ELDER’den Genç Girişimcilere Destek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) Hızlandırma Programı'nın finalinde teknoloji odaklı 22 girişim görücüye çıktı. YFYİ'ye bu yıl 55 girişimci ekip kabul edildi ve program kapsamında girişimcilere bin saatin üzerinde eğitim ve mentorluk hizmeti sunuldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen final etkinliğinde, 22 girişimci ekip, kendilerine verilen süre içerisinde projelerini anlattı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında YFYİ’nin 14 yıldır ana sponsorluğunu üstlenen Elginkan Vakfı tarafından verilen "Elginkan Vakfı Büyük Ödülü"nü, meme kanserinde erken teşhise imkan tanıyan mobil aplikasyon entegreli sutyen tasarımıyla Triwi ekibi kazandı. Ekip, 100 bin lirayla ödüllendirildi. Halk Oylaması Ödülü’nü ise otoparkların karlılığını artıran, sürücülerin boş park noktalarına erişip online ödeme yapabilmelerine olanak sağlayan projeyle Ankabeta ekibi kazandı. Söz konusu iki ödülün yanı sıra, girişimciler sponsorlar ve partnerler tarafından da ödüllendirildi.

Yarışmanın stratejik partnerlerinden olan ELDER de finale kalan girişimler arasından Safetech ve Microsolar firmalarına 25.000’er TL olmak üzere toplamda 50.000 TL ödül verdi. Grişimciler ödüllerini EPDK Ar-Ge Komisyon Üyesi Sadık Çakı ve ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar’ın elinden aldı. ELDER tarafından ödüle layık görülen firmalardan Safetech, “Smart Scada Siem” ürünüyle kritik altyapı tesislerinin denetimini sağlayan SCADA sistemlerini operasyonel tehditlere ve siber saldırılara karşı koruyan milli bir SCADA Saldırı Tespit ve Engelleme Sistemi geliştirmiş durumda. Microsolar ise aynı anda elektrik ve sıcak su üreten güneş panellerin tasarlıyor, üretiyor ve satıyor.

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, amaçlarının, üniversite öğrencileri ve genç girişimcilerin teknoloji tabanlı fikirlerinin ticarileşmesi olduğunu söyledi. Kök, dünya çapında başarılı teknolojiler ve teknoloji şirketleri oluşturmak istediklerini kaydetti.

Girişimcilerle mentorluk, danışmanlık, şirketlerini büyütmeleri ve doğru iş modelleri kurmaları yönünde bir dizi faaliyet yürüttüklerini anlatan ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş, "Bin 500 civarında katılımcı sunumları dinledi. Her biri girişimci adayları. Teknoloji girişimciliğinin öneminin, bu alana ilginin artıyor olması bizlere mutluluk veriyor" dedi.

ODTÜ Teknokent'ten yapılan ihracatın 1.3 milyar doları geçtiğini kaydeden Kızıltaş, "Buna Ar-Ge ihracatı ve Ar-Ge'si teknokentte yapılıp dışarıda üretilerek yapılan ihracatı dahil ettiğimizde 4-5 milyar doları buluyor. Hedefimiz, 1.3 milyar doları 13 milyar dolara çıkarmak, 130 milyar dolar yapmak" diye konuştu.