Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, halk oylaması süresince herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü binasında kurulan Koordinasyon Merkezi'ne canlı bağlandı. Bakan Albayrak, “Asayiş berkemal mi?” diye sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan'ın başında bulunduğu Koordinasyon Merkezi'nde, TEİAŞ'ın Yük Tevzi Bölge Merkezleri ve elektrik dağıtım şirketleri olmak üzere 53 ayrı nokta ile bağlantı gerçekleştirildi. TEİAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu, Enerji İşleri Genel Müdürü Zafer Demircan ve ELDER - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Genel Sekreteri Uğur Yüksel'in de bulunduğu merkezde, halk oylaması süresince herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için yoğun çalışmalar gerçekleştirildi.

Koordinasyon Merkezi'ne canlı bağlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Koordinasyon Merkezi'nde ve sahada mesai yapan herkese teşekkür etti. Türkiye'nin çok kritik bir referandum sürecinden geçtiğini belirten Albayrak, "İnşallah, bu referandum boyunca sorunsuz bir başarı ortaya koyarız. Bugün sistemde 21 elektrik dağıtım şirketi başta olmak üzere TEİAŞ'ın 10 yük tevzi ve 22 bölge müdürlüğü bir noktada toplanarak tüm Türkiye'ye müdahale ediyor. Bu çerçevede bu husus çok önemli, ne kadar hızlı ve başarılı bir mesai ortaya koyarsanız Türkiye tarihinde çok önemli bir yer tutacak olan bu seçimlerin başarılı bir şekilde gerçekleşmesine sebep oluruz. Demokratik, şeffaf ve yoğun katılımlı bir seçim geçiriyoruz. Bu şekilde seçim geçiren dünyadaki nadir ülkelerden biri olmak bize ayrı bir yük yüklüyor. Türkiye'yi muassır medeniyetler seviyesine çıkarmaya çalıştığımız bu yolda ortaya koyulan mesaiden dolayı herkese teşekkür ediyorum ama süreç devam ediyor. Bugün ve bu gece de takipte olacağız inşallah. İnşallah, bu referandumun ülkemize, demokrasimize, daha fazla gelişme ve güçlenmemize vesile olur diyorum."

“Asayiş berkemal mi?”

Koordinasyon Merkezi başkanlığını yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan'a "Asayis berkemal mi?" sorusunu yönelten Albayrak, sırasıyla Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ), Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ'nin temsilcilerine bağlanarak çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Albayrak, Hatay ve İskenderun ile Hakkari'deki son durumu da sordu. 

Tancan, mevcut durumda herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığını, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) de kendi merkezlerinde mesai harcadıklarını ve Yüksek Seçim Kurulu sonuçları açıklayıncaya kadar görevlerinin başında olacaklarını kaydetti. Bakan Albayrak'ın bağlantısının sona ermesinin ardından Tancan, elektrik dağıtım şirketleriyle tekrar ayrı ayrı bağlantıya geçti.

Kaynak: AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) serbest tüketicileri korumayı amaçlayan “Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağını” yayımladı. Taslak, sözleşmede tüketici aleyhine değişiklik yapılamamasını ve tüketiciye ilave bedel yansıtılamamasını öngörüyor.

2017 yılı itibariyle serbest tüketici olma limiti 2.400 kwh’ye indirildi ve serbest tüketici olma hakkı kazanan abone sayısı 9 milyona yaklaştı. EPDK, serbest tüketicilerin elektrik enerjisi tedarikçisi firmalarla yapacakları anlaşmalar için yeni şartlar getirecek yeni taslağını yayımlayarak kamuoyu görüşüne açtı. Taslakla ilgili görüşler 12 Mayıs 2017 tarihine kadar EPDK’ya iletilebilecek.

Kurumun hazırladığı ve serbest tüketicilerin korunmasına yönelik önemli düzenlemeler getiren taslağa göre ikili anlaşmaların belirsiz veya belirli süreli olarak düzenlenebileceği, belirli süreli anlaşmanın süresinin ise iki yılı aşamayacağı öngörüldü. Belirli süreli ikili anlaşma, belirlenen sürenin sonunda taraflardan biri tarafından feshedilmediği takdirde, aynı koşullarda ve bedelle belirsiz süreli anlaşmaya dönüşecek. Anlaşma yazılı şekilde iki nüsha düzenlenecek ve biri anlaşmanın yapıldığı anda tüketiciye verilecek.

Tüketiciye ilave bedel yansıtılamayacak

İkili anlaşma bedeli aktif elektrik enerjisi bedeli, kurul onaylı bedeller ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşacak ve bu bedellerin dışında başka bir bedel uygulanamayacak. Aktif elektrik enerjisi bedeli kuruş/kWh cinsinden sözleşme dönemi boyunca sabit bir bedel şeklinde veya belirlen bir endekse göre değişen değişken bir bedel olarak taraflarca serbestçe belirlenebilecek. Tedarikçiler, tüketicinin şikayetleri kaydedecek ve kendisine iletilecek talepleri 15 gün içerisinde sonuçlandırarak, tüketiciyi bilgilendirecek.

Kredi kartına taksit imkanı getirilecek

Taslak ile birlikte tüketicilere elektrik faturası ödemelerinde kredi kartına tek çekim ya da taksit imkanı sunulabilecek. Ödeme şekli kaynaklı masraflar talepte bulunan serbest olmayan tüketiciye ait olacak.

Güvence bedeli alınması kararlaştırılabilir

İkili anlaşmada ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeme riskine karşılık olarak tüketiciden belirli bir güvence alınması kararlaştırılabilecek. Güvence bedelinin tutarı, iade şekli ve zamanı da anlaşmada yer alacak. Tüketicinin borcunu ödememesi halinde günlük gecikme zammı uygulanacak. Tüketiciden fazla tahsil edilen tutarlar günlük gecikme zammı ile tüketiciye iade edilecek.

Tüketici kendisine gelen faturalardan üst üste ikisini ödememesi halinde tedarikçi sözleşmeyi fesih edebilecek. Ya da tüketicinin düzenlenen faturalardan bir yıl içerisinde üç faturayı son ödeme tarihine kadar ödememesi halinde de tedarikçi sözleşmeyi fesih edebilecek.

Kaynak: Gazeteler

Türkiye İtibar Akademisi tarafından 6’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Enerjisa, bir kez daha enerji sektöründe Türkiye’nin “En İtibarlı Markası” oldu. Atölyesi bünyesinde faaliyet gösteren akademinin 6’incisini gerçekleştirdiği araştırma, 11 Ocak 2017 ile 02 Mart 2017 tarihleri arasında yapıldı. 20 farklı sektörde bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi ile düzenlenen araştırmada 4 bin 800 kişiden görüş alındı.

Elektrik dağıtım sektöründe, mobil iletişim teknolojilerinin payı giderek artıyor. Yapılan araştırmaya göre, küresel şebeke iletişimi pazarının büyüklüğü 2021 yılında 15.4 milyar dolara ulaşacak.

İş yapma biçiminin değiştiği elektrik dağıtım sektöründe, önümüzdeki 5 sene içerisinde, daha düşük maliyet oluşturan mobil teknolojilerin payının daha da artarak en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor. Akıllı şebeke ve akıllı sayaç kullanımının da bu sürede daha da yaygınlaşması bekleniyor. Araştırma şirketi Research and Market tarafından hazırlanan raporlara göre şebeke iletişim pazarının büyüklüğünün 2021 yılında 15.4 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Şirketlerin faturalama uygulamalarında değişiklik yapması, enerji şirketleri için sıkı regülatif gereklilikler ve akıllı şebekelerde artan yatırımlarla bu büyümenin oluşacağı ifade edildi.

Kuzey ABD ve Asya Pasifik önde
Şebeke iletişimi yatırımlarında, Asya-Pasifik bölgesinin Kuzey ABD’den sonra en büyük pazarı oluşturduğu belirtiliyor. Burada büyük payı alacak Çin’in 2020 yılına gelindiğinde akıllı şebeke projelerine 31 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

Kaynak: www.researchandmarkets.com

Enerji depolama, elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan Amerikalı Tesla Motors’un hisse başına değeri New York borsasında 313.73 dolara kadar yükseldi. Piyasa değeri 51.75 milyar dolara ulaşan Tesla, General Motors’u geride bırakarak ABD’nin piyasa değeri en büyük otomotiv firması oldu.

Tesla Motors’dan Amerikan otomotiv endüstrisini şaşırtan bir haber geldi. New York borsasında hisse başına değeri 313.73 dolara kadar yükselen ve piyasa değeri 51.75 milyar dolara ulaşan Tesla, ABD’nin piyasa değeri en büyük otomotiv firması General Motors’u geride bıraktı.

Teslim edilen araç sayısında %70 artış

General Motors’un hisse başına değeri New York borsasında en yüksek 34.12 dolardan işlem görürken, şirketin piyasa değeri 50.44 milyar dolarda kaldı. Kısa süre önce borsada Ford’un önüne geçen Tesla’nın bu yılın ilk çeyreğinde teslim ettiği araç sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69 artış olduğu ve söz konusu araç adedinin 25 bine ulaştığı görüldü.
Uzmanlar, şirketin kendi içinde bir rekor kırdığına vurgu yaptı. Yatırımcıların firmanın geleceğine güvendiğini dile getiren uzmanlar, şirketin hisselerine talebin arttığını da ifade etti.

Kaynak: Gazeteler

Haftanın Makalesi
Elektrik sektörünün yönetiminde coğrafi bilgi sisteminin yeri
Yazan: Surendra Kumar Yadav

Enerji sektörü yönetimi için uygun alanların seçimi, en ideal yolu bulma, profil analizleri, kule ve kabloların mühendislik tasarımı ve maliyet tahmini Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanılarak yapılabilir. CBS sadece doğru veri tabanını geliştirmek, güç kaynağı izlemek ve verimlilik seviyelerini iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda şebeke analizi, tesis yönetimi, enerji denetimi, sorun arama yönetimi, yük yönetimi, kaçak kullanımı algılama gibi önemli işlevler için de son derece faydalıdır. Dijital sistem, bilgi edinme zamanında, doğru ve kolay bir yol sağlar. Bu da, işletmeler ve endüstrinin ekonomik kalkınmasında gerekli ve doğru kararların alınması noktasında hayati öneme sahiptir. (Tercüme hataları olabileceğinden anlam ve içerik tereddütlerinde orijinal dokümana başvurulmalıdır.)
Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Elektrik Gündemi

  • Almanya’da rüzgar rekoru 38.5 GW, hidro %50 daha güçlü. Nükleer de son dönemin en düşüğünde. Neckarwestheim II, en genç reaktör de yakıt çubukları bu hafta değişecek ama 2022’de kapatılacağından yakıt çubukları incelenecek, sadece gerekliler değişecek. 2016’da da bir reaktöre malware bulaşmıştı.
  • Hindistan’da 245 milyon kişinin elektriğe erişimi yok, 13 günlük net ithalat stoğu var. Petrolde dışa bağımlılığı %80, gaz da %40. Hindistan, IEA’nin 29 üye ülkesinin yanındaki 6.birlik üyesi oldu. Çin, Endonezya, Tayland, Singapur, Fas da diğer birlik üyeleri.
  • Yeni, güneş enerjili bir cihaz, havadan su topluyor. Deniz suyundan su elde edemeyen ülkelere faydalı olabilir. Science makalesine göre 12 saatte, 2.8 litre su toplayabiliyor. %20 nemlilikte.

Grafik
ABD’de ekonomik büyüme ile elektrik talep artışı ilişkisi ayrıştı (EIA)

Kaynak :http://barissanli.com/eak/