kararlar şebekenin gelişimini belli bir yörüngeye sokacak ve bu rotayı gelecekte değiştirmek zor olacak. Belirlenen yörünge ve gelişmeler ise eyalet ve devletlerde farklı olacak.... Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi ve Hindistan kabinesi, ülkenin güneş hedefinin 2022 yılı itibariyle 5’e katlanarak 20 GW’dan 100 GW’a yükseltilmesini kabul etti. Bu hedefin yakalanması için yaklaşık 100 milyar dolar finansman gerekiyor...  
   
  Haberin Devamı  
 

Türkiye’de bu yılın ilk yarısında 10 milyar yatırımla 2 bin 84 MW'lık yeni kurulu güç devreye alındı

 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Haziran 2015 sonu itibariyle Türkiye’nin elektrik kurulu gücü hakkında açıklamalarda bulundu. Enerji yatırımlarında 2015 yılının ilk 6 ayında hedeflenen seviyedez...

 
  Haberin Devamı  
 

Hollanda otoyollar üzerinde çevre kirliliği için kurulan ses bariyerlerinden elektrik enerjisi üretecek

 
 

Hollanda’nın Den Bosch kentine yakın bir otoyolda bulunan ve Haziran ayında bir yıllık test sürecine başlanılan çevre kirliliği için kurulan iki ses bariyerlerinde...

 
  Haberin Devamı Haberin Devamı

 

   
         
       
  SEDAŞ ve TES-İŞ arasında yapılan toplu sözleşmenin imza töreni gerçekleşti

 

 

     Makaleler

 

 
  UEDAŞ’tan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne nezaket ziyareti

 

 

     İnsansız hava araçları elektrik kesinti nedenlerini tespit edecek


 
 
  UEDAŞ İşletme Müdürü İnegöl Belediyesini ziyaret etti

 

 

     Regülatör altı enerji şirketinin bölünmesine gerek olmadığını savundu


 
 
  UEDAŞ’tan hızlı çözüm

 

 

     Elektrik sektörünün yeni müşterileri: Arabalar


 
 
         Avrasya’nın regülasyonu Türkiye’de konuşulmalı


 
 
         Dünya genelinde 2014’de 51 bin 477 MW rüzgar gücü kuruldu


 
 
   
   
   
   
   
       
  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, çiftçilerin sulama amaçlı kullandığı enerji maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Adıyaman'da Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması için çalışma başlatıldı. DSİ, Adıyaman’da her biri 1 MW Kurulu gücünde 2 ayrı GES kuracak. İhalesi 7 milyon liraya yapılan GES’de tam kapasitede 3.5 milyon kW saat elektrik üretilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonda nükleer sanayi eğitimi toplantısında ara elaman yetiştirilmesine yönelik eğitim çalışmaları ele alındı. Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi, Ankara Sanayi Odası ve Rus devlet şirketi Rosatom’a bağlı Merkezi Sürekli Eğitim Enstitüsü (CICE&T) yetkilileri bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye’de nükleer santralin kurulması yanında Ar-Ge, insan kaynaklarının yetiştirilmesi, teknoloji transferi ve yerlileştirme gibi çalışmaların başladığına işaret edildi.

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı Taslağı görüşe açıldı. Konu ile ilgili yapılan duyuruda, enerji verimliliği politika ve stratejilerinin etkin şekilde uygulanması ve Avrupa Birliği’nin güncel politika ve uygulamaları ile de uyumun sağlanması amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’de uyguladığı programlar çerçevesinde sağlamayı taahhüt ettiği teknik yardım programları kapsamında, Enerji Verimliliği Strateji Belgesiyle de uyumlu bir Türkiye için Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı hazırlanması kararlaştırıldığı ifade edildi. Söz konusu taslağa ilişkin görüş ve önerilerin 10 Ağustos 2015 tarihine kadar gönderilmesi gerekiyor.
eie.gov.tr

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 22 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de Sayaçlar Komisyonunun Oluşumu ve Görevlerine Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı.
resmigazete.gov.tr

 
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cizre-Silopi hattında 40 numaralı elektrik direğinin yıkıldığı belirtildi. Bölgeye giden TEİAŞ ve jandarma ekiplerinin ilk kontrollerine göre olayın sabotaj sonucu gerçekleştiğinin ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada, söz konusu hattı besleyen elektriğin, Silopi termik santralinden karşılandığı ve santralde yerli kaynak asfaltit kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, bu yıl içerisinde aynı hatta ikinci kez sabotaj yapıldığı bildirildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Raporu’nda, Türkiye’nin, petrol ve doğalgaz iletimi için giderek önem kazanan stratejik bir konumda olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye’nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen petrol ve doğalgazın Avrupa’ya iletiminde stratejik öneminin giderek arttığı ifade edildi. Türkiye’nin boğazlarının deniz yoluyla petrol ulaşımı açısından dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği altıncı büyük geçit bölgesi olduğuna dikkat çekilen raporda, 2013’te deniz yoluyla iletilen toplam ham petrolün yüzde 5,1’inin Türkiye boğazlarından geçtiği vurgulandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan’da yapımı tamamlanan Gardabani Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin açılış törenine katıldı. Başkent Tiflis’e 45 kilometre uzaklıkta Çalık Enerji tarafından inşa edilen 230 megavat kapasiteli santralin açılış törenine, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Enerji Bakanı Kakha Kaladze de hazır bulundu. 2013 yılı Ekim ayında temeli atılan santral 2 yılda tamamlanarak hizmete girdi. Ülkenin ilk kombine doğalgaz çevrim santrali olan Gardabani santrali Gürcistan’ın enerji ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayacak kapasitede.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği dışişleri bakanlarından, İran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmaya onay geldi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İran’ın nükleer programının kısıtlanması karşılığında Tahran’a yönelik yaptırımların esnetilmesine ilişkin anlaşmayı onayladı. Yaptırımlar, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (IAEA), İran’ın anlaşma çerçevesinde attığı adımları teyit eden bir rapor sunmasına kadar yürürlükte kalacak.
 
   
       
 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya

 

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy