SEKTÖRDEN HABERLER
Bakan Dönmez, Akkuyu NGS'de İncelemelerde Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) incelemelerde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat tarihli depremler sonrası bölgede çalışmalarda bulunan Dönmez, son durumu incelemek ve yetkililerle görüşmek için Akkuyu NGS'yi ziyaret etti.

Tamamlandığında Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu NGS'de ilk olarak havadan incelemelerde bulunan Dönmez, Türkiye'ye gelen Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev ile hem ikili hem de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Akkuyu NGS inşaatındaki son durum ve ilk reaktörün devreye alınmasıyla ilgili sürecin görüşüldüğü toplantıda, santralin yapılan teknik incelemeler neticesinde depremden etkilenmediği bildirildi.

Kaynak: AA

Elektrik Piyasası Lisanssız Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik

Elektrik üretim tesislerinin farklı görevli tedarik şirketi bölgesi sınırları içinde olmasına yönelik mahsuplaşma işlemleri, 1 Temmuz 2023’ten itibaren uygulanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, elektrik üretim tesislerinin farklı görevli tedarik şirketi bölgesi sınırları içinde olmasına yönelik mahsuplaşma işlemleri, 1 Temmuz 2023’ten itibaren uygulanacak.

Bu kapsamda işletmede olan üretim tesisleri tarafından şebekeye enerji verilmesi halinde şebekeye verilen enerji, görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olarak kabul edilecek ve bu enerji ile ilgili olarak piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmayacak.

Aynı kapsamda sisteme verilen enerji, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) bedelsiz katkı olarak dikkate alınacak. YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınan enerji miktarı için oluşacak sistem kullanım bedeli, ilgili şebeke işletmecileri tarafından Enerji Piyasaları İşletme AŞ'ye bildirilecek. Görevli tedarik şirketi aracılığıyla ilgili şebeke işletmecisine ödenen ve YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınan enerji için lisanssız üretim tesisi sahibi kişilere herhangi bir fatura tebliğ edilmeyecek. Söz konusu yönetmeliğe bir de geçici madde eklendi. Buna göre, üretim tesisinin henüz kabulü yapılmayan ve mahsuplaşma işlemleri ilgili madde kapsamında yürütülecek kişilerce bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde başvuruda bulunulması halinde, bir defaya mahsus olmak üzere, bağlantı anlaşmasına çağrı mektubunda ve bağlantı anlaşmasında yer alan kurulu güçten yüzde 10’un üzerinde eksiltme yapılabilecek.

Öte yandan, aynı yönetmeliğin 15’inci fıkrasında yer alan “üretim tesisi sahası için” ibaresinden sonra gelmek üzere “30'uncu maddenin sekizinci fıkrası ile” ibaresi eklendi.

Yine söz konusu yönetmelikte 17’inci maddenin ilgili fıkrasında yer alan “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin Ek-1 Listesine tabi projeler ile ‘ÇED Gereklidir’ kararı verilen projeler” ibaresi; “29/7/2022 tarihli ve 31907 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamındaki belgenin alınması” ve “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin Ek-1 Listesine tabi projeler ile '’ÇED Gereklidir’ kararı verilen projeler için” ibaresi “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında” olarak değiştirildi.

Kaynak: DÜNYA

Elektrikli Araçlarda ÖTV Oranlarına Esas Matrahlar Değişti

Elektrikli araçlarda ÖTV oranının belirlenmesini sağlayan matrah sınıflandırması güncellendi. Motor gücü 160 kW ve fiyatı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 10 olacak.

6885 sayılı ve 02 Mart 2023 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, elektrikli otomobillerin satışında uygulanan özel tüketim vergisiyle (ÖTV) ilgili yeni bir matrah düzenlemesi yapıldı. Buna göre motor gücü 160 kW’a kadar olan araçlarda, matrahı 1.250.000 TL’ye kadar olanlarda ÖTV oranı yüzde 10; 1.250.000 TL’yi geçenlerde ise ÖTV oranı yüzde 40 olarak uygulanacak. Motor gücü 160 kW’ı geçen araçlarda matrah 1.350.000 TL’ye kadar ise ÖTV yüzde 50 olarak uygulanacak. 1.350.000 TL’yi geçen matrahlı 160 kW üstü elektrikli araçlarda ise ÖTV yüzde 60 olacak.

Önceki düzenleme kapsamında motor gücü 160 kW’a kadar olan araçlarda matrah sınırı 700.000 TL idi. 160 kW ve üzeri motor gücüne sahip araçlarda ise matrah sınırlaması 750.000 TL olarak uygulanıyordu. 

Elektrikli araçlarla ilgili Çin menşeli ithal araçların gümrük vergisi de eşzamanlı olarak yüzde 10’dan yüzde 40’a çıkarılmıştı. Yeni matrah düzenlemesiyle fiyat skalasında ucuz kategorideki araçların fiyatlarında artış olması bekleniyor. Satış tutarı olarak orta kategoride sayılan araçlarda ise azalış beklenebilecek.

Kaynak: ENERJİGÜNLÜĞÜ

Enerji Sektörü İstanbul'da Buluşuyor

Kuzey Amerika’da yaklaşık 50 yıldır “Elektrik Şebekeleri ve Enerji” etkinliği kapsamında düzenlenen IEEE PES GT&D Uluslararası Kongre ve Fuarı ilk kez İstanbul’da gerçekleşiyor. İstanbul’da, İstanbul Kongre Merkezi’nde 22-25 Mayıs 2023 tarihlerinde, sektöre yön verecek olan 2023 IEEE PES GT&D Uluslararası Kongre ve Fuarı, elektrik ve enerji sektörü üreticilerini bir araya getirecek.

Misyonu “İnsanlığın yararı için teknolojik gelişmeleri ve mükemmeliyeti desteklemek” olan IEEE (Amerikan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın en büyük organizasyonlarından biri; 160’tan fazla ülkede yaklaşık 500 bin üyesiyle yılda 2 binden fazla etkinliğe imza atıyor. 22-25 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşecek fuar uluslararası düzeyde akademisyenleri, araştırmacıları, endüstriyel uzmanları ve teknoloji liderlerini ağırlayacak. Fuara elektrik, enerji ve çevre, bilişim ve finans gibi çeşitli alanlarında sektörün önde gelen şirketleri katılacak. Kanada’dan Hindistan’a kadar dünyanın birçok yerinden sektör temsilcilerinin yer alacağı fuara T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı düzeyinde de katılım olacak.

Üç gün sürecek 2023 IEEE PES GT&D Uluslararası Konferans ve Fuar Etkinliğinde elektrik ve enerji sanayi ile birlikte elektrik şebekelerinin problemlerinin çözümlerine yönelik paneller düzenlenecek, geleceğin elektrik şebekeleri, enerji sistemleri ve çevre ile ilgili teknolojilere yönelik çeşitli bilimsel ve teknolojik oturumlar yapılacak. Konferans boyunca; elektrik şebekeleri, enerji ve bilişim alanında yeni teknolojilerin tanıtılmasının yanı sıra gelişmiş teknolojik ürünler de sergilenecek.

Kaynak: ENERJİEKONOMİSİ

Depremin Karanlığını Aydınlatanların Yoğun Mesaisi Devam Ediyor

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgede elektrik dağıtım altyapısını onarmak için çalışan enerji firmaları ekiplerinin yoğun mesaisi sürüyor. Depremler sonrasında bölgede hasar alan elektrik altyapısını onarmak için enerji firmaları ekipleri 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, depremden etkilenen illerin cadde ve sokaklarındaki aydınlatma direklerine enerji veriliyor, şebeke ve jeneratör temin edilemeyen yerde güneş enerjisiyle çalışan LED aydınlatmalar kuruluyor. Binlerce personelin katıldığı çalışmalarda çadır ve konteyner kentlere de enerji sağlanıyor.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Operasyon Yöneticisi Görkem Gürer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Depremin ilk anlarından beri destek için buradayız. Öncelikle buradaki çalışanlarımızın ve ailelerinin güvenliği için konteyner ve çadırlar temin ettik. Sonrasında hem AYEDAŞ, hem Başkent hem Toroslar ekipleriyle bölgeye gelerek buradaki elektrik dağıtım şebekesinin ayağa kaldırılması için çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.

Altyapının onarılması için 3 bin 200 personelin çalıştığını aktaran Gürer, “Bin 200'ü aşkın aracımız ve yaklaşık 2 bin 500 jeneratörümüz burada. 42 bin kilovata varan gücümüzle burada elimizden gelenden fazlasını yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Gürer, depremden etkilenen illerde kurulan çadır ve konteyner kentlere yönelik çalışmalara ilişkin, “Sorumluluk alanımızdaki Adana, Kilis, Osmaniye ve Hatay'da yaklaşık 15 bin çadır ve konteyneri enerjilendirdik. Antakya merkez dışındaki enkaz olmayan tüm hanelerimize enerji verdik” değerlendirmesini yaptı.

Hatay’da elektrik altyapısının ciddi hasar aldığına işaret eden Gürer, şöyle devam etti:

“İlk günlerden beri burada enerjilendirme çalışmalarına başladık. Öncelikle halk kırsala doğru gittiği için o taraftan enerjilendirme çalışmalarına başladık. Kırsalda insanların evlerine ve aydınlatmalarına enerji verdik. Şu anda Antakya merkez içinde aydınlatma çalışmalarına devam ediyoruz. Hatay ili genelinde Antakya merkez dışında tüm orta gerilim ve aydınlatma şebekelerinin hepsini enerjilendirdik. Antakya merkezde ise güvenlik gerekçeleriyle şebekeye enerji veremediğimiz yerler var. Buna rağmen, buradaki güvenlik güçlerinin, halkın ve hepimizin güvenliği için aydınlatma çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz.”

Görkem Gürer, aydınlatma çalışmalarının dağıtım şebekesinin devreye alınamadığı yerlerde jeneratörle, jeneratör temin edilemediği durumlarda ise cadde ve sokaklarda güneş enerjisiyle çalışan LED aydınlatma sistemleriyle gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Trafolar, Kahramanlar için Konuştu

Trafolar bu kez  afet bölgesinde özveriyle çalışanlar için konuştu. Arama kurtarma, itfaiye, madenci, UMKE ekipleri ve enkaz çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Meksikalı arama kurtarma köpeği Proteo’nun resmedildiği trafo “Kahramanlıklarınız Unutulmayacak” sloganı ile renklendirildi.

Ülkemizi derinden etkileyen Kahramanmaraş depreminin ilk gününden bugüne afet bölgesine entegre olan UEDAŞ, teknik desteğin yanı sıra sosyal sorumlulukla da desteğini sürdürüyor.  Kendi bünyesinde kurduğu arama kurtarma takımıyla da Hatay’daki enkaz çalışmalarına katılan UEDAŞ, tüm ülkenin seferber olduğu afet mücadelesinde Trafolar Konuşuyor projesi ile bölgede çalışanlara minnetini duyurdu.

2013 yılında hayata geçen Trafolar Konuşuyor Projesi bugüne kadar kadına şiddetten kan bağışına, madde bağımlılığından emniyet kemerine kadar birçok toplumsal konuyu ele alarak farkındalık çağrısında bulundu.

DÜNYADAN HABERLER
AB, Yeşil Tahvillere Standart Getirmeye Hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) kurumları, çevre duyarlılığı konusunda yanıltıcı beyanları önlemek için yeşil tahvillere standartlar getirilmesinde anlaştı.

Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi, yatırımcıların Birliğin iklim hedefleri ile uyumlu olan sürdürülebilir teknolojilere ve faaliyetlere yönelmelerini sağlamak için "Avrupa Yeşil Tahvil Standardı" belirlenmesi konusundaki müzakerelerde uzlaşı sağlandığını açıkladı. Buna göre, yeşil tahviller konusunda ilk standartlar getirilecek. Bu standardı kullanan şirketler, yeşil tahvillerden elde ettikleri gelirleri AB'nin çevre dostu faaliyetler sınıflandırmasında yer alan alanlarda kullanmak zorunda olacak.

Şirketler, henüz çevre hedefleri ile uyumlu faaliyeteler listesi kapsamına girmeyen sektörlere yatırımların sadece yüzde 15'lik kısmını aktarabilecek. Yeşil tahvil ihraç edenlerin yeni standartlar kapsamındaki yükümlülüklere uygun davranıp davranmadığını üye ülkelerin ilgili makamları denetleyecek. Tahvilleri satın alanlar, yatırımlarının sürdürülebilirliğini daha kolay değerlendirebilecek. Bir şirketin çevresel sorumluluğa sahip olduğu imajına dikkati çekmek amacıyla yaydığı yanlış veya hatalı bilgiler olarak bilinen "yeşil yıkama" riskleri azaltılmış olacak. Yeni kuralların yürürlüğe girmesi için AP ve üye ülkelerin bunu resmen onaylaması gerekiyor.

Kaynak: BLOOMBERGHT

Uluslararası Enerji Ajansı, Çin'e Karşı Uyardı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporunda Çin'in yeniden açılmasının, gaz fiyatlarında "yeni artış riski taşıdığı" akaryakıt fiyatlarını ise "geçen yaz ki sürdürülemez seviyelere çekebileceği" mesajı öne çıktı.

IEA’ya göre, Çin'in sıfır Covid kısıtlamalarını sona erdirerek yeniden açılması, Avrupa gaz fiyatlarında beklenenden daha büyük bir sıçramayı tetikleyebilir. IEA'nın üç aylık raporunda, Çin'in artan talebinin ülkenin sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının bu yıl yüzde 35'e kadar artmasına neden olabileceği belirtildi.

Ayrıca, akaryakıtta da Çin'in açılışının küresel rekabeti artıracağı ve fiyatları geçen yaz görülen "sürdürülemez" seviyelere çekebileceği belirtildi.

Gaz fiyatları, Ukrayna'da savaşın patlak vermesinin ardından Ağustos ayında rekor seviyelere ulaşmıştı, ancak havaların bu kış soğumaması ve Avrupalıların tarihte hiç olmadığı kadar yakıt tasarrufu yapmasının ardından yılın ilk iki ayında yaklaşık yüzde 40'lık bir düşüş yaşadı. Çin'in Covid kısıtlamaları, Avrupa'nın dünyanın dört bir yanından rekor miktarlarda sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmesine izin verdi. Bu, kıtanın kışı çok daha düşük Rus akışlarıyla atlatmasını sağladı ve fiyatları rekor seviyelerden yüzde 80'den fazla aşağı çekti.

Kaynak: CNNTÜRK

İngiltere’den Enerji Verimliliği için Yeni Görev Gücü

İngiltere Hükümeti, konut ve iş yerlerinde enerji verimliliğini hızlandırmak için yeni görev gücü oluşturdu. Hükümet, Birleşik Krallık’taki tüm haneleri yeni enerji altyapısıyla iyileştirmeyi düşünüyor. Buna ev yalıtımı ve kazan yükseltmeleri dahil edilirken, Birleşik Krallık’ın enerji tüketimini önümüzdeki 7 yılda yüzde 15 oranında azaltmak için iş enerji verimliliğini artırmayı da planlıyorlar.

Yeni Enerji Verimliliği Görev Gücü’nü duyuran hükümet, tüm iş ve ev mülklerinde enerji talebini 2021 seviyelerine göre yüzde 15 azaltmayı hedefliyor. Görev gücü, evsel enerji müşterileri için kazanları ısı pompalarıyla değiştirerek ve ev yalıtımını artırarak gaz tüketimini azaltmak için ısıtma sistemlerini yükseltmeyi planlıyor. Hükümet yeni görev gücüyle işletmeler için ise tüketimlerini ve enerji faturalarını azaltmak için enerji verimliliği önlemlerini artırıyor. Hükümet, bu hedefi desteklemek için 6 milyar sterlin fon ayırırken, yeni enerji departmanı ile eşleştirilmiş bu yeni görev gücü ile enerji faturalarının düşürüleceğini ve toptan enerji fiyatlarının çok daha istikrarlı olacağını ve son birkaç yılda gördüğümüz gibi bir krizi önleyeceğini umuyor.

Kaynak: TEMİZENERJİ

Dünyanın İlk Yapay Enerji Adası İnşa Ediliyor

Danimarka, Kuzey Denizi’nde ilk aşamada üç milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa edecek.

Dünyanın ilk enerji adasıyla ilgili proje ülkedeki siyasi partilerden onay aldı. Denizde öncü bir elektrik şebekesi olan Princess Elisabeth Adası, açık deniz rüzgar çiftliklerini anakaraya bağlayan dünya için önemli bir adadır.  Belçikalı elektrik iletim sistemi operatörü Elia, dünyanın ilk açık deniz yapay enerji adasını geliştiriyor.

Ada, Belçika’nın ikinci açık deniz rüzgar bölgesi olan Princess Elisabeth Zone’dan ve İngiltere ve Danimarka gibi diğer Avrupa ülkeleriyle ara bağlantı noktalarından güç alarak elektrik iletimi için bir merkez görevi görecek. Rüzgar türbinlerinin ürettiği enerji, deniz altı kablolarıyla adaya iletilecek ve burada yüksek voltajlı elektriğe dönüştürülerek bu enerji, Belçika anakarasına ve diğer Avrupa ülkelerine dağıtılacak. 200 dev rüzgâr türbini için bir merkez olarak hizmet verecek ada kıyıdan 80 kilometre uzaklıkta inşa edilecek.

Elia, Belçika merkezli offshore inşaat şirketleri DEME Group ve Jan De Nul Group’un Princess Elisabeth Island’ı inşa etmek için ortak girişim TM EDISON’u kurduğunu duyurdu. İnşaat 2024’ün başlarında başlayacak ve 2026’nın ortalarında tamamlanması planlanıyor. 2030 yılına kadar tüm rüzgar çiftliklerine ve anakaraya tamamen bağlanması bekleniyor. Enerji adasının, Belçika’nın yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmada ve sera gazı emisyonlarını azaltmada önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Kaynak: TECHINSIDE

HAFTANIN RAPORU

Türkiye, Rüzgar Kurulu Gücünde Avrupa’da Altıncı Sırada

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope tarafından hazırlanan “2022 Avrupa Rüzgar İstatistikleri ve 2023-2027 Görünümü” raporuna göre Türkiye, rüzgar enerjisinde önemli bir oyuncu konumunu güçlendirerek kurulu güç kapasitesinde Avrupa’da altıncı sırada yer aldı.

Raporda Türkiye’nin, 2022 yılında rüzgar enerjisi kapasitesini 867 MW artırarak toplam kurulu gücünü bir önceki yıla göre 11 bin 969 MW’ye yükselttiği bilgisine yer verildi.  Rapor ayrıca Almanya, İspanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İsveç’ten oluşan 5 ülkenin  Avrupa'daki 254 bin 788 MW’lik toplam kurulu gücün üçte birini oluşturduğuna da  dikkat çekildi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İNFOGRAFİK / GRAFİK