Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik dağıtım sektörü için, 2017 ELDER toplantısından önce saha denetimleriyle ilgili karneleri hazırlayacaklarını ve 2017'nin ilk çeyreğinde müşteri memnuniyeti karnelerini vereceklerini açıkladı.

7. Türkiye Enerji Zirvesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan, enerji bürokrasisinin üst düzey yetkilileri, elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticileri ve enerji sektörünün tüm taraflarının geniş katılımıyla Adana’da gerçekleştirildi.

Zirve’de önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Enerji Kulübü'nün 2017 dönem başkanlığını Türkiye'nin almasına ilişkin olarak, "Biz Türkiye olarak ülkenin ve paydaşlarının menfaatine olan her türlü iş birliğine açık olmak durumundayız. Dünyanın büyüyen ekonomileri içerisinde yer alan bu kadar önemli bir örgütte bulunmaktan, katkı verip almaktan, olumlu bir gündemle desteklemekten, paydaşı olmaktan memnuniyet duyarız" açıklamasını yaptı. Şanghay İşbirliği Örgütü’nü yakından takip ettiklerini dile getiren Albayrak, “Türkiye artık bölgesindeki coğrafyada eskisinden çok daha farklı bir iletişim stratejisi uyguluyor. Her zaman bunu ifade ediyoruz. Kazan-kazana dayalı, bölgedeki enerji, ekonomi ve farklı politikalar üzerinde barışa, huzura katkı yapacak projeler ile iş birliği anlamında ve arz güvenliğine katkı sağlama anlamında her projeye olumlu bakıyoruz” dedi.

Türkiye'nin büyüyen bir ülke olduğunu ve enerji sektörünün de büyümesine katkı sağladığını da vurgulayan Bakan Albayrak, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün dünya ekonomisinin en önemli birkaç ülkesinden ikisini, Çin’i ve Rusya’yı içinde barındırdığını hatırlatarak şunları söyledi: "2017'de Pakistan ve Hindistan'ın da yer alacağı bir örgütten bahsediyoruz. Ekonomik olarak üretimden, pazardan bahsedecekseniz her pazar, her ekonomik coğrafyayla iletişim ve diyalog içerisinde olmak zorundasınız. Bizim uzun yıllardır süregelen bir stratejik ortaklığımız var birçok alanda olduğu gibi. Bunun devam ettiği bir süreçte Şangay'la ilgili soru işaretleriyse amaç, biz Türkiye olarak hiçbir konuya negatif gözle bakmayız. Biz Türkiye olarak ülkenin ve paydaşlarının menfaatine olan her türlü işbirliğine açık olmak durumundayız. Dünyanın büyüyen ekonomileri içerisinde yer alan bu kadar önemli bir örgütte bulunmaktan, katkı verip almaktan, olumlu bir gündemle desteklemekten, paydaşı olmaktan memnuniyet duyarız. Dünyanın enerji kulübü olma anlamında da en büyük örgütlerden biri."

EDAŞ’ların saha denetim karneleri ELDER Toplantısından önce hazırlanacak
Bakan Albayrak, 2017'nin ilk çeyreğinde elektrik dağıtım şirketlerine müşteri memnuniyeti karnelerini vereceklerini kaydederek şunları söyledi: “2017 ELDER toplantısından önce saha denetimleriyle ilgili karneleri hazırlayacağız. Sektörün liberalizasyonuna inanıyorum enerji az güvenliğiyle birlikte yan yana bu süreci hayata geçireceğiz. Liberalizasyonla ilgili kritik adımları atacağız. 2023'e daha çeşitlendirilebilir çok başka bir enerji stratejisi ile gireceğiz. 2017'nin ilk çeyreğinde elektrik dağıtım şirketlerine müşteri memnuniyeti anlamında karne vereceğiz.”

“Kurumlarımızın da isminin duyulmasının vakti geldi”
Türkiye'nin 2023, 2053 hedeflerine de değinen Albayrak, "Sadece kamu için değil enerji sektöründeki birçok büyük grubumuzun da bu çerçevede kendilerini yapılandırarak bölgesel ve küresel olma yolunda hedef çizebilecek fırsatları olduğunu düşünüyorum. Türkiye artık eski Türkiye değil. Bölge ve dünya da eskisi gibi değil. Tüm bu kurumları değiştirmek ve dönüştürmek zorundayız. Değişime ayak uyduramazsanız isminiz unutulur gider. Devletimizin ismi kadar kurumlarımızın da isminin duyulmasının vakti gelmiştir. Türkiye'de dünya tarihinin son dönemdeki en önemli liderlerinden biri var. Bir vizyon var ve bunun altını doldurmamız lazım" ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, Ocak ayında doğalgaz depolamayla ilgili önemli bir müjdelerinin olacağını da sözlerine ekledi.


Yılmaz: “Serbest tüketici haklarından faydalanabilecek 2.5 milyon kişi var”
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise, 120 TL ve üzerinde fatura ödeyen elektrik abonelerinin serbest tüketici statüsünde bulunduğunu hatırlatarak, “Halen bu hakkı kullanan tüketici sayısı 1 milyonun üzerinde. Gerçekte 2.5 milyon civarında bu hakkı kullanabilecek bir grup var. Serbest tüketiciler haklarını ve yükümlülüklerini çok iyi bilmeli. İkili anlaşmalar, özel hukuk hükümlerine tabi olduğundan, biz bunları onaylamıyoruz. Bu yüzden abonelik sözleşmelerini dikkatle okuyarak imzalamaları gerekiyor” dedi.

7. Türkiye Enerji Zirvesinde sosyal sorumluk projelerine verilen başarı ödülleri kapsamında Enerjisa Dağıtım Şirketlerinden Başkent EDAŞ, cihaza bağlı hastalara kesintisiz elektrik sağlamayı hedefleyen “Hasta Var” projesiyle Altın Voltaj ve Altın Vana ödüllerine layık görüldü.

Proje cihaza bağlı hastanın olduğu yere enerji veren trafo merkezi ile SCADA sistemi arasında entegrasyonu gerçekleştirip elektrik kesintisine gidilmemesini sağlıyor. Bu hizmet Başkent bölgesinde şu anda yaklaşık 140 hastaya verilmekte olup, hedef önümüzdeki sene AYEDAŞ ve Toroslar dağıtım bölgelerini de dahil ederek, bu sayıyı 300'e çıkarmaktır. Dünyada hasta ve elektrik dağıtım şirketinin SCADA sistemiyle entegre ilk projesi olma özelliğini taşıyor.

SEDAŞ'ın Proje Fikri Yarışması “Projesi İyi Olan Kazansın” sloganı hayat bulacak. SEDAŞ beş üniversitenin temsilcileri ile yarışma takvimini birlikte açıkladı.

SEDAŞ elektrik dağıtım bölgesini kapsayan 4 ildeki beş üniversite ile iş birliği içinde sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirdiği, sürdürülebilir ve yenilikçi olmasını hedeflediği proje fikri yarışmasını başlattı. Yarışma Yürütme Kurulunda SEDAŞ icra Başkanı ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), Düzce Üniversitesi (DÜ) ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) rektörleri yer aldı.

Başvuru Rehberi Onaylandı

SEDAŞ yetkilileri ve üniversitelerden proje açılış toplantısına katılan tüm akademisyenler, proje fikri yarışmasını başlatırken, öğrencilerin çok değerli ve orijinal fikirlerle yarışmaya katılımlarını beklediklerini belirttiler. Öğrenciler, enerjinin üretiminde, enerjinin iletiminde, enerjinin dağıtımında, enerjinin çevre ile uyumunda, enerjide iş güvenliği alanında yeni proje fikirleri ile yarışmaya katılabilecekler.

Verilecek ödüller açıklandı

Yarışma Yürütme Kurulunca, “Toplum için yeni teknolojiler” teması ve “Projesi İyi Olan Kazansın” sloganıyla üniversite öğrencileri için düzenlenen yarışmada 1’inci olan projeye 5 bin TL, 2’inci olan projeye 3 bin TL ve 3’üncü olan projeye 2 bin TL ile 10 adet mansiyona değer görülen projeler için biner TL, eğer grup olarak katılım söz konusu ise bin 500’er TL ödül verileceği açıklandı.

Ödüllü Yarışmanın Başvuruları Sedas.com’dan yapılacak

Geleceğin bilim insanlarını bulmak, öğrencilere araştırma ve buluş yapma heyecanı aşılamak, insanlığa katkıda bulunacak eserler ortaya çıkarmak adına “Toplum İçin Yeni Teknolojiler” temasıyla organize edilen ödüllü proje fikri yarışmasının başvurularını öğrenciler sedas.com web sayfasından yapılabilecekler. Beş üniversitenin “Elektrik, Elektrik Elektronik ve Enerji Sistemleri” bölümlerinde eğitim gören 4. ve 3.Sınıf öğrencilerinin katılabileceği açıklandı. Aynı zamanda öğrencilerin grup olarak en fazla 3 kişiden oluşacak şekilde de katılabileceği belirtildi.

Başvuru ve değerlendirme takvimi

Toplantıya başkanlık eden SEDAŞ CEO’su Bekir Sami Güven, ödüllü proje yarışmasındaki müracaatların, SEDAŞ’ın web sayfasından yapılabileceğini belirtti. Güven, “Yarışma başvuru rehberini dikkatle inceleyecek adaylar, başvuru formunu 10 Mart 2017 tarihine kadar www.sedas.com web sitesindeki “proje fikri yarışması” alanına girmeleri gerekiyor.

Projelerin ön değerlendirmesi 24 Mart tarihinde yapılacak ve ön değerlendirmeden geçen 13 proje fikri ana değerlendirmeye alınacak. Ön değerlendirmeden geçen projelerin 31 Mart 2017 tarihinde duyurusu yapılacaktır. Ön değerlendirmeyi geçen proje sahibi öğrenciler, 24 Nisan 2017 tarihinde değerlendirme kuruluna sunumları ile projelerini anlatacaklar.

Aynı gün proje sunum değerlendirmelerinden başarıyla geçerek dereceye giren 13 proje için ödülleri aynı günün akşamı düzenleyeceğimiz ödül töreninde takdim edeceğiz. Bu projede bizlere katkı sağlayan beş üniversitenin değerli rektörleri başta olmak üzere akademisyenlerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yıl 7’ncisi Adana’da düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi ödül kategorisinde “Altın Voltaj” sosyal sorumluluk ödülü Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ)’nin oldu. Türkiye Enerji Zirvesi'nde firmaların sosyal duyarlılık performansları değerlendirilerek verilen Altın Voltaj ödülüne UEDAŞ layık bulundu.

Her yıl farklı bir ilde gerçekleştirilen ve tüm enerji piyasası oyuncularını bir araya getiren Türkiye Enerji Zirvesi bu yıl 23-26 Kasım tarihlerinde Adana’da düzenlendi. Zirve kapsamında firmaların sosyal sorumluluk çalışmaları değerlendirilerek verilen “Altın Voltaj” ödülü UEDAŞ’ın oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kamu ve özel sektör iş birliğiyle düzenlediği elektrik, doğal gaz, petrol ve LPG sektörlerinden yerli ve yabancı çok sayıda şirketi buluşturan zirvede Altın Vana, Altın Varil ve Altın Tüp Altın ve Voltaj da dahil olmak üzere dört farklı dalda ödüller verildi.

Elektrik dağıtımında hizmet kalitesini her geçen gün yükseltmeyi kendine hedef edinen UEDAŞ enerji, kültür, eğitim ve spor alanlarında geliştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar faaliyet gösterdiği bölgede önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan UEDAŞ’ın ödülünü Genel Müdür Mesut Efe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’den aldı.


“Bu gurur tüm UEDAŞ çalışanlarının”

Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü ile ilgili konuşan Genel Müdür Mesut Efe, tüm UEDAŞ çalışanlarına ithaf ettiği "Altın Voltaj" Sosyal Sorumluluk Ödülü UEDAŞ'ın, gururu hepimizin” ifadesini kullandı. Efe, ödülün kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek “Yaptığımız tüm çalışmaların uluslararası platformda takdirle karşılanması ve ödüle layık görülmesi, bizi son derece mutlu ediyor. Bizim en temel sosyal sorumluluğumuz, sürdürülebilir değer yaratmak. Çevremize dokunan, toplumda olumlu düşünceler uyanmasını sağlayan ve fark yaratan projeler hayata geçirmeye çalışıyoruz. Gelecek dönemlerde de şirketimiz sosyal sorumluluk çalışmalarına verdiği önemi sürdürecektir" dedi.

Aktif katılım gösterdi

UEDAŞ gerek sektörel değerlendirmeleri, gerekse aldığı ödülle zirvede aktif katılım gösterdi. Elektrik, doğal gaz, yenilenebilir enerji, petrol gibi farklı alanlarda önde gelen sektör oyuncuları bir araya gelirken; 3 güne yayılan oturumlarda Türkiye ve dünya enerji piyasalarındaki gelişmeler, tüm yönleriyle değerlendirildi.

Birçok ülkede politika yapıcılardan destek gören nesnelerin interneti ve akıllı şebekelerin sağladığı en önemli avantajlardan bir tanesi, şirketlere büyük miktarda tasarruf sağlaması. Duke Energy, cihazların uzaktan izlenmesi, verilerin takibi ve entegrasyonu ile işgücü süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik hayata geçirdiği proje ile 2 yılda 10 milyon dolar tasarruf sağladı.

Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu, İspanya’nın en büyük şehirlerinden Barselona'da ‘Nesnelerin İnterneti Çözümleri Dünya Kongresi 2016'yı düzenledi. Kongrede, akıllı şebeke, akıllı ulaşım gibi alanlarda teknolojik çözümler sunan Moxa Şirketinden Yönetici Thomas Nuth, bir sunum gerçekleştirdi. Nuth, sunumunda, akıllı şebekenin gelişimini tetikleyen temel zorluk ve eğilimlere, endüstriyel üretimde kullanılanlara benzer teknoloji ve stratejilerin nasıl önemli bir role sahip olduğunu dinleyiciler ile paylaştı.

Akıllı şebekelerden kullanılabilir ve eyleme geçirilebilir veriler elde edilmesini hedeflediklerini aktaran Nuth, “Moxa’nın ürünleri, büyük miktardaki verileri bulutun dışında tutarak yerelleştirilmiş gömülü bilgisayarlara koymayı hedefliyor. Verilerin bu seviyede analizi, anormal ekipman etkinliğini algılamak ve tanımak için, izleme ve teşhis uygulamaları için ve sensörden kontrole görünürlüğün sağlanması için kritik öneme sahiptir” dedi. Bu türden anormal cihaz etkinliği tespitinin faydalarını anlatan Nuth, Duke Energy şirketinin Nesnelerin İnterneti girişimini referans göstererek şunları söyledi:

2 yılda 10 milyon dolar tasarruf

“Duke Energy hayata geçirdiği bu projede ekipmanın uzaktan izlenmesi, teşhisi, veri entegrasyonu ve işgücü süreçlerinin iyileştirilmesine yoğunlaştı. Uygulamanın ilk yılında, Duke Energy 8 milyon dolar tasarruf etti. Bir sonraki yıl ise 2 milyon dolar daha tasarruf ettiler. Bu tasarruf, ekipman arızalarının kaynaklarını erkenden bulmanın ve kişilerin, süreçlerin ve teknolojinin bir arıza meydana gelmeden önce bunlara müdahale etmesinin sağlanmasının bir sonucuydu.”

Kaynak: www.automationworld.com

Dünyanın Elektrik Gündemi

23 Kasım 2016

 • 2015’te AB görevlisi, yeni elektrik piyasa tasarımında “kapasite mekanizmaları ile müdahaleleri azaltacak” bir yapıdan söz etmişti. Yalan oldu. 30 Kasım’da yayınlanacak “kış paketi” önerilerinde kapasite piyasaları hayatın gerçeği olacak.
 • ABD’de güneş ve rüzgar enerjisi önümüzdeki 2 yılda %33 artacak, 40 GW ek kapasite. Bu Clean Power Plan, Trump yönetimi tarafından geri çekilse de sırada olan yatırımlar. California ve New York, 2030 gibi elektriklerinin yarısını temiz enerjiden elde edecekler. Texas’ta rüzgar 22$/Mwh, Arizona ve Nevada’da 40$/Mwh’e inşa edilmeye devam ediyor.
 • Kuveyt’in elektrik talebi 67.4 Twh, 2022’de 98 Twh’e çıkması bekleniyor. Nüfus: 3.37 milyon.

22 Kasım 2016
Word

 • Edison’dan Enron’a Elektrik sektörü kitabı güzel, özette bir kısmı var. Okumak kısa da özet zaman alıyor. Yine de notlarımda bulunsun istedim. Trump ve OPEC konular. Tesla ile ilgili “quasi utility” kavramı ilginç geldi. BRICS bankasının başkanı yenilenebilirlerin oluşturduğu fiyat risklerinden sanki kömüre mesafeli. Dert karbon değil, çalışma saati vs. İstatistik ve grafikte önümüzdeki günlerde özetlemek istediğim rapordan bir tablo var. Bilgisayara 1950-1970 arası beyin-elektrikli beyin vs deniyor, sonra kompüter, 1971’den sonra bilgisayar
Bilgiler
 • Enel, 2 milyar €’ya kadar kendi hisselerini alacak. Bu sayede 2 hafta içinde kaderi belli olacak Matteo Renzi hükümetinin geleceğine karşı da yatırımcılara güven telkin etmek istiyor. Enel CEO, Francesco Starace, iki temelden bahsediyor: dekarbonizasyon ve dijitalleşme. Fakat dijitalleşmenin zayıf halkasının üst yönetim olduğu anlaşılmış.
 • İsveç’te güneş üretiminden alınan vergiler kaldırılıyor. Kendi tüketimi içinden vergi alınmayacak, üreticilerden de vergi indirimi %98 olacak. İsveç %36 nükleer, %39 hidrodan elektrik üretiyor. Güneşin payı %0.1
 • Tokyo tabanlı SoftBank, Moğolistan’da 50 MW rüzgar çiftliğine 200MW(rüzgar+solar) eklemek istiyor, kafasında “Asya Süper Şebekesi” (Asia Super Grid) var. Moğolistan elektriğinin %90’ı kömürden (2013). Softbank, State Grid Corp of China, KEPCO ve Rus şebeke operatörü Rosseti ile Kuzey Doğu Asya’yı enterkonnekte etmek konusunda çalışacak.
 • Trump İngiliz politikacı İngiliz Bağımız Parti lideri Nigel Farage ile görüşmesinde, İskoçya’da kendi golf sahasının manzarasını kirleten tip açık deniz rüzgar türbinleri gibi rüzgar yatırımlarına karşı çıkmalarını istedi. Sorun, ABD Başkanı olan kişinin kendi golf sahası yatırımı için talepte bulunması. NYT olayı detaylı anlatmış
 • Kanada 2030 gibi kömür santrallerini devre dışı yapacak. Petrol kumlarına devam
 • BNEF’in Tesla ve Solar City birleşme haberindeki bence en önemli kısım “SolarCity alımı ile Tesla ürün paketi ve kaynakları ile kamusal hizmetimsi bir şirkete dönüşüyor”.(quasi-utility). Haberde Jaguar Land Rover’ın I-Pace aracını 2018’de VW’nin Çin’de 2020’de 400bin, Kuzey Amerikada da 2021’de elektrikli araç üreteceği belirtilmiş.
 • BRICS Bankası Yeni Kalkınma Bankası başkanı K V Kamath %60’a kadar yenilenebilire kaynak ayıracak. Gelecek sene 2.5 milyar $’ın üzerine çıkmayı planlıyor. “Yeni” kavramı geçtiğimi 70 senenin derslerini öğrenmiş olmaktan, odağı ise sürdürülebilir kalkınma ve altyapı. İlk defa Q&A’de İngilizcesinde kömürde ultra kritik belki ama sıcak değil gibi sanki
 • BMW CEO’su, Merkel’in 2020’de Almanya’da 1 milyon elektrikli araç hedefini değerlendirdi. Elektrikli araba için 3 kural var; mesafe, altyapı(şarj), fiyatlama-finansal destek.

21 Kasım 2016

 • ABD Enerji regülatörü FERC, gün öncesi ve gerçek zamanlı piyasalarda (dengeleme) 1000$/MWh tavan (cap) belirledi. Üzerinde teklif vermek isteyenler için ise sınırlı izin verecek. 17 Kasım tarihli karar Resmi Gazete (Federal Register)’da yayınlandıktan 75 gün sonra devreye girecek. (Sunum ve karar)
 • 17 Kasım FERC kararlarından biri de depolama ile ilgili. Federal seviyede, depolama ve DER (dağıtık enerji kaynakları) birleştiricilerinin (aggregator) toptan satış piyasalarında yer almalarının yöntemi üzerine karar verildi. Burada ISO’lar participation model ve tarifelendirme şekli belirleyecek. (Karar ve Video)
 • Grafik
 • ABD’de elektrik üretimi için ortalama kömür ve doğalgaz yakıt bedeli ve geleceği (EIA)

Tarih
4 Şubat 1951 – Milliyet –Ümraniye’ye Elektrik verildi. (Üsküdar ilçesine bağlı Ümraniye köyünde…)

Kaynak: barissanli.com