SEKTÖRDEN HABERLER
Bakan Dönmez: “Bu Kış Doğal Gazda Sıkıntı Yaşamayacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa´da bir enerji krizi yaşandığını ve Türkiye´nin de bundan etkilendiğini ifade ederek, “Doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu taktirde bu kışı sıkıntı yaşamadan geçireceğiz inşallah. Fiyatlar konusunda maalesef biz de dünyadaki gelişmelerden olumsuz yönde etkileniyoruz" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesi organize sanayi bölgesinde yer alan Akgün Şirketler Grubu’nun Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası´nın temel atma törenine katıldı. Programda Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün de yer aldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, temeli atılan fabrikanın 160 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu belirterek, “Fabrikamız tam kapasite işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye burada istihdam sağlayacak. Fabrikamız aynı zamanda bizim en çok kıymet verdiğimiz tasarım ve katma değeri yüksek ürün konusunda da önemli bir boşluğu dolduracak. Bilecik biliyorsunuz seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan bir şehrimiz. Özellikle mermer rezervinde ilk 10, üretiminde ilk 15 şehir arasında yer alıyor” diye konuştu.
Avrupa’da bir enerji krizi yaşandığını ve Türkiye’nin de bundan etkilendiğini dile getiren Bakan Dönmez, devlet olarak verdikleri desteklerle 100 liralık bir faturanın 80 lirasını karşıladıklarını söyledi. Bakan Dönmez, şunları kaydetti:
“Avrupa hem tedarik hem de fiyatlandırma konusunda ciddi bir darboğazdan geçiyor. Medyadan takip ediyorsunuzdur doğal gazın tüketimiyle ilgili konularda çeşitli yaptırımlar hayata geçirdiler. Gerek boru hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse de yer altı doğal gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça iyi bir durumdayız. Doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu taktirde bu kışı sıkıntı yaşamadan geçireceğiz inşallah. Fiyatlar konusunda maalesef biz de dünyadaki gelişmelerden olumsuz yönde etkileniyoruz. Burada da artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini en aza indirmek için sübvansiyonlarımız bir başka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Doğal gazda yüzde 80 oranında sübvansiyon uyguluyoruz. Yani 100 liralık bir faturanın 80 lirasını biz devlet olarak karşılıyoruz. İkinci olarak son dönemde verimliliğe ilişkin düzenlemeleri hayata geçirdik. En son biliyorsunuz hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin liralık bir kredi paketi açıkladık. Sanayicilerimize enerji verimliliği konusunda teşvik ve destekler veriyoruz. Bütün gayretimiz elimizdeki imkanları en verimli, en etkili şekilde kullanmak. Enerji ithal ettiğimiz bir ürün. O nedenle bu kaynakları kullanırken daha az enerjiyle, daha yüksek verimlilik sağlayan ürünler ve yapılar tercih etmeliyiz.”
Dünyada üretilen maden çeşitliliği açısından 168 ülke arasında Türkiye´nin 8´inci sırada olduğunu anlatan Bakan Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün madencilik sektöründe 160 bine yakın çalışanımızla son 13 yılın en yüksek istihdam rakamına ulaştık. 2022´de madencilik sektörü istihdamımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artış gösterdi. Yan sektörlerle birlikte düşünüldüğünde bu rakam 1 milyonun üzerine çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki üretim ve ihracat artışına paralel istihdamın da artması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye´nin adından en fazla söz ettireceği sektörlerden biri olacak. Ancak önümüzde çevrecilik kisvesi altında taş koymaya çalışanlar da yok değil. Dertleri, niyetleri bambaşka. Hepsini biliyoruz. Türkiye´nin madenleri yer altında kaldıkça onlardan mutlusu yok. Türkiye´nin enerji ve maden ithalatı arttıkça, yurt dışına ödediğimiz meblağ arttıkça vazifelerini yerine getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim her yerde, her platformda üzerine basa basa söylüyorum. Çevre de bizim madenler de. Ne birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Yerin altı bizim için ne kadar değerliyse yerin üstü de bir o kadar değerlidir.”

Kaynak: DHA

Hazine Taşınmazlarında Lisanssız Elektrik Üretimi Yapılabilecek

Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenecek Hazine taşınmazları üzerinde güneş ve rüzgar enerjileri başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla 29 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Hazine taşınmazları üzerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesine veya kullanma izni verilmesine ilişkin usul ve esasları belirledi.
Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi.  Bakanlıktan alınan bilgiye göre, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hayata geçirilen uygulamayla Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenecek Hazine taşınmazları üzerinde güneş ve rüzgar enerjileri başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla 29 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek.
Buna göre, uygulamadan mesken ve aydınlatma abone grubunda yer alanlar hariç, kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden veya jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve özel hizmetler sektöründe yer alan kişiler ve tarımsal faaliyetlerde bulunanlar yararlanabilecek. Bununla birlikte, bu imkandan yararlanmak amacıyla mevcut irtifak hakkı ve kullanma izni sahipleri de başvuruda bulunabilecek.
Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla tesis edilecek irtifak hakkı ve kullanma iznine ilişkin ihaleler, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uyarınca taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üzerinden açık artırma yapılmak suretiyle belirlenecek.  Hazine taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı veya kullanma izni ihalelerinin onayının ardından, yatırımcılara fiili kullanımı olmaksızın bir yıl süreli ön izin verilecek. Yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve ön izne konu Hazine taşınmazları üzerinde yatırımcılar tarafından lehlerine irtifak hakkı tesis edilmesinin talep edilmesi halinde 29 yıla kadar bağımsız ve sürekli nitelikte olmayan irtifak hakkı veya kullanma izni verilecek.

Kaynak: BLOOMBERG HT

Enerji Bakanlığı’dan Her Yerde Enerji Verimliliği Sağlayacak Öneriler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı, “İşte, evde, yolda Enerji Verimliliği” kitapçığını yayımladı. Enerji verimliliğine ilişkin pratik bilgilerin bulunduğu kitapçıkta, aydınlatmada, ısıtma ve soğutmada, ulaşımda, ev işlerinde, çalışmada ve eğlencede enerji verimliliği önerileri yer aldı. Kitapçıkta bulunan tavsiyelerin tamamına uyulduğunda doğalgazda yüzde 50, elektrikte yüzde 35, petrolde ise yüzde 25 tasarruf sağlanabileceği belirtildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz aylarda en hızlı geri dönüşü olan sabit sermaye yatırımının verimlilik olduğunu belirtmişti. Bakan Dönmez, 2021 yılının enerji verimliliğinde en yüksek yatırımın ve en yüksek tasarrufun sağlandığı yıl olduğunu ve enerji verimliliği uygulamalarıyla 15,61 milyon ton karbon emisyonunun engellendiğini de açıklamıştı.

Kaynak: TEMİZ ENERJİ

'Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü'ne 102 Proje Teklifi Verildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) arasında imzalanan, 'Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü'ne akademi üniversitelerden toplam 102 proje teklifi geldi.
YÖK ile EÜAŞ arasında, enerji alanında uzun vadeli stratejiler, uygulamalar ve katma değeri yüksek milli teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla 9 Haziran 2022 tarihinde imzalanan Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü'ne 2022 yılı proje başvuruları tamamlandı. İmzalanan iş birliği protokolüne Gazi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden 28'er, Marmara Üniversitesinden 24, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 12 ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden 10 olmak üzere toplam 102 proje başvurusu yapıldı.
Projeye ilişkin açıklama yapan YÖK Başkanı Erol Özvar, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Üniversite sanayi iş birliği konusundaki adımlarımızın somut çıktılarını topluyoruz. İş birliği çalışmalarımız sonuç vermeye devam ediyor. Üniversitelerin ve araştırmacıların projelere gösterdikleri yoğun ilgi bizi mutlu ediyor” ifadelerini kaydetti.
Protokol uyarınca enerji alanıyla ilgili lisansüstü programlara yönelik projeler yürütüleceğini belirten Özvar, projelerde yer alan ve bir lisansüstü programdan mezun olan öğrencilerin, EÜAŞ'ta istihdam edilebileceğini, program sonunda verilecek diplomanın, öğrenciye üniversitelerin lisansüstü programlarda vermekte olduğu diplomalar ile aynı hakları sağlayacağını vurguladı.

Kaynak: MİLLİYET

UEDAŞ Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Global Arenaya Taşıyor

UEDAŞ, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen dünyanın en büyük sürdürülebilirlik platformu Global Compact'a üye oldu. UEDAŞ’ın sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında global ölçekte attığı bu büyük adım, şirket misyonunu daha üst noktalara taşımayı amaçlıyor.
2000 yılında çalışmalara başlayan ve dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan UN Global Compact’ın bugün 160’ın üzerinde ülkede şirket üyesi bulunuyor. İlkelerini ve etkileşim platformlarını yerel ölçekte tanıtmak, geliştirmek ve yerel ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla 2013 yılında TÜSİAD ve TİSK ortaklığında bir platform olarak kurulan Global Compact Türkiye ise 70’ten fazla ülkede yerel ağları üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’deki en yeni üyelerinden biri ise Güney Marmara’da 5 milyondan fazla nüfusa enerji dağıtım hizmeti sağlayan UEDAŞ oldu.
Global Compact’ın benzersiz ve çok paydaşlı yapısı sayesinde yeni iş birlikleri kurmak istediklerini belirten UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, Global Compact üyeliğinin UEDAŞ’a evrensel olma ve farklı bakış açıları yakalama fırsatı vereceğinin altını çizdi.  Danacı, üyelerine bölgesel ve küresel düzeyde sürdürülebilirlik gündemini şekillendiren önemli etkinlik ve konferanslara katılım sağlama imkanı sunan Global Compact platformu ile UEDAŞ’ın sürdürülebilirlik vizyonunun birleşmesiyle önemli projeleri hayata geçirmek için besleneceklerini vurguladı.
Yetki alanındaki tüm projelerin ve kapsamındaki faaliyetlerin sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıdığının bilincinde hareket eden UEDAŞ, bu alandaki vizyon ve hedefleri bağlamında gerçekleştirdiği Global Compact üyeliği ile küresel ve ulusal çapta sürdürülebilirlik gündemini belirleyecek ve yön verecek. 70’in üzerinde ülkede yerel ağ desteği sağlamayı amaçlayan Global Compact’a üyeliği sayesinde UEDAŞ, sürdürülebilirlik stratejilerini geliştirme, değerlendirme, uygulama ve ölçmeye yarayan araç, kaynak, eğitim ve uzmanlara erişebilecek.

SEDAŞ’lılara “Yansıma” Programıyla Kişisel Gelişim Desteği

SEDAŞ çalışanlarının kişisel gelişimlerini desteklemeyi ve yeteneklerini artırmayı amaçlayan “Yansıma” programında yeni dönem başlıyor. SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Dr. Necmi Odyakmaz, “tersine mentorluk” uygulamasıyla üst düzey yöneticiler ile genç çalışanların bir araya geldiğini söyledi.
Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) çalışanlarının yeteneklerini geliştirdiği ve kişisel gelişimlerini desteklediği “Yansıma” programı devam ediyor. SEDAŞ Teknik Eğitim Merkezinde düzenlenen törenle 2020-2021 dönemi tamamlanırken yeni dönemin açılışı gerçekleştirildi. 24 katılımcının yer aldığı program kapsamında genç çalışanlar yenilikçi fikirlerini SEDAŞ üst yönetimine aktarıyorlar. SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Dr.Necmi Odyakmaz, törendeki konuşmasında mentorluk programının iki yönüyle öne çıktığını dile getirdi.
Odyakmaz; “Genç çalışanlarımızın yeteneklerini ve kişisel gelişimlerini destekleyerek öne çıkarabileceği ‘Yansıma’ programımıza 6 tersine mentor ve 18 mentee ile başladık. İlk dönem sürecimizi tamamlamanın ve yeni dönem açılışını hep birlikte yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İkinci dönemine başlayan “Yansıma” programında, üst düzey yöneticilerimiz iş dünyasına dair deneyimlerini genç çalışanlara aktarırken gençler ise dijitalleşme ve sosyal medya kullanımı deneyimlerini, yeni fikirlerini üst düzey yöneticilerine aktarmış olacak. Gelecekte bayrağı devralacak genç çalışanların bugünden gelişimlerini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Kaynakları ve Kurumsal Yetkinlikler Direktörü Sinem Yorulmaz ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Yansıma programımızı bilgi, birikim ve deneyimlerin karşılıklı aktarıldığı, ufuk açıcı bir yolculuğun anahtarı olarak görüyoruz. Genç çalışma arkadaşlarımız, mentorluk programı kapsamında üst düzey yöneticilerimiz ile eşleştirilerek çalışma stratejileri, şirket politikası, kurum gereklilikleri ve kariyer yönlendirmeleri hakkında bilgiler ediniyor. Tersine mentorluk uygulamasında da üst düzey yöneticilerimiz genç arkadaşlarımızdan dijitalleşme, inovasyon ve sosyal medya kullanımının detaylarını öğreniyor” diye konuştu.  Program daha sonra ilk dönem katılımcılarına plaket verilmesi ile devam etti.

DÜNYADAN HABERLER
AB, Gaza Tavan Fiyat Getirmeye Hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, AB Komisyonu'na düşük maliyetli elektrik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılmasını, fosil yakıt firmalarından katkı alınmasını, doğal gaza tavan fiyat uygulanmasını, elektrik talebinin düşürülmesini ve enerji şirketlerine likidite sağlanmasını içeren yasal düzenleme hazırlama görevi verdi.
AB üyesi 27 ülkenin enerjiden sorumlu bakanları enerji krizini görüşmek için Brüksel'de olağanüstü toplantı yaptı. Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan AB dönem başkanı Çekya'nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, üye ülkelerin enerji krizini acilen çözmek istediğini söyledi. Sikela, yüksek enerji fiyatlarını bir an önce azaltmak için çalıştıklarına işaret ederek, “Alınması gereken önlemler konusunda net bir yön belirlemeyi başardık. Artık tam olarak hangi yolu izlememiz gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.
Yüksek elektrik ve gaz fiyatlarının enflasyon ve AB ekonomisi üzerinde baskı oluşturduğunu anımsatan Sikela, bunun Avrupa şirketlerinin rekabet gücünü zayıflattığını ve sosyal gerilimlere neden olduğunu ifade etti. Sikela, “Üye ülkeler olarak Komisyon'un birkaç gün içinde somut yasa tekliflerini sunmasını beklediğimiz 4 ana alan belirledik” dedi.
İlk alanın düşük üretim maliyeti olan elektrik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılması ve fosil yakıt şirketlerinden dayanışma katkısı alınması olduğunu anlatan Sikela, bu katkının tüketicilerin enerji fiyatlarını düşürmekte kullanılacağını belirtti. Sikela, ikinci alanın doğal gaza tavan fiyat uygulanması olduğunu, bu konuda Komisyon'dan acil ve geçici müdahale için düzenleme teklif etmesini beklediklerini vurguladı.
Enerji bakanlarının, Komisyon'u AB genelinde koordineli biçimde elektrik talebinin azaltılması için de önlemler sunmaya çağırdığına işaret eden Sikela, bunun yoğun saatlerde elektrik üretimindeki baskıyı azaltabileceğini söyledi. Sikela, son olarak Komisyon'dan enerji piyasasında faaliyet gösteren firmaların likidite sorunlarına yönelik tedbirleri hazırlanmasını istediklerini belirtti.
Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Avrupa'da enerji fiyatları hızla yükseldi. AB savaş öncesinde doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya'dan sağlıyordu. Rusya, geçen hafta Avrupa'ya Kuzey Akım boru hattından doğal gaz akışını süresiz durdurmuştu. Ayrıca Rusya, gazına tavan fiyat uygulanması halinde Avrupa'ya sevkiyatı keseceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Scholz: Almanya Gaz Akışının Kesilmesine Hazırlıklı

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, Rusya'nın gaz akışını kesmesine karşı tarihin en zor kışına hazırlanırken Başbakan Olaf Scholz iyimser bir açıklamada bulundu. Başbakan Scholz, Almanya'nın Rusya'nın gazı kesmesine karşı hazırlıklı olduğunu söyledi. Scholz ülkenin kuzeyindeki terminallerin de LNG ithalatı için hazır olduğunu belirtti.

Scholz gazda tasarruf yaptıklarını belirtirken yeniden termik santrallerin de üretim kapasitelerini kullandıklarını ifade etti. Scholz, gerekmesi durumunda gelecek yılın başında ülkenin güneyinde bulunan nükleer santrallerin kullanabileceğine de dikkat çekti.
Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck kışın olası enerji sıkıntısına karşı, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2'sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak beklemede tutulacağını duyurmuştu. Buna karşın santrallerin operatörü olan şirket teknik olarak bu planın uygulanabilecek bir plan olmadığını, bu santrallerin tedariki açısından da sorunlar olabileceğini belirtmişti.

Kaynak: BLOOMBERG HT

“Avrupa'da Hane Halklarının Enerji Faturaları 2023 İlk Çeyrekte 2 Trilyon Euro Artacak”

Goldman Sachs analistlerine göre, Avrupalı hane halklarının enerji faturaları 2023 ilk çeyrekte 2 trilyon Euro artacak. Analistler, Avrupalı hane halklarının enerji faturaları tepe yaptıklarında Avrupa'nın toplam GSYH’sının yüzde 15'i civarına ulaşacağını ifade ediyor.
Piyasanın içinde bulunulan krizi küçümsediğini savunan analistler, “Biz bu krizin 1970'lerdeki petrol krizinden daha derin olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullanıyorlar.
Goldman Sachs raporunda enerji üretimine fiyat sınırı getirilmesi halinde AB'nin enerji faturalarında 650 milyar Euro civarında tasarruf edilebileceği de belirtiliyor.

Kaynak: FOREKS

Avrupa’da Yeni Bir Güneş Rekoru Kırıldı

Tarihinin en büyük enerji krizlerinden birini yaşayan Avrupa Birliği’nde krizin etkilerini nispeten hafifleten bir yenilenebilir enerji rekoru kırıldı. Enerji ve iklim odaklı çalışmalar yürüten düşünce kuruluşu Ember analizine göre AB üyesi ülkelerde 2022 yılı Mayıs-Ağustos döneminde gerçekleşen elektrik üretiminde güneşin payı ilk defa yüzde 10 seviyesini aştı. Bu yüksek üretim seviyesi de AB ülkelerinin 20 milyar metreküplük doğal gaz ithaline olan ihtiyacını ortadan kaldırdı.
Kuruluşun hesaplamalarına göre bu dönemde AB ülkelerinde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artış ile güneş enerjisi kullanılarak 99,4 teravat-saat (TWh) düzeyinde elektrik üretimi gerçekleşti. Bu üretimin AB ülkelerinin toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 12,2 oldu. 2021’nin aynı döneminde ise güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretimi 77,7 TWh ile toplam üretimde yüzde 9,4 oranında pay sahibi olmuştu.
Bununla birlikte bu dönemde güneş Avrupa’nın elektrik üretimindeki birincil enerji kaynağı haline gelirken, güneşin payı kömüre yaklaştı. AB ülkelerinin elektrik üretiminde rüzgarın payının yüzde 11,7, hidroelektrik santrallerinin ise yüzde 11 olduğu 2022 Mayıs-Ağustos döneminde fosil yakıtların toplam payı yüzde 39, kömürün payı ise yüzde 16,5 olarak gerçekleşti.
Ember analizinde bu dönemde birlik üyesi 8 ülkenin elektrik üretiminin yüzde 10’undan fazlasının güneş enerjisinden karşılandığına da dikkat çekildi. Analize göre Hollanda bu dönemde yüzde 22,7 ile güneşin elektrik üretiminde en büyük pay sahibi olduğu ülke oldu. Almanya yüzde 19,3 ile ikinci, İspanya yüzde 16,7 ile üçüncü, Yunanistan yüzde 15,3 ile dördüncü, İtalya ise yüzde 15 ile beşinci sırada geldi.
Ember analizinde güneş enerjisi kullanılarak üretilen elektriğin bu kaynak yerine doğal gaz kullanılarak üretilmesi halinde ortaya çıkacak maliyet konusunda da bir hesaplama paylaşıldı. Kuruluşun hesaplamasına göre bu senaryoda birlik üyesi ülkelerin, güncel fiyatlar ile 29 milyar Euro’luk maliyete katlanarak 20 milyar metreküp doğal gaz ithal etmesi gerekecekti.

Kaynak: YEŞİL EKONOMİ

HAFTANIN RAPORU

Temiz Enerji, Küresel Enerji Sektöründeki 65 Milyonluk İstihdamın Yarısını Oluşturuyor

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) dünya çapındaki enerji istihdamını bölgesel ve teknoloji bazında incelediği ilk çalışması Dünya Enerji İstihdamı Raporu’na göre, geçen yılki toparlanmasıyla enerji sektörü dünya iş gücünün yüzde 2’sini temsil etti.

  • Küresel enerji sektöründeki istihdam 2021’de 2019’daki seviyesine göre 1,3 milyon artışla 65 milyona ulaştı. Toplam istihdamın 21 milyonu yakıt tedariki, 20 milyonu elektrik sektörü ve 24 milyonu enerji verimliliği ve araç imalatı sektörlerinde yer alıyor.  
  • Petrol ve doğal gaz sektöründeki istihdam henüz salgın öncesi seviyesine ulaşamazken, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yüzde 50’sini temiz enerji sektöründeki çalışanlar oluşturdu. Temiz enerji sektöründeki çalışanların ise yaklaşık üçte ikisi yeni projelerin kurulumu ve temiz enerji teknolojilerinin imalatında istihdam ediliyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK