Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu ve Sinop'tan sonra Türkiye'de üçüncü nükleer santral yapımı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyümenin sürdürülebilir olması için yerli enerji kaynaklarının kullanımının artırılması gerektiğini, bu kapsamda yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımlarına ağırlık vereceklerini söyledi. Erdoğan ayrıca, 3. nükleer santral için çalışmaların başladığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde iki kat artacak olan enerji talebini karşılamanın yolunun 50 bin megawatt ek güç oluşturmak olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'deki büyümenin sürdürülebilir olması için enerjide dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini belirterek bu kapsamda yerli kaynakların kullanımını artırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, Türkiye’de enerji sektörünün ithalat bağımlılığıyla tanımlandığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Sektörü yönetebilmek için hızlı ve politik reflekslere, iyi yönetişime, öngörülebilir bir düzenleyici çerçeveye ve özel sektör yatırımlarının harekete geçirilmesi için önemli düzenlemelere ihtiyaç var. İşte bu nedenle, milli enerji ve maden politikamızı hayata geçirdik. Bu çerçevede, denizlerimizde arama ve üretim faaliyetlerimize odaklandık. Akdeniz'deki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Karadeniz'e de bu anlamda aynı yoğunlukta eğiliyoruz.

ENERJİYE 6 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Son bir yılda enerji sektörüne 6 milyar dolar yatırım yapıldığını belirten Erdoğan, "Yerli enerji kaynaklarının kullanımını artıracağız. Bu kapsamda yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Ayrıca enerji güvenliği için kaynak ülke ve güzergâh çeşitliliğini de artırmalıyız. Üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Yenilenebilir enerjinin ve nükleer enerjinin, elektrik üretimindeki payının artması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri, “Yerli kaynaklardan enerji üretimi yüzde 49,3'e ulaştı. Yerli kömürüm elektrik üretimindeki payını ise yüzde 23'e çıkardık. Güneşte Konya'da inşa edeceğimiz tesis bu alandaki azmimizin göstergesi” dedi.

ENERJİDE DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILDI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kişi başı elektrik talebinin OECD ülkeleri arasında en hızlı artan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, bu talebi karşılamak için elektrikteki kurulu gücün neredeyse üç katına çıkarıldığını anımsattı. Albayrak, Türkiye'nin de son 15 yılda enerji sektöründe devrim niteliğinde adımlar attığına dikkati çekti. Albayrak şu ifadeleri kullandı: “Türkiye şeffaf rekabetçi piyasa yapısı ile yenilenebilir düzenleyici çerçeveyi oluşturmayı başarmış, özel sektör yatırımlarını hayata geçirecek adımları atmıştır ve atmaya devam edecek. Siyasi istikrar ve güçlü yönetim, enerji alanındaki özel sektör yatırımlarını Türkiye'de çok ama çok hızlandırmıştır."

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Saldanlı, 2016 yılında ADM-GDZ hizmet bölgesine 492,5 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini ve 2017’de 574 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Basın mensuplarıyla buluşan Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Saldanlı, 2017 yılında yapılması öngörülen toplam yatırımı, 574 milyon TL olarak planladıklarını söyleyen Saldanlı, “2016-2020 yılları 3. Uygulama dönemine ait toplam yatırım tutarımız 2,6 Milyar TL olarak planlanıyor. Şirketlerimiz, hizmet verdiği 5 ilin gelişimine yapmış olduğu yatırımlarla katkı sunmaya önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

Yatırımların, hassas oldukları müşteri memnuniyeti noktasında son derece önemli olduğunu vurgulayan Sadanlı, Aydın, Denizli ve Muğla bölgelerinde hizmet veren ADM Elektriğin yüzde 67 müşteri memnuniyeti oranını yakalarken İzmir ve Manisa bölgelerinde hizmet veren GDZ Elektriğin müşteri memnuniyet oranının yüzde 68,1’i bulduğunu kaydetti.

ARG-GE DESTEĞİYLE İŞÇİ SAĞLIĞI KORUNACAK

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinin ‘İş Güvenliğini İyileştirmek İçin Akıllı Giyilebilir Teknolojilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması’ projesi ile sektördeki iş kazalarının önüne geçmeyi hedeflediğini vurgulayan Saldanlı, “EPDK’nın sağladığı Ar-Ge desteğine yapılan başvuru sonucunda çalışanların üzerinde taşıyacağı, akıllı bileklik ile çevredeki elektrik alan şiddeti her an ölçülecek ve elektrik şiddetinin belirlenen değerlerin üzerine çıkması durumunda çalışanların hissedeceği biçimde uyarı yapılacak” diye konuştu.

PROJELERLE AKILLI ŞEBEKE ARTACAK

2017 yılında devam eden 7 Ar-Ge projeleri olduğunu ve 4 proje üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirten Saldanlı kalan 3 proje hakkında bilgiler verdi. 2018 yılında sonuçlanması beklenen ve ADM Elektrik Dağıtım Şirketinin dahil olduğu, Avrupa Birligi’nin Horizon 2020 destekli SmarterEMC2 projesini hayata geçirmek için çalıştıklarını belirten Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Saldanlı şu ifadeleri kulland: “Bu proje kapsamında kurulan 3 saha uygulamasından en kapsamlı ve en büyük saha uygulaması ADM Elektrik Dağıtım bünyesinde Aydın, Denizli ve Muğla illerinde gerçekleştiriliyor. Proje hedefleri arasında, akıllı şebeke uygulamalarının artırılması ile birlikte, tüketicilerin enerji piyasasına daha aktif katılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik sistemine entegrasyonu bulunmakta”

“BİZDEN KAYNAKLANAN ORMAN YANGINI YOK”

Yaz dönemi yaşanan orman yangınlarına da değinen Saldanlı, ADM bölgesinde Muğla ili ağırlıklı olarak 300 km hatta iyileştirme yapıldığını belirterek, “Bu bölgemizde yaklaşık 1200 direğin dibine beton döküldü. GDZ bölgesinde ise bugüne kadar 715 km alanda iyileştirme yapıldı” dedi. Saldanlı, “Ormandaki enerji nakil hatlarının altını boşaltıyoruz. Son yıllarda bizden kaynaklı bir orman yangını yok” ifadelerini kullandı.

Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yurt ve Sevgi Evlerinde kalan 20 çocuğa, TREDAŞ sponsorluğunda “Enerjimiz Çocuklarımız İçin” sloganıyla Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan İbrice Limanı’nda bir günlük dalış eğitimi verildi.

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Aile Sosyal Politikalar Tekirdağ İl Müdürlüğü ve Yürüyen Ayaklar Seyahat Blogu iş birliği ile gerçekleştirilen “Denizin Altında Sevgiden Evler” sloganıyla Keşan’ın İbrice Limanı’na götürülen 20 çocuk, eğitmenler gözetiminde denize daldı. Hayatlarında ilk defa dalış gerçekleştirilen çocukların mutluluğu görülmeye değer anlar oluşturdu.

Yürüyen Ayaklar Seyahat Blogu Başkanı Uğur Şimşekkaya, limanda yaptığı açıklamada, TREDAŞ’ın desteğiyle 'Enerjimiz Çocuklar İçin' sloganıyla başlattıkları etkinlikte çocukların hayatlarında ilk defa denizin altıyla tanıştığını belirtti.

Tekirdağ Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Bekir Bozkurt ise sevgi evlerinde kalan çocuklar ile beş personelin de dalış teknikleri konusunda eğitim aldığını ifade etti. Çocukların su altıyla tanıştığını aktaran Bozkurt, 'Böyle etkinliklerin çocuklarımızda farkındalık oluşturduğunu, çocuklarımızı bilinçlendirdiğini ve hoşça vakit geçirdiklerine inanıyorum.' dedi.

Çocukların aldıkları eğitimlerle yeni ufuklar kazandığını belirten Şimşekkaya, 'Çocuklarımıza yeni farkındalıklar sağlayalım istedik. TREDAŞ bizim bu düşüncemizi destekledi. Çocuklarımıza sağladığımız bu etkinlikle onların toplumdan ayrı olmadıklarını, hepimizin çocukları olduklarını hissettirmiş oluruz.' diye konuştu.

“BELGESELLERDEKİ GİBİYDİ”

Sevgi evinde kalan Mükerrem Medine Bostan, dalış eğitimiyle yeni bilgiler öğrendiklerini söyledi. Su altını her zaman merak ettiğin anlatan Bostan, “Eğitim çok güzel geçti. Her şey belgesellerdeki gibiydi. Eğitimin ardından bir anda kendimizi derinliklerde bulduk. Aramızda korkanlar da oldu tabii ki ama dalmak çok rahatlatıcı bir etkinlik” diye konuştu.

Eğitime katılan tüm arkadaşlarının hayatında ilk kez dalış gerçekleştirdiğini söyleyen Bostan, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluk verdiğini dile getirdi. Sevgi evinde kalan Tolgahan Karagöz de hayatında ilk kez daldığını ve dalmanın heyecan verici olduğunu kaydetti.

CEER, dağıtım ve iletim ağı tarifeleri ve teşvikleri üzerine Avrupa Enerji Düzenleyicileri Konseyi (CEER) elektrik sektöründe esneklik konusunda bir bildiri yayınladı. Bildiri, Avrupa Komisyonunun elektrik sisteminin esnekliği ile ilgili önerileri üzerine Ajans ve düzenleyicilerin görüşlerini sunuyor.

CEER tarafından yayınlanan bildiride, "Tüm Avrupalılar için Temiz Enerji" yasama paketinde yer alan teklifleri değerlendirmede AB Kurumlarına yardımcı olmak ve bunların iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamak olarak öne çıkıyor.  Avrupa Enerji Düzenleyicileri Konseyi CEER hem iletim hem de dağıtım tarifelerinin Avrupa düzeyinde uyumlaştırılmasının verimsiz olabileceği ve Avrupalı tüketiciler bazında doğru sonuçlara götürmeyeceğini açıkladı.

Açıklamada, verimli ağ kullanımına yönelik uygun teşviklerin sağlanması, düzenleyici çerçeve ile her üye devletin sektör özelliklerine göre değişkenlik gösterdiği belirtildi. DSO (Dağıtım sistemi operatörleri) çeşitliliği ve AB genelindeki sayıları, ulusal düzenleme kurumlarının, Avrupa çerçevesindeki en iyi düzenleyici seçimleri değerlendirecek pozisyonda oldukları anlamına geldiği açıklamada belirtilirken, “Herkese uyan bir çözüm” yaklaşımının uygulanması, özellikle daha fazla yerel enerji modelinin ortaya çıkması ile, üye devlet düzeyinde ağ kullanımı için uygulanacak teşviklerin verimli olmadığı riskini doğurduğu bildirildi.

Kaynak: www.ceer.eu

Haftanın Makalesi
A Reasonable Price for Electricity
ELEKTRİKTE MAKUL BİR FİYAT

Özellikle son on yılda tüketicilerin elektrik masrafları, çoğunlukla artan şebeke tarifeleri ve vergilerin bir sonucu olarak, ortalama enflasyon oranına oranla orantısal olarak artış gösteriyor. Ortaya çıkan bu gelişme, düşük fiyatlar, mal ve hizmetlerin daha iyi kalitesinin yanı sıra son kullanıcılar için fayda sağlanması konusunda AB Elektrik Direktifi'nin uygulanması yoluyla elektrik sektörüne rekabeti tanıtmanın belirtilen amacı ile çelişkili görünüyor. Bu makalede, söz konusu direktifler uyarınca elektrik fiyatının makul olarak değerlendirilebileceği koşullar ele alınıyor.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Elektrik Gündemi

  • 2040’da yollardaki arabaların %33’ü, satışların %54 elektrikli olacak ve 8mv/g petrol talebini azaltacak. 2016’daki 700,000 elektrikli araba satışı, 2021’de 3 milyona çıkacak. Avrupadaki araba satışlarının %5i elektrik olacak. Fransa da 2040’da benzin ve dizel araba satışlarını yasaklayacağını duyurdu. Fransa Çevre Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “çok zor bir amaç, fakat çözüm orada.” dedi.
  • Akıllı sayaçlarda emtialaşıyor. Sayaç ve iletişim gelirleri 2016-2022 arası yılda %3 büyüyecek. Dünyada Çin hariç 200 milyon akıllı sayaç var. Toshiba ise Landis+Gyr’yi alıcı çıkmaz ise halka arz edecek sanki.
  • Asya Kalkınma Bankası, Ermenistan’ın elektrik dağıtım altyapısının yenilenmesi ve verimliliğin arttırılması için 80 milyon dolarlık finansman onayladı.
  • Amerika’da mart ve nisanda yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik üretimi  1984’den beri ilk defa nükleer enerjiden sağlanan üretimi geçti.
  • İngiltere’nin bağımsız enerji düzenleme kurumu Ofgem, British Gas Trading Limited şirketine karşı, “tedarik sözleşmesi biten abonelerden, bağlantı kesme ücreti tahsil ettiği” gerekçesiyle bir soruşturma başlattı.  Mevcut yasaya göre, tedarik şirketleri abonelerden 49 günlük süre zarfında gerçekleşen bağlantı açma-kesme işlemleri için herhangi bir ücret tahsil edemiyor.

Kaynak: http://barissanli.com/eak/