Elder

Enerjim Her Yerde!

Tesisattan Bağımsız Elektrik Dağıtım Hizmeti için Altyapı Geliştirilmesi ve Pilot Uygulama Gerçekleştirilmesi- Enerjim Her Yerde! Projesi

Proje Yürütücüsü: Fırat Elektrik Dağıtım AŞ

Proje Paydaşları: Boğaziçi, Fırat, GDZ, Yeşilırmak, Başkent ve Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketleri

Proje kapsamında elektrik enerji tedarikinin daha geniş alanlarda ve mobil kullanımının sağlanması adına çözümler geliştirilmiştir. Özellikle kısa ve orta vadede kullanımının yaygınlaşması beklenen elektrikli araç şarj istasyonları ile park, durak, pazaryeri ve alışveriş noktaları gibi kamusal ve ortak kullanım alanlarında elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan yerlerde abonelikten bağımsız, dağıtım şirketince altyapısı sunulan, kullanım ve ödeme yöntemlerinin basitleştirildiği bir sistem altyapısı geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Proje çalışmalarının başlamasıyla ilk olarak Dünya üzerindeki uygulama örnekleri, mevzuat incelemeleri ve pazar araştırma faaliyetleri yürütülmüştür. Gerçekleştirilen literatür ve pazar araştırmaları sonucunda mevcut problemler ve bunlara ilişkin teknolojilerin sunduğu çözümler ile sistem isterlerine uygun tasarım süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda önümüzdeki yıllarda elektrikli araç şarj istasyonu ağlarının mobil kullanım konusunda büyük paya sahip olacağı öngörülmüştür. Aynı zamanda elektrikli araç şarj istasyonlarının yönetiminde kullanılan iletişim teknolojileri ve elektrikli araç şarj istasyonlarının elektrik dağıtım şebekesine entegrasyonu ve yönetimi, dağıtım şebekesine etkileri konusunda araştırma ve incelemeler gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında 12 adet paylaşılabilir priz, 6 adet elektrikli şarj istasyonu ve trafo izleme sistemin saha kurulumları yapılarak geliştirilen merkezi izleme yazılımı ile mobil uygulamalar ve donanım ürünleri kullanıcılara sunulmuştur.