Elder

PEAKapp

Personal Energy Administration Kiosk App

Proje web adresi: http://www.peakapp.eu/

Dünyanın en büyük ve Avrupa’nın en zengin Ar-Ge programı olarak kabul edilen Horizon 2020 (Ufuk 2020) destekli PEAKapp Projesi, enerji altyapısının daha iyi kullanılmasını sağlamak, akıllı ev teknolojilerinin etkinliğini artırmak, insanları enerji verimliliğine teşvik etmek, özellikle yüksek tüketim zamanında tarife temelli tüketimin azaltılmasına tüketicileri teşvik etmektedir.

Projenin hedef kitlesi olan tüketiciler başta olmak üzere elektrik dağıtım şirketleri, enerji perakende satış hizmeti sağlayan şirketler ve cep telefonu operatörleri projede yer almıştır. Proje kapsamında geliştirilen telefon uygulaması tüketicilerin davranış değişiklikleriyle uyumlu kullanıcıların uygulama üzerinde tüketim değerlerini görebildikleri, diğer kullanıcılar ile tüketim verilerini kıyaslayabildikleri, cep telefonlarına gelen anlık bildirimler ile şirketlerin tüketicilere dinamik elektrik fiyat ve tasarruf fırsatlarını sunabildikleri bir yapıyı sunmaktadır. 

Uygulamanın içine entegre edilmiş olan oyun modülü kullanıcılara eğlenceli bir ortamda enerji tasarrufunu öğretmeyi hedeflemiştir. Aynı zamanda kullanıcıların elde ettikleri tasarrufu dilerse sosyal medyada yayınlayabildikleri ve tartışmaya açabildikleri sosyal ağlara bağlamalarını sağlayan bir sistem tasarlanmıştır. 

PEAKapp, yenilenebilir enerjilerden elektrik üretiminin yüksek olduğu dönemlerde dinamik olarak indirim fırsatlarının bildirildiği ve hanelerdeki kullanıcıların karbon ayak izlerini aktif olarak azaltmalarını sağlamaktadır.

PEAKapp, sunduğu teknolojiler ile evdeki müşterilerin temiz ve düşük maliyetli elektrik tüketimini artırmaya olanak sağlamayı, yenilenebilir enerjilerden elektrik üretiminin yüksek olduğu dönemlerin dinamik takibi ile indirim fırsatlarını kullanıcılarına sunmayı, uygulama içinde sunduğu oyunlar ile onları motive etmeyi ve akıllı ev yönetim sistemi teknolojilerinin fonksiyonelliklerini PEAKapp çözümü ile entegre ederek sağlanan faydayı artırmayı hedeflemektedir.