ELDER - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı makamlarında ziyaret etti.

Ziyarete, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Başkan Yardımcıları Kıvanç Zaimler ve Yaşar Arslan ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar. Ziyaretlerde, ELDER ve elektrik dağıtım şirketlerinin tüketici memnuniyeti odaklı çalışmalarına ilişkin gelişmeler paylaşıldı. Çeçen, ayrıca özelleştirmelerin ardından sektörün ulaştığı nokta hakkında da bilgi verdi.

Dağıtım hizmeti verdiği illerde enerji kalitesini ve müşteri memnuniyetini artırmak için teknolojik yatırımlara ağırlık veren Dicle Elektrik Dağıtım, Ar-Ge merkezi açmak için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay alarak ülkemizde faaliyet gösteren 21 elektrik dağıtım şirketi arasında Ar-Ge merkezi kuran ilk şirket oldu.

Ar-Ge merkezini hizmete açan enerji şirketi, kayıt dışı elektrik kullanımını önleyerek müşterilerine daha kaliteli ve kesintisiz enerji vermek için, 65 milyon lira bütçeli 4 farklı projeyi hayata geçirecek. Ar-Ge süreci devam eden projelerin tamamlanmasıyla birlikte arıza kaynaklı kesintilere daha hızlı müdahalenin yanında, kayıt dışı kullanımın önlenmesi ve kesinti süresinin kısalması gibi birçok yeni teknoloji elektrik abonelerine sunulacak.

ABD’li elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketleri, önümüzdeki 3 yıl içerisinde mobil işgücünün artmasını öngörüyor. Mobil işgücünün faaliyetlerinde nesnelerin interneti ve akıllı şebeke teknolojilerinin önemli etkilerinin olmasını bekliyor.

ABD’li araştırma şirketi Zpryme, Panasonic ve Verizon’un desteğiyle “Mobilite Yeniden Tanımlandı: Bağlı Şebekelerde Mobil İşgücü” başlıklı raporunu yayımladı. Raporda, Kuzey Amerika’dan 150’den fazla altyapı şirketine mobil işgücüne ilişkin sorular soruldu. Bu altyapı şirketlerinin yüzde 70’ini elektrik, yüzde 23’ünü ise doğal gaz şirketleri oluşturdu.

Dağıtım şirketlerinin verdiği yanıtlara göre raporun ana bulguları şöyle:

 • Altyapı şirketlerinin yüzde 76’sı önümüzdeki 5 yıl içerisinde mobil işgücünde emekliye ayrılanların olmasını öngörüyor. Buna karşın, şirketlerin yüzde 78’i toplam mobil işgücünün önümüzdeki 3 yıl içerisinde büyümesini bekliyor.
 • Altyapı şirketleri yüzde 52 ile nesnelerin interneti ve yüzde 47 ile akıllı şehirleşme teknolojilerinin şirketin mobil işgücüne önemli bir etkisinin olacağını ifade ediyor.
 • Altyapı şirketleri gerçek zamanlı verileri entegre etmelerinin önündeki üç büyük sorunu şöyle sıralıyor:
  • Şebeke güvenliği (yüzde 41)
  • Veri gizliliği (yüzde 35)
  • Teknoloji olgunluk seviyesi (yüzde 30)
Kaynak: ELDER

Kömür üretimi ve enerji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar ile kamu kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya geleceği Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, 18-19 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Pullman Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek..

Kömür Üreticileri Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, 18-19 Mayıs 2017 tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Dr. Berat Albayrak’ın yapacağı Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, başta kamu otoritesi, kömür üretici ve enerji firmaları sahipleri olmak üzere sektöre kaynak sağlayan ve hizmet sunan pek çok firmayı bir araya getirecek.

İki gün boyunca kömür endüstrisinin her boyutuyla ele alınacağı Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, üretici ve tedarikçi firmalara birebir görüşmeler ve iş birlikleri için önemli bir fırsat sunacak. Zirveye yerli firmaların yanı sıra Kanada, Çin, Hindistan, Malezya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan da sektör temsilcileri ve firma sahipleri katılacak.

"Yerli Temizdir" sloganıyla ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat “Yerli kömür üretimi, enerjide dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılmasında üsleneceği rol, yaratacağı ekonomik katma değer ve istihdam ile büyük önem teşkil ediyor. Ülkemiz kömür madenciliğinin gelişmesine öncülük etmek misyonunu üstlenen Kömür Üreticileri Derneği olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, inanıyoruz ki sektör için önemli bir açılım yaratacak ve gelecek yıllarda da uluslararası boyutta etkili bir platform olacak.

Yerli ve yabancı yaklaşık 1000 sektör temsilcisini ağırlayacağımız, kömür madenciliği ve santral teknolojilerindeki son gelişmeleri değerlendireceğimiz zirvede kömür üretimindeki çevreci yaklaşımlar ve teknolojiler alanının uzmanları tarafından detaylı olarak ele alınacak” dedi.

Zirvenin aynı zamanda üretici ve tedarikçi firmaların iş birlikleri yapmasına aracılık edeceğini belirten Başkan Muzaffer Polat, “Derneğimiz üye şirketlerinin karar verici temsilcileri, kömür madenciliği ve termik santrallere ürün ve/veya hizmet sunmak isteyen tedarikçiler ile iki gün boyunca yüz yüze görüşmelerde bir araya gelecek. Bu sektör açısından bir ilk” dedi.

Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, 18-19 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul Pullman Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi ile ilgili detaylı bilgiye www.cleancoalsummit.org/ adresinden ulaşılabilir.

Haftanın Makalesi
Özelleştirmenin fiyat ve işgücü verimliliği üzerindeki etkileri: İsveç elektrik dağıtım sektörü
Yazan: Erik Lundin

Bu raporda, özelleştirmelerin İsveç elektrik dağıtım sektörüne olan etkilerini inceledim. Dağıtım şebekelerinin çoğunluğu kamuya ait olduğu için, fiyat ve iş gücü verimliliğinin tanımlanması için yapay bir kontrol yöntemi kullanıldı. Yapay muadilleriyle kıyaslandığında, devralınan şebekelerin, işgücü verimliliğini ortalama yüzde 18 oranında artırdığı ve fiyat üzerinde hiçbir ek yükü bulunmadığı tespit edildi. (Tercüme hataları olabileceğinden anlam ve içerik tereddütlerinde orijinal dokümana başvurulmalıdır.)
Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Elektrik Gündemi

 • ABD’nin birincil enerji üretimi (elektrik değil), 2009’dan beri ilk defa düştü. 2015’e göre %4 düşen birincil enerji üretiminde, fosil yakıtlar %7 düşüş gördü. Kömür 2016’da %18 düşerek 1978’den beri en düşük seviyesine geldi. Petrol %5, doğalgaz %2 düştü. Yenilenebilir de %7 arttı.
 • Hollandalı elektrikli araç şarj istasyonu şirketi EV-Box’u Engie satın aldı.EVBox 26 ülkede, 980 şehirde, 48000 şarj istasyonuna sahip. Engie’nin alımları OpTerra, Ecova, Serviz, Tendril gibi bir çok servis, yazılım şirketini de kapsıyor. Bir analist Engie ticari den konutsal alana giriyor demiş.
 • ABD’de 2011’de de San Diego’daki elektrik kesintisinden 8 saat elektrik verilemeyen MCAS Miramar deniz üssüne hibe verilerek Micro şebeke projesi yapılmış. Raytheon ve Miramar da iş ortakları.
 • ABD’deki elektrik şirketlerinin durumu anketinde en büyük sorun %49 ile yatırım maliyetlerinin geri dönüşünü almak, %43 yeni teknolojik yatırımları ispatlamak, %41 dağıtık kaynak büyümesini yönetmek, %35 ise verimlilik ve negatif talep artışından dolayı gelir kayıplarını kurtarmak.
 • İngiltere’de ilk defa, Mart hafta sonunda gün ortası net elektrik talebi sabaha karşı tavanından da aşağı indi. Yani evlerde ve dağıtık sistemde üretilen güneş enerjisi merkezi elektrik talebini düşürmeye devam ediyor. 5 yılda 11 GW kurulu güç devreye girmiş. Güneşli bir günde 9.5 GW üretim gelebilir denmiş.
 • İngiltere’de 2000 yılında yapılan talep tahmini ve gerçekleşme (OFGEM)
 • İngiltere’de 2011 yılından güneş PV gelişim öngörüleri ve gerçekleşme (OFGEM)

Kaynak :http://barissanli.com/eak/