ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, dağıtım sektörü için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düşünülen tedbirlerin odağında müşteri memnuniyetiyle kamu menfaatinin yer aldığını söyledi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Çeçen, “Dağıtım sektörü için düşünülen tedbirlerin odağında müşteri memnuniyeti ile kamu menfaati yer alıyor. Bakanımız, ‘kazan-kazan’ dedi. Yani hizmeti iyi sunar, kaliteyi yükseltir, müşteri memnuniyetini artırırsan, başarılı olursan ödülü hak edersin” diye konuştu. Büyüklü küçüklü 10 bine yakın yatırım projesi gerçekleştirdiklerini söyleyen Çeçen, elektrik dağıtımında bu yıl 5 milyar lira yatırıma ulaşacaklarını vurgulayarak, “Yatırımlar tamamlandıkça hizmet kalitesi de artacak.” dedi.

Sektörün teknolojik gelişmeler ışığında dönüşüm yaşadığını ve bu kapsamda Türkiye’nin Akıllı Şebekeler Yol Haritası’nın yıl sonuna tamamlanacağını dile getiren Serhat Çeçen, teknolojinin hızla değiştiğine ve ucuz olmadığına dikkati çekerek, “Kırk defa düşünüp bir defa adım atmak gerekiyor. Bir de akıllı teknolojiyi olabildiğince Türkiye’den almalısın ki bir taşla iki kuş vurasın. Hem şebeke akıllansın hem de Türkiye’de istihdam ve katma değere faydan olsun. Kolay değil. Takvim vermek gerekirse ‘2020’ye kadar eski şebekeyi yenileceğiz, 2020 sonrasında şebekeyi akıllandıracağız’ diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Enerjisa, iş dünyasının performansını değerlendiren Uluslararası Stevie Ödülleri’nde “Müşteri Hizmetleri Ödülü”nü kazandı.

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler ödüle sektörde ilk defa bu ödülü kazanmanın ve Türkiye’ye getirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “14 ilde 20 milyon nüfusa hizmet veriyoruz. Bu kadar büyük bir hacme hizmet vermenin ardında büyük sorumluluk ve her zaman daha iyisini hayata geçirme tutkusu var. Bugün burada olmamız müşteri odaklılıkta kararlığımızın en büyük göstergesi. Yıllar içinde yaptığımız projelerin, çalışmaların sonucu” diye konuştu.

En iyi hizmeti sunmak için ellerindeki datayı en iyi şekilde okumaya odaklandıklarını söyleyen Zaimler, “Müşteri ihtiyaçlarını tüm süreçlerimizin odağına alıp, operasyonel çalışmalarımızda sürdürülebilir memnuniyet için planlarımızı yaptık. Her geçen yıl artan abone sayımız ile kapsamlı bir müşteri ilişkileri operasyonu yürütüyoruz. Bin  kişilik çağrı merkezlerimizle 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Sektörümüzde ilk defa bu ödülü kazanmanın ve ülkemize getirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu prestijli ödül ile uluslararası platfomlarda da kıyas görerek ne kadar değerli çalışmaları hayata geçirdiğimizi bir kez daha gördük. Daha iyiyi hedefleyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi. 

Elektrik dağıtım şebekesine yapılacak bağlantılarda alınan bedeller yeniden düzenlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) elektrik dağıtım sistemine bağlanmak isteyen tüketicilerinden alınan dağıtım bağlantı bedellerinin tespitine ilişkin yeni usul ve esasları belirleyen "Elektrik Piyasasında Dağıtım Bedellerinin Belirlenmesi Hakkında Tebliğ"i, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre söz konusu bağlantı hattının, tüketici tarafından tesis edilmesi halinde bağlantı hattı işletme ve bakım sorumluluğu karşılığı dağıtım şirketine devredilecek ve bu tüketicilerden bağlantı bedeli alınmayacak.

Bağlantı hattının dağıtım şirketi tarafından tesis edilmesi halinde ise bağlantı bedeli, orta gerilim ve alçak gerilim için ayrı ayrı olmak üzere hesaplanarak tahsil edilecek.

Bağlantı birim bedeli kullanıcının, bağlantı gücü ve hattına ilişkin mesafe değerleri ile ilgili dönemde geçerli olan kurul onaylı yatırım birim bedelleri de dikkate alınarak hesaplanarak yürürlüğe girecek.

Birden fazla tüketici için bağlantı hattı tesis edilmesi halinde, yapının toplam bağlantı gücü üzerinden hesaplanan bağlantı bedeli tüketicilerin bağlantı güçleri oranında hesaplanarak ilgili tüketicilere yansıtılacak. Bağlantı bedeli, ilgili yönetmelik ve bağlantı anlaşmaları uyarınca tüketiciler tarafından ve güncel bedeller üzerinden ilgili dağıtım şirketine bir defada ödenecek.

Öte yandan, bir elektrik bağlantı hattında hem havai hem de yeraltı kablolarının kullanılması durumunda, birim bedel hesaplanırken her iki hattın uzunluğu ayrı ayrı dikkate alınarak hesaplanacak.
Şirketler bağlantı hizmeti alan tüketicilerden, EPDK'nın söz konusu kararıyla belirlenenler dışında herhangi bir bedel talep edemeyecek.

Doğal gazın, yenilenebilir enerjilerin önündeki en önemli problemlerden biri olan depolamada çözüm olacağı ve yenilenebilir enerjinin geleceğin enerji kaynağı olmasını sağlayacağı belirtildi.

Gas Infrastructure Europe Başkan Yardımcısı Wim Groenendijk, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de yaptığı konuşmada, doğalgazın yenilenebilir enerjinin geleceğe taşıyıcısı olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjiden doğal gaz elde edilebileceğini kaydeden Groenendijk “Elektriği kullanarak, hidrojen, hidrojenden de gaz oluşturabilirsin. İşte bu yenilenebilir gaz” ifadesini kullandı.

Yenilenebilir gazı elde etmek için birkaç yöntem var. Birincisi, elektriği gaz yakıtına dönüştürme fırsatı sağlayan Power-to-gas' teknolojisi. Bu yöntemde elektrik enerjisinin yardımıyla su, hidrojen ve oksijene ayrıştırılıyor. Metanizasyon aşamasında hidrojen karbondioksit gazının yardımıyla metan gazına dönüştürülüyor. Metan gazı da doğalgaz şebekesinde depolanabiliyor. Diğeri, kullanım fazlası rüzgar enerjisini gaza dönüştürmek, yani windgas adlı bir konsept. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisi bu konseptle özel tesislerde depolanmaya elverişli metan gazına dönüştürülebiliyor. Mevcut yöntemlerin tümü elektrolizi kullanarak suyun hidrojen ve oksijene ayrılması için elektriği kullanıyor. Depolanan metan gazı motorlu araç motorlarında, ısıtmada, sanayi fırınlarında ve elektrik santrallerinde yakıt olarak kullanılabiliyor.

Taşımacılık sektöründe, daha çevre dostu bir kaynak haline geldiğinden özellikle kamyonlar ve gemiler için doğal gazın gelecekte ana yakıt kaynağı olacağı öngörülüyor

MAKALE

İklim değişikliğinin Amerika Birleşik Devletleri'nde zirve olan elektrik talebinin sıklığı ve şiddeti üzerine ciddi etkileri olacağı tahmin edilmektedir

Maximilian Auffhammer, Patrick Baylis, Catherine H. Hausman

İklim değişikliğinin elektrik sektörü üzerindeki etkilerinin mevcut yüzyılın sonlarında ve sonrasında küresel ekonomik zararların çoğunu oluşturacağı öne sürülmüştür. Ampirik literatür, genel tüketim üzerinde iklim odaklı etkilerde önemli çalışmalar gösterdi; ancak bir dönemde gözlemlenen en yüksek yük olan pik talebini artıran aşırı olayların yoğunluğunun ve sıklığının maliyet etkilerine odaklanmadı. Büyük bir ekonomi için ortalama veya en yüksek elektrik talebi ve sıcaklığı arasındaki ilişkiyi parametreleştirmek için yük dengeleme yetkilileri düzeyinde kapsamlı ve yüksek frekanslı veri kullanıyoruz.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Elektrik Gündemi

  • Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, 2030’a gelindiğinde enerji depolama kapasitesi mevcut kapasitenin üç katına çıkacak.
  • IRENA’ya göre, gelecek 6 yıl içinde 90 gigavat güneş enerjisi kapasitesi kurulacak, güneşten elektrik üretim maliyetleri yüzde 60 düşecek.
  • Çin’deki elektrikli araç patlamasını takiben, Tesla CEO’Su Elon Musk’ın Çinli otoritelerle bir araya gelerek Şangay’da bir fabrika kurmak üzere anlaştığı bildirildi.
  • Almanya’da 5 yıldan yaşlı kömür santrallerini kapatmak anayasaya uygun olabilir. Almanya’da fatura ödenmemesinden dolayı 330 bin konutta elektrik kesintisi oldu. 100€’yu aşan borçta kesebiliyorlar.
  • Bugünden itibaren Londra şehir merkezine girecek 2006 öncesi eski dizel araçları etkileyecek T-charge ile 10 pound (13$) şehre giriş bedeli alacak.

Kaynak:
IRENA
TESLA
http://barissanli.com/eak/