E-Bülten SAYI-27

 
     
       
       
    E-bülten  
    Sayı: 27 - Ağustos 2015  
       
   
   
 

BLACK & VEATCH GENEL MÜDÜRÜ DEAN OSKVİG: Enerjinin geleceğini politikalar değil fizik belirleyecek

  Güneş panellerinin sırrı Lahana Kelebeği’nde
 
 
  ABD merkezli uluslararası danışmanlık ve mühendislik şirketi Black & Veatch’e bağlı Black & Veatch Energy Genel Müdürü Dean Oskvig, verdiği röportajda enerjinin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Oskvig, “Her türlü politika belirleyip yasa ve regülasyon yapabiliriz ama hiçbir hukuki sistem fizik kurallarını bozacak kadar güçlü değildir” dedi...

Lahana Kelebeği kanatlarını 17 derecelik açıda tutuyor ve bilimsel araştırmacıların deneyimlerine göre güneş panellerinin en verimli açısı da böyle....

 
   
  Haberin Devamı  
 

Danimarka elektrik ihtiyacının yüzde 140’ını rüzgardan giderdi. Bu ne anlama geliyor?

 
 

Danimarka uzun zamandır rüzgar enerji üretiminde liderlik pozisyonunu koruyor fakat son zamanlarda ülkede rüzgardan elektrik üretim miktarı ciddi rakamlara yükseldi...

 
  Haberin Devamı  
 

Elektrik tüketiminde ‘tüm zamanların rekoru’ kırıldı

 
 

Türkiye genelinde tüketilen elektrik 30 Temmuz 2015 Perşembe günü 867 milyon 551 bin kilovatsaate yükselirken, tüm zamanların rekoru kırılmış oldu....

 
  Haberin Devamı Haberin Devamı

 

   
         
       
  SEDAŞ ve Enerji Bakanlığı yetkililerinden Bolu Valiliği’ne nezaket ziyareti

 

 

     Makaleler

 

 
  SEDAŞ’tan Sakarya Valiliği’ne nezaket ziyareti

 

 

     Dönüm noktasında olan şebekede bir sonraki adım önemli


 
 
  ‘Dikkuyruk ve Arkadaşları’ TEGV’li öğrencilerle buluştu

 

 

     İnsansız hava araçları elektrik kesinti nedenlerini tespit edecek


 
 
  “Şehrin Işıkları” Nilüfer Belediyesi’nde parladı

 

 

     Regülatör altı enerji şirketinin bölünmesine gerek olmadığını savundu


 
 
  UEDAŞ’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri sürüyor

 

 

     Elektrik sektörünün yeni müşterileri: Arabalar


 
 
  Osmangazi Muhtarlar Derneği’nden ziyaret

 

 

     Avrasya’nın regülasyonu Türkiye’de konuşulmalı


 
 
   
   
   
   
   
       
  EPDK, elektrik dağıtım şirketlerine gönderdiği yazıyla diyaliz destek ünitesi ve solunum cihazı gibi hayati önem taşıyan cihazları kullanan abonelerin, şirket veri tabanında kaydedilmesi, adreslerinin saha ekipleri tarafından kolaylıkla ayırt edilebilmesini sağlayacak önlemler alınması ve bu abonelerin kullandığı elektrik için yapılacak kesinti uygulamaları konusunda azami ölçüde dikkatli olunmasını istedi. Bazı dağıtım şirketleri aynı hizmeti daha önce başlattığı için bir süredir bu alanda uygulamaları devam ediyor.

Erzurum’dan Türkiye’nin batısına doğal gaz taşıyan Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı’na saldırı düzenlendi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bölücü terör örgütü şu ana kadar Silopi Elektrik İletim Hattı, İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, Kerkük Yumurtalık Petrol Boru Hattı, Mardin’deki trafo merkezi ve Çukurca elektrik hattına yaptığı saldırıların ardından bu son saldırıyla da, bölgedeki vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını engellemek istediğini açıkça ortaya koymuştur” dedi.

EPDK, 3-7 Ekim 2016 tarihlerinde, 09:00-18:00 saatleri arasında alınacak “Rüzgar Enerjisine Dayalı Önlisans Başvuruları”na ilişkin 30/07/2015 tarihli ve 5709 sayılı Kurul Kararı’nın alındığını duyurdu.
epdk.org.tr

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait (EÜAŞ) 10 adet hidroelektrik santralini özelleştirmek için ihaleye çıktı.
resmigazete.gov.tr
 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de elektrik üretiminin tüm zamanların en yüksek değeri olan 43 bin megavatın üzerine çıktığını açıkladı. Yıldız, elektrik tüketiminde 2014 yılına göre yüzde 8-9’lara varan artışların yaşandığı günler olduğunu aktararak, Türkiye’nin yükselen tüketimi karşılamakta sıkıntı çekmediğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, hem elektrik hem de doğalgazda temmuz ayı fiyatlarının ağustos ayında da geçerli olacağını söyledi. Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak’ın, Türkiye’ye sattıkları doğalgaz fiyatında yüzde 10,25’lik indirim yapabileceklerini söylediğini de anımsatan Bakan Yıldız, “Dövizle gelen yüzde 7-8’lik farkı vatandaşımıza zam olarak yansıtmamayı düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu, atık su arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunun bertaraf edilmesini sağlayacak örnek bir projeyi hayata geçiriyor. Yapımına 2 hafta önce başlanan Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi, atık çamuru yüzde 85-90 katı madde oranına kadar kurutarak, çimento fabrikalarında veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilecek hale getirecek.

 
   
       
 

Akıllı Şehirler Haftası (Konferans & Fuar) / Smart Cities Week – Shape your city’s future
14-16 Eylül 2015 / Washington, ABD

Akıllı Şebeke Teknik Forumu / SGTech Europe 2015 - Smart Grid Technical Forum
22- 24 Eylül 2015 / Amsterdam, Hollanda

ERRA – 14. Enerji Yatırımı ve Regülasyonu Konferansı / ERRA - 14th Energy Investment & Regulation Conference
5-6 Ekim 2015 / Bükreş, Macaristan

Avrupa Tedarikçi Haftası - European Utility Week
3-5 Kasım 2015 / Viyana, Avusturya

 

4.Isaf Smart Home Fuarı
17-20 Eylül 2015 /İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

3. Anadolu Enerji Sempozyumu
1-3 Ekim 2015 / Atatürk Kültür Merkezi, Muğla

11.Uluslararası LED & LED Aydınlatma Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy

4.Elex Fuarı
1-4 Ekim 2015 / İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy