ELDER - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği ile merkezi Belçika’da bulunan ve akıllı sayaçların standardizasyonu üzerinde çalışmalar yürüten Prime Alliance, “Akıllı Sayaçların Standardizasyonu Çalıştayı”nı gerçekleştirdi. Çalıştayda, elektrik hizmetinin tüketiciye daha kaliteli ulaştırılması için enerji endüstrisinde standartların mutlaka kullanılması gerektiği vurgulandı.

Akıllı Sayaçların Standardizasyonu Çalıştayı, kamu ve özel sektörden katılımcıların geniş ilgilisiyle gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında konuşma yapan ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, akıllı şebeke yol haritası çalışması içindeki önemli unsurlardan bir tanesinin akıllı sayaçlar olduğunu ifade etti. Yüksel, konunun tüm taraflarının ve farklı kurumların uzun zamandır beri farklı perspektiflerden yola çıkarak analizler gerçekleştirdiğini ve akıllı sayaçların fayda maliyet analizine dayalı konumlandırmasına çalıştıklarını kaydetti.

İspanya’nın, Avrupa’da bu alanda en fazla mesafe almış ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Yüksel, regülatörün de aldığı bazı kritik kararlarla çok hızlı bir akıllı sayaç montaj sürecinin yaşandığını, 10 milyonun üzerinde sayacın montajının yapıldığını söyledi.

Enerji endüstrisinde standartları kullanmak gerekiyor

Prime Alliance Uluslararası Çalışma Grubu Direktörü Angel Hernandez, standardizasyonun önemine işaret ederek “Sağlanan hizmetin tüketiciye daha kaliteli ulaştırılması için enerji endüstrisinde standartları kullanmak gerekiyor” dedi. Dünya ülkelerinin akıllı şebekelere daha fazla odaklandığını kaydeden Hernandez, “Bu yüzden standardizasyonu vurgulamaya çalışıyoruz” dedi. 

Elektrik dağıtım şirketleri, yatırım çalışmaları için gerçekleştirdikleri planlı bakım onarım ya da arızalardan kaynaklanan kesintilerden, sağlık sorunları sebebiyle elektriğe bağlı olan vatandaşların etkilenmemesi için büyük bir titizlikle çalışıyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan ve EDAŞ’lardan yapılan açıklamalardan bazıları şöyle:

ARAS EDAŞ:
Aras Elektrik olarak faaliyet alanımızda bulunan illerde sağlık problemi yaşayan hastalara gerekli desteği veriyoruz. Jeneratör desteği sürekli sağladığımız bir hizmet.

OSMANGAZİ EDAŞ
Afyon, Bilecik Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde bu hizmeti vatandaşlarımıza sağlıyoruz. Gelecek talepleri karşılamaya da hazırız.

BAŞKENT EDAŞ VE TOROSLAR EDAŞ
“Hasta Var” projemiz ile; İl Sağlık Müdürlükleri aracılığıyla Şirketimize başvuran  cihaza bağlı hastaların bulunduğu lokasyona enerji veren trafo merkezi ile SCADA sistemi arasında entegrasyonu gerçekleştirip, hastaların elektrik kesintilerinden en az seviyede etkilenmeleri sağlanmaktadır.

Hastalar ve elektrik dağıtım şirketinin SCADA sistemiyle entegre olduğu ilk proje olma özelliğini taşıyan “Hasta Var” projemiz; 2016 yılında düzenlenen 7. Türkiye Enerji Zirvesinde sosyal sorumluk projeleri içerisinde Altın Voltaj ve Altın Vana ödüllerine layık görülmüştür.

AKEDAŞ
Sağlık sorunları sebebiyle kesintisiz enerjiye ihtiyaçları olduğunu rapor ile belgeleyen kullanıcılar, şirketimiz tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Planlı bakım onarım çalışmaları sebebiyle ya da arızadan kaynaklanan elektrik kesintisi yaşandığında, kayıt altına aldığımız kullanıcılar ile irtibata geçilerek kesintisiz enerji hizmeti almaları sağlanmaktadır.

Kesintisiz enerji hizmetini sağlamak için kullanıcılara jeneratör temini yapılmaktadır. Planlı kesintinin yaşanacağı durumlarda bir gün öncesinden müşterilere haber verilerek bilgilendirme yapılmakta ve jeneratör bağlantısı gerçekleştirilmektedir. Arızadan kaynaklanan elektrik kesintisi yaşanması durumunda mümkün olan en kısa sürede jeneratör bağlantısı yapılarak enerjinin sürekliliği sağlanmaktadır.

Bize başvurusu olmayan müşteriler ise elektrik kesintisi yaşandığı durumlarda iletişim kanallarımızdan herhangi biri aracılığıyla Şirketimiz ile irtibata geçtiklerinde anında jeneratör temini yapılmaktadır.

FIRAT EDAŞ:
Müşterilerin Çağrı Merkezini aradığı andan itibaren sağlık durumunu belirttiği an da, saha ekibimizin sistemine kırmızı kod olarak ihbar otomatik düşmektedir. Sahada çalışmayı yürüten ekipler ihbara öncelik vererek, kırmızı kod düşen müşterinin adresine yönelir ve talebe öncelik verilir. Enerji talebini giderme noktasında en süratli şekilde müşterinin enerji problemi giderilir.  

BEDAŞ
Cihaza bağlı yaşamını sürdüren tüketicilere kesintisiz enerji sağlamak insanlık görevi

İstanbul Avrupa Yakası’na elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ)’ın temel hedefi, tüketicilerinin enerji ihtiyacına 7/24 yanıt verebilmek. Kurum, elektrikle çalışan cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren tüketicilerine kesintisiz enerji sağlamayı bir insanlık görevi olarak kabul ediyor.

Bu çerçevede Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bu konuda hazırladığı mevzuatı çok önemsiyor, konuya her zaman büyük bir hassasiyet ile yaklaşıyor. Elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı gibi yaşam destek cihazlarına bağımlı olan tüketiciler, tıp kurumlarından sağladıkları rapor ve ikametgâh adresleri ile BEDAŞ’a müracaat ettiklerinde hızla kayıt altına alınıyor. Söz konusu başvuruları BEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra bedas.com.tr, işletme müdürlükleri ya da sosyal medya destek hesapları gibi çeşitli kaynaklar üzerinden yapmak mümkün.

Zaman zaman bire bir ziyaretlerle bu durumda olan vatandaşların aldığı hizmet kalitesini de ölçen BEDAŞ, ihtiyaçlara çözüm üretmek üzere çalışmalar yürütüyor. BEDAŞ, kendisine iletilen erişim bilgileri sayesinde planlı kesintileri 48 saat öncesinden bildirerek herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçiyor.

SEDAŞ
SEDAŞ, yaşam ünitesine bağlı hastaların cihazlarının elektriği kesilmemesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), aldığı kararları destekleyen prosedürleri ile farkındalık yaratıyor. 

SEDAŞ diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ya da benzer mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olarak yaşayan tüketicilerin SEDAŞ Müşteri Hizmetleri Merkezlerine yazılı başvurmaları halinde borçlarından dolayı elektriklerinin kesilmemesini sağlıyor.   Planlı kesintilerde bu hastalara 48 saat önceden bilgi veriliyor. Ayrıca dağıtım şebekesinde plansız elektrik kesintisi olursa da Çağrı Merkezi tarafından acil statüsünde kaydı alınarak öncelikli olarak giderilmesi sağlanıyor.

SEDAŞ’tan dağıtım şirketi olarak bu tür hizmetleri almak isteyen tüketicilerin sağlık raporunu ibraz etmeleri gerekiyor.  Ayrıca bulundukları ikametgahın aboneliğini de bildirmeleri isteniyor. Tüketiciler sağlık raporlarının sona ereceği tarihi önceden dağıtım şirketlerine bildirmekle yükümlüler.  Eğer kişinin sağlık raporu yenilenirse bilgilendirme ve borç taksitlendirme imkanı devam ediyor. Yeni alınan raporun da 30 gün içinde SEDAŞ’a iletilmesi gerekiyor.

İngiltere'nin enerji regülatörü Ofgem, yayımladığı raporda, akıllı şebekelerin yaygınlaşmasını zorlaştıracak unsurlara dikkat çekti ve tüketici alışkanlıklarının buradaki en önemli etkenlerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Ofgem, “Mesken Enerji Tüketiminin Geleceği” başlıklı ve gelecek sürece ilişkin öngörülerini paylaştığı raporunda, yeni bir teknolojik yapı olan akıllı şebekelerin faydalarının toplumun tüm kesimlerinde görülmesinin zor olabileceği belirtildi.

Tüketici davranışlarının rolünün ‘akıllı enerji sistemlerinin’ yaygınlaşmasında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Ofgem raporu, esnek bir enerji sisteminin temini için tüketici davranışlarındaki değişimin öneminin altını çizdi.

Kaynak: theenergyst.com

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat’ın yaptığı açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam elektrik tüketiminde yenilenebilir enerjinin payı son 10 yıl içerisinde neredeyse 2 katına yükseldi ve 2015 yılında yüzde 16.7’ye ulaştı.

Eurostat, AB ülkelerinde enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin geldiği noktayı ortaya koydu. Rakamlara göre, 2015 yılında, toplam elektrik tüketiminin içinde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 16.7’ye yükseldi. 2004 yılında yüzde 8.5 olan bu oran, sonraki 10 yıl içerisinde neredeyse 2 katına denk gelen bir artış yaşadı.

Avrupa Birliği 2020 Stratejisi’nde yenilenebilir enerjinin payının yükselmesi önemli göstergelerden bir tanesini oluşturuyor. 2020 yılında, bu oranın yüzde 20’ye; 2030 yılında ise yüzde 27’ye ulaşması hedefleniyor.

  • Yenilenebilir enerjinin payının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla şöyle:

İsveç               : %53.9
Finlandiya      : %39.2
Letonya          : %37.6
Avusturya      : %33
Danimarka     : %30.8

  • Yenilenebilir enerjinin payının en düşük olduğu ülkeler ise şöyle:

Lüksemburg   : %5
Malta              : %5
Hollanda        : %5.8
Belçika          : %7.9
Birleşik Krallık : %8.2

Kaynak: AB Komisyonu

Haftanın Makalesi
EKS/SCADA SİSTEMLERİNE YÖNELİK ZARARLI YAZILIMLAR

Amerikan National Cybersecurity and Communications Integration Center tarafından Mart 2017 tarihinde yayınlanan bu makalede Endüstriyel Kontrol /SCADA (EKS/SCADA) sistemlerine yönelik zararlı yazılımlar incelenmiş ve bu zararlı yazılımlarla nasıl başa çıklacağına dair bilgiler paylaşılmıştır. Söz konusu yazılımlar, sistemlerde çok hızlı bir şekilde etkili olmakta ve yetkililer bir şeylerin ters gittini farkettiğinde çoğu zaman önlem almak için çok geç kaldıklarını görmektedirler. Alınacak en iyi önlem, bu ataklar gerçekleşmeden önce gerekli hazırlığı ve planlamayı yapmaktır.
Makalenin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Destructive_Malware_White_Paper_S508C.pdf

Dünyanın Elektrik Gündemi

  • ABD’de Ocak 2011’den beri 600,000 elektrikli araç satılmış. 30 şehir 10 milyar$lık 114,000 araç/vasıta daha alacak gibi. 2017’nin ilk iki ayında ABD’de elektrikli araba satışları 2016’nın gözle görülür şekilde yukarıda.
  • Çin’deki hava kirliliklerinin ardından, Pekin’de elektrikli ve gazlı taksilere [tam] geçiş gündemde. Çinli taksiciler kışın özellikle şarj sorunlarından şikayetçiydi. Petrol talebi Shell’e göre 2020 sonları, Statoil’e göre 2025-2030 sonu arası zirve yapabilir. Binek arabalar petrol talebinin 5’te 1’i.
  • Fransa’da ısıtma da elektrik yoğun olup, bu sene nükleer santral kontrolleri vs, elektrikte 1980’den beri rekor ithalat rakamı gördü ve görecek: 0.95 Twh. Başkan adayları Macron: 2022’de kömürü kapatacak, %50 nükleer hedefine sadık, 26 GW yenilenebilir; Le Pen EDF’i enerji güvenliğinin merkezine alacak, nükleer aynen; Fillon’da nükleere devamcı.
  • Yeni teknoloji her yerde düzenlemelere takılıyor. Tesla, Güney Avustralya elektrik sorununa pil çözümü önermişti, ve yapamazsam para almam diye ciklemişti. 30 dakikada uzlaşma kuralı gazları pillere tercih ediyor. Nedir bu? Yani 10ar dakikalık fiyat oluşuyor ama yerine getirmek için 30 dakikalık zaman dilimin var.
  • Uluslar arası Enerji Ekonomisi ve Finans analizi enstitüsünün devam eden(13-15 Mart) muhtemelen tüm sunumları buradaCeraweek videoları da burada.
  • Çinde kömürdeki rekor üretim 2013’te oldu. 2016’da %4.7 kömür tüketimi düştü. Güneş 77000MW, rüzgar 149000 MW
  • Elektrik sektörü pillerde ne zaman elektronik aletleri geçecek (Bloomberg)

Kaynak: http://barissanli.com/eak/

Görsel kaynak: REN21 / 2016 yılı Yenilenebilir Enerji Küresel Durum Raporu