ABD’de akıllı sayaçların kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Bu yılın sonunda ülkede 70 milyon akıllı sayacın kullanılıyor olması öngörülüyor. 2020 yılı sonunda ise bu rakamın 90 milyona yükselmesi bekleniyor.

Edison Vakfı’nın yayınladığı rapor, akıllı sayaçların ülkedeki yaygınlaşmasının gelişimini gözler önüne serdi. Rapor, 2015 yılı sonunda akıllı sayaç kullanımının 65 milyona ulaştığını ve ülkedeki meskenlerinin yarısından fazlasını kapsadığını belirtti. 2016 yılının sonunda bu rakamın 70 milyona yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Akıllı sayaç kullanımı yaygınlaşsa da ülkede halen bu teknolojiyi kullanmayan bölgeler de bulunuyor. Edison Vakfı’na göre, 30’dan fazla elektrik şirketi tamamıyla akıllı sayaç kullanımına geçti.

Kaynak: cleantechnica.com

Türkiye’de elektrikte kayıp-kaçak oranı özelleştirme öncesinde yüzde 20 seviyesindeyken, özelleştirme sonrasında elektrik dağıtım şirketlerinin mücadelesi sonucunda yüzde 14’lere kadar geriledi. Yapılan bakım çalışmaları, yatırımlar, sahadaki ekiplerin faaliyetleri, teknolojik yatırımlar, sayaçların uzaktan okunması ve geliştirilen Ar-Ge projeleri sayesinde her geçen gün bu oran daha da geriliyor. Dağıtım şirketlerinin mücadelesi ile yılda 600 bin seviyesinde kayıp-kaçak tahakkuku yapıldığı biliniyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Fikret Akbaş ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü A. Sait Akboğa, kayıp ve kaçakla mücadelede aldıkları önlemleri anlattı.

Eurelectric, yeni yayımladığı “Kış Paketi Çözümleri” isimli raporunda, elektrik piyasalarının tasarımı sürecinde elektriğin tüketiciler için satın alınabilir ve maliyet etkin olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Rapor, elektrik piyasasında tüketicilerin güçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Eurelectric’in yayımladığı raporda, iklim ve enerji politikalarına yönelik öncelik ve tavsiyelerin yanı sıra, Enerji Birliği için önerilere de yer verildi. Eurelectric Genel Sekreteri Hans ten Berge, “Enerji Birliği projesinde büyük bir potansiyel görüyoruz. Aynı zamanda, iklim ve enerji politikalarında hırslı bir Avrupa yaklaşımı görüyoruz. Bu projenin başarısı, Avrupa enerji sektörünün istikrarlı ve piyasa odaklı, elektriğe gereken önemi veren ve inovasyonu teşvik edecek düzenlemelerden faydalanmasına bağlıdır. Avrupa Komisyonu’nun Avrupa iklim ve enerji politikaları yol haritası niteliğinde öneriler yayımlamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Tüketicilerin çağına adaptasyon gerekli

Rapor, elektrik piyasasında tüketicilerin güçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Yapılan açıklamada, elektriğin tüketiciler için satın alınabilir ve maliyet etkin olmasını sağlayacak yapıların, elektrik piyasalarının tasarımı sürecinde yol gösterici nitelikte olması gerektiği kaydedildi. Ayrıca, günümüzde tüketicilerin daha aktif role sahip olduğu, perakende piyasalarının da artık, bu döneme ayak uydurması gerektiğine işaret edildi. Tüketicilerin toptan satış fiyatlarına tepki gösterebilmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: Eurelectric

ABD Elektrik İletimi ve Enerji Güvenliği Ofisi, temiz enerji kaynaklarının elektrik şebekelerine daha efektif entegrasyonunu sağlayacak modeller geliştirilmesine destek olmak için yaklaşık 7 milyon dolarlık destek vereceğini açıkladı.

Günümüzde dağınık bir yapıda olan temiz enerji kaynaklarının entegrasyonu, elektrik şebekeleri için bir zorluk olarak ortaya çıkıyor. ABD, temiz enerji kaynaklarının elektrik şebekelerine daha efektif entegrasyonunu sağlamayı hedefliyor. Bu amaca yönelik modeller geliştirilmesine destek olmak amacıyla ABD Elektrik İletimi ve Enerji Güvenliği Ofisi, yaklaşık 7 milyon dolarlık destek vereceğini duyurdu.

Destek ile altyapı şirketlerinin araştırma ve geliştirme süreçleri desteklenecek. Aynı zamanda, bu kaynakların büyük enerji verimliliği ve emniyet ile entegrasyonuna da destek sağlanacak.

Kaynak: grants.gov

Dünyanın Elektrik Gündemi

27 Ekim 2016

• Fransız Engie, dünyanın en büyük bağımsız elektrik üreticisi, Asya Pasifik’te gaz ve yenilenebilir projeler konusunda genişlemeye çalışıyor. Endonezya’da 150 MW gaz, Sumatra’da 100 MW jeotermal, Moğolistan’da 50 MW rüzgar vs.


26 Ekim 2016

Almanya’da nihai tüketicinin ödediği yenilenebilir ek bedeli


25 Ekim 2016

Güney Asya’daki çelik talebi, kömür fiyatları iyi haber olabilir. WTI’da short pozisyonlardaki rekor artış, üreticilerin hedge durumunu gösteriyor, herkes bir süre fiyattan bağımsız üretim yapacak şekilde ayarlamış kendini. Elektrik sektörü dekarbonize oldukça uçuş ve diğer sektörler göze batmaya başlayacak.


24 Ekim 2016

Almanya da 2015’te kuzeyde 4.1 TWh fazla elektrik güneye transfer edilemedi. Güvenlik önlemleri için 1 milyar € ödendi. 2022’de bu rakamın 4 milyar €’a çıkması bekleniyor. Sızan dokümanlara göre kuzeyde rüzgar kapasitesi yarıya düşürülecek. Hükümet 1000 km yüksek kablo için 3-8 milyar € harcamayı göze aldı.

barissanli.com

Etkinlikler

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi - TÜREK 2016
02-03 Kasım 2016 / JW Marriott Hotel, Ankara

9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF)
03-04 Kasım 2016 /ATO Congressium, Ankara

1. Enerji Verimli Ürünler Fuarı
04 -05 Kasım 2016 / İstanbul Fuar Merkezi

EEMKON Kongresi Düzenleme Kurulu Toplantısı
12 Kasım 2016/ İstanbul Teknik Üniversitesi

Yenilenebilir Enerji Konferansı
14 Kasım 2016 /Muğla

Güç Sistemleri Konferansı 2016/ CIGRE Ulusal Komitesi
15-16 Kasım 2016 / Topkapı Mercure Otel-İstanbul

6. Akıllı Şehirler Fuarı Dünya Kongresi
(Smart City EXPO World Congress)

15-17 Kasım 2016 / Barselona , İspanya

European Utility Week
15-17 Kasım 2016 / Barselona , İspanya

4. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı
17-19 Kasım 2016 /Antalya

7. Türkiye Enerji Zirvesi
23-26 Kasım 2016 /Adana

Uluslararası Yeşil Enerji Konferansı
28-30 Kasım 2016 / Atlanta, ABD

Solar TR 2016 Konferans ve Sergisi
6-8 Aralık 2016 / İstanbul

10. Dünya Geleceğin Enerjisi Zirvesi
16-19 Ocak 2017 / Abu Dabi, BAE

19. Electric Power Conference&Exhibition
10-13 Nisan 2017/Şikago

5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şehirler ve Şebekeler Kongre ve Fuarı
19-21 Nisan 2017 / İstanbul Kongre Merkezi, İstanbul